Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Czy najgorsze już za nami?
2019-03-04 Poranny komentarz walutowy XTBW poniedziałek na rynkach znów dominuje optymizm. Temat rozmów USA-Chiny może wydawać się zgrany jak stara płyta, ale faktem jest, że na razie zapowiada się najlepszy kwartał na globalnych rynkach od długiego czasu. Czy faktycznie kulminacja obaw o spowolnienie, czy wręcz recesję, jest już za nami?
Sentix na początek, payrollsy na koniec
2019-03-04 Raport poranny FMCMCo w kalendarium? Kurs eurodolara w poniedziałek o poranku to ok. 1,1365. To znaczy, że wszystko po staremu: w największej ogólności tkwimy od jesieni w konsolidacji, której dolne granice to ok. 1,1225, a górne rozmywają się powyżej 1,15. W szczegółach jest tak, że balansujemy na poziomie oporu (albo wsparcia, w tym momencie to tylko kwestia tego, z której strony patrzymy), rozdzielającego dwa piętra tej konsolidacji.
Powrót w ramy konsolidacji na EUR/PLN
2019-03-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN, pomimo widoczne ruchu na EUR/USD oraz m.in. chińskim juanie. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,3039 PLN za euro, 3,7873 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7891 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9986 PLN w relacji do funta szterlinga.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-03-01 Komentarz tygodniowy TMS BrokersNadchodzące raporty makro będą uważnie analizowane pod kątem oceny, czy w głównych gospodarkach widać oznaki odreagowania spowolnienia z przełomu roku. Główna uwaga będzie na Chinach (PMI, bilans handlowy) oraz USA (bilans handlowy, NFP). W Europie najważniejsze będzie posiedzenie EBC i jak bardzo bank widzi potrzebę wdrażania nowych narzędzi.
Dolar odbudowuje pozycję
2019-03-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / NEGOCJACJE HANDLOWE: Agencja Bloomberg podała, że do spotkania prezydentów USA i Chin mogłoby dojść już w połowie marca, ale agencje zacytowały też słowa Trumpa, który dał do zrozumienia, że porozumienie handlowe nie musi zostać zawarte, jeżeli nie będzie w interesie USA.
Wsparcie ze strony danych, brak wsparcia Fed
2019-03-01 Komentarz poranny TMS BrokersOpóźnione dane o PKB USA w IV kwartale są pozytywne dla dolara. Mocny wzrost kontrastuje np. z wcześniejszymi informacjami dotyczącymi sprzedaży detalicznej. Wcześniej w tym tygodniu świetnie wypadły wskaźniki nastrojów konsumenckich Conference Board. W rezultacie dolar w tym tygodniu był odporny na siłę innych walut G-10 z wyjątkiem funta, ...
Przebłyski optymizmu
2019-03-01 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnim czasie zaczęły napływać nieco lepsze dane z gospodarki. Głównie dotyczy to gospodarki amerykańskiej, która okazała się dość odporna na spowolnienie w światowym przemyśle, ale dziś poznaliśmy też lepsze dane z Azji. Opublikowana wczoraj struktura PKB w Polsce za czwarty kwartał także była pozytywna.
EUR/PLN przy 4,30 PLN, PMI w kalendarzu
2019-03-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2999 PLN za euro, 3,7806 PLN wobec dolara amerykańskiego, 5,0110 PLN względem funta szterlinga i 3,7861 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu kontynuują zwyżki i wynoszą obecnie 2,912% w przypadku obligacji 10-letnich.
Długa lista danych
2019-03-01 Raport poranny FMCMPiątkowe kalendarium: Wyjątkowo nie widać dziś w kalendarium tzw. non-farm payrolls, czyli osławionych danych z rynku pracy USA, które zwykle widzimy w każdy pierwszy piątek miesiąca. No cóż, w tym miesiącu piątek wypadł bardzo wcześnie - bo to pierwszy dzień marca. Stąd payrollsy za tydzień. Ale publikacji makro i tak będzie sporo, w tym co najmniej kilka ważnych dla eurodolara.
Rysy na (optymistycznym) obrazie
2019-02-28 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / NEGOCJACJE HANDLOWE: Szef zespołu negocjatorów, Robert Lighthizer z USTR składał wczoraj „sprawozdanie” w Kongresie – dał do zrozumienia, że jest zbyt wcześnie, aby móc ocenić, że porozumienie handlowe z Chinami zostanie zawarte w najbliższych tygodniach.
Niepotrzebne wstrząsy
2019-02-28 Komentarz poranny TMS BrokersKonflikt między Indiami i Pakistanem oraz wynik szczytu Trump-Kim nie są kwestiami, do których rynek przywiązywał dużą uwagę, jednak jest to niepotrzebny szum, który szkodzi chęciom wypracowania rajdu ryzyka. Do tego mamy koniec miesiąca, który generuje nieskorelowane przepływy kapitału i na FX grzęźniemy w utartych zakresach.
Brexit coraz bardziej odległy
2019-02-28 Poranny komentarz walutowy XTBW środowy wieczór w brytyjskim parlamencie odbyło się kilka głosowań dotyczących Brexitu, czego efektem finalnym może być przesunięcie terminu, kiedy to Wielka Brytania opuści wspólnotę europejską. Z rynkowego punktu widzenia czynnik ten jest korzystny dla funta w krótkim okresie, niemniej jednak na przestrzeni kolejnych miesięcy efekt ten już nie jest tak jednoznaczny.
W połowie zakresu
2019-02-28 Raport poranny FMCMLiczne dane: Mówiąc o połowie zakresu mamy na myśli fakt, iż eurodolar był z grubsza przy 1,14 - teraz natomiast wrócił odrobinę na południe, w kierunku 1,1375. Innymi słowy, krąży mniej więcej w połowie konsolidacyjnego zakresu, który obowiązuje od jesieni ubiegłego roku. Generalny obszar konsolidacji rozciąga się od ok. 1,1225 do 1,15 (choć oczywiście notowano wyższe poziomy, np. w styczniu, gdy kreślono maksima bliskie 1,1570).
W nocy ważne dane PMI z Chin
2019-02-27 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutWedług wskazań kalendarza publikacja danych nt. aktywności w chińskim przemyśle i usługach za luty, zaplanowana jest na czwartek o godz. 2:00. Będą to wyliczenia indeksów PMI liczonych przez rządowych ekspertów – publikacje Caixin mają miejsce zazwyczaj w pierwszych dniach kolejnego miesiąca.
Wyraźniejsze cofnięcie się dolara, ale głównie wobec funta
2019-02-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / FED: Zeznający wczoraj przed Komisją Bankową Senatu szef FED dał do zrozumienia, że pauza w podwyżkach stóp była dobrym ruchem, oraz potwierdził plany zakończenia programu redukcji sumy bilansowej banku centralnego – nic nowego. Odnosząc się do perspektyw gospodarczych określił je jako „sprzyjające” przy „zdrowych” warunkach. Podkreślił jednak utrzymujące się negatywne ryzyka.
Polityczne szachy
2019-02-27 Komentarz poranny TMS BrokersWczoraj funt wzbił się wyżej pompowany optymizmem wokół procesu brexitu. Pierwszy raz premier Wielkiej Brytanii Theresa May publicznie zaakceptowała możliwość odroczenia brexitu poza 29 marca, nawet jeśli sama jest takiemu rozwiązaniu przeciwna. W szerszym ujęciu jej deklaracja wciąż nie eliminuje najgorszego scenariusza, ale rynek zdaje się być bardziej zainteresowany rozgrywaniem krótkoterminowych impulsów.
Drzwi do podwyżki pozostają otwarte
2019-02-27 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsze wystąpienie szefa Fed było mocno wyczekiwane przez inwestorów. Jednak Jerome Powell nie powiedział nic, co zszokowałoby rynki. Dolar jednak jest nieco słabszy, co sprzyja notowaniom złotego. Szef amerykańskiego banku centralnego zdaje raport o stanie gospodarki i działaniach polityki pieniężnej przed Kongresem dwa razy w ciągu roku – w lutym oraz lipcu.
Mocny zastrzyk dla polskiej gospodarki
2019-02-26 Poranny komentarz walutowy XTBRok wyborczy to często okres luzowania polityki gospodarczej, nie tylko w Polsce. W Polsce jednak tym razem impuls fiskalny będzie szczególnie wyraźny. Naszym zdaniem oznacza to, że w całym roku wzrost przekroczy prognozę budżetową, zaś szczyt wzrostu konsumpcji jest dopiero przed nami. Jednak odbędzie się to za cenę zwiększenia strukturalnego deficytu polskiej gospodarki.
Donald chwali, Donald gani
2019-02-26 Komentarz poranny TMS BrokersNa starcie tygodnia główne impulsy do handlu to słowa Donalda Trumpa. Chwaląc postęp negocjacjach handlowych z Chinami i zawieszając wejście w życie podwyżki ceł pomógł parkietowi w Szanghaju zakończyć bessę a kontraktom na indeksy głównych giełd osiągnąć wielotygodniowe maksima. Z kolei ganiąc OPEC za politykę sprzyjającą zacieśnianiu się rynku wywołał ponad dwudolarową przecenę ropy naftowej.
Funt powyżej 5 PLN, obligacje pod presją
2019-02-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian wokół koszyka PLN, choć należy wspomnieć o rosnącym kursie GBP/PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3368 PLN za euro, 3,8192 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8167 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0128 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wyraźnie wzrosły i wynoszą obecnie 2,89%.