Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rynek nie reaguje na plan likwidacji OFE
2019-04-16 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek na globalnych rynkach upłynął dość spokojnie. Nienajlepszy start sezonu wyników w USA nie zdołał popsuć rynkowych nastrojów, a amerykańskie indeksy są już o krok od historycznych szczytów. W Polsce tematem numer jeden jest likwidacja OFE. Pierwsza reakcja rynków nie jest specjalnie entuzjastyczna.
W środku konsolidacji
2019-04-16 Raport poranny FMCMNa rynku eurodolarowym: O godzinie 11:00 poznamy indeks ZEW z Niemiec. To syntetyczny miernik sentymentu niemieckich analityków i menedżerów, wskaźnik w konstrukcji trochę podobny do indeksu instytutu Ifo. Prognozuje się 0,8 pkt. Niby niewiele, ale byłby to całkiem niezły wynik w porównaniu z marcowym -3,6 pkt. W dodatku w lutym notowano -13,4 pkt.
Złoty najmocniejszy od 3-tygodni
2019-04-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN wraz z sygnałami globalnego spadku awersji do ryzyka. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2738 PLN za euro, 3,7808 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,7649 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9272 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,898% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-04-13 Komentarz tygodniowy TMS BrokersObniżona zmienność na rynkach finansowych może uśpić czujność i zwiększa wrażliwość walut na nieprzywdziane wydarzenia. Przy wyciszeniu ryzyk politycznych (rozmowy USA-Chiny, brexit), na ważności mogą zyskać dane makro. PKB z Chin i indeksy PMI z Eurolandu będą najistotniejsze pod kątem oceny siły globalnej gospodarki.
Silna pozycja finansów publicznych
2019-04-12 Poranny komentarz walutowy XTBWedług najnowszych danych Ministerstwa Finansów, w ubiegłym roku Polska zdołała osiągnąć tzw. średnioterminowy cel deficytu budżetowego (MTO) ustalany przez Komisję Europejską. Jest to pierwsza taka sytuacja w historii, co z jednej strony cieszy, niemniej z drugiej strony można zakładać, że taka sytuacja nie powtórzy się w tym roku.
Po słowach Fed-eralnych prominentów
2019-04-12 Raport poranny FMCMKondycja eurodolara: Eurodolar tkwi nadal w starej, dobrej konsolidacji - z grubsza od 1,1180 do 1,1515, choć oczywiście w ostatnich dniach wahania nie były tak duże, w żadnym razie. Mamy zatem 1,1280. Wczoraj nie było za wiele danych makro, ale za to pojawiło się kilka dość gołębich wypowiedzi z ust przedstawicieli Fed: Claridy, Brainard i Bullarda. W podobnym tonie mówił p. Kudlow, doradca prezydenta Trumpa.
Powolne umocnienie złotego
2019-04-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi podbicie wycen walut EM, w tym PLN, wraz z dynamiczną zwyżką eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2820 PLN za euro, 3,7931 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7822 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9570 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,906% w przypadku obligacji 10-letnich.
Nadal brak pomysłu na Brexit, chociaż 12 kwietnia już nie straszy
2019-04-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Wczoraj późnym wieczorem unijni przywódcy doszli do porozumienia w kwestii wydłużenia Brexitu – nowa data to 31 października, chociaż istnieje możliwość wyjścia wcześniej w przypadku zatwierdzenia przez parlament umowy rozwodowej (wtedy opuszczenie UE nastąpiłoby pierwszego dnia kolejnego miesiąca).
May gwiazdą Halloween 2019
2019-04-11 Komentarz poranny TMS BrokersBrexit to proces iście koszmarny i po unijnym szczycie wszystko wskazuje, że może mieć on finał 31 października, czyli w Halloween. May chciała krótszego odroczenia, strona unijna (z wyjątkiem Francji) dążyła do dłuższego, więc można mówić o pewnym kompromisie. Funt ledwo zareagował na taki rozwój wypadków, co świadczy o liczbie wątpliwości uczestników rynku i braku wiary w przełom.
Brytyjski chaos trwa w najlepsze
2019-04-11 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas nadzwyczajnego szczytu UE przedstawiciele krajów członkowskich wraz z Wielką Brytanią doszli do porozumienia w kwestii kolejnego przedłużenia terminu, do kiedy Brytyjczycy będą musieli opuścić wspólnotę europejską. Niemniej jednak nowy termin jest znacznie bardziej elastyczny i w teorii daje możliwość wyjścia z UE w każdym czasie aż do 31 października.
Złoty bez większych zmian przed wydarzeniami super-środy
2019-04-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów gdyż inwestorzy czekają na szczyt dot. Brexit'u oraz zakończenie posiedzenia EBC. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2834 PLN za euro, 3,8053 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8031 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9679 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,922% w przypadku obligacji 10-letnich.
Fed, FOMC i waluty
2019-04-10 Raport poranny FMCMCo z główną parą? W zasadzie - nic nowego. Mamy obecnie kurs 1,1260. Oczywiście w relacji do wczorajszych maksimów to objaw wzmocnienia dolara, jako że wczoraj notowania podchodziły do 1,1285, ale zarazem jesteśmy w rejonie wczorajszych początków dnia czy też doby.
Dziwne spekulacje wstrząsają funtem
2019-04-09 Poranny Raport DM BOŚ z rynku walutWIELKA BRYTANIA / BREXIT: We wtorek odbędzie się kolejna runda ponadpartyjnych rozmów pomiędzy torysami, a laburzystami. Wczoraj lider Partii Pracy stwierdził, że Partia Konserwatywna nie chce wyjść poza swoje „czerwone linie”. Z kolei ze środowiska premier napłynęły sygnały, że May miała złożyć konkretne propozycje, ale nie było tam unii celnej, o której spekulowano wcześniej. Miałaby się jednak ona skłaniać w stronę możliwości przeprowadzenia tzw. referendum ratyfikacyjnego.
Zastój
2019-04-09 Komentarz poranny TMS BrokersStart tygodnia upływa sennie z niewieloma punktami zaczepienia. W tematach rozmów USA-Chiny i brexitu mamy przestój, który przestał pobudzać inwestorów do aktywnego handlu. Rajd ropy stał się tematem zastępczym (też dla walut surowcowych), ale poza tym rynek czeka na duże wydarzenia w środę: posiedzenie EBC, CPI z USA, minutki FOMC, szczyt UE ws. brexitu. Dziś raczej dalszy ciągu dryfu.
Cóż nowego można rzec?
2019-04-09 Raport poranny FMCMAno, niewiele... Taka prawda: eurodolar porusza się w starej konsolidacji, tak więc jeśli nie interesuje nas szybkie rozgrywanie miniaturowych zmian, jeżeli patrzymy na to wszystko z szerszej perspektywy - to mamy marazm. Oto bowiem kurs klaruje się w granicach 1,1265-70. To znaczy, że po kilku dniach szusowania po bardzo niskich poziomach, rzędu nawet 1,1180-85, wracamy w głąb trendu bocznego. Dolar trochę traci, euro nieco zyskało, ale długoterminowa retrospektywa pokazuje nam, że wszystko jest po staremu.
Dalsza eskalacja wojny handlowej
2019-04-09 Poranny komentarz walutowy XTBZ jednej strony Stany Zjednoczone starają się ugasić spór handlowy z Chinami, zaś z drugiej strony dostajemy informacje sygnalizujące dalszą eskalację napięć z Unią Europejską. Choć jak na razie reakcja na rynkach finansowych jest niewielka, ciężka atmosfera w tej kwestii może dalej ciążyć światowej gospodarce poprzez słabnącą aktywność w handlu. Tymczasem poranek na rynku walutowym jest niezwykle spokojny, co tyczy się również złotego.
Czy dolar zaliczy kolejny dobry tydzień?
2019-04-08 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Premier May dała do zrozumienia w weekend, że wybór jest tylko pomiędzy Brexitem z umową, lub odwołaniem Brexitu – dając do zrozumienia, że rząd będzie dążył do uniknięcia bezumownego wariantu (dodając, że przeciwko tej opcji opowiedział się też parlament). Sprzeciwiła się natomiast scenariuszowi przeprowadzenia drugiego referendum.
Dane z USA wyrocznią dla dolara?
2019-04-05 Poranny Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Wczorajsze rozmowy pomiędzy torysami, a laburzystami mające na celu wypracowanie ponadpartyjnego kompromisu w temacie Brexitu nie przyniosły konkretów, choć obie strony oceniły je jako dobre – negocjacje będą kontynuowane dzisiaj.
Gra o wysoką stawkę
2019-04-05 Komentarz poranny TMS BrokersPierwszy raz od dłuższego czasu po raporcie z rynku pracy USA oczekuje się mocnego wpływu na sytuację rynkową. Dolar amerykański utknął w ciasnym zakresie wahań osłabiony zaskakującym zwrotem Fed, ale przy jednoczesnym wsparciu niepewności inwestorów, którzy widzą w nim bezpieczeństwo. Dziś gra będzie się toczyć o wysoką stawkę nie tylko dla USD, ale dla sentymentu na szerokim rynku.
Dolar powraca do wzrostów, RBA wypadł gołębio
2019-04-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT / DANE: Wczoraj wieczorem w Izbie Gmin odbyły się tzw. głosowania orientacyjne nad scenariuszami Brexitu – marszałek John Berclow dopuścił cztery scenariusze. Żaden z nich nie uzyskał większości, chociaż najbliższa uzyskaniu większości była ponownie propozycja unii celnej (273-276), a na drugim miejscu (podobnie jak wcześniej) znalazła się sugestia zorganizowania referendum ratyfikacyjnego z 12 głosami różnicy (280-292).