Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Złoty bez amerykańskiego kompasu
2019-07-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutCzwartkowy handel nie przynosi większych zmian w wycenie złotego – EURPLN kręci się nieco poniżej 4,24, a USDPLN pozostaje poniżej oporu 3,7625, który wczoraj rano był przez chwilę naruszony. Wiele będzie zależeć teraz od globalnego sentymentu wokół EURUSD, chociaż tutaj dzisiaj inwestorzy nie otrzymają wielu wskazówek – Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i na rynku może być sennie.
USA świętuje w szampańskich nastrojach
2019-07-04 Poranny komentarz walutowy XTBŚroda była fatalnym dniem pod względem publikowanych raportów ekonomicznych z USA – wszystkie najważniejsze zawiodły. Jednocześnie był to rekordowy dzień na Wall Street, kontrakt na najważniejszy indeks S&P500 po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 3000 pkt. Ponieważ inwestorzy oczekują luzowania pieniężnego w zasadzie wszędzie, bardziej pogubiony jest rynek walutowy.
Lagarde zapowiedzią „gołębiej” polityki ECB
2019-07-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: CHINY / DANE: Usługowy indeks PMI Caixin wypadł w czerwcu gorzej od oczekiwań spadając do najniższego poziomu od 4-miesięcy (52,0 pkt. wobec 52,7 pkt. w maju). W efekcie PMI Composite znalazł się na najniższym poziomie od blisko 3-lat (50,6 pkt. wobec 51,5 pkt. miesiąc wcześniej).
Złoty zależny od globalnych nastrojów
2019-07-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚW kraju wydarzeniem będzie dzisiaj kończące się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej – żadnych istotnych zmian nikt się jednak nie spodziewa, chociaż tradycyjnie inwestorzy powinni poświęcić nieco czasu analizie informacji, jakie zaczną spływać podczas konferencji prasowej, która rozpocznie się o godz. 16:00.
Ceny złota znów ostro w górę
2019-07-03 Poranny komentarz walutowy XTBHossa na rynku metali szlachetnych, w szczególności złota, trwa w najlepsze. Nie przeszkodzi jej zapewne wybór Lagarde na szefową EBC, ani też nowe nominacje Trumpa do zarządu Rezerwy Federalnej. Na rynku walutowym widzimy ponowne umocnienie się japońskiego jena.
Dzień później
2019-07-03 Komentarz poranny TMS BrokersRynki finansowe w ostatnich 24 godzinach to dziwna mieszanka zachowań niekiedy z porzuceniem tradycyjnych korelacji. Znamiona awersji do ryzyka mają spadki USD/JPY, rentowności obligacji skarbowych i wzrosty cen złota, ale Wall Street zamknęło się wzrostami, a na FX mocny jest AUD, czy choćby PLN. Wśród powodów zamieszania wymienia się odrętwienie po szczycie G20, święto w USA, gołębie komentarze z banków centralnych, a nawet... okręt podwodny.
Trump wywiera presję na Europę?
2019-07-02 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: AUSTRALIA / RBA: RBA obniżył stopy procentowe o 25 p.b. do 1,00 proc., ale w komunikacie dał do zrozumienia, że dalsze dostosowanie polityki pieniężnej będzie zależne od sytuacji na rynku pracy, oraz w gospodarce. Stwierdzono, że presja inflacyjna była ostatnio przytłumiona i bazowa CPI może osiągnąć cel 2,00 proc. w przyszłym roku.
Optymizm po G20 może nie wystarczyć
2019-07-01 Poranny komentarz walutowy XTBW poniedziałek na rynkach finansowych mamy istną euforię. Wznowienie rozmów pomiędzy USA a Chinami prowadzi do gwałtownych wzrostów na azjatyckich rynkach, w USA giełdy prawdopodobnie otworzą się na historycznych maksimach. Jednocześnie jednak publikowane są najgorsze od lat dane makroekonomiczne i to już w zasadzie bez względu na region.
Porozumienie by rozmawiać o porozumieniu
2019-07-01 Komentarz poranny TMS Brokers80 minut. Tyle prezydenci Chin i USA potrzebowali by zgodzić się na wznowienie negocjacji handlowych. Trump zgodził się zawiesić nakładanie nowych ceł na produkty z Chin o wartości 325 miliardów dolarów. Strona amerykańska zrezygnowała też z sankcji na Huawei i pozwoli krajowym firmom na dostawy komponentów. W zamian Chiny okazują dobrą wolę i deklarują zakupy znacznych ilości amerykańskich płodów rolnych.
Pierwsze lipcowe rozdanie
2019-07-01 Raport poranny FMCMPoza Polską: Pierwsze lipcowe rozdanie na eurodolarze (w tym roku) to wzrost wartości dolara. W piątek sesja zakończyła się przy 1,1370, teraz notujemy ok. 1,1350. Oczywiście to nie jest jakaś rewolucja, raczej mała zmiana w możliwych do zaakceptowania granicach.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-06-28 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW trzeci kwartał wchodzimy z tymi samymi pytaniami o przyszłość globalnego handlu, choć obawy łagodzi entuzjazm wokół zapowiedzi świeżego luzowania monetarnego. W przyszłym tygodniu wstępny kierunek nadadzą konkluzje ze spotkania Trump-Xi na szczycie G20. Później rynek skupi się na ocenie kondycji gospodarki USA przez pryzmat ISM i raportu NFP. W centrum uwagi będzie też posiedzenie RBA, gdzie ważyć się będą losy obniżki stopy procentowej.
Poprzeczka jest zawieszona nisko
2019-06-28 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / DANE (Z WCZORAJ): Ostateczne dane nt. PKB za I kwartał wypadły nieco słabiej – wzrost wyniósł 3,1 proc. w ujęciu zanualizowanym, wobec szacowanych 3,2 proc. Konsumpcja prywatna wyniosła 0,9 proc. wobec szacowanych 1,3 proc., chociaż indeks PCE Core wypadł lepiej – wzrost o 1,2 proc. wobec prognozy 1,0 proc.
Poczekamy, zobaczymy
2019-06-28 Komentarz poranny TMS BrokersBez emocji minęły ostatnie godziny na rynkach finansowych przy pasywnym wyczekiwaniu, co przyniesie sobotnie spotkanie prezydentów USA Trumpa i Chin Xi. Zapanował spokój, choć media karmią inwestorów doniesieniami ze szczytu G20, które zachęcają do dywagacji o przyszłości polityki handlowej.
Czy G20 może uratować koniunkturę?
2019-06-28 Poranny komentarz walutowy XTBW Japonii rozpoczyna się szczyt G20. Poruszonych będzie na nim bardzo wiele krytycznych wątków- od Iranu, przez zmiany klimatyczne, po produkcję ropy przez kartel OPEC. Wszystkie oczy będą jednak zwrócone na prezydentów USA i Chin.
Słabsze perspektywy PKB w USA. Szczyt G-20 rozczarowaniem?
2019-06-28 Poranny Szkic Walutowy AFSPo danych za I kw. słabiej prezentują się perspektywy wzrostu gospodarczego w USA w 2019 r. W centrum uwagi szczyt G-20, który wg nas przyniesie rozczarowanie i korektę na rynkach. Wskazuje na to zmiana podejścia Chińczyków, którzy nastawiają się obecnie na dłuższą batalię handlową (i nie tylko) ze Stanami Zjednoczonymi.
Mary Daly, euro i dolar
2019-06-28 Raport poranny FMCMRzut oka: Na głównej parze mamy obecnie ok. 1,1360-65. Utrzymują się wysokie poziomy - ale przecież nie takie jak np. 25 czerwca, gdy kreślono więcej niż 1,1410 (przynajmniej chwilami). Dolar zatem trochę zyskał, ale przy 1,1350 mamy teraz lokalne wsparcie.
Przypadkowy rynek przed szczytem G-20
2019-06-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / DANE (Z WCZORAJ): Wstępne dane nt. dynamiki zamówień na dobra trwałego użytku wskazały na ich spadek w maju o 1,3 proc. m/m, a dane za kwiecień skorygowano w dół do -2,8 proc. m/m. Odczyt jest gorszy od prognozy na poziomie 0,0 proc. m/m, ale już bez uwzględnienia środków transportu wypada lepiej (0,3 proc. m/m wobec -0,1 proc. m/m po korekcie w kwietniu, oraz szacunkach +0,1 proc. m/m).
Nie ma korzyści z szybkiego rozejmu
2019-06-27 Komentarz poranny TMS BrokersBiały Dom potwierdził, że dojdzie do spotkania prezydentów Trumpa i Xi, a media donoszą, że szykowane jest wstępne zawieszenie broni w wojnie handlowej. Sentyment rynkowy jest nieco lepszy z tego powodu, ale inwestorzy nie chcą przedwcześnie niczego przesądzać. Częściowo dlatego, że Trumpowi nie jest na rękę kończyć już teraz spór handlowy z Chinami.
Szczyt G-20: rynki żyją nadzieją na porozumienie USA i Chin
2019-06-27 Poranny Szkic Walutowy AFSPrzy względnie stabilnym kursie eurodolara, złoty oddał wczoraj część zysków wypracowanych w ubiegłym tygodniu. Indeksy akcji na najważniejszych rynkach w Europie i USA zachowywały się neutralnie. Lepiej dziś rano na parkietach w Azji. Rynki zaczynają w mniejszym stopniu żyć nadziejami na głębokie obniżki stóp procentowych w USA oraz dalszym łagodzeniem polityki pieniężnej w strefie euro, a zwracają uwagą na pogarszające się fundamenty gospodarcze.
Strojenie okien przed G20
2019-06-27 Poranny komentarz walutowy XTBCzęsto mówi się, że wielu zarządzających chciałoby dobrego zamknięcia kwartału w celu podkręcenia wyników. Taka praktyka doczekała się nawet hasła "strojenie okien”. Tym razem jest świetny pretekst – w weekend spotkanie prezydentów USA i Chin.