Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dolar nie podniósł się zbytnio po piątkowym ciosie WSJ
2019-01-28 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Gazeta The Sun podała w poniedziałek powołując się na „własne źródła”, że premier Theresa May miała w nieformalnych rozmowach z członkami rządu, wykluczyć możliwość scenariusza Brexitu „bez porozumienia”.
Zawieszenie broni
2019-01-28 Komentarz poranny TMS BrokersGovernment shutdown w USA został zawieszony, ale za 18 dni powróci, jeśli prezydent Trump nie dostanie swojego muru na granicy z Meksykiem. Z rozmrożenia administracji publicznej cieszą się przede wszystkim pracownicy sektora (otrzymają zaległe pensje), ale dla rynków to żaden przełom, zatem i reakcja jest skromna. Przed nami spokojny poniedziałek, ale za to w bardzo bogatym w wydarzenia tygodniu.
Tydzień wielu niewiadomych
2019-01-28 Poranny komentarz walutowy XTBOstatni tydzień stycznia na rynkach przyniesie wiele emocji. W kalendarzu mamy posiedzenie Fed oraz długą listę danych, ale i tak większy wpływ na rynki będzie mieć geopolityka. Już jutro kolejne głosowanie ws. Brexitu, zaś w drugiej połowie tygodnia kolejne rozmowy na linii USA – Chiny.
EUR/PLN ciągle blisko 4,28 PLN, FED na celowniku
2019-01-28 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN wobec zagranicznych walut. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2889 PLN za euro, 3,7567 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7825 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,95 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,823% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-01-25 Komentarz tygodniowy TMS BrokersPrzyszły tydzień może dostarczyć wiele informacji i rozstrzygnięć w kluczowych kwestiach, które są tematem gorących dyskusji wśród inwestorów. W planie są: głosowanie nad projektem umowy brexitu, negocjacje handlowe USA-Chiny, posiedzenie Fed. Od strony danych uwaga skupi się na indeksach PMI z Chin i raporcie z rynku pracy USA. Wydarzenia powinny rozbudzić zmienność.
Gołębi EBC, postęp w sprawie Brexitu
2019-01-25 Poranny komentarz walutowy XTBOstatnie godziny na rynku walutowym przyniosły podwyższoną zmienność na rynku euro, co było pokłosiem czwartkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego. Z kolei w nocy nadeszły dość optymistyczne informacje z Wielkiej Brytanii, które wsparły funta o poranku. Z Polski poznaliśmy dane na temat bezrobocia oraz transferów z Unią Europejską.
GBP/PLN najwyżej od lipca 2018
2019-01-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego PLN wobec brytyjskiego funta, gdzie wycena pary GBP/PLN zbliża się do pełnego zakresu 5,0 PLN. Na pozostałych zestawieniach złoty wyceniany jest następująco: 4,2845 PLN za euro, 3,7853 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8015 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9312 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,836% w przypadku obligacji 10-letnich.
Sensowna reakcja
2019-01-24 Raport wieczorny FMCMMario Draghi, szef EBC, ogłosił dziś - podczas konferencji prasowej Banku - że najbliższe dane makroekonomiczne dla Strefy Euro będą zapewne słabsze od uprzednio prognozowanych. Pojawiły się bądź zwiększyły czynniki ryzyka, a EBC gotów jest w razie czego do tego, by dostosować swe narzędzia.
Opanowany Draghi ratunkiem dla euro
2019-01-24 Komentarz poranny TMS BrokersW atmosferze zawieszenia dziś przynajmniej EUR ma szanse na rozruszanie się w obliczu decyzji EBC. Rynek jest w przeświadczeniu, że seria rozczarowujących danych z gospodarki zaciąży na wydźwięku komunikatu i konferencji prezesa Draghi’ego, ale tym samym większym zagrożeniem dla krótkich pozycji w EUR jest opanowanie decydentów. Sądzimy, że EBC powinien powstrzymać się od impulsywnych decyzji i z rewizją strategii poczekać do marca.
Trudne zadanie EBC
2019-01-24 Poranny komentarz walutowy XTBSzef banku centralnego jest trochę jak generał. Niektórzy chcieliby spędzić swoją służbę w spokoju za biurkiem, ale marzeniem tych bardziej ambitnych jest iść na wojnę, wygrać ją i wrócić w blasku chwały. Przykładem takiego bankiera jest prezes EBC Mario Draghi. Jego kadencja kończy się w październiku tego roku i jeszcze całkiem niedawno wydawało się, że zrealizuje swój wymarzony scenariusz.
Szterling po 4,9 PLN, EBC w kalendarzu
2019-01-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach. Eurodolar nieznacznie podbija, jednak nie rzutuje to zachowanie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2888 PLN za euro, 3,7674 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7884 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9237 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,851% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czekając na cokolwiek
2019-01-23 Komentarz poranny TMS BrokersRynki finansowe stanęły w miejscu, a inwestorzy zdają się czekać na rozwój wypadków w kluczowych kwestiach, jak rozmowy handlowe, government shutdown, brexit i inne. Jednak rośnie ryzyko, że jeśli prędko nie zobaczymy przebłysku optymizmu w którejś kwestii, cały entuzjazm z przełomu roku wyparuje na dobre.
Gospodarka na rozdrożu
2019-01-23 Poranny komentarz walutowy XTBKolejne dane jasno pokazują, że bardzo dobra jeszcze niedawno sytuacja gospodarcza ulega stopniowemu pogorszeniu. W takich okolicznościach idealnie byłoby wygasić istotne ogniska niepewności, których nie brakuje. W dzisiejszym komentarzu wracamy do polityki USA i jej wpływu na gospodarkę oraz rynki.
Dolar nie ma większego pola do umocnienia w krótkim terminie…
2019-01-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: We wczorajszym wystąpieniu w parlamencie, premier May nie przedstawiła konkretnego planu działań w temacie Brexitu. Dała jedynie do zrozumienia, że rząd będzie chciał bardziej współpracować z parlamentem, odrzuciła też możliwość przeprowadzenia drugiego referendum, oraz odroczeniu terminu wyjścia z UE.
Grudzień przyniósł gospodarcze ochłodzenie
2019-01-22 Poranny komentarz walutowy XTBZnamy już komplet ważniejszych danych miesięcznych z polskiej gospodarki za grudzień. Serię tę rozpoczęła niepokojąca publikacja indeksu PMI, zaś ochłodzenie w przemyśle potwierdziły dane o produkcji. Część konsumencka wyglądała lepiej, jednak i tu dane sumarycznie okazały się słabsze od oczekiwań.
Dzień Świstaka
2019-01-22 Komentarz poranny TMS BrokersZaczynamy tydzień jeszcze raz, gdyż pod nieobecność inwestorów z USA wczoraj wyceny aktywów nie uległy większym zmianom. Nie zmieniła się też sytuacja w kwestii brexitu, gdzie plan B Theresy May okazał się planem A z nadzieją na ustępstwa UE albo cudowną zgodę członków Izby Gmin.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May pokazał wczoraj, jakiego brexitu oczekuje.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May pokazał wczoraj, jakiego brexitu oczekuje.
May pod obstrzałem po prezentacji Planu B
2019-01-22 Poranny komentarz walutowy XTBWczoraj premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawiła plan B dotyczący Brexitu po kompromitującej porażce w parlamentarnym głosowaniu z ubiegłego tygodnia. Plan B okazał się tak naprawdę Planem A i Wielka Brytania nie jest ani o krok bliżej wyjścia z Wielkiej Brytanii w ramach porozumienia.
Znów ZEW
2019-01-22 Raport poranny FMCMKalendarz makro: O 11:00 ukaże się wskaźnik instytutu ZEW z Niemiec. ZEW - czyli Zentrum fur Europaeische Wirtschaftsforschung - to instytucja z miasta Mannheim, która przygotowuje swoiste sondaże, wypełniane przez 350 ekspertów finansowych. Wartość finalnego wskaźnika, opisującego w syntetyczny sposób przewidywania analityków co do kondycji ekonomicznej Niemiec, waha się od -100 pkt do +100 pkt.
PLN bez większych zmian, sprzedaż detaliczna w kalendarzu
2019-01-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie głównych par oraz złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2818 PLN za euro, 3,7703 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7780 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8579 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,852% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dolar dobrze zaczął tydzień
2019-01-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: CHINY/ DANE: W poniedziałek nad ranem napłynęły kluczowe dane nt. dynamiki PKB w IV kwartale, oraz grudniowych danych nt. produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, oraz inwestycji w aglomeracjach. Dynamika spowolniła do 1,5 proc. k/k i 6,4 proc. r/r, ale z tym rynek się liczył. W ujęciu całego 2018 r. wzrost wyniósł 6,6 proc. i był najniższy od 28 lat.