Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wyraźna przecena dolara

Wyraźna przecena dolara

2019-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Po fatalnym maju na rynkach globalnych pojawiło się oczekiwanie, że banki centralne będą – podobnie jak na początku roku, próbowały ratować sytuację. Już wczoraj pisaliśmy o obniżce dokonanej przez Bank Australii, ale największy ciężar działań ma wziąć na siebie Fed.
Już i wkrótce

Już i wkrótce

2019-06-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Pogarszające się perspektywy globalnego ożywienia wzmagają dyskusję o łagodzeniu polityki głównych banków centralnych z Fed na czele. Słabość dolara zaczyna dominować a coraz większa uwaga jest przypisywana komentarzom przedstawicieli Fed. Dziś rynek czeka na słowa szefa Powella. Tymczasem w Australii jesteśmy już po oczekiwanej obniżce.

Banki obniżają stopy procentowe

Banki obniżają stopy procentowe

2019-06-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Ekstremalnie ekspansywna polityka pieniężna była symbolem ostatniej dekady. Wśród bankierów panowało przekonanie, że jest to sytuacja wyjątkowa, która poprawi koniunkturę gospodarczą i pozwoli na normalizację polityki. Obniżenie stóp przez australijski bank centralny do historycznego minimum pokazuje jednak, że jest inaczej.
Coraz więcej obaw. Słabe dane z USA.

Coraz więcej obaw. Słabe dane z USA.

2019-06-04 Poranny Szkic Walutowy AFS
Dolar słabszy do euro na bazie malejącej, oczekiwanej różnicy oprocentowania. Słabe dane z przemysłu (ISM) wzmagają oczekiwania na obniżki stóp Fed. W cenach niemal dwa pełne cięcia o 25 pp. w tym roku. Złoty mocniejszy w ślad za euro. Przez kilka dni podtrzyma zyski, ale później straci.
Najbezpieczniejsze aktywa nadal w cenie.
Złoty korzysta ze słabszego USD, CPI w kalendarzu

Złoty korzysta ze słabszego USD, CPI w kalendarzu

2019-06-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel przynosi relatywnie stabilnego PLN po wczorajszych mocnych spadkach na wycenie dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2798 PLN za euro, 3,8051 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8306 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8176 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,637% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wtorek po serii odczytów

Wtorek po serii odczytów

2019-06-04 Raport poranny FMCM
Dane i kursy: Wczoraj mieliśmy sporo danych makro, w szczególności trochę rozczarował wskaźnik PMI dla przemysłu USA. Ale tylko trochę: co prawda spadł z 52,6 pkt do 50,5 pkt, niemniej w prognozie był wynik bardzo temu bliski, tj. 50,6 pkt. Poza tym rezultat dla Niemiec to raptem 44,3 pkt, dla Strefy Euro 47,7 pkt (w obu wypadkach zgodnie z prognozą), a przecież poniżej 50 pkt mamy już dominację pesymizmu wśród ankietowanych menedżerów.
Dolar nie musi wejść już teraz w korektę

Dolar nie musi wejść już teraz w korektę

2019-06-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA / RELACJE HANDLOWE / INDIE/ TURCJA/ AUSTRALIA/ MEKSYK/ CHINY: W piątek Donald Trump podał, że z dniem 5 czerwca Indie i Turcja zostaną usunięte z tzw. programu GSP, który daje preferencyjne warunki handlowe krajom rozwijającym się. Z kolei gazeta New York Times podała, że amerykańska administracja rozważała nałożenie ceł importowych na Australię, ale zostało to porzucone.
Nic dobrego

Nic dobrego

2019-06-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Zaczynamy nowy miesiąc, ale z pewnością nie będzie to świeży start, gdyż rynki ciągną za sobą paskudny bagaż z maja. Wojny handlowe USA rozpalają się na nowych frontach, co bynajmniej nie zachęca do utrzymywania ryzykownych pozycji. Rekordowo niskie rentowności obligacji skarbowych pokazują, gdzie ucieka kapitał. Na FX coraz słabsza jest rola USD jako bezpiecznej przystani, za to korzystają na tym JPY, CHF i EUR.
Amerykański bank ostrzega przed recesją

Amerykański bank ostrzega przed recesją

2019-06-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Morgan Stanley twierdzi, że nałożenie ceł na cały chiński import będzie oznaczać recesję w amerykańskiej gospodarce nie dalej niż za trzy kwartały. Tymczasem na czołówki serwisów ekonomicznych wysunął się świeży spór, tym razem z Meksykiem. Wszystko wskazuje na to, że kwestie handlowe znów przyćmią kalendarz danych makroekonomicznych, który w tym tygodniu jest wyjątkowo ciekawy.
W cenie najbezpieczniejsze aktywa

W cenie najbezpieczniejsze aktywa

2019-06-03 Poranny Szkic Walutowy AFS
W ostatnich tygodniach na rynkach finansowych największym zainteresowaniem cieszą się najbezpieczniejsze aktywa. W ślad za spadkami indeksów akcji, mocno w cenach zyskują obligacje. Złoty najwyraźniej zalicza się do tych ostatnich, bo wykazuje dużą odporność na niepewność wywołaną wzrostem protekcjonizmu. Rodzima waluta znajduje wsparcie w świetnych danych z gospodarki.
Meksykańskie peso pod presją podaży

Meksykańskie peso pod presją podaży

2019-05-31 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: Japonia: Stopa bezrobocia w Japonii w kwietniu wyniosła 2,4%, zgodnie z oczekiwaniami. Japonia: Dynamika produkcji przemysłowej w Japonii w kwietniu wyniosła 0,6% mdm wobec oczekiwań na poziomie 0,2% mdm – jak podały wstępne dane.
Nasilenie protekcjonizmu USA

Nasilenie protekcjonizmu USA

2019-05-31 Poranny Szkic Walutowy AFS
D. Trump w nieoczekiwanej decyzji nakłada cła na cały import z Meksyku, co ma zmusić kraj do walki z nielegalną imigracją. Peso gwałtownie traci. Słabiej cały koszyk walut emerging markets, w tym złoty, który naszym zdaniem nie utrzyma długo ostatnich zwyżek. Możliwa 1-dniowa korekta na dolarze, ale w czerwcu waluta USA ponownie zyska.
Trump walczy z Meksykiem

Trump walczy z Meksykiem

2019-05-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Mogłoby się wydawać, że w trakcie trwającego konfliktu handlowego z Chinami, reszta świata będzie miała względny spokój z nieobliczalnym Donaldem Trumpem. Nic z tych rzeczy! Donald Trump już w tym tygodniu podkreślał zbyt duże nierówności z Japonią i na koniec tego tygodnia postanowił zająć się sprawą własnych granic. Tym razem Trump postanowił nałożyć taryfy celne na wszelkie produkty płynące ze strony południowej granicy, co ma zmusić Meksyk do pracy nad szczelnością granic.
Piątkowy wysyp danych

Piątkowy wysyp danych

2019-05-31 Raport poranny FMCM
Notowania głównej pary: W styczniu 2019 kurs eurodolara sięgał okolic 1,1560-70. Później zaczął biec na południe, jakkolwiek w zestawieniu z poziomami jesiennymi można było obraz uważać przez dłuższy czas za konsolidacyjny. Teraz to jednak bardziej tendencja spadkowa: może łagodna, ale na swój sposób systematyczna. Faktem jest jednak i to, że od ponad miesiąca mamy wsparcie w rejonie 1,11 - 1,1120. Teraz błądzimy w tej właśnie okolicy.
Chińczycy nie będą strzelać z dużych dział do Amerykanów?

Chińczycy nie będą strzelać z dużych dział do Amerykanów?

2019-05-30 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
WŁOCHY / BUDŻET / KOMISJA EUROPEJSKA: KE potwierdziła, że wysłała wczoraj list do władz w Rzymie informując o możliwości podjęcia decyzji nt. procedury dyscyplinarnej w kontekście naruszenia reguł budżetowych. Tymczasem La Stampa spekuluje o rosnącym prawdopodobieństwie przeprowadzenia przedterminowych wyborów już we wrześniu i dużych tarciach wewnątrz koalicji pomiędzy Ligą, a Ruchem. Wczoraj wicepremier Salvini stwierdził jednak, że nie jest zwolennikiem takiego scenariusza.
Niespodzianki w budżecie po kwietniu

Niespodzianki w budżecie po kwietniu

2019-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
O poranku polska waluta pozostaje stabilna z uwagi na brak większych ruchów na rynku amerykańskiego dolara. Wczoraj napłynęły optymistyczne dane na temat wykonania budżetu centralnego po kwietniu, które pokazały tylko niewielki deficyt.
Wzrost obaw o eskalację konfliktu handlowego

Wzrost obaw o eskalację konfliktu handlowego

2019-05-30 Poranny Szkic Walutowy AFS
Dolar ponownie zyskuje w ślad za pogłębieniem niepokojów związanych z konfliktem USA-Chiny i przed publikacją amerykańskich danych o PKB. Czerwiec zapowiada się nerwowo. Dolar pokaże siłę, a złoty nie zdoła poważniej się umocnić. Spodziewane osłabienie rodzimej waluty przed końcem kwartału.
Dolar znów rządzi

Dolar znów rządzi

2019-05-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: WŁOCHY / BUDŻET / KOMISJA EUROPEJSKA: KE planuje wysłać dzisiaj formalny list do włoskiego rządu dotyczący potencjalnych działań, jakie rząd w Rzymie mógłby podjąć w celu dopasowania się do unijnych reguł budżetowych. W przeciwnym razie 5 czerwca może zapaść decyzja o uruchomieniu procedury dyscyplinarnej.
Brak kroku do przodu, to krok w tył

Brak kroku do przodu, to krok w tył

2019-05-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Ponury sentyment powrócił na rynki finansowe, chociaż ostatnie 24 godziny nie przyniosły wyraźnych ku temu powodów. Jednak, jak to bywa często wśród inwestorów, czas na rozmyślania jest pożytkowany na przywołanie obaw. Do wyboru: wojny handlowe, brexit, włoski budżet. Brak kroku do przodu, to krok w tył. Wygląda na to, że brak na horyzoncie postępów w kluczowych kwestiach politycznych jest wystarczającym pretekstem do zwiększonej nerwowości na rynkach.
Chiny szykują odwet

Chiny szykują odwet

2019-05-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Zakaz eksportu metali ziem rzadkich to nowa broń, za pomocą której Chiny próbują wywrzeć presję na USA. Sięganie po nowy arsenał pokazuje, że konflikt handlowy mógł nie dotrzeć jeszcze do punktu kulminacyjnego, a to oczywiście nie jest dobra wiadomość dla rynków. Niepokojący jest też systematyczny spadek rentowności obligacji, pokazujący brak wiary w ożywienie gospodarcze.