Powell skorygował dolara

Powell skorygował dolara
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-07-11 (12:16)

Kluczowe informacje z rynków: USA / FED: Występując wczoraj przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, szef FED stwierdził, że od czerwcowego posiedzenia FOMC niepewność w gospodarce nie zmniejszyła się tonując tym samym wpływ lepszych danych Departamentu Pracy, jakie zostały opublikowane w zeszłym tygodniu.

Stwierdził też, że ryzyka dla niskiej inflacji mogą być bardziej znaczące, niż tego się obecnie oczekuje. Z kolei opublikowane wieczorem zapiski z czerwcowego posiedzenia FOMC wskazały na gotowość do cięcia stóp w „niedługim czasie”.

KANADA / BOC: Bank Kanady zgodnie z oczekiwaniami rynku nie zmienił wczoraj poziomu stóp procentowych 1,75 proc. i nieznacznie podniósł prognozy wzrostu gospodarki na ten rok (do 1,3 proc. z 1,2 proc.), ale obniżając jednocześnie na przyszły (do 1,9 proc. z 2,1 proc.). Presja inflacyjna ma pozostać ograniczona, a globalne ryzyka dla gospodarki wciąż są znaczące.

USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Prasa spekuluje, jakoby Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin miał „zalecić” szybkie usunięcie Huawei z „czarnej listy” firm z którymi amerykańskie przedsiębiorstwa nie mogą handlować na rynkowych zasadach. Jednocześnie pojawiają się informacje, że wicepremier Liu He planuje przedstawić nowe rozwiązania ułatwiające wymianę handlową przy okazji piątkowej publikacji danych nt. bilansu handlowego za czerwiec.

SZWECJA / DANE: Inflacja CPI w czerwcu spadła do 1,8 proc. r/r z 2,2 proc. r/r w maju (szacowano 1,9 proc. r/r), a bazowa CPIF obniżyła się do 1,7 proc. r/r z 2,1 proc. r/r przy prognozie 1,8 proc. r/r.

Opinia: Dzisiaj Jerome Powell po raz kolejny wystąpi w Kongresie – tym razem przed Komisją Bankową Senatu, ale raczej nie oczekujmy, aby szef FED czymś zaskoczył. Ewentualnie jakaś „gra słów” może pojawić się przy okazji sesji pytań i odpowiedzi, czyli realnie gdzieś po godz. 16:15. Większe znaczenie dzisiaj będą mieć dane nt. inflacji CPI o godz. 14:30 – zwłaszcza, że szef FED dał wczoraj do zrozumienia, że ryzyka dla niższej inflacji mogą być obecnie jeszcze nie wyceniane, a zapiski z czerwcowego posiedzenia FOMC dały zielone światło do cięcia stóp na posiedzeniu 31 lipca. Oczekuje się ruchu o 25 p.b. – co już jest w pełni wyceniane od kilkunastu dni, ale Powell stworzył wczoraj przestrzeń do oczekiwania czegoś więcej, czyli ruchu o 50 p.b. Nie jest to jednak scenariusz bazowy dla rynków i raczej nie będzie – dane w ciągu najbliższych 2 tygodni musiałyby być fatalne, a Trump musiałby zerwać „rozejm” z Chinami, aby taki scenariusz mógł być na rzeczy.
Niemniej Powell stworzył wczoraj grunt do tego, aby oczekiwać, że lipcowe cięcie stóp nie będzie ostatnim w tym roku. Tym samym nadchodzące dane będą ważne – nawet te dzisiejsze o godz. 14:30. Inflacja bazowa niższa od konsensusu na poziomie 2,0 proc. r/r? To już byłby dodatkowy argument dla „gołębi”. Mimo tego uważam, że FED będzie postępował w sposób wyważony, nie decydując się na nadmierne „asekurowanie” się, na co od dłuższego czasu mocno napiera administracja Trumpa.
Na koszyku dolara BOSSA USD mieliśmy mocne cofnięcie w dół od linii oporu w okolicach 82,45 pkt. i szybką realizację ruchu powrotnego w okolice 81,80 pkt., gdzie przebiega naruszona linia trendu wzrostowego – dobrze to widać na tygodniowym wykresie. Co dalej? Istotna będzie dzisiejsza reakcja na dane CPI z godz. 14:30. Teoretycznie zejście poniżej 81,80 pkt. byłyby sygnałem, że dolar powraca do średnioterminowych spadków.

Dzisiaj w kalendarzu mamy jeszcze zapiski z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego o godz. 13:30. Nie wydaje się, aby były one jakoś rewolucyjne, podbijając chociażby oczekiwania na luzowanie polityki już podczas posiedzenia w końcu lipca. To może dać pole do kontynuacji wzrostów EURUSD ponad poziom 1,13, zwłaszcza, że obszar oporu przy 1,1250-1,1260 został naruszony.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

12:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.