Nic nie jest oczywiste

Nic nie jest oczywiste
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-07-08 (14:32)

Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE (Z PIĄTKU): Raport Departamentu Pracy USA wskazał na przyrost etatów poza rolnictwem w czerwcu aż o 224 tys. (konsensus był na poziomie 160 tys.), ale dynamika płacy godzinowej pozostała na poziomie 3,1 proc. r/r (szacowano 3,2 proc. r/r), a stopa bezrobocia (liczona w inny sposób) wzrosła do 3,7 proc. z 3,6 proc.

TURCJA / BANK CENTRALNY: W sobotę prezydent Recep Erdogan nieoczekiwanie odwołał szefa banku centralnego, co nasiliło obawy, że nowy prezes CBRT (został nim dotychczasowy zastępca) będzie podatny na naciski obozu prezydenckiego w kwestii cięć stóp procentowych. O tym jakie działania podejmie Murat Uysal być może przekonamy się już 25 lipca, kiedy to zaplanowane jest posiedzenie TCMB.

EUROSTREFA / GRECJA: Lewicowo-populistyczna Syriza przegrała wybory parlamentarne na rzecz centroprawicowej Nowej Demokracji, co nie jest jednak nazbyt dużym zaskoczeniem. W kampanii wyborczej ND zapowiadała cięcia podatków i zwiększenie inwestycji w celu wsparcia gospodarki.

JAPONIA / DANE: Zamówienia bazowe na środki trwałe spadły w maju o 7,8 proc. m/m i 3,7 proc. r/r – w ujęciu m/m wynik jest znacznie gorszy od konsensusu na poziomie -3,7 proc. m/m.

USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Gazeta South China Morning Post (SCMP) zamieściła dzisiaj obszerny artykuł na ten temat z którego wynika, że władze w Pekinie nie wykluczają publikację tzw. „czarnej listy” firm, które „zagrażają bezpieczeństwu” Chin. Tymczasem w tym tygodniu ma dojść do telefonicznej rozmowy Trumpa z Xi Jinping’iem, która ma ustalić harmonogram „nowego otwarcia” w rozmowach handlowych.

EUROSTREFA / DANE: Indeks nastrojów wśród analityków Sentix spadł w lipcu do -5,8 pkt. z -3,3 pkt. w czerwcu (konsensus zakładał odbicie do 0,1 pkt.). Subindeks przyszłych oczekiwań spadł do -13,0 pkt. z -12,3 pkt., ale bardziej pogorszył się subindeks bieżącej kondycji schodząc do 1,8 pkt. z 6,0 pkt. Dane są najgorsze od 5 lat.

Opinia: Nic nie jest oczywiste – taką konkluzję można postawić po obserwacji wydarzeń w piątek po południu, ale nie tylko w tym kontekście. Publikacja danych Departamentu Pracy dobiła tych, którzy liczyli jeszcze na to, że FED może ściąć stopy w końcu lipca o 50 p.b., chociaż populacja tych, którzy w to wierzyli, została mocno przetrzebiona już na początku ubiegłego tygodnia po tym, jak ustalenia prezydentów USA i Chin na szczycie G-20, zredukowały krótkoterminowe ryzyko dalszej eskalacji konfliktu handlowego między tymi krajami. Niemniej w pierwszych kilkudziesięciu minutach po godz. 14:30, zyskiwał dolar, spadała nowojorska giełda, a rentowności amerykańskich obligacji odbijały w górę. Niemniej później rynek szybko się pozbierał – zwłaszcza Wall Street, która prawie zredukowała straty, a dolar zatrzymał zwyżki i lekko się cofnął. Tak jak pisałem na początku, scenariusz cięcia o 50 p.b. był redukowany od kilku dni, a dane z godz. 14:30 nie zdołały rozbudzić nadmiernych obaw o to, czy FED podczas posiedzenia 31 lipca w ogóle zetnie stopy procentowe. Rynek wciąż wierzy w scenariusz ruchu o 25 p.b., a zaplanowane na ten tydzień „zeznania” Jerome Powella przed Kongresem (środa i czwartek), oraz tzw. minutki FED (środa) mogą utwierdzić go w tym przekonaniu. Osobiście nie wykluczam, że rynek jeszcze się w kwestii lipcowego cięcia stóp „zawaha”, ale te opinie mogą być w najbliższych dniach w mniejszości – niemniej warto będzie zerkać na wypowiedzi innych członków FED (zwłaszcza Johna Williamsa z Nowego Jorku), czy też dane nt. inflacji CPI (w czwartek).
Na wykresie koszyka dolara BOSSA USD widać, że po mocnym ruchu w zeszłym tygodniu, teraz niewykluczona jest korekta. Jej skala dobrze pokaże, jakie jest nastawienie wobec dolara na kolejne tygodnie. Warto będzie obserwować, czy zamknięcie świecy na wykresie W1 wypadnie powyżej linii trendu wzrostowego.

Na wykresie EURUSD widać, że piątkowe naruszenie wsparcia przy 1,1215 nie okazało się trwałe. Niemniej złamaliśmy dolne ograniczenie kanału wzrostowego rysowanego od końca maja b.r. To nie wyklucza jednak możliwości wystąpienia tzw. ruchu powrotnego w stronę 1,1250.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

12:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.