Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Czy ten tydzień będzie równie dobry dla dolara, jak poprzedni?
2019-02-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Dzisiaj startują w Pekinie dwustronne rozmowy handlowe, ze strony USA udział w nich wezmą m.in. szef USTR Robert Lighthizer, oraz Sekretarz Skarbu Steven Mnuchin. Strona amerykańska nie ukrywa, że chce nakłonić Chiny do podjęcia strukturalnych reform, w tym odejścia od nieuczciwych praktyk w handlu, kradzieży technologii i ochrony własności intelektualnej.
Krótka pamięć, mylne wnioski
2019-02-11 Komentarz poranny TMS BrokersJednym z wątków, które przewijają się ostatnio na rynkach jest wpływ załagodzenia stanowiska przez Fed na rynkowe nastroje i zachowanie najbardziej ryzykownych klas aktywów: akcji i indeksów, świata EM, ze szczególnym uwzględnieniem walut z tego koszyka. Pierwszy impuls jest pozytywny, ale optymistyczne spojrzenie w przyszłość jest naszym zdaniem trudne od uzasadnienia. Inwestorzy w pamięci mają ostatni epizod gołębiego nastawienia, ale zdają się zapominać, że miał on zupełnie inne podstawy.
Kolejna odsłona starych problemów
2019-02-11 Poranny komentarz walutowy XTBJesteśmy już niemal w połowie lutego, zaś główne znaki zapytania w geopolityce pozostają w zasadzie takie same. Bieżący tydzień przynosi ich kolejną odsłonę, ale nie ma gwarancji, że ona faktycznie coś zmieni.
Dziś w programie dane brytyjskie
2019-02-11 Raport poranny FMCMCo nas czeka? Tego, co nas czeka, nie wie oczywiście nikt - ale z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, iż zrealizowane zostaną przynajmniej przewidziane na dziś odczyty makroekonomiczne. A nie jest ich dużo - szczególnie jeśli ograniczyć się do tych, które są istotne np. dla eurodolara i innych głównych par walutowych.
USD silny słabością innych walut
2019-02-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone: Wielkość kredytu konsumenckiego w grudniu w Stanach Zjednoczonych znalazła się na poziomie 16,6 mld USD wobec oczekiwań 17 mld USD i poprzedniej wartości na poziomie 22,4 mld USD.
Warunkowy optymizm
2019-02-08 Komentarz poranny TMS BrokersFunt zaliczył nadzwyczajne odbicie po komentarzach prezesa Banku Anglii, który zasugerował gotowość do podwyżki stóp procentowych, o ile uniknie się chaotycznego brexitu. Co wygląda na dość istotny warunek o wysokim stopniu niepewności, rynki podchwyciły kontrast względem stanowisk Fed czy EBC. Obawiam się jednak, że ktoś tu zapędził się z pozytywną interpretacją.
Solidna końcówka roku w budżecie państwa
2019-02-08 Poranny komentarz walutowy XTBWedług opublikowanych wczoraj przez Ministerstwo Finansów oficjalnych danych odnośnie do wykonania budżetu za grudzień deficyt budżetowy wyniósł 10,4 mld zł, co było najlepszym wynikiem w tym tysiącleciu. Informacje przekazane przez MF odkryły również kilka interesujących aspektów godnych analizy. Ponadto warto również odnotować kolejną, solidną aukcję obligacji, po której potrzeby pożyczkowe na ten rok zostały zaspokojone już w 47%.
Złotówka osłabiona, ale w pewnych granicach
2019-02-08 Raport poranny FMCMCo na rynku? Eurodolar notuje poziomy rzędu 1,1335 - 1,1340. Są to wartości dość niskie i świadczą o słabości euro, nawet jeśli w ogólności kurs waha się w starej (dobrej?) konsolidacji, wszczętej jeszcze jesienią. Wczoraj zaliczono dołek na 1,1325.
Gwiazda dolara świeci coraz słabiej, ale pozostaje bez konkurencji
2019-02-07 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Nowa Zelandia: Stopa bezrobocia w Nowej Zelandii w IV kwartale minionego roku znalazła się na poziomie 4,3% wobec oczekiwanych 4,1%. Zmiana zatrudnienia rozczarowała dynamiką na poziomie 0,1% kdk wobec oczekiwanych 0,3% kdk. Z kolei indeks kosztów zatrudnienia pokazał w IV kwartale ub.r. 0,5% kdk wobec oczekiwanych 0,6% kdk.
Brexitowy labirynt
2019-02-07 Komentarz poranny TMS BrokersFala odpływu kapitału od ryzykownych aktywów zdominowała handel w ostatnich godzinach, posiłkując się rozczarowującymi odczytami z Australii i Nowej Zelandii. USD jest mocniejszy przy szarpanym handlu na rynku akcji i surowców. Dziś wielki dzień dla funta z decyzją Banku Anglii i wizytą premier May w Brukseli. Złoty słabnie do 4,30 za euro po bezszumnym posiedzeniu RPP.
Ważny dzień dla premier May
2019-02-07 Poranny komentarz walutowy XTBŚrodowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie wniosła wiele nowego, co nie jest rzecz jasna czymś zaskakującym. Zza naszej zachodniej granicy napłynęły końcowe dane z sektora przemysłowego za ubiegły rok, które zgodnie z oczekiwaniami wypadły słabo. W czwartek z kolei głównym punktem w kalendarzu wydaje się spotkanie premier May z przedstawicielami UE ws. Brexitu, a także komunikat po posiedzeniu brytyjskiego banku centralnego.
Czas stabilizacji
2019-02-07 Raport poranny FMCMZachodni świat: Osiem godzin za nami - licząc od północy. A jednak z naszej, lokalnej perspektywy to dopiero początek dnia roboczego. Eurodolar klaruje się przy 1,1360 i jak na razie wahania były skromne, skupione wokół obecnego kursu.
Nieprzyjemne zaskoczenie dla EUR i AUD
2019-02-06 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone: Indeks PMI dla usług w USA zgodnie z oczekiwaniami przyjął wartość 54,2 pkt., czyli nieco niższą niż wcześniejszy odczyt. Również raport ISM dla usług miał praktycznie neutralny wydźwięk, z nieco lepszym od oczekiwań indeksem aktywności biznesowej, ale niższym od spodziewanego odczytem indeksu ISM dla usług.
Słowo waży więcej niż czyny
2019-02-06 Komentarz poranny TMS BrokersDolar australijski wsiadł do roller-coastera i po wczorajszym zaskakująco zrównoważonym komunikacie RBA dziś prezes banku centralnego uderzył w bardziej gołębie tony. Rynek błyskawicznie przeszedł do przewidywania terminu obniżki stóp procentowych. Sądzę, że pochopnie, ale euforia potrzebuje czasu, by wygasnąć. Dziś z kolei decyzja Rady Polityki Pieniężnej, ale raczej bez kalki wydarzeń z Australii.
Trump i Brexit na pierwszym planie
2019-02-06 Poranny komentarz walutowy XTBPoranny handel na rynku walutowym przynosi niewielkie osłabienie polskiej waluty przed decyzją Rady Polityki Pieniężnej. Tymczasem na świecie w ostatnich godzinach głównymi tematami były wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa oraz kolejne doniesienia medialne dotyczące Brexitu.
Odbicie w górę wartości australijskiego dolara
2019-02-05 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone: Opublikowane wczoraj dane dotyczące zamówień w przemyśle USA, zamówień na dobra trwałego użytku oraz zamówień na dobra bez środków transportu okazały się gorsze od oczekiwań.
Fed nie jest influencerem dla RBA
2019-02-05 Komentarz poranny TMS BrokersAzja hucznie świętuje Nowy Rok Księżycowy, ale RBA nie dostarczył fajerwerków. Stopa procentowa w Australii pozostała bez zmian, a bank opiera się oczekiwaniom rynkowym, że po gołębim zwrocie Fed wszystkie inne banki powinny pójść tą samą drogą. Reszta rynku finansowego pozostaje w zawieszeniu w oczekiwaniu na świeże sygnały.
Prezes Fed na dywaniku Trumpa
2019-02-05 Poranny komentarz walutowy XTBOstatnie godziny na rynku walutowym nie przyniosły większych zmian, a sesja azjatycka upłynęła pod dyktando publikacji płynących z dalekiej Australii. Choć wbrew pozorom jest to temat dość egzotyczny z europejskiego punktu widzenia, to nie można oprzeć się wrażeniu, iż efekty słabnącej globalnej aktywności gospodarczej są również widoczne tamże.
Waluty w kontekście PMI
2019-02-05 Raport poranny FMCMPunkty programu: Dziś główne punkty programu to odczyty indeksów PMI dla sektora usług różnych państw. Za nami już publikacja dla Indii, wypadła nieźle: 52,2 pkt. Następne odczyty będą napływać: o 9:15 (Hiszpania), 9:45 (Włochy), 9:50 (Francja), 9:55 (Niemcy), 10:00 (Strefa Euro) oraz o 10:30 (Wielka Brytania). Tyle, jeśli chodzi o Europę: ponieważ o 15:45 opublikowany zostanie jeszcze PMI dla usług w USA. O 16:00 ujrzymy indeks ISM dla tego samego sektora w Stanach.
USD silny na początku tygodnia, jednak nie wobec CAD
2019-02-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone: Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w styczniu w USA wyniosła 304 tys. wobec oczekiwań na poziomie 165 tys. Jednocześnie, stopa bezrobocia w tym kraju wzrosła do 4%, podczas gdy oczekiwano jej utrzymania się na poziomie 3,9%.