Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Brak decyzji w brytyjskim parlamencie

Brak decyzji w brytyjskim parlamencie

2019-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Sytuacja w zakresie Brexitu już dawno przestała być prosta i oczywista, jednak dla rynków jest niezmiennie istotna. Poświęcamy zatem sporą część dzisiejszego komentarza na wyjaśnienie wczorajszych rozdań w parlamencie i nakreślenie możliwych scenariuszy.
Mocny funt, mocny dolar

Mocny funt, mocny dolar

2019-03-28 Raport poranny FMCM
Walutowe przetasowania: Eurodolar lokuje się dziś rano na poziomie 1,1260 - a zatem nadal nisko, w dolnych obszarach konsolidacji, która trwa od jesieni 2018. Można oczywiście rozważyć minimum marcowe na 1,1180 i wtedy obecny kurs nie będzie aż tak niski, ale ten dołek był jedynie chwilowy.

Mocne zaskoczenie na kiwi, funt czeka na rozstrzygnięcia…

Mocne zaskoczenie na kiwi, funt czeka na rozstrzygnięcia…

2019-03-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: NOWA ZELANDIA / RBNZ: Bank centralny Nowej Zelandii utrzymał wczoraj późnym wieczorem poziom głównej stopy OCR (1,75 proc.), ale nieoczekiwanie zmienił treść komunikatu na „gołębi” – obniżka stóp jest bardziej prawdopodobnym kolejnym ruchem, niż podwyżka.
Kolejny bank dołącza do klubu

Kolejny bank dołącza do klubu

2019-03-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Bankierzy centralni krajów rozwiniętych prześcigają się w sprawianiu rynkom gołębich niespodzianek, a dziś w nocy nowym członkiem klubu został nowozelandzki RBNZ. Kurs NZD się załamał i na dłuższy czas utracił zaufanie poszukiwaczy ryzykownych inwestycji. Patrząc do przodu, w środę brytyjski parlament będzie głosował nad alternatywnymi scenariuszami dla brexitu.
Niepokojące sygnały z Chin

Niepokojące sygnały z Chin

2019-03-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Poranny handel na rynku walutowym przynosi umiarkowane ruchy na złotym, zaś na szerszym rynku dostrzec można osłabienie apetytu na ryzyko, co jest widoczne po spadku walut gospodarek wschodzących. W trakcie sesji azjatyckiej otrzymaliśmy słabe dane z chińskiej gospodarki, które zwiększają obawy o globalne spowolnienie gospodarcze.
PLN bez większych zmian, wyższe stopy w regionie CEE

PLN bez większych zmian, wyższe stopy w regionie CEE

2019-03-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego dolara, co ogranicza perspektywy odbicia walut EM. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,2899 PLN za euro, 3,8111 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8251 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0355 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,864% w przypadku obligacji 10-letnich.
Głosy z EBC i bilans handlowy USA

Głosy z EBC i bilans handlowy USA

2019-03-27 Raport poranny FMCM
Dzisiejszy harmonogram: Otóż dzisiejszy harmonogram makro nie jawi się jako szczególnie ekscytujący. Istotniejsze punkty to przede wszystkim wypowiedzi przedstawicieli EBC, a zwłaszcza Mario Draghiego, który wystąpi już o 9:00 - o ile oczywiście powie coś ciekawego w kontekście kursu eurodolara, operacji TLTRO czy ogólnej sytuacji gospodarczej Eurolandu, UE i całego świata.
Harker, Fed, euro i dolar

Harker, Fed, euro i dolar

2019-03-26 Raport poranny FMCM
Główna para: Eurodolar jest dziś wieczorem na 1,1265. A zatem: dość nisko, biorąc pod uwagę, że rano oraz wczoraj oscylował przy 1,13 i nawet wyraźnie wyżej. Dolar się wzmocnił, a tak poza tym, to ciągle tkwimy w starej konsolidacji, w dolnej jej połówce.
Pani już podziękujemy

Pani już podziękujemy

2019-03-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Nigdy nie można nie doceniać pomysłowości brytyjskich polityków. Brexit zyskuje nową warstwę zagmatwania po tym, jak wczoraj Izba Gmin odebrała premier May kontrolę nad planem działania. Funt jednak dalej stoi w miejscu, gdyż inwestorzy mają wątpliwości, czy uda się przerwać impas.
Wczoraj wieczorem brytyjski parlament przyjął tzw. poprawkę Letwina stosunkiem głosów 329-302 i tym samym przejął od rządu kontrolę nad procesem brexitu.
Lira turecka odrabia potężne straty

Lira turecka odrabia potężne straty

2019-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przyniósł uspokojenie na rynku po bardzo dużych ruchach w piątek. Na tym tle sporo działo się na rynku liry, która niemal w całości odrobiła piątkowe straty. Nadal komplikuje się sytuacja w kwestii Brexitu, na jutro zaplanowane są kolejne głosowania. Dziś w kalendarzu kilka ciekawych raportów z USA.
Podtrzymanie próby odbicia PLN, niepewność wśród inwestorów

Podtrzymanie próby odbicia PLN, niepewność wśród inwestorów

2019-03-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie próby odbicia po piątkowych spadkach. Eurodolar pozostaje powyżej 1,13 USD, odbijają rentowności amerykańskiego długu. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2895 PLN za euro, 3,7935 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8192 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9966 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,843% w przypadku obligacji 10-letnich.
Jeden PMI to jeszcze nie koniec świata

Jeden PMI to jeszcze nie koniec świata

2019-03-25 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek awersja do ryzyka z wyjątkową siłą uderzyła w rynki finansowe, a inwestorzy uciekali w stronę bezpiecznych aktywów w obawie przed globalną recesją, której rzekomym zwiastunem stały się fatalne dane z niemieckiego przemysłu. Po raz kolejny popularne stały się porównania do wydarzeń historycznych. Po raz kolejny niesłusznie.
Próba odbicia PLN po piątkowej przecenie

Próba odbicia PLN po piątkowej przecenie

2019-03-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia handlu na rynku FX przynosi próbę lekkiej korekty piątkowych spadków na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2963 PLN za euro, 3,8012 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8260 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0219PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,843% w przypadku obligacji 10-letnich.
Tydzień strachu na rynkach

Tydzień strachu na rynkach

2019-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Piątek przyniósł na rynkach małe trzęsienie ziemi. Po fatalnych danych z niemieckiego przemysłu obawy o światową recesję uderzyły z pełną mocą. W efekcie widzieliśmy spadki na giełdach, tracił też złoty, choć nie tak mocno jak niektóre waluty rynków wschodzących. W najbliższych dniach inwestorzy będą chcieli upewnić się, czy najgorsze faktycznie dopiero przed nami.
Eurodolar przy 1,13

Eurodolar przy 1,13

2019-03-25 Raport poranny FMCM
Po staremu: W gruncie rzeczy wszystko po staremu na eurodolarze. Mamy poziom 1,13, tak więc tkwimy w starej, dobrej (albo niedobrej, zależnie od tego, kto czego oczekuje) konsolidacji. Dolar nie jest już tak mocny, jak w czasie piątkowych minimów, rozgrywanych przy 1,1275, ale i tak nie ma się źle.
Twarde stanowisko UE ws. Brexitu

Twarde stanowisko UE ws. Brexitu

2019-03-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Członkowie 27 krajów Unii Europejskiego poparli wczoraj jednogłośnie możliwość przedłużenia terminu, do kiedy Wielka Brytania musi opuścić wspólnotę. Niemniej jednak nie sprawia to, że wizja wyjścia bez porozumienia stała się mniej prawdopodobna. Jest wręcz przeciwnie. Z kraju poznaliśmy solidne dane odnośnie do sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej.
Lekkie ochłonięcie

Lekkie ochłonięcie

2019-03-22 Raport poranny FMCM
Już nie tak wysoko: Jak pamiętamy, eurodolar wzniósł się dość wysoko po ostatnim posiedzeniu Rezerwy Federalnej, mianowicie w środę wieczorem. Nie będziemy w szczegółach powtarzać, dlaczego tak się stało: wiadomo, że chodziło, ujmując rzecz ogólnie, o gołębią wymowę tego posiedzenia, a więc np. o obniżkę prognoz gospodarczych i redukcję perspektyw zacieśniania polityki pieniężnej (m.in. mediana oczekiwań członków FOMC jest teraz taka, że w roku 2019 nie będzie podwyżek oprocentowania).
Wyhamowanie umocnienia PLN wraz z odbiciem dolara

Wyhamowanie umocnienia PLN wraz z odbiciem dolara

2019-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego dolara, który skorygował ostatnią słabość po FED. Odbicie USD klasycznie rzutuje na waluty EM, w tym PLN, wywierając lekką presję podażową. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2849 PLN za euro, 3,7668 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7931 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9235 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,905% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynki akcji bez fajerwerków po FED

Rynki akcji bez fajerwerków po FED

2019-03-21 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajsza decyzja Rezerwy Federalnej przyniosła znaczące ruchy na amerykańskiej walucie, podczas gdy rynki akcji pozostały dosyć spokojne. Czy ostatnia zmiana poglądów przez FOMC przejdzie niezauważona na rynkach akcji?
Krajobraz po FED

Krajobraz po FED

2019-03-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
BREXIT: Liderzy UE uzależniają decyzję o wydłużeniu Brexitu od tego, czy premier May zdoła poddać ponownie pod głosowanie w Izbie Gmin porozumienie rozwodowe – powinna to zrobić do końca przyszłego tygodnia. Politycy UE są jednak podzieleni w kwestii tego, co zrobić, jeżeli brytyjska premier ponownie przegra. Francuzi nie odrzucają możliwości „bezumownego” Brexitu, podczas kiedy Niemcy dali do zrozumienia, że będą walczyć o to, aby uniknąć chaosu.