Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Nie ma zwycięzców
2019-04-02 Komentarz poranny TMS BrokersMocne odczyty ISM z USA i PMI z Chin dały podbudowały nadzieje na odbicie globalnego ożywienia, co na rynku przyniosło wyższe wyceny indeksów i odchodzenie od inwestycji w obligacje po rajdzie sprzed dwóch tygodni. Na rynku walutowym USD/JPY reaguje na korelację z rentownościami, ale na pozostałych crossach siła dolara nie jest tak wyraźna, kiedy pozbawiony został wsparcia Fed.
Czy to już ożywienie?
2019-04-02 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek przyniósł wyraźne wzrosty giełdowych indeksów po serii lepszych danych makroekonomicznych. Czy zatem obawy o spowolnienie gospodarcze przestały być aktualne? Jednocześnie nadal nie jesteśmy bliżej rozwiązania ws. Brexitu, gdzie parlamentowi ponownie nie udało się przeforsować żadnego z rozwiązań.
Seria PMI, funt, dolar i euro
2019-04-01 Raport wieczorny FMCMPo odczytach PMI: Dziś kluczowe w kalendarium makro były odczyty indeksów PMI dla przemysłu. Otóż we Francji uzyskano wynik nieznacznie tylko odbiegający od prognozy: czekano na 49,8 pkt, było 49,7 pkt. Ważniejsze dla eurodolara są jednak Niemcy: tam odnotowano rozczarowanie. Prognozowano 44,7 pkt, przy czym faktycznie uzyskano 44,1 pkt. W Strefie Euro przewidywano 47,6 pkt, a było 47,5 pkt.
Dane z USA (teoretycznie) bez większego wpływu na dolara
2019-04-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDane nt. sprzedaży detalicznej za luty wypadły mieszanie – dynamika nieoczekiwanie okazała się ujemna (-0,2 proc. m/m), a bez samochodów spadek wyniósł (-0,4 proc. m/m) – ale mocno w górę zrewidowano dane za styczeń (odpowiednio do 0,7 proc. m/m z 0,2 proc. m/m i 1,4 proc. m/m z 0,9 proc. m/m dla danych z wyłączeniem aut).
Nowe otwarcie
2019-04-01 Komentarz poranny TMS BrokersZaczynamy nowy kwartał i rynki na początek są w dobrych nastrojach dzięki lepszym danym o aktywności gospodarczej z Chin. Jednak, czy pozytywny klimat uda się podtrzymać, będzie zależeć od potwierdzenia poprawy w danych z Europy i USA. Poza tym brexitowy szum nie daje o sobie zapomnieć.
Lepsze nastroje na początek kwartału
2019-04-01 Poranny komentarz walutowy XTBPierwszy kwartał tego roku okazał się dla wielu rynków najlepszy od dekady. Do tej grupy należą amerykańskie akcje czy ropa. Dziś, po lepszych danych z chińskiej gospodarki, inwestorzy rozpoczynają kolejny kwartał w równie dobrych nastrojach. Bieżący tydzień przyniesie długą listę ważnych raportów ekonomicznych.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-03-29 Komentarz tygodniowy TMS BrokersNa starcie nowego kwartału nie będzie brakować niepewności o siłę globalnego wzrostu, ale z gołębimi stanowiskami czołowych banków centralnych nie gasną nadzieje na wyjście z dołka. Sentyment jednak nie ulegnie wyraźnej poprawie, jeśli dane będą podsycać obawy. W przyszłym tygodniu pod lupą będą przede wszystkim PMI z Chin, ISM i sprzedaż detaliczna z USA i dane z niemieckiego przemysłu, a tydzień zwieńczy raport NFP.
Czy kryptowaluty spadną lub wzrosną w 2019 r.?
2019-03-29 Analizy rynkoweRok 2017 był świetnym rokiem dla inwestorów handlujących kryptowalutami, ponieważ główne waluty cyfrowe przeżywały rajd jak nigdy dotąd. Z końcem roku bitcoin był sprzedawany średnio 13,500 USD; w grudniu 2017 roku osiągnął najwyższy poziom 19,783.06 USD.
Bilans tygodnia był korzystny dla dolara
2019-03-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutBREXIT: Dzisiaj odbędzie się z Izbie Gmin głosowanie nad umową rozwodową (około godz. 15:30?), ale w wersji „okrojonej”, czyli bez tzw. Deklaracji Politycznej, która określa przyszłe relacje Wielkiej Brytanii z UE. Tym samym porozumienie nie zostanie formalnie ratyfikowane (gdyż trzeba uchwalić oba dokumenty), ale według opinii prawnych, może to wystarczyć do przedłużenia Brexitu do 22 maja na bazie Art. 50 TL.
Pierwsza żółta kartka od Fitch?
2019-03-29 Poranny komentarz walutowy XTBDecyzją Fitch rozpoczniemy przegląd polskiego ratingu w tym roku. Choć ani perspektywa ani ocena wiarygodności kredytowej nie powinny ulec zmianie, to całkiem możliwe są mniej przychylne komentarze odnośnie do bilansu ryzyk w związku z ogłoszonymi kilka tygodni temu działaniami fiskalnymi. Tymczasem z danych Komisji Europejskiej wynika, że nastroje konsumentów w pierwszym kwartale uległy poprawie, co zapewne wspierało konsumpcję prywatną w analogicznym okresie.
Pół to lepiej niż nic
2019-03-29 Komentarz poranny TMS BrokersOstatni roboczy dzień marca miał być też ostatnim dniem Wielkiej Brytanii w UE, ale, co zostało nam wielokrotnie uwodnione, brytyjscy politycy nie lubią racjonalnego podejścia do problemów. Kiedy faktycznie dojdzie do brexitu wciąż pozostaje sprawą otwartą, choć dziś premier Theresa May podejmie kolejną próbę przekonania posłów Izby Gmin do swojego planu. A przynajmniej jego części.
Piątek z dolarem, euro i funtem
2019-03-29 Raport poranny FMCMNowe dane: Co się tyczy pary funt-euro, to lokuje się ona dziś rano na 1,1640. Ktoś mógłby powiedzieć, że wyrażony przez nas wczoraj pogląd, iż wykres tej pary jest wysoko był bałamutny, a w dodatku przestał być aktualny, bo euro się wzmocniło.
Złoty bez większych zmian, CPI oraz Fitch w kalendarzu
2019-03-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na złotym jak i eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2938 PLN za euro, 3,8229 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8378 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9995 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,825% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dolar pozostaje zwycięzcą czwartkowego rozdania na FX
2019-03-28 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutChociaż opublikowane dzisiaj dane makro z USA nie były najlepsze (ostatecznie wzrost gospodarczy IV kwartale wyniósł 2,2 proc. w ujęciu zanualizowanym, zamiast 2,5 proc. szacowanych do tej pory, a indeks podpisanych umów kupna domów spadł w lutym o 1,0 proc. m/m), to jednak dolar nadal pozostawał silny.
Brexit w decydującej fazie – co ostatecznie zrobi DUP?
2019-03-28 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutBREXIT: Wczoraj wieczorem w Izbie Gmin ostatecznie odbyło się 8 orientacyjnych głosowań nad różnymi scenariuszami dla Brexitu, ale żaden z nich nie zebrał większości. Pewne jest tylko to, że parlamentarzyści nie chcą bezumownego Brexitu (przeciwko było 400 głosów).
Niektórzy nigdy się nie nauczą
2019-03-28 Komentarz poranny TMS BrokersIndykatywne głosowania nad pomysłami popchnięcia procesu brexitu dalej odbyły się wczoraj w brytyjskim parlamencie, jednak żaden z pomysłów nie uzyskał poparcia większości, co jest rozczarowującym rezultatem i funt dziś traci. Reszta rynku boryka się z wizją ponurej przyszłości globalnej gospodarki.
Brak decyzji w brytyjskim parlamencie
2019-03-28 Poranny komentarz walutowy XTBSytuacja w zakresie Brexitu już dawno przestała być prosta i oczywista, jednak dla rynków jest niezmiennie istotna. Poświęcamy zatem sporą część dzisiejszego komentarza na wyjaśnienie wczorajszych rozdań w parlamencie i nakreślenie możliwych scenariuszy.
Mocny funt, mocny dolar
2019-03-28 Raport poranny FMCMWalutowe przetasowania: Eurodolar lokuje się dziś rano na poziomie 1,1260 - a zatem nadal nisko, w dolnych obszarach konsolidacji, która trwa od jesieni 2018. Można oczywiście rozważyć minimum marcowe na 1,1180 i wtedy obecny kurs nie będzie aż tak niski, ale ten dołek był jedynie chwilowy.
Mocne zaskoczenie na kiwi, funt czeka na rozstrzygnięcia…
2019-03-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: NOWA ZELANDIA / RBNZ: Bank centralny Nowej Zelandii utrzymał wczoraj późnym wieczorem poziom głównej stopy OCR (1,75 proc.), ale nieoczekiwanie zmienił treść komunikatu na „gołębi” – obniżka stóp jest bardziej prawdopodobnym kolejnym ruchem, niż podwyżka.
Kolejny bank dołącza do klubu
2019-03-27 Komentarz poranny TMS BrokersBankierzy centralni krajów rozwiniętych prześcigają się w sprawianiu rynkom gołębich niespodzianek, a dziś w nocy nowym członkiem klubu został nowozelandzki RBNZ. Kurs NZD się załamał i na dłuższy czas utracił zaufanie poszukiwaczy ryzykownych inwestycji. Patrząc do przodu, w środę brytyjski parlament będzie głosował nad alternatywnymi scenariuszami dla brexitu.