Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Ryzykowna gra

Ryzykowna gra

2019-05-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Prezydent USA Donald Trump ponownie użył swojego konta na Twitterze, by wprowadzić zamęt na rynkach finansowych i tym razem przywrócił groźby podwyższenia ceł na towary importowane z Chin. Po tygodniach zapewnień obu stron, że negocjacje handlowe idą w dobrym kierunku, teraz stoimy przed ryzykiem wyrzucenia wszystkiego do kosza. Wcale nie musi tak być, ale na razie szok oznacza skok awersji do ryzyka.
Czy Trump pogrąży światową gospodarkę?

Czy Trump pogrąży światową gospodarkę?

2019-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W majowy weekend nie brakowało wydarzeń rynkowych, ale wszystkie one bledną przy najnowszych tweetach prezydenta USA. Długo wyczekiwane porozumienie handlowe z Chinami może nie dojść do skutku, a kalkulacje Trumpa oparte na odporność amerykańskiej gospodarki mogą okazać się zbyt optymistyczne.

Deklaracje Trumpa mogą zaszkodzić PLN

Deklaracje Trumpa mogą zaszkodzić PLN

2019-05-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenach, pomimo ponownego zaostrzenia sporu handlowego na linii USA-Chiny, który teoretycznie zmierzał do wygaszenia. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2801 PLN za euro, 3,8232 PLN wobec dolara, 5,0148 PLN względem funta szterlinga oraz 3,7652 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,041% (02/05) w przypadku obligacji 10-letnich.
W tak zwanym międzyczasie

W tak zwanym międzyczasie

2019-05-06 Raport poranny FMCM
Obraz świata: Keine Atempause, Geschichte ist gemacht, es geht voran - żadnego wytchnienia, dzieje się historia i pędzi naprzód. Tak śpiewał prawie 40 lat temu niemiecki zespół Fehlfarben, a po nim m.in. Die Toten Hosen i elektroniczny Welle Erdball. No właśnie: historia pędzi naprzód, także na parach walutowych, nawet jeżeli w Polsce akurat mieliśmy długi weekend i odpoczywaliśmy.
Sygnały z FED rodzą pytania…

Sygnały z FED rodzą pytania…

2019-05-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE / FED (Z WCZORAJ): Raport ADP wskazał na przyrost w kwietniu o 275 tys. etatów (szacowano 180 tys.), a dane za marzec zostały zrewidowane w górę do 151 tys. z 129 tys. Odczyt ISM dla przemysłu w kwietniu wypadł jednak słabo – spadek do 52,8 pkt. z 55,3 pkt. przy prognozie 55,0 pkt.
Złoty jest stabilny

Złoty jest stabilny

2019-05-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Nie sprawdziły się obawy, że złoty może być wyraźnie słabszy podczas majówki za sprawą niższej płynności. W czwartek rano jesteśmy mniej więcej tam, gdzie byliśmy we wtorek po południu. Złoty jest słabszy tylko wobec funta, który dotarł do bariery 5,00 zł wspierany spekulacjami nt. ponadpartyjnych rozmów ws. Brexitu. W środę 1 maja nasza waluta była najmocniejsza w zestawieniach za sprawą słabego dolara (zaszkodził mu odczyt ISM dla przemysłu), ...
Napisać jedno, powiedzieć drugie

Napisać jedno, powiedzieć drugie

2019-05-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Fed nie zaoferował żadnych sygnałów, że jest bliżej cięcia głównej stopy procentowej, co było jastrzębią niespodzianką pomagającą dolarowi. Otrzymaliśmy też sprzeczne sygnały dotyczące oceny inflacji, które mogą wymagać rozwinięcia w komentarzach członków komitetu. W czwartek w centrum uwagi kolejny bank centralny: Bank Anglii.
Decyzja FOMC wspiera dolara

Decyzja FOMC wspiera dolara

2019-05-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsze posiedzenie Rezerwy Federalnej nie przyniosło zbyt dużo nowości. Główna stopa procentowa pozostała w dotychczasowym przedziale, a przewodniczący Jerome Powell dał rynkom jasno do zrozumienia, że nastawienie Rezerwy jest neutralne - bank nie widzi na razie ani potrzeby podnoszenia stóp, ani obniżania kosztu pieniądza.
Złoty stracił dzisiaj tylko w relacji do funta

Złoty stracił dzisiaj tylko w relacji do funta

2019-04-30 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Wyższy szacunek GUS dla krajowej inflacji CPI, oraz dobre dane nt. dynamiki PKB w strefie euro w I kwartale, oraz zaskakująco wysoka dynamika inflacji HICP w Niemczech – to bilans pozytywnych informacji, jakie wpłynęły dzisiaj na notowania złotego. W pierwszym przypadku ze strony niektórych oficjeli z RPP już popłynęły sygnały, że nie zmienia to ich zapatrywań na podwyżki stóp, ale niewątpliwie dzisiejsze dane wprowadziły pewną „pozytywną niepewność” w tej kwestii.
Dolar słabszy, ale czy na dłużej?

Dolar słabszy, ale czy na dłużej?

2019-04-30 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE (Z PONIEDZIAŁKU): Wydatki Amerykanów rosły w lutym o 0,9 proc. m/m (oczekiwano przyspieszenia do 0,6 proc. m/m), a dochody zaledwie o 0,1 proc. m/m (szacowano 0,4 proc. m/m). Inflacyjny wskaźnik PCE Core wyhamował do 0,0 proc. m/m i 1,6 proc. r/r.
Niżej nie znaczy od razu źle

Niżej nie znaczy od razu źle

2019-04-30 Komentarz poranny TMS Brokers
Kwietniowe indeksy PMI z Chin wypadły niżej niż miesiąc temu, ale w szczegółach wyniki nie wyglądają wcale źle. Rynek realizuje umiarkowane rozczarowanie przemieszane z porządkowaniem pozycji na koniec miesiąca. Środa jest dniem wolnym na wielu rynkach, co oznacza, że już dziś trzeba się ustawiać pod jutrzejszą decyzję FOMC.
Ochłodzenie w Chinach

Ochłodzenie w Chinach

2019-04-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Znamy już pierwsze kluczowe dane tego tygodnia – to chińskie indeksy koniunktury gospodarczej, które pokazały pewne ochłodzenie po odnotowanej w marcu poprawie. Cały czas mieszane dane napływają też z USA, jednak na szerokim rynku trudno jest mówić o pesymizmie. Złoty odrobił nieco strat przed jutrzejszym posiedzeniem Fed.
Rynek rozrusza się dopiero w drugiej połowie tygodnia?

Rynek rozrusza się dopiero w drugiej połowie tygodnia?

2019-04-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE (Z PIĄTKU): Dynamika PKB w I kwartale przyspieszyła do 3,2 proc. wobec szacowanych 2,3 proc. w ujęciu zanualizowanym, konsumpcja prywatna rosła w tempie 1,2 proc. k/k (szacowano 1,0 proc. k/k), ale już deflator PKB wyhamował do 0,6 proc. k/k z 1,9 proc. k/k, a indeks PCE Core do 1,3 proc. k/k z 1,8 proc. k/k – reasumując, gospodarka rośnie szybciej, ale bez presji inflacyjnej.
Ból głowy bankierów

Ból głowy bankierów

2019-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
To może być wielki tydzień z mnóstwem kluczowych danych, które ponownie nadadzą kierunek zagubionym rynkom. Po weekendzie indeksy wystartowały z optymizmem wspartym wyższym odczytem PKB z USA w piątek. Dolar jednak nie korzysta na danych, bo silniejszemu ożywieniu nie towarzyszy przyspieszenie inflacji, co daje pole Fed do pozostania gołębim.
Gorąca majówka na rynkach

Gorąca majówka na rynkach

2019-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynający się tydzień przyniesie sporo dni wolnych nie tylko w Polsce. Jednocześnie rynkowo b będzie to jeden z najgorętszych tygodni wiosny z posiedzeniem Fed i kluczowymi danymi z USA i Chin. Rozpoczynamy go z Wall Street na historycznych maksimach oraz drogim dolarem.
Dolar, euro i złoty tuż przed majem

Dolar, euro i złoty tuż przed majem

2019-04-29 Raport poranny FMCM
Powoli w dół...? Można powiedzieć, że od początku roku eurodolar osuwa się powoli w dół, jakkolwiek przez dobre trzy miesiące, a nawet dłużej, obraz ten przypominał raczej konsolidację, szczególnie, jeśli łączyło się go z jesienią i grudniem roku 2018.
Spodziewany spadek płynności na PLN

Spodziewany spadek płynności na PLN

2019-04-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na głównych parach, w konsekwencji również notowania PLN oscylują blisko piątkowych punktów odniesienia. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2944 PLN za euro, 3,8503 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7788 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9768 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,914% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2019-04-26 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
W nadchodzącym tygodniu może się rozstrzygnąć, czy kwietniowe oznaki poprawy w aktywności gospodarczej znajdą kontynuację w nowych odczytach, czy były przejściową anomalią. Wydaje się to kluczowe dla podtrzymania apetytu na ryzyko na rynkach. PMI z Chin i ISM z USA będą na pierwszym planie. Uważnie analizowane będą też komunikaty po posiedzeniach FOMC i Bank Anglii. Tydzień zamyka raport z rynku pracy USA.
Czekając na dane z USA

Czekając na dane z USA

2019-04-26 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE (WCZORAJ): Dynamika zamówień na dobra trwałego użytku wyniosła w marcu 2,7 proc. m/m wobec szacowanych 0,8 proc. m/m, a bez uwzględnienia transportu wzrost wyniósł 0,4 proc. m/m przy prognozie 0,2 proc. m/m. Gorzej wypadły jednak dane nt. cotygodniowego bezrobocia, które odbiły do 230 tys. (szacowano niewielki ruch do 200 tys.).
Wzrost pomocny wielu

Wzrost pomocny wielu

2019-04-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki przeszły w stan wyciszenia i wyczekiwania ostatniego ważnego wydarzenia tego tygodnia – publikacji danych o PKB z USA. Rynek nastawia się solidny odczyt, a oczekiwania zostały wczoraj wzmocnione silniejszym do prognoz wzrostem zamówień na dobra trwałe. Dobre dane mogą być zarówno korzystne dla USD, jak i dla apetytu na ryzyko, więc reakcja może być mieszana.