Delikatne spadki na rynku ropy naftowej

Delikatne spadki na rynku ropy naftowej
Data dodania: 2022-11-03 (17:58) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej dzisiaj delikatnie osuwają się w dół. Niemniej, w ujęciu ostatnich kilku tygodni, cena tego surowca z jednej strony jest wspierana obawami dotyczącymi podaży, a z drugiej strony – jest na nią wywierana presja wynikająca z obaw o spadek popytu. W kwestii podaży warto zwrócić uwagę na sytuację w krajach będących głównymi producentami ropy naftowej.

Po pierwsze, zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu znacząco spadły, a firmy z branży łupkowej zapowiadają coraz mniejszą dynamikę wydobycia na niektórych polach naftowych. Po drugie, wielkimi krokami zbliża się wstrzymanie importu ropy z Rosji do UE (od 5 grudnia, z niewielkimi wyjątkami).

Po trzecie, w październiku spadła produkcja ropy naftowej w kartelu OPEC – zniżkowała ona łącznie o 20 tysięcy baryłek dziennie w porównaniu z wrześniem. Nie jest to jednak duże zaskoczenie, bowiem OPEC zapowiadał już w październiku delikatną obniżkę wydobycia, zaś w listopadzie ma ona być już znacznie większa (OPEC+ bowiem obniżył limity produkcji w listopadzie o 2 mln baryłek).

Z kolei popyt na ropę to w dużym stopniu wypadkowa oczekiwań związanych z kondycją globalnej gospodarki w najbliższych miesiącach i latach. Duże obawy dotyczą gospodarki Chin, nadal zmagającej się z lockdownami pandemicznymi. Ponadto, zapowiedzi dalszego podwyższania stóp procentowych przez Fed w Stanach Zjednoczonych budzą pytania o popyt na paliwa także w tym kraju. Z pewnością w kwestii gospodarki USA jeszcze w tym tygodniu pojawi się więcej spekulacji, bowiem już w piątek pojawią się tam dane z rynku pracy, które dla Fed są istotnym wyznacznikiem działania w ramach polityki monetarnej.

ZŁOTO

Cena złota znów przy tegorocznym minimum.

Listopad dla złota rozpoczął się zwyżką, jednak dobre nastroje na rynku tego kruszcu nie trwały długo. Notowania złota wczoraj zanotowały sesję o sporej zmienności – najpierw dynamicznie zwyżkowały po publikacji decyzji Fed dotyczącej podwyżki stóp procentowych w USA o oczekiwane 0,75 pkt. proc., a później jeszcze gwałtowniej spadły po tym, jak szef Fed, Jerome Powell, zapowiedział dalsze jastrzębie nastawienie Fed do polityki monetarnej.

Polityka Fed znajduje się obecnie w centrum uwagi na rynku złota, bowiem istotnie przekłada się ona na wartość amerykańskiego dolara, który jest z kolei silnie skorelowany negatywnie z cenami kruszców. Wczoraj co prawda Fed postąpił zgodnie z oczekiwaniami, jednak największy wpływ na wartość USD i ceny złota miały przede wszystkim deklaracje tej instytucji w sprawie przyszłości – a ta zapowiada się jastrzębio. Jerome Powell wyraźnie podkreślił, że inflacja jest nadal wysoka i to nie jest odpowiedni czas na hamowanie podwyżek stóp procentowych.

Takie postawienie sprawy przez Fed jest solidnym wsparciem dla wartości dolara, a jednocześnie ciosem w notowania złota, które jest aktywem niewypłacającym odsetek. Obecnie notowania złota zbliżyły się już do tegorocznych minimów i ważnego technicznego wsparcia w okolicach 1620 USD za uncję. Ten poziom jest najbliższym testem dla złota – jeśli zostanie pokonany, to notowaniom kruszcu otworzy się droga do kolejnej fali zniżek.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

OPEC+ i sankcje na Rosję w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ i sankcje na Rosję w centrum uwagi na rynku ropy

12:32 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na przełomie poprzedniego i bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej na świecie dzieje się dużo. Wczoraj miało miejsce spotkanie przedstawicieli państw OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu. Zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniosło ono istotnych zmian w polityce OPEC+. Zapadła bowiem decyzja o tym, aby przedłużyć dotychczasowe działania, a więc utrzymać cięcia wydobycia ropy naftowej na poziomie 2 mln baryłek dziennie, o których zadecydowano w październiku, a które obowiązują od listopada br.
Mieszane nastroje na rynku ropy naftowej

Mieszane nastroje na rynku ropy naftowej

2022-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do wzrostowego zakończenia bieżącego tygodnia. Jednak dzisiaj zwyżki wyhamowały, a cena ropy w zasadzie tkwi w konsolidacji. Trudno się temu dziwić, bowiem także dane i komunikaty na rynku ropy obecnie nie wskazują wyraźnego kierunku dla cen. Ważną informacją jest fakt, że Unia Europejska w końcu zdecydowała się na ustalenie sztywnego limitu cen dla ropy importowanej z Rosji drogą morską.
Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy

Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy

2022-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch dniach zwyżek i odbiciu się od poziomów niemal tegorocznych minimów, notowania ropy naftowej dzisiaj rano wpadły w konsolidację. Obecnie rynek ten czeka bowiem na nowe impulsy i istotne wydarzenia, które mogą być istotne dla cen tego surowca. Po pierwsze, już 4 grudnia, czyli w najbliższą niedzielę, przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się, aby ustalić poziom limitów produkcji ropy naftowej w styczniu.
IEA: produkcja rosyjskiej ropy będzie spadać

IEA: produkcja rosyjskiej ropy będzie spadać

2022-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na plusie, czemu sprzyjało kilka fundamentalnych czynników. Niemniej, warto zaznaczyć, że cena tego surowca nadal znajduje się blisko tegorocznych minimów z początku stycznia, a trend pozostaje spadkowy. Wczoraj wsparciem dla notowań ropy naftowej były m.in. dane dotyczące zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych.
Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy

Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy

2022-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły tydzień od spadków za sprawą niepewnej sytuacji w Chinach na skutek planów kolejnych lockdownów pandemicznych. Niemniej, informacje napływające z Chin już po południu istotnie zmieniły swój wydźwięk – wiele wskazuje na to, że lokalny rząd jednak restrykcje złagodzi, biorąc pod uwagę bezprecedensowe protesty ludności przeciwko kolejnemu zamknięciu ich w domach. W rezultacie, jeszcze wczoraj ceny ropy naftowej odbiły w górę i dzisiaj rano także na rynku tym przeważa strona popytowa.
Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

2022-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach dynamicznie zniżkowały. Spadkowy jest również początek bieżącego tygodnia – przynosi on spadek notowań ropy naftowej do najniższych poziomów od pierwszej połowy stycznia br. Tym samym, ceny ropy poruszają się już blisko tegorocznych minimów, właśnie z początku stycznia – wycena ropy Brent nieznacznie przekracza 81 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 74 USD za baryłkę.
Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-11-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczny zwrot. O ile początek sesji był kontynuacją zniżek z wcześniejszych dni, to w drugiej połowie dnia notowania ropy wyraźnie zwyżkowały, nadrabiając spadki z wcześniejszych godzin. Wszystko za sprawą informacji, jaka pojawiła się ze strony saudyjskiej agencji informacyjnej. Zdementowała ona spekulacje, które krążyły po rynku wczoraj, dotyczące możliwego podwyższenia limitów produkcji ropy naftowej przez OPEC+.
Ceny ropy naftowej pod presją podaży

Ceny ropy naftowej pod presją podaży

2022-11-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na wyraźnym minusie – i również nowy tydzień rozpoczynają od presji spadkowej. Globalni inwestorzy ewidentnie utrzymują nastawienie risk-off, które negatywnie wpływa na ceny wielu surowców. W przypadku ropy, wynika to zarówno z faktu, że surowiec ten jest szeroko wykorzystywany w światowym przemyśle, jak i z tego, że na fali rosnącej awersji do ryzyka umacnia się amerykański dolar i wywiera presję na niższe ceny surowców.
Cena ropy naftowej powraca do zniżek

Cena ropy naftowej powraca do zniżek

2022-11-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania ropy naftowej WTI oscylują już w okolicach poziomu 84 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent porusza się w rejonie 92 USD za baryłkę. Presja na niższe ceny ropy to efekt uspokojenia sytuacji dotyczącej wybuchu w Przewodowie – według aktualnej wiedzy, na terenie Polski spadła rakieta omyłkowo wystrzelona przez stronę ukraińską, a to redukuje szanse na eskalację konfliktu.
Spokój na rynku ropy naftowej mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę

Spokój na rynku ropy naftowej mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę

2022-11-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, ale od wczoraj cena tego surowca delikatnie odbiła w górę. Dzisiaj rano na rynku ropy także jest spokojnie – notowania ropy poruszają się w zasadzie w konsolidacji, a zmienność jest niewielka. Patrząc na notowania w szerszej perspektywie, o ruchu bocznym możemy mówić w kontekście już ostatnich kilku tygodni.