Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2022-11-28 (12:50)

Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach dynamicznie zniżkowały. Spadkowy jest również początek bieżącego tygodnia – przynosi on spadek notowań ropy naftowej do najniższych poziomów od pierwszej połowy stycznia br. Tym samym, ceny ropy poruszają się już blisko tegorocznych minimów, właśnie z początku stycznia – wycena ropy Brent nieznacznie przekracza 81 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 74 USD za baryłkę.

W centrum uwagi na rynku ropy naftowej jest obecnie trudna sytuacja w Chinach – kraj ten wprowadza nowe restrykcje pandemiczne na skutek nadal rosnącej liczby potwierdzonych przypadków Covid-19. Jednocześnie, w kraju tym coraz częściej pojawiają się protesty przeciwko lockdownom, które przecież już od wielu miesięcy podkopują sytuację gospodarczą Chin.

Obecnie ewidentnie inwestorzy rozgrywają obecną sytuację na rynku, wskazującą na sporą produkcję ropy przy coraz słabszym popycie. O ile presja na spadek cen jest wyraźna to najbliższe dni na rynku ropy będą intensywne i mogą przynieść wiele zwrotów akcji.

Po pierwsze, już 4 grudnia rozszerzony kartel OPEC+ podejmie decyzję w sprawie limitów produkcji ropy naftowej od stycznia. Chociaż pojawiały się spekulacje, że OPEC+ może zwiększyć produkcję, to w wypowiedziach przedstawicieli krajów tej organizacji przewijały się raczej sugestie utrzymania dotychczasowych limitów, a nawet ich kolejnego cięcia. To drugie z pewnością byłoby dla rynku pewnym zaskoczeniem i szansą na odbicie cen w górę.

Po drugie, już 5 stycznia wchodzi w życie zakaz importu ropy naftowej z Rosji do Unii Europejskiej (z pewnymi wyjątkami, dotyczącymi głównie Węgier). Chociaż niewątpliwie jest to przełomowe wydarzenie, to jednak było zapowiadane od kilku miesięcy, a wiele państw UE i tak od dłuższego czasu nie importuje ropy z Rosji lub znacząco ogranicza handel. W rezultacie, sankcje mogą obecnie już nie mieć istotnego wpływu na notowania ropy naftowej.

ZŁOTO

Słabość dolara wsparciem dla notowań złota.

Notowania złota dynamicznie zawróciły w górę pod koniec poprzedniego tygodnia i dzisiaj kontynuują zwyżkę. Cena tego kruszcu pnie się w górę z powrotem do okolic 1775-1780 USD za uncję, czyli do lokalnych maksimów z połowy listopada br.

Wyższym cenom kruszcu sprzyja słabość amerykańskiego dolara. Rynek zdyskontował już plany Fed w zakresie dalszego podwyższania stóp procentowych w USA – niemniej, tempo i zakres podwyżek nadal są tematem otwartym, więc będą one wpływać na krótkoterminowe ruchy na rynkach dolara i złota.

Obecnie inwestorzy czekają na środowe wystąpienie szefa Fed, Jerome Powella, na temat sytuacji w amerykańskiej gospodarce, w tym na tamtejszym rynku pracy. Z pewnością podczas tego wystąpienia warto wypatrywać wskazówek dotyczących działań Fed.

Dopóki dolar amerykański mimo wszystko jest silny za sprawą działań Fed, ciężko będzie o dynamiczne zwyżki cen złota. Niemniej, jakiekolwiek sygnały słabości gospodarki USA będą dla złota szansą na odbicie w górę. Warto też wspomnieć o roli złota jako bezpiecznej przystani – kruszec ten w ostatnich latach działał w tej roli gorzej niż dolar amerykański, jednak powoli wraca do łask za sprawą pogarszania się sytuacji w światowej gospodarce. Inwestorzy śledzą bowiem nie tylko to, co dzieje się w USA, lecz także wydarzenia w Chinach. Na razie tamtejsze pandemiczne restrykcje negatywnie działają na lokalny popyt na złoto i na ceny kruszcu, jednak wśród inwestorów te doniesienia budzą chęć dywersyfikacji swoich aktywów i dorzucania złota do portfela.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

09:34 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.
Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.