Spokój na rynku ropy naftowej mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę

Spokój na rynku ropy naftowej mimo rosyjskiego ataku na Ukrainę
Data dodania: 2022-11-16 (13:33) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, ale od wczoraj cena tego surowca delikatnie odbiła w górę. Dzisiaj rano na rynku ropy także jest spokojnie – notowania ropy poruszają się w zasadzie w konsolidacji, a zmienność jest niewielka. Patrząc na notowania w szerszej perspektywie, o ruchu bocznym możemy mówić w kontekście już ostatnich kilku tygodni.

Wczorajszy ostrzał Ukrainy przez wojsko rosyjskie odbił się na świecie szerokim echem, głównie za sprawą wybuchu na terytorium Polski. Na razie wstępne oficjalne doniesienia sugerują, że o ile rakieta, która trafiła w przygraniczny Przewodów, była wykonana w Rosji, to prawdopodobnie została wystrzelona przez wojska ukraińskie w celu zestrzelenia rakiety rosyjskiej. Niemniej, śledztwo w tej sprawie trwa i zapewne kolejne doniesienia będą przekładać się istotnie na wyceny akcji w Polsce, jak również notowania walut.

Tymczasem drugą konsekwencją wczorajszego rosyjskiego ataku na terenie Ukrainy była przerwa w dostawach ropy naftowej na Węgry, ropociągiem Przyjaźń. Jak podał węgierski MOL, spółka otrzymała informację, że przerwa wynika z uszkodzenia sieci elektrycznej, zasilającej jedną z przepompowni ropy na terenie Ukrainy. Także Słowacja potwierdziła wstrzymanie przepływu ropy. Niemniej, sam ropociąg najprawdopodobniej nie został uszkodzony, co sprawia, że możliwe będzie wznowienie działalności przez ropociąg w miarę szybko.

Ani wybuch na terytorium Polski, ani wstrzymanie przepływu ropy na Węgry, nie miały bezpośredniego przełożenia na ceny ropy. Wynika to z faktu, że Europa i tak ucięła już większość więzów gospodarczych z Rosją, natomiast od grudnia import ropy do UE z Rosji zostanie praktycznie całkowicie wstrzymany (wyjątkiem są właśnie Węgry, które stanowczo negocjowały w tej kwestii ze względu na duże uzależnienie energetyczne od Rosji).

PSZENICA

Co z eksportem zbóż z Ukrainy?

Wczorajszy atak rakietowy Rosji na Ukrainę na nowo rozbudził pytania dotyczące eksportu zbóż z rejonu Morza Czarnego. Jeszcze do 19 listopada trwa pakt umożliwiający transport zbóż z Ukrainy korytarzem eksportowym na Morzu Czarnym – więc termin jego wygasania zbliża się wielkimi krokami.

Obecnie konsensus rynkowy zakłada, że porozumienie zostanie przedłużone, a zboża będą mogły nadal być transportowane drogą morską z Ukrainy. Odzwierciedlają to m.in. spadające dziś ceny pszenicy. Przedłużenie paktu jest kluczowe zwłaszcza dla krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej, które w dużych ilościach importowały zboża, w tym pszenicę, z obszaru Morza Czarnego.

O tym, że Rosja nie będzie zmierzać do zaburzenia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, przekonywał w wywiadzie dla dziennika Izwiestija tamtejszy minister spraw zagranicznych – ale naturalnie, należy te słowa traktować z dystansem, biorąc pod uwagę to, że sam fakt inwazji na Ukrainę mocno to bezpieczeństwo obniżył.

Natomiast nie zmienia to faktu, że póki co rozmowy na temat przedłużenia paktu trwają. Co prawda Rosja nie zgodziła się na propozycję Turcji związaną z bezterminowym porozumieniem, ale podtrzymuje pakt na 120 dni, czyli bazową propozycję.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

OPEC+ i sankcje na Rosję w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ i sankcje na Rosję w centrum uwagi na rynku ropy

12:32 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na przełomie poprzedniego i bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej na świecie dzieje się dużo. Wczoraj miało miejsce spotkanie przedstawicieli państw OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu. Zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniosło ono istotnych zmian w polityce OPEC+. Zapadła bowiem decyzja o tym, aby przedłużyć dotychczasowe działania, a więc utrzymać cięcia wydobycia ropy naftowej na poziomie 2 mln baryłek dziennie, o których zadecydowano w październiku, a które obowiązują od listopada br.
Mieszane nastroje na rynku ropy naftowej

Mieszane nastroje na rynku ropy naftowej

2022-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do wzrostowego zakończenia bieżącego tygodnia. Jednak dzisiaj zwyżki wyhamowały, a cena ropy w zasadzie tkwi w konsolidacji. Trudno się temu dziwić, bowiem także dane i komunikaty na rynku ropy obecnie nie wskazują wyraźnego kierunku dla cen. Ważną informacją jest fakt, że Unia Europejska w końcu zdecydowała się na ustalenie sztywnego limitu cen dla ropy importowanej z Rosji drogą morską.
Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy

Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy

2022-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dwóch dniach zwyżek i odbiciu się od poziomów niemal tegorocznych minimów, notowania ropy naftowej dzisiaj rano wpadły w konsolidację. Obecnie rynek ten czeka bowiem na nowe impulsy i istotne wydarzenia, które mogą być istotne dla cen tego surowca. Po pierwsze, już 4 grudnia, czyli w najbliższą niedzielę, przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się, aby ustalić poziom limitów produkcji ropy naftowej w styczniu.
IEA: produkcja rosyjskiej ropy będzie spadać

IEA: produkcja rosyjskiej ropy będzie spadać

2022-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję na plusie, czemu sprzyjało kilka fundamentalnych czynników. Niemniej, warto zaznaczyć, że cena tego surowca nadal znajduje się blisko tegorocznych minimów z początku stycznia, a trend pozostaje spadkowy. Wczoraj wsparciem dla notowań ropy naftowej były m.in. dane dotyczące zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych.
Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy

Nie ma zgody w UE w kwestii limitów ceny rosyjskiej ropy

2022-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły tydzień od spadków za sprawą niepewnej sytuacji w Chinach na skutek planów kolejnych lockdownów pandemicznych. Niemniej, informacje napływające z Chin już po południu istotnie zmieniły swój wydźwięk – wiele wskazuje na to, że lokalny rząd jednak restrykcje złagodzi, biorąc pod uwagę bezprecedensowe protesty ludności przeciwko kolejnemu zamknięciu ich w domach. W rezultacie, jeszcze wczoraj ceny ropy naftowej odbiły w górę i dzisiaj rano także na rynku tym przeważa strona popytowa.
Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

2022-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach dynamicznie zniżkowały. Spadkowy jest również początek bieżącego tygodnia – przynosi on spadek notowań ropy naftowej do najniższych poziomów od pierwszej połowy stycznia br. Tym samym, ceny ropy poruszają się już blisko tegorocznych minimów, właśnie z początku stycznia – wycena ropy Brent nieznacznie przekracza 81 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 74 USD za baryłkę.
Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

Komunikat OPEC+ wsparciem dla cen ropy naftowej

2022-11-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczny zwrot. O ile początek sesji był kontynuacją zniżek z wcześniejszych dni, to w drugiej połowie dnia notowania ropy wyraźnie zwyżkowały, nadrabiając spadki z wcześniejszych godzin. Wszystko za sprawą informacji, jaka pojawiła się ze strony saudyjskiej agencji informacyjnej. Zdementowała ona spekulacje, które krążyły po rynku wczoraj, dotyczące możliwego podwyższenia limitów produkcji ropy naftowej przez OPEC+.
Ceny ropy naftowej pod presją podaży

Ceny ropy naftowej pod presją podaży

2022-11-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na wyraźnym minusie – i również nowy tydzień rozpoczynają od presji spadkowej. Globalni inwestorzy ewidentnie utrzymują nastawienie risk-off, które negatywnie wpływa na ceny wielu surowców. W przypadku ropy, wynika to zarówno z faktu, że surowiec ten jest szeroko wykorzystywany w światowym przemyśle, jak i z tego, że na fali rosnącej awersji do ryzyka umacnia się amerykański dolar i wywiera presję na niższe ceny surowców.
Cena ropy naftowej powraca do zniżek

Cena ropy naftowej powraca do zniżek

2022-11-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej dominuje strona podażowa. Notowania ropy naftowej WTI oscylują już w okolicach poziomu 84 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent porusza się w rejonie 92 USD za baryłkę. Presja na niższe ceny ropy to efekt uspokojenia sytuacji dotyczącej wybuchu w Przewodowie – według aktualnej wiedzy, na terenie Polski spadła rakieta omyłkowo wystrzelona przez stronę ukraińską, a to redukuje szanse na eskalację konfliktu.
Powrót pesymizmu na rynek ropy naftowej

Powrót pesymizmu na rynek ropy naftowej

2022-11-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po nerwowym poprzednim tygodniu, notowania ropy naftowej pozostały rozchwiane. Obecny tydzień rozpoczął się na tym rynku od spadku – w poniedziałek wyniósł on około 3% w przypadku obu głównych gatunków tego surowca (WTI oraz Brent). Tym samym, po ubiegłotygodniowym przebłysku optymizmu nie ma już śladu. Jeszcze kilka dni temu notowania ropy naftowej rosły na fali słabszego dolara oraz informacji o luzowaniu restrykcji pandemicznych w Chinach.