Euforia szybko zniknęła

Euforia szybko zniknęła
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-06-12 (10:20)

Euforia na rynkach finansowych po przyznaniu Hiszpanii pomocy szybko przerodziła się w zwątpienie. To nie powinno dziwić. Poprzednie podobne programy zawodziły i tak jak pisaliśmy wczoraj, nie ma powodu, aby tym razem miało być inaczej. Aczkolwiek pamiętajmy, iż pomoc dla Hiszpanii będzie oceniana przez pryzmat wyników parlamentarnych w Grecji.

Rozczarowanie pojawiło się szybko

We wczorajszym komentarzu pisaliśmy, iż konstrukcja pomocy, w której to hiszpański rząd zostanie obciążony nowym długiem, nie wróży dobrze powodzeniu tej akcji. Być może podobne opinie na szerokim rynku sprawiły, iż euforia dość szybko przerodziła się w zwątpienie. Rentowności hiszpańskich obligacji znów rosną, a różnica względem niemieckich 10-latek przekroczyła wczoraj ponownie 500 bp. W przypadku poprzednich programów było podobnie. Kurs EURUSD w ciągu pierwszych trzech dni spadł od 2% (Irlandia) do niemal 4% (Portugalia), zaś po kilku dniach te spadki były w przypadku programów dla Portugalii i Grecji mocno pogłębiane. Umiarkowana reakcja miała miejsce jedynie w przypadku programu ratunkowego dla Irlandii, ale ten przypadek jest w dużym stopniu wyjątkowy. W Irlandii rzeczywiście problem zawężał się do sektora bankowego i rynek dość szybko zajął się innymi problemami, co pozwoliło m.in. na spadek rentowności obligacji i wzrost EURUSD. Tym samym rokowania dla powodzenia hiszpańskiego programu ratunkowego są nienajlepsze nie tylko ze względu na jego konstrukcję, ale także doświadczenia rynku z przeszłości.

Ali al-Naimi chce większego limitu

Minister do spraw wydobycia ropy naftowej Arabii Saudyjskiej powiedział wczoraj, iż być może limit wydobycia kartelu OPEC będzie musiał zostać podwyższony. To nieco zaskakująca wypowiedź, gdyż wcześniej Arabia Saudyjska argumentowała, iż cena 100 USD za baryłkę byłaby adekwatna, a po ostatnich silnych spadkach gatunek Brent notowany jest właśnie na tym poziomie (arabska ropa jest minimalnie tańsza). Można ją interpretować w dwojaki sposób. Z jednej strony OPEC produkuje i tak znacznie powyżej obowiązującego limitu, więc być może chodziłoby po prostu o usankcjonowanie stanu faktycznego. Być może jednak Arabia uznała, iż wobec obecnej sytuacji makro, nawet cena 100 USD za baryłkę jest zbyt wysoka. Jak wielokrotnie podkreślaliśmy sytuacja fundamentalna na rynku ropy poprawiła się na tyle, iż spadek cen poniżej 100 USD jest jak najbardziej możliwy.

MFW podgrzewa atmosferę przed posiedzeniem BoJ

Przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego zakomunikował, iż według oceny Funduszu japońska waluta jest umiarkowanie przewartościowana i Bank Japonii powinien w znaczącym stopniu zwiększyć program ilościowy, tak aby zrealizować cel 1% inflacji w 2014 roku. Wypowiedź ta ma miejsce tuż przed posiedzeniem Banku Japonii (piątek) nakładając na niego dodatkową presję. Presja na Bank odczuwalna jest też ze strony rządu, który desygnował do Rady Banku dwóch ekonomistów z sektora bankowego będących zwolennikami aktywnej postawy BoJ. Muszą oni jednak najpierw zostać zatwierdzeni przez parlament. Zatem nawet jeśli BoJ nie powiększy programu w najbliższy piątek moment ekspansji jest blisko.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – nieudana próba sforsowania strefy oporu powyżej poziomu 1,26 doprowadziła wczoraj do silnego cofnięcia, które mogło już nawet zakończyć korekcyjną falę czwartą; jedyne na co było stać byki to ponowna obrona poziomu 1,2440 (wcześniej udało się to w piątek), a dopiero przełamanie tego poziomu potwierdzi rozpoczęcie kolejnej fali impulsu, czyli fali piątej; ta zaś powinna zaprowadzić nas na nowe minima

EURPLN, H4 – podejrzanie dobre zachowanie złotego, o którym pisaliśmy wczoraj jest już za nami i można by powiedzieć, iż wszystko wróciło do normy; para nie była w stanie sforsować wsparcia 4,2470 i w rezultacie powstała formacja podwójnego dna, jak również przełamana została krótkoterminowa linia trendu spadkowego; zasięg formacji to 4,38, choć nie można wykluczyć wcześniej reakcji powrotnej do linii szyi (4,3150)

S&P500 (kontrakty), D1 – niewykluczone, iż korekcyjna fala czwarta zakończyła się również na wykresie kontraktów na indeks S&P500; owa korekta miała charakter nieregularny z podfalą b tworzącą nowy dołek w trendzie; taki układ teoretycznie pokazuje siłę trendu i powinien oznaczać znaczące pogłębienie dołka przez falę piątą; najbliższym wsparciem dla kupujących jest natomiast poziom 1287 pkt. – dołek fali trzeciej.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.