Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Tydzień ważnych danych i komunikatów z USA
2020-06-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutO ile dane makro w wielu krajach świata – w tym w kluczowych gospodarkach, takich jak USA czy Chiny – ostatnio bywały relatywnie dobre, to nastroje inwestorów nadal oscylują pomiędzy nadzieją a strachem.
Kluczowym tematem, przewijającym się w mediach i na rynkach finansowych, pozostaje druga fala pandemii Covid-19, która daje się coraz mocniej we znaki w Stanach Zjednoczonych.
Kluczowym tematem, przewijającym się w mediach i na rynkach finansowych, pozostaje druga fala pandemii Covid-19, która daje się coraz mocniej we znaki w Stanach Zjednoczonych.
Więcej niezdecydowania
2020-06-29 Komentarz poranny TMS BrokersPrzekroczenie progu 10 milionów przypadków zakażenia koronawirusem globalnie jest najnowszym przypomnieniem, że problem nie zniknął i zagraża oczekiwanemu przyspieszeniu ożywienia gospodarczego. Obawy przyniosły w nocy nasilenie sprzedaży akcji, choć Europa ma plan na odbicie, biorąc pod uwagę, ile defensywnego nastawienia jest już w cenach. Niezdecydowanie przynosi stabilizację na rynek walutowy.
Rynki w potrzasku
2020-06-29 Poranny komentarz walutowy XTBNa przestrzeni ostatnich trzech miesięcy na globalnych rynkach dominował optymizm. Nadzieje na wyjście z zapaści gospodarczej były wspierane przez bardzo agresywną politykę pieniężną. Teraz jednak pojawiają się obawy, że nie wszystko może pójść zgodnie z planem. Ostatnich kilka tygodni przyniosło sporo pozytywnych zaskoczeń ze strony danych makroekonomicznych.
Bankructwo jednego z największych producentów ropy naftowej w USA
2020-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚPo spadkowym poprzednim tygodniu, nastroje na rynku ropy naftowej nie zmieniły się istotnie, a poniedziałkowa sesja otwiera się delikatnymi spadkami notowań tego surowca. Na globalnym rynku ropy naftowej nadal dominują dwa główne tematy przewodnie, które niwelują się nawzajem – pierwszym z nich jest druga fala pandemii, a drugim jest wzrost popytu na ropę w wyniku otwierania się wielu gospodarek.
PLN bez reakcji na wyniki I tury
2020-06-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie – zarówno eurodolara jak i PLN. Brak jest wyraźne reakcji na wyniki exit polls pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4663 PLN za euro, 3,9727 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1977 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9071 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,381% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-06-26 Komentarz tygodniowy TMS BrokersRynki znalazły się w stanie zawieszenia, a inwestorzy nie mają przekonania do żadnego kierunku. Coraz więcej wątpliwości narasta wokół nadziei na szybsze odbicie ożywienia gospodarczego, gdy uwagę skupia rosnąca liczba przypadków zachorowań na COVID-19 w USA. Napływające dane raczej nie będą w stanie poprawić nastrojów, podczas gdy gotowość banków centralnych i rządów do działania ogranicza potencjał spadków.
Kapitał ucieka z rynku akcji przed weekendem
2020-06-26 Komentarz giełdowy XTBPrzez większość dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować mieszane nastroje na rynku akcji, spadki przybrały jednak na sile po rozpoczęciu handlu za oceanem. Pomimo że od godziny 10:00 na europejskim rynku akcji dominowali kupujący, tak ostatecznie sesja zamknęła się pod kreską. Niemiecki indeks giełdowy stracił dziś 0,73%, francuski CAC40 zamknął się 0,18% niżej, a londyński FTSE100 zdołał utrzymać się 0,27% na plusie.
Lockdown, w pewnym sensie
2020-06-26 Komentarz poranny TMS BrokersRynki generalnie odbijają piątek, ale optymizm jest budowany na kruchych podstawach. Poluzowanie regulacji dla amerykańskich banków i solidne dane z USA pomogły wesprzeć nastroje pomimo obaw o rosnącą liczbę potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa. W szerszym kontekście ceny aktywów znalazły się w stanie lockdownu bez chęci ruchu w którymkolwiek kierunku.
Powiew optymizmu na rynku ropy naftowej
2020-06-26 Komentarz surowcowy DM BOŚChociaż przez sporą część wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej przeważała strona podażowa, to nastroje zmieniły się w drugiej połowie dnia, a cenom ropy udało się zakończyć dzień na plusie. Jednak dzisiaj rano notowania ropy naftowej tkwią w wąskiej konsolidacji w okolicach wczorajszego zamknięcia – i wciąż mają dużą szansę na zamknięcie całego tygodnia na minusie.
Kruche nastroje
2020-06-26 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNa dolarze widoczne są marginalne zmiany, po tym jak jeszcze wczoraj wieczorem doszło do skorygowania części wcześniejszej zwyżki w ślad za odbiciem na Wall Street. Informacją jaka wsparła rynki akcji była decyzja FED o poluzowaniu tzw. reguły Volckera wprowadzonej w 2010 r., co pozwoli bankom uwolnić część deponowanych środków.
Fed znów pomógł rynkom
2020-06-26 Poranny komentarz walutowy XTBWydawałoby się, że rekordowa liczba dziennych przypadków koronawirusa wywoła rynkową panikę. Jednak raz jeszcze bykom z pomocą przyszedł bank centralny. Poza wynikami stress-testów złagodzono regulacje inwestycyjne. Fed ogłosił wczoraj, że amerykańskie banki komercyjne są wystarczająco zdrowe, aby przetrwać nawet niekorzystny scenariusz kryzysu.
Próba ograniczania strat
2020-06-25 Komentarz giełdowy XTBBieżący tydzień rozpoczął się bardzo podobnie do poprzedniego – silnymi wzrostami. Również końcówka wygląda nadzwyczaj podobnie – obserwujemy wyraźne cofnięcie. Niemniej przed nami jeszcze jedna sesja giełdowa, a już dzisiaj po pierwszej fali spadkowej widać było próbę ograniczania strat. Czy wobec tego jutrzejszy dzień przyniesie ożywienie?
Kontynuacja zniżek notowań ropy naftowej
2020-06-25 Komentarz surowcowy DM BOŚOkolice 40 USD za baryłkę, zwłaszcza w przypadku cen ropy naftowej WTI, stały się momentem, w którym inwestorzy zaczęli kwestionować sens dalszych zwyżek notowań tego surowca. Ceny ropy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy urosły bowiem znacząco, a tymczasem obawy o stan światowej gospodarki są niewiele mniejsze niż parę tygodni temu.
Wyborcze mechanizmy…
2020-06-25 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDolar podtrzymuje umocnienie ze środy, po tym jak nastroje pogorszyły się po kolejnych doniesieniach nt. rosnącej dynamiki zakażeń COVID-19 w USA, ale i też innych krajach (Australia, Japonia), a także spekulacjach o możliwym pogorszeniu relacji handlowych pomiędzy Europą, a USA - Biały Dom rozważa nałożenie ceł na produkty w wysokości 3,1 mld USD, co może wiązać się z planami wprowadzenia tzw. podatku cyfrowego, który uderzyłby w amerykańskie koncerny.
Koniec bagatelizowania
2020-06-25 Komentarz poranny TMS BrokersRynki w końcu zaczynają przywiązywać większą uwagę do rosnącej liczby zachorowań na koronawirus w USA. Czy to przez przebijanie rekordów z kwietnia, czy przez brak czynników balansujących związanych z ożywieniem – to nie jest nieistotne, kiedy zagrożone są pozycje na kilka dni przed rozliczeniem kwartału.
COVID i cła straszą inwestorów
2020-06-25 Poranny komentarz walutowy XTBŚroda przyniosła mocny zwrot rynkowych nastrojów. Podstawowym powodem są pogarszające się dane epidemiologiczne. Swoje dołożył też prezydent Trump, zapowiadając nowe cła na UE i Wielką Brytanię. W konsekwencji umocnił się dolar. W ostatnich komentarzach wskazywałem na fakt, iż rynki dość swobodnie podchodzą do kwestii pogarszających się statystyk epidemiologicznych.
MFW widzi mocniejszy spadek gospodarczy
2020-06-24 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy dzień nie jest zbyt udany dla inwestorów z rynku akcyjnego. Praktycznie na większości rynków widać cofnięcie, w czym nie pomagają pojawiające się informacje ze świata. Napięcia w Azji, niepewność dotycząca umowy handlowej USA z Chinami czy oczywiście rosnąca ilość przypadków koronawirusa na świecie.
Złe jest dobre, jeśli idą za tym pieniądze
2020-06-24 Komentarz poranny TMS BrokersNowy rekordowy szczyt indeksu Nasdaq wyraźnie pokazuje, jak bardzo inwestorzy obawiają się drugiej fali zachorowań na koronawirusa. Niekończące się tnie finansowanie z banków centralnych, otwartość rządów na ekspansję fiskalną oraz niechęć władz do przywracania lockdownu są skutecznym lekarstwem na wszelkie obawy.
Czy można ufać indeksom PMI?
2020-06-24 Poranny komentarz walutowy XTBIndeksy PMI to rynkowy hit ostatnich lat. Jako jedne z pierwszych pokazują tendencje w gospodarkach i na ogół robią to bardzo celnie. Dlatego inwestorzy euforycznie zareagowali na mocne wzrosty tych indeksów w czerwcu. Czy jednak ta wiara nie jest ślepa? Wstępne czerwcowe indeksy PMI odnotowały drugi kolejny mocny wzrost z historycznie niskich wartości w kwietniu.
Złoty kontynuuje konsolidację
2020-06-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy, handel na rynku FX przynosi lekkie cofnięcie się kwotowań eurodolara po wczorajszym podbiciu nastrojów związanych z publikacjami PMI. PLN pozostaje w ramach konsolidacji – złoty kwotowany jest następująco: 4,4435 PLN za euro, 3,9260 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1580 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9131 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,39% w przypadku obligacji 10-letnich.