Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wątłe ożywienie popytu na ropę naftową
2020-09-04 Komentarz surowcowy DM BOŚŚrodowa zniżka była największym spadkowym akcentem na rynku ropy naftowej od dłuższego czasu. Nie była ona dużym zaskoczeniem, ponieważ już we wcześniejszych dniach było widać wygasającą dynamikę wzrostów cen ropy oraz coraz większą słabość strony popytowej. Także wczoraj na rynku ropy dominowali sprzedający, a podobne nastroje widoczne są również dziś rano.
Lęk wysokości
2020-09-04 Komentarz poranny TMS BrokersW tym dziwnym tygodniu pęd ku redukcji ryzyka w końcu dosięgnął rynek akcji. Silne spadki na Wall Street rozkręciły spiralę awersji do ryzyka na skalę globalną, ale przy pozostających bez odpowiedzi pytaniach „dlaczego?” i „jak długo jeszcze?”. Za to rynek FX jest względnie stabilny, odwdzięczając się za niewrażliwość rynku akcji na wcześniejszą korektę USD.
Sygnał ostrzegawczy
2020-09-04 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy dzień na rynkach był istną karuzelą. Rozpoczął się w szampańskich, zakończył w panicznych nastrojach. Patrząc na to z pewnego dystansu nic wielkiego się nie stało. Jest to jednak sygnał ostrzegawczy. Europejskie rynki rozpoczęły wczorajszy handel w wybornych nastrojach.
PLN nieco słabszy w ślad za „tąpnięciem” na Wall St.
2020-09-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekką korektę na PLN po wczorajszym „tąpnięciu” na Wall st. Sam Eurodolar pozostaje stabilny. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4339 PLN za euro, 3,7407 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1123 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9673 PLN oraz 4,9673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,368% w przypadku obligacji 10-letnich.
Potężna korekta na Wall Street
2020-09-03 Komentarz giełdowy XTBNastało to, czego bało się wielu. W końcu mamy nieco większą korektę na Wall Street. Po wielu nieprzerwanych tygodniach wzrostu, w końcu obserwujemy załamanie amerykańskiego rynku. Czy faktycznie jednak jest się czego bać? Czy obecne spadki były do przewidzenia? Czy jest to jedynie korekta, czy może rozpoczęcie jakiegoś dłuższego ruchu spadkowego?
Nowe sygnały?
2020-09-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutZa mocniejszym dolarem w ostatnich dniach raczej nie stoi nic poza pokrywaniem nadmiaru krótkich pozycji, czemu pretekst dał lepszy ISM dla przemysłu. Analiza porównawcza z innymi wypadła na korzyść USA - to dlatego nie skorygowała się amerykańska giełda, dodatkowo wsparta "utartym" schematem szczepionki na COVID-19.
Obawy o spadek popytu na ropę naftową
2020-09-03 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła solidną zniżkę, a dzisiaj nastroje inwestorów są nadal dalekie od optymistycznych. Ceny ropy poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia, a presja podażowa jest nadal na tym rynku widoczna. Ceny ropy WTI zbliżają się do poziomu 41 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w rejonie 44 USD za baryłkę.
Dolar odrabia straty
2020-09-03 Poranny komentarz walutowy XTBWtorek 3,66, dziś już 3,75 – cena dolara gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dni. To zapewne tylko korekta, ale pokazuje ona, że nie tak łatwo uzyskać korzyść z dodatkowego luzowania monetarnego. We wtorek pisałem o tym, że Europa ma problem i wygląda na to, że EBC się obudził.
Żaden trend nie przebiega w prostej linii
2020-09-03 Komentarz poranny TMS BrokersNie hamuje korekta wakacyjnej słabości dolara, na czym cierpią zarówno waluty G10, jak i rynków wschodzących. Trwa debata, na ile mamy do czynienia z efektem kuli śnieżnej pozycji krótkich w dolarze, a na ile jest to cos większego. Komentarze z EBC podsycają zamieszanie. Niezależnie od sytuacji na FX rynek akcji kontynuuje rajd.
Próba korekty na EUR/USD i PLN
2020-09-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kolejną próbę wygenerowania korekty na eurodolarze, co skutkuje pośrednio lekkim osłabieniem PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4144 PLN za euro, 3,7384 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0935 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9768 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,363% w przypadku papierów 10-letnich.
Solidne wzrosty w Europie i kolejne rekordy w USA
2020-09-02 Komentarz giełdowy XTBPodczas środowej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować bardzo dobre nastroje, co prawdopodobnie ma związek z utrzymującym się dobrym globalnym sentymentem. Wczoraj indeksy w USA zakończyły kolejną sesję wyżej, a indeksy na Starym Kontynencie próbują gonić te zza oceanu. Niemiecki indeks giełdowy zamknął się dziś na ponad 2% plusie, z kolei francuski CAC40 zyskał 1,9%, a FTSE100 dodał 1,35%.
America First?
2020-09-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDolar kontynuuje odbicie rozpoczęte wczoraj po południu po lepszych od spodziewanych danych ISM dla przemysłu w USA, które kontrastowały z brakiem dynamiki europejskich PMI. Koncentrację na wspomnianych danych widać też na Wall Street, która zakończyła wcześniejszą, krótką korektę i indeksy ustanowiły nowe, historyczne maksima.
Europa ma problem
2020-09-02 Poranny komentarz walutowy XTBWtorek przyniósł sporą dawkę danych makroekonomicznych. Dla rynku walutowego największe znaczenie mają te, które często nie budzą zbyt dużych emocji. Ceny w strefie euro spadły po raz pierwszy od ponad czterech lat. Tymczasem kurs EURUSD przekroczył poziom 1,20 po raz pierwszy od ponad dwóch lat.
Dalszy wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC
2020-09-02 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej kontynuują spokojną konsolidację, obserwowaną na wykresie tego surowca już od paru dni. Dzisiejsza sesja przynosi, przynajmniej na razie, niewielką zmienność – notowania ropy naftowej WTI nadal poruszają się tuż powyżej poziomu 43 USD za baryłkę, natomiast ceny ropy Brent oscylują w okolicach 46 USD za baryłkę.
Dolar odsyła do szkoły. Na jak długo?
2020-09-02 Komentarz poranny TMS BrokersLipiec był najgorszym miesiącem dolara od dekady. Sierpień nie przyniósł wyraźnej odmiany sytuacji w notowaniach głównych walut: nie odegrała się wyraźna korekta tego rekordowego osłabienia. Wbrew szablonom sezonowym nie doszło również do pogorszenia nastrojów inwestycyjnych.
Złoty konsoliduje, EUR/USD przy 1,19
2020-09-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi cofnięcie się eurodolara do 1,19 USD, co powinno przynieść lekką próbę rozegrania słabszego PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3844 PLN za euro, 3,6834 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0439 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9285 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,366% w przypadku obligacji 10-letnich.
Mieszane nastroje w Europie i dalsze wzrosty na Wall Street
2020-09-01 Komentarz giełdowy XTBPodczas wtorkowej sesji inwestorzy nie mogli narzekać na brak zmienności na rynku akcji. Początek nowego miesiąca przyniósł spore ruchy na głównych europejskich parkietach. Niemiecki indeks giełdowy DAX rozpoczął dzień od wzrostów, niemniej pozytywny sentyment nie utrzymywał się długo. Jeszcze przed godziną 10:00 przewagę przejęła podaż, następnie po względnej stabilizacji, przecena przybrała na sile przed godziną 15:00.
Starym torem...
2020-09-01 Raport DM BOŚ z rynku walutPierwszy września zaczęliśmy z rozpędu - dolar nadal słabnie, gdyż na rynku nie brak komentarzy po zeszłotygodniowych słowach prezesa Powella, z którymi zgodził się wczoraj wiceprezes Clarida. Zresztą trudno sobie wyobrazić, aby swojego wystąpienia szef FED nie konsultował wcześniej z innymi członkami Rezerwy Federalnej, ...
Spokojny początek nowego miesiąca na rynku ropy naftowej
2020-09-01 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły sierpień na plusie – był to już piąty z rzędu miesiąc zwyżek na rynku tego surowca. Dynamika wzrostów jednak wyhamowała, a nowy miesiąc rozpoczyna się na rynku ropy konsolidacją. Cena ropy WTI oscyluje w okolicach 43 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 45,70 USD za baryłkę.
Słaby dolar to mocne kruszce
2020-09-01 Poranny komentarz walutowy XTBOd początku tego tygodnia obserwujemy dalszą silną presję sprzedażową na amerykańskiej walucie. Amerykańska Rezerwa Federalna potwierdziła w zeszłym tygodniu, że stopy procentowe będą niskie jeszcze przez dłuższy okres czasu, a nawet dłużej niż niektórzy spekulowali. Czy dolar faktycznie dopiero rozpoczął swoją falę wyprzedaży? Czy to znak, że kruszce nie są jeszcze drogie?