Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy ECB sprosta wymaganiom rynku?

Czy ECB sprosta wymaganiom rynku?

2020-06-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar jest dzisiaj niezaprzeczalnym liderem zyskując na całym szerokim rynku. Odbicie ma związek z realizacją zysków na ryzykownych aktywach – korygują się giełdowe indeksy, a w gronie najsłabszych walut z grona G-10 znalazły się wrażliwe skandynawskie korony, dolar australijski, oraz funt (dwie ostatnie ostatnio mocno korzystały na rajdzie ryzyka). Nastroje popsuły informacje mogące sugerować wzrost napięcia miedzy USA, a Chinami.
Czas na przerwę?

Czas na przerwę?

2020-06-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Czwartek przynosi przerwę w dotychczas trwającym rajdzie ryzykownych aktywów, co wygląda na pierwsze próby spieniężania zysków i przeznaczenie chwili na ocenienie szans dalszej kontynuacji wzrostów. Ostatnie 24 godziny nie przyniosły nic dla zachwiania równowagi czynników ryzyka i otwartym pytaniem pozostaje, czy zatrzymanie przerodzi się w techniczną korektę? W międzyczasie uwaga przeniesie się na Europejski Bank Centralny, który dziś może zadecydować o rozszerzeniu funduszu ratunkowego.

Rynki żyją nadziejami

Rynki żyją nadziejami

2020-06-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Czerwiec to jak na razie eksplozja euforii na globalnych rynkach finansowych. Wczoraj obserwowaliśmy trzeci dzień bardzo silnych wzrostów indeksów, szczególnie w Europie. Tematem przewodnim była dodatkowa stymulacja w Niemczech. Dziś swoje ma dołożyć EBC. Niemcy w ramach Europejskiego Funduszu Ożywienia, który proponuje Komisja Europejska nie dostaną dużo pieniędzy, a na dłuższą metę będą jego płatnikiem netto (choć zwiększone składki mają obowiązywać dopiero od 2028 roku).
Czy coś jest w stanie powstrzymać giełdowy rajd?

Czy coś jest w stanie powstrzymać giełdowy rajd?

2020-06-03 Komentarz giełdowy XTB
Patrząc na to, co dzieje się na świecie, nie można wskazać, że dzieje się dobrze. Koronawirus i wywołana tym zjawiskiem recesja, napięcia handlowe między USA oraz Chinami i na końcu protesty oraz zamieszki w Stanach Zjednoczonych. To oczywiście najważniejsze negatywne wydarzenia ze świata, choć jest ich zdecydowanie więcej. Czy można znaleźć jakieś pozytywy?
OPEC+ może przedłużyć rekordowe cięcia produkcji o 1-2 miesiące

OPEC+ może przedłużyć rekordowe cięcia produkcji o 1-2 miesiące

2020-06-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Optymizm na rynku ropy naftowej nie ustaje. Początek czerwca przyniósł na wykresie notowań tego surowca przyspieszenie zwyżek i dotarcie do najwyższych poziomów od prawie trzech miesięcy. Cena ropy Brent dzisiaj rano przekroczyła barierę 40 USD za baryłkę.
Sztuka interpretacji

Sztuka interpretacji

2020-06-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kolejny dzień według tego samego schematu – widoczny apetyt na ryzyko wspiera inne waluty kosztem dolara i innych tzw. bezpiecznych przystani (franka i jena). Rynki zdają się cały czas dyskontować fakt przywracania działania gospodarek po lockdownie, oraz towarzyszące temu ożywienie. Środa to dzień odczytów indeksów PMI dla usług. W nocy bardzo dobre dane nadeszły z Chin (wskaźnik liczony przez Caixin wzrósł w maju do 55 pkt.).
Liczą się konkrety

Liczą się konkrety

2020-06-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Wygląda na to, że na rynku wyraźnie brakuje konkretnych negatywnych katalizatorów. Pomimo trwających protestów w USA postępuje przywracanie działalności gospodarczej, co jest traktowane jako główne wsparcie dla motywu odbudowy globalnego ożywienia. Brak nowych doniesień na froncie USA-Chiny także pomaga zachować optymizm. Jedyne co teraz może zatrzymać rajd ryzykownych aktywów, to przekonanie o wykupieniu i konieczność technicznej korekty.
Potężna przecena dolara

Potężna przecena dolara

2020-06-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dominujący od dwóch miesięcy optymizm rynkowy przerodził się w ostatnich dniach w euforię. W efekcie na rynku walutowym widzimy masowy odpływ od walut, które dobrze radziły sobie w okresie największych zawirowań: franka, jena i dolara. Zyskuje euro, jeszcze bardziej zyskuje złoty. Osłabienie dolara tłumaczone jest przez niektórych zamieszkami w USA.
PLN najmocniejszy od połowy marca

PLN najmocniejszy od połowy marca

2020-06-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynkach przynosi podtrzymanie układów premiujących podejście risk-on. Główna para walutowa, EUR/USD, testuje okolice 1,12 USD. Złoty pozostaje mocny. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3773 PLN za euro, 3,9069 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0642 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9132 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,283% w przypadku obligacji 10-letnich.
Kolejna dobra sesja na rynku akcji

Kolejna dobra sesja na rynku akcji

2020-06-02 Komentarz giełdowy XTB
We wtorek ponownie możemy obserwować dobre nastroje na rynku akcji. Wzrosty podczas sesji azjatyckiej przełożyły się na pozytywne otwarcie w Europie, gdzie większość indeksów giełdowych rozpoczęła handel powyżej wczorajszego poziomu zamknięcia. Tuż po otwarciu rynku kasowego, czyli o godzinie 9:00 doszło to wykonania niewielkiej korekty, a następnie ceny akcji ruszyły w górę. Niemiecki indeks giełdowy DAX znalazł się dziś powyżej poziomu 12 000 pkt, wzrosty wynoszą tutaj ponad 3,8%.
Rajd ryzyka trwa nadal

Rajd ryzyka trwa nadal

2020-06-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar próbuje nieco odbijać, ale bilans jest mieszany. Elementem ryzyka dla rynków stają się zapowiedzi Donalda Trumpa odnośnie wyprowadzenia wojska na ulice amerykańskich miast, jeżeli lokalne służby nie dadzą sobie rady z przywróceniem porządku. Z kolei w temacie relacji amerykańsko-chińskich mamy poprawę po tym, jak chińskie władze oficjalnie zaprzeczyły wcześniejszym plotkom o wstrzymaniu zakupów amerykańskiej soji i wieprzowiny.
Promocja do wyczerpania zapasów

Promocja do wyczerpania zapasów

2020-06-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Narracja restartu globalnej gospodarki napędza rajd ryzykownych aktywów i przyćmiewa średnioterminowe czynniki ryzyka. Pęd ku wymazaniu marcowego załamania jest silny w obliczu wciąż niedowartościowanych aktywów, a przy zwiększonej płynności po masowym luzowaniu banków centralnych. Podążanie z nurtem będzie trwać do czasu, aż ignorowanie zagrożeń stanie się niemożliwe. Na razie jednak na wszystko jest wymówka.
Dolar pozostaje bierny

Dolar pozostaje bierny

2020-06-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Globalny świat finansów ma w ostatnich miesiącach jeden główny problem – koronawirus. Z drugiej strony, kiedy wydawałoby się, że najgorsze jest już za nami, świat zająć się innymi kwestiami, co doprowadziło do pojawienia się nowych niewiadomych. Oprócz tego zdarzają się również wydarzenia trudne do przewidzenia, jak zabicie czarnoskórego obywatela w USA przez policjanta, co doprowadziło do rozpoczęcia krajowych zamieszek.
Zwyżki cen ropy naftowej przed spotkaniem OPEC+

Zwyżki cen ropy naftowej przed spotkaniem OPEC+

2020-06-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wstępnie zaplanowane na czwartek wirtualne spotkanie państw OPEC+ najprawdopodobniej będzie najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej. Na razie 4 czerwca wciąż nie jest sztywnym terminem rozmów, jednak wiele wskazuje na to, że odbędą się one jeszcze w bieżącym tygodniu.
EUR/PLN testuje 4,40

EUR/PLN testuje 4,40

2020-06-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie zwyżki PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4023 PLN za euro, 3,9567 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1116 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9369 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,238% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynki ignorują złe informacje, indeksy coraz wyżej

Rynki ignorują złe informacje, indeksy coraz wyżej

2020-06-01 Komentarz giełdowy XTB
W ostatnim czasie na rynku akcji dominuje pozytywny sentyment. Po weekendzie główne indeksy giełdowe kontynuują zwyżkę nie przejmując się kolejnymi nienajlepszym wiadomościami. Wciąż rosnąca liczba nowych zachorowań na koronawirusa oraz wisząca w powietrzu eskalacja konfliktu na linii USA - Chiny nie przeszkadzają inwestorom w zakupie akcji.
Koniec sielanki na rynkach?

Koniec sielanki na rynkach?

2020-06-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia o tym, jakoby chińskie, państwowe spółki miały wstrzymać import soi, oraz wieprzowiny z USA wprowadzają nerwowość na rynki, bo mogą oznaczać, że Pekin idzie w stronę zerwania zawartego w styczniu porozumienia handlowego z Amerykanami. Wygląda na to, że zwycięża skrzydło, które od pewnego czasu twierdzi, że umowa jest niekorzystna dla Chin i wymaga renegocjacji.
Ceny ropy w górę przed nadchodzącym spotkaniem OPEC+

Ceny ropy w górę przed nadchodzącym spotkaniem OPEC+

2020-06-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wypracowały solidną zwyżkę w maju i rozpoczynają także bieżący miesiąc od wzrostu. Dzisiejszy poranek przynosi co prawda niewielki ruch notowań ropy w górę, jednak cały bieżący tydzień może być emocjonujący ze względu na planowanie spotkanie państw OPEC+.
Dolar poniżej 4 złotych

Dolar poniżej 4 złotych

2020-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Weekend przyniósł znaczną eskalację zamieszek na ulicach amerykańskich miast. Cały czas aktualne są też napięcia na linii Waszyngton – Pekin. Jednak na rynkach nie robi to wrażenia. Na Wall Street panuje niezmącony optymizm. Pomaga to też złotemu. Zamieszki w USA są nowym, dość niespodziewanym elementem krajobrazu rynkowego.
Czas na troski przyjdzie później

Czas na troski przyjdzie później

2020-06-01 Komentarz poranny TMS Brokers
Ponieważ prezydent USA Trump zaniechał zaostrzenia polityki handlowej wobec Chin, rynki odetchnęły z ulgą a inwestorzy preferują skupiać na oznakach odmrażania globalnej gospodarki. Rajd ryzyka chce trwać, lekkomyślnie ignorując średnioterminowe wyzwania.