Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Duże zamówienia na amerykańską ropę ze strony Chin
2020-08-17 Komentarz surowcowy TMS BrokersPoprzedni tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się w miarę neutralnie – i tak samo rozpoczyna się bieżący tydzień. Poniedziałkowa sesja przynosi poruszanie się notowań ropy WTI tuż powyżej poziomu 42 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w okolicach 45 USD za baryłkę. Dzisiaj rano stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyjają informacje z piątku o dużych zakupach amerykańskiego surowca przez Chiny.
W poszukiwaniu katalizatorów
2020-08-17 Komentarz poranny TMS BrokersWeekend nie przynosi nowych informacji mogących zmącić wakacyjny marazm na rynku walutowym. Dolar jest nieco słabszy, choć potrzeba lupy, by tą słabość dostrzec. Inwestorzy czekają na cokolwiek w czołowych tematach: relacje USA-Chiny, pakiet fiskalny USA. Spokój nie opuszcza też złotego.
Tydzień miał się zacząć od doniesień z półrocznej rewizji umowy handlowej, jaką na przełomie roku zawarły USA i Chiny.
Tydzień miał się zacząć od doniesień z półrocznej rewizji umowy handlowej, jaką na przełomie roku zawarły USA i Chiny.
Spadki w Europie i mieszane nastroje w USA
2020-08-14 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na rynku akcji należała do sprzedających. Główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel płasko, jednak już od początku sesji było widać większe zaangażowanie podaży. Tuż po rozpoczęciu sesji kasowej mogliśmy obserwować spadki, które utrzymywały się mniej więcej do południa. Następnie kupujący próbowali odzyskać przewagę, niemniej ostatecznie dzień zakończył się na minusie.
Amerykańsko-europejska dywergencja
2020-08-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNa początku dzisiejszej sesji głównym tematem na rynkach walutowych były zaskakująco słabe dane makro z Chin. Dynamika sprzedaży detalicznej w lipcu była ujemna już po raz siódmy z rzędu, a także dane dotyczące produkcji przemysłowej okazały się gorsze od oczekiwań. Informacje te przekładają się na dość ponury obraz sytuacji w Azji, w której Chiny są dominującą gospodarką.
Będzie, co ma być
2020-08-14 Komentarz poranny TMS BrokersInterpretacja cotygodniowych, comiesięcznych danych makroekonomicznych publikowanych w erze COVID-19 to bardzo trudne zadanie. W obliczu niepewności dotyczącej rozwoju pandemii w kolejnych miesiącach, rysowanie ścieżki przyszłego wzrostu czy inflacji staje się jeszcze bardziej skomplikowane.
Porcja statystyk z tego tygodnia pomoże jednak odpowiedzieć na wiele pytań.
Porcja statystyk z tego tygodnia pomoże jednak odpowiedzieć na wiele pytań.
Czy dolar jest niedowartościowany?
2020-08-14 Poranny komentarz walutowy XTBDolar amerykański pozostaje względnie słaby do większości kluczowych walut na świecie, w tym europejskiej waluty. Co ciekawe, amerykańska waluta traci w ostatnim czasie również w stosunku do juana, pomimo tak naprawdę braku podstaw do umocnienia chińskiej waluty. Czy jest jakaś szansa na umocnienie dolara? Czy mocniejszy dolar zaszkodzi pozytywnym nastrojom na całym świecie, w trakcie trwania drugiej silniejszej fali koronawirusa?
Cięcie prognoz globalnego popytu na ropę naftową w 2020 r.
2020-08-14 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w wąskiej konsolidacji. Jeśli sytuacja w kolejnych godzinach się istotnie nie zmieni, to będzie to oznaczało wzrostowy bilans całego tygodnia na rynku tego surowca.
Odradzający się popyt na ropę naftową na świecie – w tym popyt w Stanach Zjednoczonych, odzwierciedlany przez większy od oczekiwań spadek zapasów paliw w USA – pomaga notowaniom ropy rosnąć.
Odradzający się popyt na ropę naftową na świecie – w tym popyt w Stanach Zjednoczonych, odzwierciedlany przez większy od oczekiwań spadek zapasów paliw w USA – pomaga notowaniom ropy rosnąć.
Zadyszka przed nowymi rekordami
2020-08-13 Komentarz giełdowy XTBS&P 500 jest coraz bliżej historycznych szczytów. Indeks ten walczy o osiągnięcie nowych rekordowych poziomów już trzeci dzień, ale widać, że inwestorom brakuje siły do wywołania większej zmienności. Co ciekawe same nastroje nie są na rynku w zasadzie złe, ale trzeba zauważyć, że w przypadku ostatniej pandemicznej hossy mamy do czynienia z zadyszką. Czy lepsze dane są w stanie dorzucić paliwa do wzrostów?
Co z dodatkowym stymulusem w USA?
2020-08-13 Komentarz surowcowy DM BOŚO ile optymizm na amerykańskich indeksach akcji jest cały czas podtrzymywany, to waluta Stanów Zjednoczonych wciąż nie może się podnieść po niedawnych przecenach. Indeks amerykańskiego dolara wczoraj zniżkował, a dzisiaj rano kontynuuje spadki. Rezultatem tego ruchu jest dotarcie notowań FUSD do poziomów nieznacznie przekraczających 93 pkt., czyli do okolic sprzed tygodnia.
Pesymizm OPEC w sprawie popytu na ropę naftową
2020-08-13 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień ma szansę być kolejnym tygodniem mało wyrazistych ruchów notowań ropy naftowej. Cena tego surowca dzisiaj porusza się w wąskiej konsolidacji – notowania ropy WTI oscylują w rejonie 42,50 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent porusza się nieznacznie ponad poziomem 45 USD za baryłkę.
Polski złoty mocno śpi
2020-08-13 Komentarz poranny TMS BrokersLetni handel w pełni. Nastroje na globalnych rynkach nadal są bardzo dobre, kontrakty na indeksy mocno podbiły i w przypadku S&P500 cały czas eksponowane są szczyty wszechczasów. Kontrakt na DAX wyszedł ponad 13000 punktów, ostre zwyżki również na parkiecie w Tokio.
Walka o rekord
2020-08-13 Poranny komentarz walutowy XTBPomimo dość dynamicznego odbicia aktywności gospodarczej po otwarciu gospodarek w maju panuje dość powszechna zgoda, że odrabianie strat z pandemii zajmie dużo czasu. Mówią o tym bankierzy centralni, rządzący, potwierdzają ostatnie dane. Jednak na Wall Street straty udało się już odrobić.
RBNZ gra jak NBP
2020-08-12 Komentarz poranny TMS BrokersRentowność dziesięcioletnich obligacji USA przez cały lipiec osuwała się, by na początku lipca osiągnąć 31,4 pb. Ostra korekta i przecena obligacji to woda na młyn korekty ostatnich, rekordowych wzrostów cen metali szlachetnych, które doświadczyły potężnego załamania. M.in. uncja złota była wczoraj 200 USD tańsza niż w momencie bicia rekordów.
Przesilenie na metalach
2020-08-12 Poranny komentarz walutowy XTBWtorek był dość dynamicznym dniem na rynkach. W pewnym momencie wydawało się, że na Wall Street padną rekordy, jednak pod koniec handlu nastąpiło znaczące pogorszenie nastrojów. To sprawia, że dolar kontynuuje próbę odrabiania strat.
Stabilizacja cen ropy naftowej przed ważnymi danymi
2020-08-12 Komentarz surowcowy DM BOŚDzisiaj o 16:30 CET inwestorzy dostaną twarde dane z Amerykańskiego Departamentu Energii (EIA), gdzie oczekuje się spadku zapasów na poziomie 2,875 mln brk wobec poprzedniego odczytu na poziomie -7,373 mln brk. Zauważmy, że wczorajszy raport API zaczął już kreować pewne oczekiwania co do cen ropy WTI, gdyż pokazał silniejszy spadek zapasów ropy na poziomie 4,4 mln brk wobec oczekiwanych -3,1 mln brk. Poprzednio mieliśmy jednak -8,6 mln brk.
Solidna sesja w Europie i mieszane nastroje w USA
2020-08-11 Komentarz giełdowy XTBPodczas pierwszej części dzisiejszej sesji na rynku akcji mogliśmy obserwować bardzo dobre nastroje. Od początkowych godzin handlu indeksy w Europie notowały wzrosty. Niemiecki indeks giełdowy wybił się z zakresu konsolidacji i ruszył ponad 250 punktów w górę, znajdujący się powyżej psychologicznej bariery 13000 pkt.
Wytrącenie negatywnego momentum
2020-08-11 Komentarz surowcowy DM BOŚKUKURYDZA: Silny odczyt tygodniowego eksportu kukurydzy i skromny wzrost bazy eksportowej w Zatoce Perskiej sprowokowały część graczy do pokrywania pozycji krótkich na rynku futures na kukurydzę. Dziś o poranku mamy spore zepchnięcie podaży z rejonu 323,69 USD za buszel i próbę ataku na TL 326,50 USD / bu.
Dolar uodparnia się na hossę
2020-08-11 Komentarz poranny TMS BrokersLetnia hossa trwa. Na Wall Street nieprzerwane wzrosty od początku sierpnia, w których rezultacie indeks S&P500 zbliżył się na wyciagnięcie ręki (około 1 proc.) do historycznych szczytów. Z krótkiego letniego marazmu otrząsnęły się również indeksy giełd we Frankfurcie, Mediolanie i Paryżu. Po święcie w Japonii, tokijski rynek ruszył do odrabiania zaległości.
Złoty nie wykorzystuje euforii
2020-08-11 Poranny komentarz walutowy XTBNa globalnych rynkach panują niczym nie zmącone nastroje. Wiele wskazuje na to, że najważniejszy amerykański indeks S&P500 w tym tygodniu odnotuje historyczne maksima. Mocną poprawę nastrojów notujemy też w Europie. To powinno sprzyjać złotemu, ale tak się nie dzieje. Jakiś czas temu wspominałem o ważnych wsparciach dla par walutowych ze złotym: 4,40 dla EURPLN i nieco powyżej 3,70 dla USDPLN.
PLN bez większych zmian, wyczekiwanie na korektę EUR/USD
2020-08-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach, zarówno eurodolara jak i PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3950 PLN za euro, 3,7394 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0876 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8981 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,256% w przypadku obligacji 10-letnich.