Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Fed widzi potrzebę dalszego luzowania
2020-07-30 Komentarz poranny TMS BrokersFed podtrzymał gołębie nastawienie, a prezes Powell podkreślił potrzebę ekspansji monetarnej i fiskalnej dla ochrony ożywienia gospodarczego. To w pierwszej chwili osłabiało USD, ale w kolejnych godzinach rynek przeszedł do odwrotu. Przekaz FOMC nie wniósł nic przełomowego, co stało się pretekstem do sprzedaży faktów. Wkraczamy też w ostatnie takty miesiąca, co przysporzy chaotycznej zmienności.
Słabość kupujących na rynku ropy naftowej
2020-07-30 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja pokazała, że strona popytowa na rynku ropy naftowej jest wyjątkowo słaba. Kupujący nie zareagowali bowiem istotnie na dane dotyczące dużego spadku zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu.
Kolejny rekord pandemii
2020-07-30 Poranny komentarz walutowy XTBBieżący tydzień obfituje w wydarzenia. Jednym z nich było wczorajsze posiedzenie Fed, kolejnymi są publikacja amerykańskiego PKB i wyniki spółek technologicznych. Jednocześnie coraz gorzej wygląda sytuacja na froncie walki z pandemią, na co rynki zdają się już kompletnie nie reagować. Wczorajsza decyzja Fed nie przyniosła zaskoczeń.
Co dalej z popytem na ropę naftową?
2020-07-29 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie przynosi kontynuację mało wyrazistych nastrojów z poprzedniego tygodnia. Ceny ropy poruszają się w miarę płasko. Słaby dolar i zapowiadane programy stymulacyjne w największych gospodarkach świata stanowią wsparcie dla cen tego surowca, jednak wizja przedłużającego się okresu obniżonego popytu na ropę kładzie się cieniem na potencjał wzrostowy notowań ropy.
Jeden mocniejszy dzień zwrotu nie czyni
2020-07-29 Komentarz poranny TMS BrokersDolar amerykański zdołał na jeden dzień przerwać złą passę, ale otoczenie w dalszym ciągu nie wygląda dla niego sprzyjająco. Raport o nastrojach konsumentów wczoraj przypomniał, że ponowny wzrost liczby zachorowań na wirusa będzie osłabiał tempo ożywienia gospodarczego. Oznacza to, że USA będą dalej potrzebować wsparcia ze strony polityki fiskalnej i monetarnej. Dziś inwestorzy wyczekują wniosków po posiedzeniu FOMC, choć przełomowe decyzje są mało prawdopodobne.
Fed poczeka do września
2020-07-29 Poranny komentarz walutowy XTBBieżący tydzień jest na rynkach niezwykle intensywny, a dziś czeka nas wydarzenie tygodnia, jakim będzie decyzja Fed. Amerykański bank centralny stoi za potężnym odreagowaniem na giełdach w ostatnich miesiącach, nic więc dziwnego, że inwestorzy będą czekać na komunikat i słowa prezesa. Decyzja o godzinie 20:00 naszego czasu.
Z lokat odpłynęło najwięcej pieniędzy w historii
2020-07-29 Analizy HRE InvestmentsW samym tylko czerwcu z bankowych lokat wyparowało prawie 12,5 mld złotych. To największy odpływ depozytów terminowych w historii. Zamiast mrozić kapitał na rachitycznie oprocentowanych lokatach, wolimy pieniądze trzymać na rachunkach, do których dostęp mamy w każdej chwili albo inwestować je w bardziej ryzykowny, ale też potencjalnie zyskowny sposób.
Sezon wyników nabiera rozpędu
2020-07-27 Komentarz giełdowy XTBPoczątek ostatniego tygodnia lipca zaczyna się naprawdę pozytywnie na rynkach finansowych. Na giełdach widać próbę odrobienia strat z zeszłego tygodnia, metale szlachetne kontynuują swój rajd z wyznaczeniem nowego historycznego szczytu na rynku złota. Ten tydzień będzie szczególnie ważny dla całego rynku giełdowego, gdyż około 170 spółek z S&P 500 będzie publikowało wyniki w tym tygodniu.
Złoto na nowych historycznych szczytach
2020-07-27 Komentarz surowcowy TMS BrokersW poniedziałek rano cena złota osiągnęła 1944 USD za uncję i zdobyła nowe, historyczne szczyty. Wobec słabości dolara złoto jest bezpieczną przystanią w trwającym kryzysie epidemicznym. Czy kolejnym przełomowym momentem okaże się przebicie 2000 dolarów za uncję? Rekord z 2011 roku pobity, eksperci liczą na kolejne. Na fali wzrostów ceny złota, silnie rośnie popyt na srebro.
Kapitulacja?
2020-07-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek dolar nadal traci na szerokim rynku, najbardziej wobec euro, jena, oraz walut Antypodów (ponad 0,4 proc.). Mamy przyspieszenie tendencji obserwowanej w ostatnich dniach, co teoretycznie może też zapowiadać zbliżające się przesilenie. W depeszach agencyjnych przewija się wątek spadku dynamiki nowych, dziennych zakażeń w USA, ...
Odwrót od dolara
2020-07-27 Poranny komentarz walutowy XTBOstatnie dni przynoszą zdecydowany odwrót od dolara. Szczególnie jest to widoczne na europejskim rynku – kurs EURUSD nie był tak wysoko od niemal dwóch lat. Korzysta na tym złoty. W ubiegłym tygodniu udało się doprowadzić do uzgodnienia szczegółów europejskiego Funduszu Ożywienia, którego wartość zbliży się do 700 mld euro.
Dolar traci
2020-07-27 Komentarz poranny TMS BrokersDolar amerykański traci do wszystkiego – głównych walut, ryzykownych walut rynków wschodzących, surowców. Brak dalszej eskalacji sporu dyplomatycznego USA-Chiny oraz dowody spadku dziennej liczby przypadków zachorowań na wirusa w USA oferują trampolinę dla apetytu na ryzyko. W takim środowisku bezpieczny dolar jest zbędny.
Wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA
2020-07-27 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zwyżką, jednak była ona niewielka. Wzrosty cen ropy naftowej, które dominowały na tym rynku w perspektywie ostatnich trzech miesięcy, wyraźnie straciły na dynamice. Bieżący tydzień na rynku ropy rozpoczyna się neutralnie, od konsolidacji notowań tego surowca.
Roczne minima na USD/PLN, eurodolar nad 1,17 USD
2020-07-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynkach przynosi podtrzymanie słabszego dolara, co winduje eurodolara nad 1,17 USD, wspierając tym samym popyt na waluty EM. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,4004 PLN za euro, 3,7588 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1074 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8507 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności 1,351% w przypadku obligacji 10-letnich.
Gorsze nastroje na rynku akcji pod koniec tygodnia
2020-07-24 Komentarz giełdowy XTBOstatnia sesja w tym tygodniu handlowym przynosi korektę na światowym rynku akcji. Silniejsze spadki pojawiły się już wczoraj w drugiej połowie dnia, z kolei dziś od godzin porannych utrzymuje się gorszy sentyment. Główne indeksy w Europie rozpoczęły handel wyraźnie poniżej wczorajszego poziomu zamknięcia, a pierwszych godzinach handlu wyprzedaż przybrała na sile (mimo lepszych PMI ze strefy euro).
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-07-24 Komentarz tygodniowy TMS BrokersPomimo że pandemia ponownie uderza w USA i zagraża ożywieniu gospodarczemu, rynki pozostają niewzruszone, gdyż inwestorzy pokładają nadzieję w ochronną rolę polityki fiskalnej i monetarnej. Dowody wzrostu wątpliwości konsumentów i biznesu oraz napięcia geopolityczne na linii USA-Chiny będą tłem dla wakacyjnych notowań, przejściowo przerywając rajd ryzyka.
Dolar wciąż słaby
2020-07-24 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW gronie G-10 dolar traci w piątek mocniej wobec jena, a nieznacznie wobec euro i minimalnie wobec korony szwedzkiej, oraz franka. Ogólnie zmiany nie są duże. Amerykańska waluta jest najmocniejsza wobec korony norweskiej, ale jest to zmiana o 0,32 proc.
Ceny ropy naftowej pod presją obaw gospodarczych i politycznych
2020-07-24 Komentarz surowcowy DM BOŚPo zwyżkowej pierwszej połowie bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Z kolei dzisiaj rano nastroje na tym rynku pozostają raczej neutralne, a notowania ropy poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia. Jest duża szansa na neutralne zakończenie całego tygodnia.
Bezrefleksyjny szum
2020-07-24 Komentarz poranny TMS BrokersPresja na realizację zysków przed weekendem znajduje pretekst w rzekomo słabych danych z amerykańskiego rynku pracy, konflikcie dyplomatycznym USA-Chiny i kłótniach o kolejną rundę pomocy fiskalnej w USA. Rynek akcji reaguje najsilniej, z mniejszym uderzeniem w ceny surowców przemysłowych i mieszaną reakcją FX. Sporo szumu sugerującego nerwowe reakcje drobnych inwestorów niż istotną zmianę nastrojów.
Złoto może stać się najdroższą walutą
2020-07-24 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynku walutowym obserwujemy w zasadzie ograniczone ruchy, w zasadzie poza tym co dzieje się na amerykańskim dolarze. Obecna sytuacja różni się pod wieloma względami w porównaniu do początku pandemii. Okazuje się jednak, że jeden rynek nie spowalnia w zasadzie na moment. Jest to rynek metali szlachetnych, a konkretnie złota. Niewykluczone, że w najbliższych dniach będziemy świadkami osiągnięcia najwyższego nominalnego kursu złota w historii.