Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

EURUSD wciąż pod presją

EURUSD wciąż pod presją

2020-04-22 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar dzisiaj nieco koryguje umocnienie z ostatnich dni wywołane głównie zamieszaniem na rynku ropy, które podbiło układy risk-off. Mimo, że sytuacja na rynku czarnego złota nadal pozostaje niepewna, to widać, że inwestorzy zaczynają filtrować informacje w poszukiwaniu tych pozytywnych. Dobrze to widać po zachowaniu się dolara australijskiego, który zyskał po tym, jak marcowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 8,2 proc. m/m (i nie ma tu znaczenia, że był to wynik gromadzenia zapasów przez Australijczyków na pandemię).
Ropa WTI: kilka słów o ogonie i jego psie

Ropa WTI: kilka słów o ogonie i jego psie

2020-04-22 Komentarz surowcowy TMS Brokers
Notowania ropy WTI runęły nawet poniżej 7 USD za baryłkę. Ostatecznie skala zniżki przekraczała 40 proc. Po turbulencjach towarzyszących rolowaniu majowego kontraktu i osiągnięciem przez jego kurs ujemnych wartości rynek przestraszył się skali nadpodaży na rynku surowca, która m.in. skutkuje wyczerpaniem dostępności przestrzeni do magazynowania ropy.

Manewrowanie między dobrym i złym

Manewrowanie między dobrym i złym

2020-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Po dwóch ciężkich dniach dla rynków przychodzi pora na próbę odreagowania, gdyż akcje i waluty starają się dalej odizolować od wpływu chaosu na rynku ropy naftowej. Nerwowość pozostaje, gdyż załamanie cen ropy przypomina, że niemierzalna wciąż jest skala skutków pandemii na globalną gospodarkę. Mimo to rynki potrafią przerzucić uwagę na tu i teraz.
Cały świat skupiony na ropie

Cały świat skupiony na ropie

2020-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe pozostają mocno niespokojne. Jest to obecnie powiązane głównie z sytuacją na rynku ropy naftowej. Całe zawirowanie na rynku ropy naftowej ma swoją genezę w ogromnym spadku popytu w związku z koronawirusem oraz następnie zbyt małej reakcji ze strony producentów, aby doprowadzić do bilansowania się rynku.
Zamieszania na ropie ciąg dalszy, PLN konsoliduje

Zamieszania na ropie ciąg dalszy, PLN konsoliduje

2020-04-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na wycenie PLN. Globalnie uwaga skupia się na kwotowaniach ropy naftowej, co podbija niepewność wśród inwestorów. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5313 PLN za euro, 4,1771 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3049 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1285 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,327%.
Panika wraca na rynek akcji

Panika wraca na rynek akcji

2020-04-21 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu możemy obserwować ponure nastroje na rynku akcji. Pandemia koronawirusa doprowadziła do drastycznego zmniejszenia popytu na ropę naftową, a zawirowania na kontraktach terminowych na ten surowiec doprowadziły do wzrostu obaw o światową gospodarkę.
Negatywne ceny ropy naftowej WTI – krajobraz po burzy

Negatywne ceny ropy naftowej WTI – krajobraz po burzy

2020-04-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej bez wątpienia zapisze się w historii rynków finansowych. Notowania ropy naftowej (a dokładniej, kontraktów na maj), po raz pierwszy spadły poniżej zera – i to znacząco, bo w pewnym momencie wynosiły one minus 37 USD za baryłkę. Negatywne ceny ropy naftowej zostały tym samym odnotowane po raz pierwszy w historii.
To już jest ciekawy tydzień

To już jest ciekawy tydzień

2020-04-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Nadal widoczne są echa wczorajszego załamania się cen ropy (najsłabszą walutą wciąż pozostaje rosyjski rubel), ale w nocy doszły do tego spekulacje na temat stanu zdrowia Kim-Dzong-Una, które mogą zwiększać ryzyko geopolityczne w regionie Azji – trudno ocenić, jaki kształt przybierze walka o władzę w Korei Północnej, która zdążyła pokazać już światu swoje „chore ambicje” militarne. W efekcie pesymizm widoczny podczas handlu w nocy, udzielił się też na początku handlu w Europie.
Panika na ropie odizolowana

Panika na ropie odizolowana

2020-04-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Ponure nastroje ogarnęły rynki finansowe przy uwadze skupionej na ujemnych cenach ropy naftowej. Mimo to przecena na rynku akcji i wśród głównych walut o 3 proc. lub mniej w obecnych warunkach wygląda na intrygująco niski wymiar kary mówiący wiele o tym, jak inwestorzy aktualnie podchodzą do ryzyka reakcji łańcuchowej pomiędzy różnymi klasami aktywów.
Czy skorzystamy na taniej ropie?

Czy skorzystamy na taniej ropie?

2020-04-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy dzień zostanie zapamiętany na bardzo długo. Nigdy w przeszłości ropa WTI nie była notowana poniżej zera dolarów. Jak to w ogóle możliwe? Co to oznacza dla rynków? Czy Polska skorzysta na tej sytuacji? Sytuacja jest bez dwóch zdań wyjątkowa. Ropa naftowa jest w końcu surowcem, którego potrzebuje cała globalna gospodarka, jej poszukiwanie i wydobycie kosztuje, a jej zasoby są ograniczone.
PLN stabilny, pomimo globalnego zamieszania

PLN stabilny, pomimo globalnego zamieszania

2020-04-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podbicie nerwowości wśród inwestorów po ostatnich wydarzeniach (24h) na notowaniach ropy naftowej. Zniżkuje nieco eurodolar, co podbija lekko presję na PLN/EM'y. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5247 PLN za euro, 4,1768 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3034 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1795 PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,43% w przypadku obligacji 10-letnich.
Fundusz naftowy odpowiedzialny za pogrom na rynku ropy

Fundusz naftowy odpowiedzialny za pogrom na rynku ropy

2020-04-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach z pewnością nie należą dzisiaj do najlepszych. Praktycznie na całym świecie obserwujemy dosyć znaczące spadki, choć jednocześnie są one dalekie od tych ruchów, które obserwowaliśmy w od połowy lutego do połowy marca. Powodem fatalnych nastrojów jest sytuacja na rynku ropy naftowej.
Sytuacja na rynkach 20 kwietnia

Sytuacja na rynkach 20 kwietnia

2020-04-20 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe tematy dzisiaj rano to dalej taniejąca ropa naftowa (osłabia waluty surowcowe), decyzja Ludowego Banku Chin o obniżeniu o 20 p.b. do 3,85 proc. jednorocznej stopy pożyczkowej (juan jest nieco słabszy w relacji z dolarem). Ogólnie rzecz biorąc amerykańska waluta jest w poniedziałek mocniejsza z nielicznymi wyjątkami (w przestrzeni G-10 lepiej zachowują się AUD i NZD).
Ropa naftowa najtańsza od 21 lat – ale contango ma znaczenie

Ropa naftowa najtańsza od 21 lat – ale contango ma znaczenie

2020-04-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia świat obiegły informacje o gwałtownej zniżce notowań ropy naftowej, w wyniku której cena amerykańskiej ropy gatunku WTI spadła do okolic 15 USD za baryłkę, czyli do najniższego poziomu od 1999 r. Zniżka ta faktycznie miała miejsce, jednak dotyczyła ona majowych kontraktów na ten surowiec, dla których dzisiaj przypada ostatni dzień handlu.
Czy czeka nas deglobalizacja?

Czy czeka nas deglobalizacja?

2020-04-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Uwaga rynków jest obecnie skoncentrowana na pandemii – jej przebiegu i bezpośrednich skutkach ekonomicznych. To zrozumiałe. Kiedy jednak wrócimy do względnej normalności życia codziennego, powstaną pytania o to, jak zmieni się globalny układ geopolityczny. W weekend mieliśmy tego przedsmak.
W poszukiwaniu normalności

W poszukiwaniu normalności

2020-04-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Ubiegły tydzień rynki zakończyły mocnym akcentem, jednak po weekendzie wraca nerwowość wraz z nasileniem spadków cen ropy naftowej. Ryzyko rozczarowania cały czas grozi nastrojom, co skłania do utrzymywania optymizmu w ryzach. Mimo to inwestorzy szukają punktu zaczepienia w planach restartu głównych gospodarek Europy i USA, a także starają się gonić każdy strzępek pozytywnych informacji w temacie walki z wirusem.
EUR/PLN nad 4,5 PLN, dalsze spadki ropy

EUR/PLN nad 4,5 PLN, dalsze spadki ropy

2020-04-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na eurodolarze jak i wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5201 PLN za euro, 4,1577 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2925 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1885 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,405% w przypadku obligacji 10-letnich.
Notowania gazu ziemnego w USA blisko tegorocznych minimów

Notowania gazu ziemnego w USA blisko tegorocznych minimów

2020-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania gazu ziemnego wzrosły, częściowo odrabiając zniżkę z wcześniejszych kilku sesji. Cena gazu ziemnego w USA nadal jednak porusza się w okolicach tegorocznych minimów. Wczorajsze odbicie w górę z okolic 1,60 USD za mln BTU można więc traktować bardziej jako techniczne odbicie, a nie fundamentalnie uzasadnioną zwyżkę.
Dolar łatwo nie zmieni kierunku

Dolar łatwo nie zmieni kierunku

2020-04-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Optymizm widoczny jest na rynkach akcji po tym, jak Donald Trump zaprezentował wczoraj późnym wieczorem wytyczne dotyczące „odmrażania” gospodarki po koronawirusie. Decyzje będą zapadać w najbliższych tygodniach i będą oparte o statystyki dotyczące nowych zakażeń (najszybciej otwierane będą te stany USA, które wykażą 2-tygodniową tendencję spadku ich dynamiki).
Strach przed zagapieniem się

Strach przed zagapieniem się

2020-04-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Apetyt na ryzyko wraca na rynki za sprawą doniesień o skutecznym leku na COVID-19, mimo że głębsza analiza raportu daje więcej powodów do zwątpienia i nakazuje kwestionować reakcję ryzykownych aktywów. Wygląda na to, jakby nikt z inwestorów nie chciałby się spóźnić na odjeżdżający pociąg hossy, ale w pośpiechu można wsiąść do złego składu.