Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Skromne wzrosty potrafią cieszyć
2020-08-10 Komentarz giełdowy XTBRozpoczynający się tydzień wita inwestorów skromnymi wzrostami na światowych parkietach. Zyskują nie tylko ryzykowne aktywa, ale również srebro, które w piątek ulegało dość silnej wyprzedaży. Po dosyć mieszanej sesji azjatyckiej, gdzie część indeksów zakończyła dzień na minusie, na Starym Kontynencie dominuje kolor zielony.
Mgliste perspektywy dla rynku złota
2020-08-10 Komentarz surowcowy DM BOŚW piątek odczytano bardzo ważny raport rządowy z rynku pracy w USA. Jego projekcja wskazała, że w lipcu przybyło 1,763 mln nowych etatów poza rolnictwem wobec 4,791 mln przed miesiącem. Przy czym rynek spodziewał 1,580 mln nowych etatów. Do tego odczytano spadek stopy bezrobocia do 10,2 proc. oraz wzrost dynamiki płacy godzinowej do poziomu +4,8 proc. r/r.
Dolar próbuje rozdawać karty
2020-08-10 Komentarz poranny TMS BrokersPiątkowe dane z rynku pracy za lipiec rozwiały obawy dotyczące kondycji gospodarki w kontekście jej wolniejszego niż zakładano odmrażania. Raport Departamentu Pracy pomógł dolarowi zakończyć tydzień mocniejszym akcentem, ale jeszcze nie przesądził, że rozpoczęła się głębsza korekta.
EUR/USD zamknął tydzień poniżej 1,18.
EUR/USD zamknął tydzień poniżej 1,18.
Amerykanie czekają na pakiet
2020-08-10 Poranny komentarz walutowy XTBRynki rozpoczęły kolejny tydzień w świetnych nastrojach pomimo braku porozumienia w amerykańskim Kongresie co do pakietu stymulacyjnego. Inwestorzy są spokojni – przed wyborami pieniądze muszą się znaleźć. Indeks S&P500 jest już o włos od rekordu wszechczasów, dolar próbuje odrabiać straty.
Potencjalna korekta USD/PLN
2020-08-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynkach nie przynosi większych zmian w układzie na FX. Obserwujemy nieznacznie mocniejszego USD na głównej parze walutowej, co ogranicza dalsze podbicia walut EM. Sam PLN kwotowany jest następująco: 4,4129 PLN za euro, 3,7425 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0780 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8813 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,276% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynek pracy ostatecznie wsparł dolara
2020-08-07 Raport DM BOŚ z rynku walutDzisiejsza publikacja Departamentu Pracy była centrum wydarzeń. Prawdziwe okazały się słowa Trumpa sprzed kilku dni (tweet), w których sugerował on dobry odczyt. Zamiast spodziewanych 1,580 mln nowych etatów poza rolnictwem, w lipcu przybyło ich 1,763 mln wobec 4,791 mln przed miesiącem. Tyle, że w przypadku zawężenia odczytu tylko do sektora prywatnego mamy lekkie rozczarowanie - figura wyniosła 1,462 mln wobec spodziewanych 1,475 mln.
Sesja pod znakiem raportu NFP
2020-08-07 Komentarz giełdowy XTBDla wielu inwestorów dzisiejsza sesja przebiega pod znakiem raportu z amerykańskiego rynku pracy, który jest oczywiście kluczowy nie tylko dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, ale również dla sentymentu na globalnych rynkach finansowych. Choć dane pozytywnie zaskoczyły, to warto zwrócić uwagę na szczegóły i pamiętać o wielu niewiadomych, z którymi rynki wciąż muszą się mierzyć.
Odbicie tuż, tuż....
2020-08-07 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW piątek widać kontynuację umocnienia dolara z czwartku. Tym razem nie próbuje się go tłumaczyć lepszymi danymi z USA (wczoraj pozytywnym zaskoczeniem było cotygodniowe bezrobocie), które to informacje są zestawiane z pogarszającymi się statystykami zakażeń COVID-19 w innych krajach (co ma sugerować możliwe przyhamowanie odbicia gospodarki), a informacjami dotyczącymi posunięć Trumpa, które podbiły awersję do ryzyka.
Sprzeczne sygnały
2020-08-07 Komentarz poranny TMS BrokersOstatnie informacje z amerykańskiego rynku pracy powinny konfundować inwestorów. Przez kilka tygodni niepokojąco wypadały bowiem dane o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Z kolei po danych o miesięcznym interwale publikacji, takich jak dziś o 14:30 publikowane statystyki Departamentu Pracy raport ADP nie oczekiwano niczego złego.
Wyraźna zwyżka importu ropy naftowej do Chin w lipcu
2020-08-07 Komentarz surowcowy DM BOŚW piątek rano głównym tematem zwracającym uwagę na rynkach surowcowych są dane dotyczące handlu zagranicznego Chin – czyli kraju będącym czołowym globalnym konsumentem wielu surowców i towarów. Dzisiaj opublikowane zostały bowiem dane za lipiec, które pokazały wyraźny wzrost importu kluczowych surowców do Chin w porównaniu do poprzedniego roku.
Kolejne rekordy w USA
2020-08-07 Poranny komentarz walutowy XTBRynek od dwóch tygodni czeka na kolejny pakiet wsparcia od amerykańskiego Kongresu, ale jak widać, nie jest on potrzebny do ustanawiania kolejnych rekordów na Wall Street. Wystarcza polityka Fed i… eliminacja zagranicznej konkurencji. Notowania zyskiwały również po dwóch poprzednich raportach z rynku pracy – czy dziś będzie podobnie?
Dobre dane z USA powstrzymują korektę na rynku akcji
2020-08-06 Komentarz giełdowy XTBPodczas czwartkowej sesji mogliśmy obserwować podwyższoną zmienność na rynku akcji. Traderzy intraday na pewno nie mogli narzekać na brak okazji inwestycyjnych. Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły dzień od wzrostów, jednak te nie trwały długo.
Czy jesteśmy bliżej większej korekty?
2020-08-06 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDolarowy rollercoaster dalej trwa - w czwartek amerykańska waluta próbuje odbijać po wczorajszej słabości, ale ruchy są bardzo kosmetyczne i z łatwością mogą zostać wymazane. Dolar przegrywa dzisiaj tylko z funtem, który zyskał po posiedzeniu Banku Anglii - komunikat poznaliśmy o godz. 8:00. Dlaczego funt jest silny? Bo członkowie MPC nie chcą dalszych cięć stóp, ponownie padły słowa, że ujemne stopy nie byłyby efektywne.
Mieszane nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej
2020-08-06 Komentarz surowcowy DM BOŚW pierwszej połowie bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej rosły, co skutkowało najwyższymi wycenami tego surowca od marca – a dokładniej, sprzed ogromnego tąpnięcia notowań na początku marca, czyli tuż przed pamiętnym zerwaniem poprzedniego porozumienia naftowego OPEC+.
Efekt gapowicza
2020-08-06 Komentarz poranny TMS BrokersZagrożenia epidemiczne są ewidentnie bagatelizowane przez rynek w obliczu gigantycznej nadpłynności, która działa na niekorzyść dolara i wypycha kapitał na bardziej ryzykowne rynki w poszukiwaniu atrakcyjnych stóp zwrotu. Jednocześnie trudno uciec przed oceną, że kapitał który przespał gigantyczny rajd indeksów giełdowych popłynął z opóźnieniem chociażby w kierunku surowców (zwłaszcza metali, ale także surowców przemysłowych), czy bardziej ryzykownych rynków obligacji, np. korporacyjnych.
Dane nie sprzyjają dolarowi
2020-08-06 Poranny komentarz walutowy XTBWyprzedaż dolara trwa w najlepsze. Amerykańska waluta próbowała łapać oddech, ale uderzyły w nią kiepskie dane, podczas gdy mocniejsze dane z Europy ciągną w górę notowania euro. Dziś uwaga skupiona będzie na danych o zasiłkach, cały czas czekamy też na porozumienie ws. pakietu fiskalnego w USA.
Czy amerykański sen będzie trwał?
2020-08-05 Komentarz giełdowy XTBNa giełdach obserwujemy wciąż bardzo dobre nastroje. Nasdaq wychodzi na nowe historyczne maksima, natomiast S&P 500 znajduje się niewiele poniżej szczytów z lutego. Dobre nastroje wydają się nie mieć końca, pomimo tego, że mamy do czynienia z wieloma sygnałami ostrzegawczymi oraz potencjalnymi czynnikami ryzyka. Czy biliony rządowego wsparcia na całym globie powstrzymają realne zagrożenie zapaści gospodarczej?
Rekordowa środa
2020-08-05 Poranny komentarz walutowy XTBDziś przed nami jedne z ważniejszych w tym tygodniu danych. Inwestorzy jednak przywiązują do publikacji coraz mniejszą wagę. Do rekordowych poziomów lub blisko nich drożeją dziś wszystkie ważniejsze aktywa. Korzysta na tym złoty. Gwiazdą ostatnich dni jest złoto i nie inaczej jest dziś. W zaledwie 24 godziny uncja złota podrożała o ponad 50 dolarów.
W morzu nadpłynności
2020-08-05 Komentarz poranny TMS BrokersGigantyczna płynność rozlewa się po rynkach, co widać między innymi w stale obniżających się, osuwających się stawkach rynku pieniężnego, nurkujących dochodowościach benchmarkowych obligacji, czy zawężeniu spreadów najbardziej ryzykownych obligacji korporacyjnych. Skoro płynność nie jest w deficycie, to inwestorzy nie mają najmniejszego powodu do zmiany postrzegania dolara.
Cena złota powyżej poziomu 2000 USD za uncję
2020-08-05 Komentarz surowcowy DM BOŚJeszcze do wczorajszego popołudnia wydawało się, że poziom 2000 USD za uncję będzie skuteczną barierą dla strony popytowej na rynku złota. Ceny złota miały za sobą znaczący ruch w górę, inwestorzy instytucjonalni zmniejszali swoje długie pozycje na rynku tego kruszcu, a dane fundamentalne pokazywały kontynuację słabego popytu na złoto ze strony krajów azjatyckich. Poza tym, poziom ten jest także istotną psychologiczną barierą na rynku tego kruszcu.