Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
PLN konsoliduje na mocniejszych poziomach, PMI w kalendarzu
2020-06-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu przynosi podtrzymanie zwyżki na EUR/USD oraz lokalne konsolidacje na parach związanych z PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4355 PLN za euro, 3,9828 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,1611 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9389 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,163% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dlaczego teraz?
2020-05-29 Komentarz poranny TMS BrokersNerwowy piątek na rynkach w obliczu powracających na pierwszy plan napięć na linii USA-Chiny. Prezydent Trump zakomunikował, że dziś przedstawi nowe stanowisko Białego Domu w sprawie Chin, co może oznaczać nowe sankcje. Optymizm ulatuje z rynków finansowych. Złoty dodatkowo musi przetrawić obniżkę stóp procentowych NBP.
Dlaczego teraz?
2020-05-29 Komentarz poranny TMS BrokersNerwowy piątek na rynkach w obliczu powracających na pierwszy plan napięć na linii USA-Chiny. Prezydent Trump zakomunikował, że dziś przedstawi nowe stanowisko Białego Domu w sprawie Chin, co może oznaczać nowe sankcje. Optymizm ulatuje z rynków finansowych. Złoty dodatkowo musi przetrawić obniżkę stóp procentowych NBP.
Rada opróżnia magazynek
2020-05-29 Poranny komentarz walutowy XTBKolejne posiedzenie RPP bez konferencji prasowej miało być z charakteru tych nudnych. NBP przecież już do tej pory wprowadził bardzo wiele działań luzujących politykę pieniężną. Rada postanowiła jednak zaskoczyć. Główna stopa procentowa została obniżona o 40 punktów bazowych i wynosi obecnie zaledwie 0,1%.
RPP „schłodziła” złotego, CPI w kalendarzu
2020-05-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kontynuacje ruchu wzrostowego na głównej parze walutowej oraz lekkie schłodzenie nastrojów wokół PLN po wczorajszym, niespodziewanym, cięciu ze strony RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4533 PLN za euro, 4,01116 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1663 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9505 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,158% w przypadku obligacji 10-letnich.
Sesja wzlotów i upadków
2020-05-28 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja to szybki rollercoster w sektorze bankowym w Polsce. Na początku bardzo silne odbicie całego sektora bankowego, zgodnie z globalnym trendem, a następnie totalne tąpnięcie w dół. Powodem wyprzedaży z drugiej części sesji jest kompletnie niespodziewana decyzja ze strony Rady Polityki Pieniężnej NBP, która zdecydowała się na trzecie już w tym roku cięcie stóp procentowych. Dlaczego wobec takiego ruchu traci cały polski rynek?
Dobre samopoczucie
2020-05-28 Komentarz poranny TMS BrokersOptymistyczny ton rynków jest podtrzymywany pomimo zakłóceń związanych z relacjami USA i Chin. Ambitny plan pomocowy Unii Europejskiej obniża premię za ryzyko podziałów w bloku i zagrożenia niewypłacalności członków, ale z perspektywy EUR wszystko dobre już jest w cenie. Rajd złotego przystopował, a dzisiejsza decyzja RPP powinna być neutralna.
Polska czeka na unijne miliardy
2020-05-28 Poranny komentarz walutowy XTBObecny tydzień upływa na rynkach w iście szampańskich nastrojów. Wczoraj, szczególnie na rynkach europejskich, inwestorzy ekscytowali się nowym programem unijnym, który w ciągu 4 lat przewiduje granty na kwotę 500 mld euro. Sporą część tej kwoty ma dostać Polska. Unia krytykowana była za brak solidarności i nieumiejętność odpowiedzi na kryzys gospodarczy wywołany pandemią.
Kolejna sesja na plusie, jednak optymizm wyraźnie słabnie
2020-05-27 Komentarz giełdowy XTBŚrodowa sesja ponownie rozpoczęła się w bardzo dobrych nastrojach. Indeksy giełdowe w Azji zamknęły się na solidnym plusie, co przełożyło się również na dobre otwarcie w Europie. Pierwsze godziny handlu to zdecydowana przewaga strony popytowej.
Kiedy przesilenie?
2020-05-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNa rynkach widać korektę wczorajszego rajdu ryzyka za sprawą doniesień o możliwym nałożeniu sankcji na Chiny jeszcze w tym tygodniu - szczegóły są jednak jeszcze konsultowane przez administrację Trumpa z poszczególnymi agencjami. To uderza dzisiaj w notowania juana - kurs USDCNH wybił ostatni szczyt z marca przy 7,1633.
Batalia o przyszłość Europy
2020-05-27 Komentarz poranny TMS BrokersTradycyjny rajd ryzyka przetacza się przez rynki finansowe i na razie spycha na bok wszelkie negatywne czynniki. Coraz więcej dowodów wygrywania walki z koronawirusem i odbudowy gospodarczej daje paliwa dla pozytywnych nastrojów. Oczekiwania na unijny pakiet fiskalny pomagają podtrzymać optymizm.
Rekordowy spadek inwestycji na rynku ropy naftowej
2020-05-27 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na razie przynosi mało wyraziste zmiany notowań ropy naftowej. Cena tego surowca porusza się delikatnie w górę, ale wzrosty są na tyle niewielkie, że nie wnoszą nic nowego w układ techniczny na wykresie cen ropy. Ze względu na poniedziałkowy Memorial Day, w tym tygodniu dane dotyczące zapasów ropy naftowej będą prezentowane dzień później niż zwykle. Dzisiaj swoje szacunki opublikuje Amerykański Instytut Paliw, a jutro – Departament Energii USA.
Złoty w natarciu
2020-05-27 Poranny komentarz walutowy XTBKońcówka maja okazuje się być bardzo dobra dla polskiego złotego. Bardzo dobre globalne nastroje, powolny powrót świata do normalności oraz osłabienie amerykańskiego dolara służą nie tylko polskim aktywom, ale również wszystkim tym należącym do grupy „rynków wschodzących”. Czy jednak Polska nie dołącza zbyt późno do globalnego rajdu, który jest stymulowany głównie napływem niemal darmowej gotówki z rządów oraz banków centralnych na całym świecie?
PLN najmocniejszy od 2-miesięcy
2020-05-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na poziomie eurodolara. Obserwujemy za to podtrzymanie mocniejszego PLN, który oscyluje na poziomach ostatni raz notowanych w połowie marca (a więc okresu kiedy globalnie doszło do eskalacji obaw związanych z COVID19). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4372 PLN za euro, 4,05 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1849 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9834 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,419% w przypadku obligacji 10-letnich.
Chwilo trwaj...
2020-05-26 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutZłamanie psychologicznej bariery 3000 pkt. na indeksie S&P500 stało się impulsem do większej fali apetytu na ryzyko, na czym traci dolar (wygrywa tylko minimalnie z japońskim jenem). Lepsze nastroje na giełdach to wynik informacji o pracach nad szczepionką na COVID-19 przez kolejną firmę (tym razem chodzi o Novavax), a także doniesień o "rozmywaniu" się ryzyka związanego z Hong Kongiem (chińskie władze deklarują, że sądy mają pozostać niezależne od władz centralnych), ...
Cięcia produkcji ropy przez OPEC+ wsparciem dla cen surowca
2020-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚPo wczorajszej, mało wyrazistej sesji, notowania ropy naftowej powróciły do zwyżek. Cena tego surowca dzisiaj rano pnie się w górę i obecnie znajduje się w okolicach ubiegłotygodniowych maksimów, a jednocześnie najwyższych poziomów od pierwszej połowy marca br. W bieżącym tygodniu na pierwszy plan na rynku ropy z powrotem wysuwają się cięcia produkcji tego surowca przez kraje OPEC+.
Ostrożność jest nudna
2020-05-26 Komentarz poranny TMS Brokers„No news is good news”? Wydaje się, że takie nastawienie jest motywem przewodnim na początku tygodnia. Inwestorzy najwyraźniej z ulgą przyjmują brak eskalacji sporu USA-Chiny, a jednoczenie chcą wycisnąć jak najwięcej z sygnałów restartu gospodarek. Ważne co tu i teraz, zapomnijmy o reszcie.
Frank najtańszy od dwóch miesięcy
2020-05-26 Poranny komentarz walutowy XTBEuforia na globalnych rynkach akcji wreszcie zaczyna pozytywnie wpływać na kurs złotego, który do niedawna był niewzruszony. Spadek awersji do ryzyka nie sprzyja natomiast notowaniom franka szwajcarskiego. To oznacza, że jest on notowany najniżej od połowy marca.
Złoty najmocniejszy do euro od połowy marca
2020-05-26 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie podbicia eurodolara oraz dalsze zwyżki na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4946 PLN za euro, 4,1151 PLN wobec dolara, 4,2402 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0277 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,407%.
Szacowanie ryzyk
2020-05-25 Komentarz poranny TMS BrokersOptymizm związany z łagodzeniem zakazów lockdownu jest równoważony przez narastające napięcia między USA i Chinami. Po zeszłotygodniowym rajdzie ryzykownych aktywów podatność na negatywne informacje jest podwyższona. Ale dziś prezent w postaci święta w Wielkiej Brytanii i USA pozwala na podtrzymanie spokoju.