Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Złoty nie korzysta na dobrych nastrojach

Złoty nie korzysta na dobrych nastrojach

2020-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Korekta na rynkach globalnych została wczoraj przynajmniej oddalona, a być może zażegnana. Sprzyja to niektórym walutom uznawanym za cykliczne, lecz nie korzysta na tym złoty. Ciążyć mogą obawy o skalę i trwałość ożywienia europejskiej gospodarki. Po nerwowym początku handlu wczoraj na rynki wracał optymizm, szczególnie w trakcie sesji amerykańskiej. Sprawiło to, że niektóre waluty rynków wschodzących bardzo zyskały.
PLN w konsolidacji, lekka poprawa nastrojów na rynku

PLN w konsolidacji, lekka poprawa nastrojów na rynku

2020-05-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi bardziej znaczących ruchów – ani na eurodolarze (1,09 USD) ani na wycenach par powiązanych z PLN. Widoczne jest lekkie podbicie nastrojów po poniedziałkowym pesymizmie. PLN kwotowany jest następująco: 4,5446 PLN za euro, 4,1662 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3150 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1919 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1.516% w przypadku obligacji 10-letnich.

Czerwono na rynku akcji, solidne spadki w Europie

Czerwono na rynku akcji, solidne spadki w Europie

2020-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Po weekendzie na rynku akcji dominują sprzedający. Negatywne nastroje zawdzięczamy głównie przez napięcia na linii USA - Chiny. Stany Zjednoczone oskarżają Chiny o zatajanie informacji związanych z koronawirusem oraz, że doprowadziło to do wybuchu światowej pandemii. Mike Pompeo zarzuca także Chinom, że koronawirus powstał w laboratorium w Wuhan i że możliwe jest nałożenie “karnych ceł” na Chiny.
Odgrzewanie wątku Chin

Odgrzewanie wątku Chin

2020-05-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Z początkiem maja na globalne rynki powrócił tryb risk-off, co ponownie podbija dolara względem bardziej ryzykownych walut. Mamy wzrost napięcia w relacjach USA-Chiny po tym, jak amerykańska administracja wysnuła oskarżenia wobec Chińczyków, jakoby byli odpowiedzialni za pandemię koronawirusa (wczoraj linię Trumpa wsparł Sekretarz Skarbu Mike Pompeo). Oficjalnie żadne dowody nie zostały jednak przedstawione.
Ropa naftowa: nowy tydzień, stare tematy

Ropa naftowa: nowy tydzień, stare tematy

2020-05-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnej zniżki. Cena tego surowca nadal pozostaje w okolicach tegorocznych – i wieloletnich – minimów za sprawą obaw o nadpodaż na rynku ropy naftowej, związaną przede wszystkim z istotnym spadkiem popytu na skutek pandemii koronawirusa.
Zrzucanie winy na innych

Zrzucanie winy na innych

2020-05-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Maj próbuje udowodnić rację w słynnym powiedzeniu („Sell in May and go away”) i zaczął się od powrotu awersji do ryzyka na rynki finansowe. Tym razem źródłem są starania Białego Domu, by odwrócić uwagę od swoich błędów poprzez obwinianie Chin o wytworzenie wirusa w laboratorium. Biorąc pod uwagę, że wcześniej rynki i spędziły trochę czasu na dyskontowaniu złagodzenia efektów pandemii i wycenianiu postępów w pracach nad lekiem, teraz wzrosła wrażliwość na negatywne szoki.
Geopolityka ciąży rynkom

Geopolityka ciąży rynkom

2020-05-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Jakiś czas temu wspominałem w komentarzu walutowym, że konsekwencją pandemii będą napięcia na arenie globalnej. Wydaje się, że ten scenariusz właśnie się realizuje, a kampania prezydencka w USA jedynie podkręca emocje. Po bardzo silnej poprawie nastrojów w kwietniu, maj rozpoczynamy na rynkach w nerwowej atmosferze.
PLN nieznacznie słabszy, PMI w kalendarz

PLN nieznacznie słabszy, PMI w kalendarz

2020-05-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi lekkie spadki na eurodolarze oraz brak istotniejszych ruchów na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5617 PLN za euro, 4,1732 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1845 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,461% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dolar w czwartek jest słabszy, ale selektywnie

Dolar w czwartek jest słabszy, ale selektywnie

2020-04-30 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W przestrzeni G-10 korygują się rosnące wczoraj waluty Antypodów (AUD i NZD), chociaż trudno wiązać to bezpośrednio ze słabszymi, kwietniowymi odczytami PMI z Chin (szacunki rządowe), gdyż sam juan jest w grupie tych walut, które zyskują wobec dolara. Ogólnie jednak zmiany nie są wielkie (co widać chociażby po EURUSD).
IEA: popyt na surowce energetyczne w 2020 r. znacząco spadnie

IEA: popyt na surowce energetyczne w 2020 r. znacząco spadnie

2020-04-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Po fatalnym poprzednim tygodniu, w ostatnich dniach na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Pozytywnym akcentem były zwłaszcza informacje o mniejszym od oczekiwań wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
Już tu kiedyś byliśmy

Już tu kiedyś byliśmy

2020-04-30 Komentarz poranny TMS Brokers
Pozytywne nastroje znajdują świeże paliwo w najnowszych informacjach o postępach w leczeniu objawów koronawirusa. Skuteczna terapia i szansa na szczepionkę diametralne odmieniłyby perspektywy globalnej gospodarki i inwestorzy nie zamierzają czekać na finalne potwierdzenia testów klinicznych. Strach przed niezałapaniem się inwestorów na rajd pcha rynki wyżej.
Remdesivir przyćmił posiedzenie Fed

Remdesivir przyćmił posiedzenie Fed

2020-04-30 Poranny komentarz walutowy XTB
W USA kwiecień może okazać się najlepszym miesiącem na Wall Street od 46 lat. Wielka w tym zasługa amerykańskiego banku centralnego, choć akurat wczoraj jego decyzja została przyćmiona rewelacjami dotyczącymi leku mogącego pomóc w walce z koronawirusem. Wiemy już o tym, że restrykcje wprowadzane w celu hamowania pandemii oznaczają ogromne koszty gospodarcze.
Decyzja agencji Fitch dotycząca ratingu Włoch

Decyzja agencji Fitch dotycząca ratingu Włoch

2020-04-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar jest dzisiaj w defensywie względem większości walut, chociaż wczoraj wieczorem handel na Wall Street zakończył się spadkiem. Ostatecznie nastroje na rynkach akcji uratowały nie takie złe wyniki finansowe spółki Alphabet (właściciel Google’a) i handel w Azji, oraz otwarcie w Europie cechuje umiarkowany optymizm. A to jest pretekstem do osłabienia dolara i odbicia walut bardziej ryzykownych (wśród G-10 tradycyjnie w takiej sytuacji prym wiodą AUD i NZD).
Dane dot. zapasów – przebłysk optymizmu na rynku ropy naftowej

Dane dot. zapasów – przebłysk optymizmu na rynku ropy naftowej

2020-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu sytuacja na rynku ropy naftowej nadal pokazuje duże wahania nastrojów inwestorów. Ceny tego surowca nie oddalają się istotnie od okolic tegorocznych minimów, a niepewność dotycząca poziomu popytu, zapasów oraz działań producentów ropy skutecznie powstrzymuje stronę popytową przed mocniejszym ruchem w górę.
Wiara w bezgraniczną pomoc banków centralnych

Wiara w bezgraniczną pomoc banków centralnych

2020-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki czekają na wyłonienie się nowego tematu przewodniego, w międzyczasie pielęgnując optymizm wywołany nadziejami na restart gospodarek. Euro zostało zaskoczone decyzją Fitch o cięciu ratingu Włoch, ale dominuje przekonanie, że EBC uchroni włoskie obligacje przed paniczną przeceną. Na FX wyróżnia się słabość USD, prawdopodobnie wywołana przepływami na koniec miesiąca. Wieczorna decyzja Fed także skupia uwagę.
Rynki czekają na Fed

Rynki czekają na Fed

2020-04-29 Poranny komentarz walutowy XTB
To jest rynek wspierany przez Fed – to już nie tylko głosy z internetowych dyskusji, ale opinie wyrażane przez poważanych ekspertów w najbardziej poczytnych mediach. Amerykański bank centralny za pomocą potężnych interwencji uspokoił panikę, ale szybko pojawiły się zarzuty, że dba tylko o interesy najbogatszych, a wyniku jego działań rynki kompletnie nie odzwierciedlają trudu zwykłych obywateli.
PLN bez większych zmian, FED w kalendarzu

PLN bez większych zmian, FED w kalendarzu

2020-04-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX ponownie nie przynosi istotniejszych ruchów na eurodolarze, co nie sprzyja scenariuszowi podbicia zmienności na konsolidującym PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5445 PLN za euro, 4,1887 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3055 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2237 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1.429% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy złoto będzie nadal zyskiwać na koronawirusowym kryzysie?

Czy złoto będzie nadal zyskiwać na koronawirusowym kryzysie?

2020-04-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na globalnych rynkach finansowych jest daleka od stabilnej. Zarówno na rynkach akcji, jak i na rynkach walut czy surowców, utrzymuje się duża niepewność związana z perspektywami notowań w kolejnych tygodniach i miesiącach. Pandemia koronawirusa, pozostająca najbardziej nieprzewidywalnym czynnikiem wpływającym na ceny aktywów, zwiększa ryzyko inwestycyjne, co sprzyja poszukiwaniu przez inwestorów tzw. bezpiecznych przystani.
Techniczne zakłócenia

Techniczne zakłócenia

2020-04-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy entuzjazm rynków nieco przygasł, gdyż nastroje mąci powrót spadków cen ropy naftowej. Jakkolwiek nie jest to katalizator do przetoczenia świeżej fali awersji do ryzyka (CAD i NOK są niewrażliwe na spadki cen ropy), podkreśla to słabe przekonanie inwestorów do optymistycznego nastawienia. Innymi słowy, uczestnicy rynku chcą kupować akcje i waluty ryzykowne, ale nie brakuje obaw, że zwrot może przyjść w każdej chwili.
Złoty czeka na impuls

Złoty czeka na impuls

2020-04-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek przyniósł kontynuację wzrostów na globalnych rynkach, głównie po decyzji Banku Japonii, ale na rynku walut zmiany są bardziej ograniczone. Kurs złotego ustabilizował się w ostatnim czasie i ewidentnie rynkowi potrzebny jest impuls.