OPEC+ raczej nie zaskoczy

OPEC+ raczej nie zaskoczy
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2020-11-17 (09:52)

Po wczorajszej zwyżce, dzisiaj notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację w okolicach poniedziałkowych poziomów zamknięcia. Oznacza to, że strona popytowa na rynku ropy nadal jest relatywnie silna, ale inwestorzy powoli zaczynają oceniać, czy niedawne zwyżki są uzasadnione fundamentalnie.

Z pewnością pozytywnym akcentem na globalnych rynkach finansowych były informacje o kolejnej szczepionce o wysokiej skuteczności, tym razem opracowanej przez firmę Moderna. Do doniesień związanych ze szczepionkami rynek podchodzi jednak coraz ostrożniej, ponieważ żadna z nich prawdopodobnie nie wejdzie do użytku na tyle szybko, aby istotnie wpłynąć na sytuację w sezonie jesienno-zimowym.

Tymczasem na pierwszym planie na rynku ropy naftowej są znów działania OPEC+. Wczoraj spotkał się wirtualnie komitet techniczny OPEC+, a dzisiaj rozmowy będą prowadzić ministrowie krajów, które sygnowały porozumienie naftowe. Chociaż oficjalne decyzje najprawdopodobniej zapadną dopiero podczas spotkania zaplanowanego na przełom listopada i grudnia, już teraz prowadzone są rozmowy na temat dalszych działań OPEC+. Wszystko po to, aby uniknąć niepotrzebnych sporów i zaskoczeń, które mogłyby wprowadzić nerwowość na rynku ropy.

Na razie wiele wskazuje na to, że OPEC+ nie zaskoczy. Jak donoszą źródła cytowane przez agencję Reuters, „rozszerzony kartel” najprawdopodobniej wycofa się z planów obniżania cięć produkcji ropy do 5,7 mln baryłek dziennie począwszy od stycznia. Zamiast tego, rozważany jest scenariusz przedłużenia dotychczasowych cięć, wynoszących 7,7 mln baryłek dziennie, a nawet pogłębienia tych cięć. Nieoczekiwanym problemem okazało się jednak rozczarowujące dopasowanie krajów OPEC+ do postanowień porozumienia naftowego, które wyniosło 96% w październiku. Oczekiwano, że dopasowanie będzie większe, zwłaszcza że część krajów OPEC obiecało nadgonić wcześniejszą opieszałość w cięciu produkcji.

Obecnie scenariusz przedłużenia dotychczasowych cięć produkcji oraz potencjalnego niewielkiego dodatkowego cięcia wydobycia jest już uwzględniony w cenach ropy naftowej. Jeśli więc OPEC+ nie zdecyduje się na bardziej zdecydowane obniżenie wydobycia, to trudno oczekiwać, aby decyzja z przełomu listopada i grudnia wyraźnie przełożyła się na wzrost cen ropy.

Prognozy grudniowego spadku produkcji ropy z łupków w USA

Nie tylko działania OPEC+ istotnie wpływają na ceny ropy naftowej. Sytuacja na rynku ropy wyraźnie zmienia się również w Stanach Zjednoczonych, gdzie od czasu marcowego tąpnięcia notowań tego surowca, drastycznie ograniczona została produkcja ropy naftowej.

Efekty tego ruchu widoczne są także obecnie – i najprawdopodobniej będą widoczne co najmniej do końca tego roku. Departament Energii USA szacuje, że w grudniu produkcja ropy naftowej z łupków w USA spadnie o 139 tys. baryłek dziennie do poziomu 7,51 mln baryłek dziennie. Byłby to najniższy poziom produkcji od czerwca br.

Ograniczenie wydobycia ropy naftowej ze skał łupkowych w USA to wynik niskich cen tego surowca na globalnym rynku, zniechęcających wiele firm do kontynuacji produkcji i prowadzących do licznych bankructw. Jednak sytuacja na amerykańskim rynku ropy powoli wraca do normy, o czym świadczą chociażby dane Baker Hughes, pokazujące stopniowy wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA. Ponadto, w ostatnich miesiącach rosła cena ropy naftowej na globalnym rynku, co także skłania amerykańskie firmy do zwiększania produkcji.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

11:00 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.