Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Strach przed wystąpieniem drugiej fali zachorowań

Strach przed wystąpieniem drugiej fali zachorowań

2020-06-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Weekend przyniósł kilka raportów podnoszących ryzyko wystąpienia drugiej fali zachorowań na COVID-19 z główną uwagą na wzrost przypadków w USA i Chinach. Z rynków wyparowuje wcześniejszy entuzjazm, a wychodzi lekkomyślność rajdu ryzykownych aktywów. Teraz musi dojść do rewaluacji ryzyk, ale powrót do pułapu startowego ostatniej fali wzrostowej jest mało prawdopodobny.
Lekkie schłodzenie na rynkach, PLN bez większych zmian

Lekkie schłodzenie na rynkach, PLN bez większych zmian

2020-06-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi lekkie podbicie awersji do ryzyka. Sam eurodolar próbuje jednak zbliżyć się do okolic 1,13 USD, stąd wpływ na EM'y pozostaje ograniczony. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4452 PLN za euro, 3,9458 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1607 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9420 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,327% w przypadku obligacji 10-letnich.

Emocje wciąż potrafią dominować

Emocje wciąż potrafią dominować

2020-06-12 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajszy dzień przyniósł na światowych rynkach akcyjnych prawdziwy strach. Inwestorzy nagle znaleźli się w sytuacji, która wielu z nich mogła przypomnieć o dramatycznych momentach z panicznej wyprzedaży rynkowej z okresu luty-marzec. Choć wiodące banki centralne robią wszystko, aby pomóc rynkom finansowym w przezwyciężeniu kryzysu, emocje wciąż potrafią być dominującym czynnikiem w kontekście sentymentu rynkowego.
Dynamiczna przecena ropy naftowej na skutek obaw o drugą falę pandemii

Dynamiczna przecena ropy naftowej na skutek obaw o drugą falę pandemii

2020-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Już od początku bieżącego tygodnia strona popytowa na rynku ropy naftowej pokazuje słabość. Decyzja krajów OPEC+ o przedłużeniu rekordowych cięć produkcji tego surowca była co prawda pozytywnym akcentem, ale zadziałał on tylko krótkoterminowo.
Kruche fundamenty ostatniego rajdu ryzyka

Kruche fundamenty ostatniego rajdu ryzyka

2020-06-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Na rynkach widoczna jest awersja do ryzyka po tym, jak wczorajsza sesja na Wall Street została określona przez komentatorów „krwawą łaźnią”. W piątek bilans dla dolara jest już jednak mieszany, rynek próbuje się stabilizować po wczorajszych silnych wzrostach USD i innych bezpiecznych przystani (CHF i JPY), kosztem tzw. walut ryzykownych i wrażliwych na ryzyko (w przestrzeni G-10 najbardziej straciły korony skandynawskie , oraz waluty Antypodów).
Spadki na giełdach w USA powodem korekty na PLN

Spadki na giełdach w USA powodem korekty na PLN

2020-06-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego PLN wraz z powrotem globalnych układów risk-off. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4654 PLN za euro, 3,9533 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1318 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9691 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,405% w przypadku obligacji 10-letnich.
Nasdaq na kosmicznej orbicie

Nasdaq na kosmicznej orbicie

2020-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Z pewnością, ktoś kto nie miałby wiedzy o tym, co dzieje się na świecie i spojrzał na notowania technologicznych spółek w Stanach Zjednoczonych nie powiedziałby, że żyjemy w dobie największego kryzysu od kilkudziesięciu lat. Nasdaq notuje nowe historyczne maksima, wyraźnie powyżej 10 tys. punktów, napędzany największymi spółkami technologicznymi w Stanach Zjednoczonych.
Nie tylko FED się liczy

Nie tylko FED się liczy

2020-06-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Rezerwa Federalna ma dzisiaj dwie możliwości – nie robić nic zapewniając jednak o gotowości do dalszych działań w razie potrzeby, co jednak jest bardziej próbą oceny tego, na ile sprawdza się przyjęty w ostatnich tygodniach schemat, albo zasygnalizować możliwość wdrożenia kolejnych posunięć – takim może być tzw. kontrola krzywej rentowności, czyli próba utrzymywania rentowności długoterminowych obligacji na bardzo niskim poziomie.
Rozczarowujący, duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Rozczarowujący, duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2020-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu mają trudności z kontynuacją ruchu wzrostowego. O ile deklaracja OPEC+ o przedłużeniu rekordowo dużych cięć produkcji tego surowca pomogła stronie popytowej, to optymizm nie wystarczył na długo.
Szalony świat

Szalony świat

2020-06-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Tak samo, jak we wtorek rano doszło do schłodzenia nastrojów, tak równie szybko w drugiej części dnia wymazano wszelkie oznaki korekty bez wystąpienia konkretnego powodu. Rynek przetestował własną skłonność do oczyszczającego cofnięcia, ale tej skłonności nie ma. Inwestorzy czekają teraz na potwierdzenie ze strony Fed, że luźna polityka zostaje, a pieniądze dla rajdu ryzykownych aktywów się prędko nie skończą.
Fed między młotem a kowadłem

Fed między młotem a kowadłem

2020-06-10 Poranny komentarz walutowy XTB
W Polsce dziś zaczynamy długi weekend, ale na globalnych rynkach dzisiejszy wieczór przynosi najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu. Fed po raz pierwszy w tym roku pokaże projekcje ekonomiczne, sygnalizując kierunek dla swojej polityki na kolejne miesiące. W ostatnich miesiącach Fed był liderem globalnego luzowania pieniężnego.
Spodziewany spadek płynności na PLN

Spodziewany spadek płynności na PLN

2020-06-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie próby wybicia na EUR/USD, co zdejmuje nieco presji podażowej z PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4436 PLN za euro, 3,9157 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1295 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9870 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,396% w przypadku obligacji 10-letnich.
Cena ropy z coraz mniejszym wzrostowym potencjałem

Cena ropy z coraz mniejszym wzrostowym potencjałem

2020-06-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo wzrostowego początku, wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na minusie. Optymizm wywołany reakcją na decyzję OPEC+ o przedłużeniu cięć produkcji ropy, jak również informacjami o rekordowym imporcie ropy do Chin, nie wystarczył na długo.
Czas na refleksję

Czas na refleksję

2020-06-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj S&P500 wymazał całość z tegorocznych spadków, ale dziś z rynków płyną sprzeczne sygnały, gdyż Europa zaczyna dzień od spadków, ale na FX USD odrabia straty. Wygląda na to, że ogłoszenie rekordów hossy skłania inwestorów do refleksji, czy rajd nie zaszedł za szybko za daleko?
Napięcia w Azji umacniają jena

Napięcia w Azji umacniają jena

2020-06-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Japońska waluta odrabia dziś ostatnie straty, wobec większości walut zyskuje też dolara. To efekt napięć w Azji. Co ciekawe, na razie nie reagują na nie globalne giełdy. Czy zatem reakcja na walutach jest przejściowa? Nerwowo ponownie jest na Półwyspie Koreańskim. Po odwilży z 2018 roku nie ma już śladu – Korea Północna zerwała wszelkie stosunki ze swoim sąsiadem z południa, w tym przestała odpowiadać na telefony, które w ostatnim czasie były przeprowadzane regularnie.
Próba stabilizacji złotego

Próba stabilizacji złotego

2020-06-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kontynuację konsolidacji na eurodolarze, co generuje analogiczne ruchy na kwotowaniach związanych z PLN. Polska waluta notowana jest następująco: 4,4242 PLN za euro, 3,9197 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0962 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9786 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,481% w przypadku obligacji 10-letnich.
Realizacja zysków czy korekta?

Realizacja zysków czy korekta?

2020-06-08 Komentarz giełdowy XTB
Po cenach akcji wielu spółek na świecie nie można byłoby domyśleć się, że w ostatnich miesiącach działo się coś złego. Co więcej, po cenach akcji spółek nie można domyśleć się, że czeka nas dwucyfrowy spadek w wielu gospodarkach na świecie w II kwartale tego roku. Niemniej w momencie, kiedy pojawiły się informacje faktycznej poprawy sytuacji, możemy mieć do czynienia z realizacją zysków na rynku.
Przedłużenie rekordowych cięć produkcji ropy w OPEC+ do końca lipca

Przedłużenie rekordowych cięć produkcji ropy w OPEC+ do końca lipca

2020-06-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Zgodnie z oczekiwaniami, w sobotę odbyło się wirtualne posiedzenie państw OPEC oraz szerszego grona krajów OPEC+. Debatowano na nim przede wszystkim na temat dalszych losów porozumienia naftowego. Niespodzianki nie było – państwa OPEC+ zdecydowały się na przedłużenie dotychczasowych, rekordowych cięć produkcji ropy naftowej, wynoszących łącznie 9,7 mln baryłek dziennie, czyli około 10% globalnego wydobycia.
FED kluczowym punktem tygodnia

FED kluczowym punktem tygodnia

2020-06-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Na giełdach w Azji widać było jeszcze echa pozytywnych informacji z amerykańskiego rynku pracy w piątek (zaskakujący wzrost nowych etatów w pracy), chociaż weekendowe dane z Chin były nieco mieszane (nadwyżka w handlu skoczyła w maju do 62,9 mld USD, ale mocno, bo aż o 16,9 proc. r/r spadła dynamika importu, a nadwyżka z USA była rekordowa).
Szybsza poprawa

Szybsza poprawa

2020-06-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Niespodziewany wzrost zatrudnienia w USA (i Kanadzie) w maju wzmacnia narrację, że odbicie aktywności gospodarczej postępuje szybciej i mocniej niż wcześniej zakładano. Rajd ryzyka nie ma powodu, by zostać przerwanym, ale im wyżej zajdziemy, tym częściej będzie potrzeba świeżego paliwa. Na razie przynajmniej złoty pokazuje, że z czasem kupowanie ryzyka przestaje być powszechne.