Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Odwrót od dolara
2020-07-27 Poranny komentarz walutowy XTBOstatnie dni przynoszą zdecydowany odwrót od dolara. Szczególnie jest to widoczne na europejskim rynku – kurs EURUSD nie był tak wysoko od niemal dwóch lat. Korzysta na tym złoty. W ubiegłym tygodniu udało się doprowadzić do uzgodnienia szczegółów europejskiego Funduszu Ożywienia, którego wartość zbliży się do 700 mld euro.
Dolar traci
2020-07-27 Komentarz poranny TMS BrokersDolar amerykański traci do wszystkiego – głównych walut, ryzykownych walut rynków wschodzących, surowców. Brak dalszej eskalacji sporu dyplomatycznego USA-Chiny oraz dowody spadku dziennej liczby przypadków zachorowań na wirusa w USA oferują trampolinę dla apetytu na ryzyko. W takim środowisku bezpieczny dolar jest zbędny.
Wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA
2020-07-27 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się zwyżką, jednak była ona niewielka. Wzrosty cen ropy naftowej, które dominowały na tym rynku w perspektywie ostatnich trzech miesięcy, wyraźnie straciły na dynamice. Bieżący tydzień na rynku ropy rozpoczyna się neutralnie, od konsolidacji notowań tego surowca.
Roczne minima na USD/PLN, eurodolar nad 1,17 USD
2020-07-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynkach przynosi podtrzymanie słabszego dolara, co winduje eurodolara nad 1,17 USD, wspierając tym samym popyt na waluty EM. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,4004 PLN za euro, 3,7588 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1074 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8507 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności 1,351% w przypadku obligacji 10-letnich.
Gorsze nastroje na rynku akcji pod koniec tygodnia
2020-07-24 Komentarz giełdowy XTBOstatnia sesja w tym tygodniu handlowym przynosi korektę na światowym rynku akcji. Silniejsze spadki pojawiły się już wczoraj w drugiej połowie dnia, z kolei dziś od godzin porannych utrzymuje się gorszy sentyment. Główne indeksy w Europie rozpoczęły handel wyraźnie poniżej wczorajszego poziomu zamknięcia, a pierwszych godzinach handlu wyprzedaż przybrała na sile (mimo lepszych PMI ze strefy euro).
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-07-24 Komentarz tygodniowy TMS BrokersPomimo że pandemia ponownie uderza w USA i zagraża ożywieniu gospodarczemu, rynki pozostają niewzruszone, gdyż inwestorzy pokładają nadzieję w ochronną rolę polityki fiskalnej i monetarnej. Dowody wzrostu wątpliwości konsumentów i biznesu oraz napięcia geopolityczne na linii USA-Chiny będą tłem dla wakacyjnych notowań, przejściowo przerywając rajd ryzyka.
Dolar wciąż słaby
2020-07-24 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW gronie G-10 dolar traci w piątek mocniej wobec jena, a nieznacznie wobec euro i minimalnie wobec korony szwedzkiej, oraz franka. Ogólnie zmiany nie są duże. Amerykańska waluta jest najmocniejsza wobec korony norweskiej, ale jest to zmiana o 0,32 proc.
Ceny ropy naftowej pod presją obaw gospodarczych i politycznych
2020-07-24 Komentarz surowcowy DM BOŚPo zwyżkowej pierwszej połowie bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Z kolei dzisiaj rano nastroje na tym rynku pozostają raczej neutralne, a notowania ropy poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia. Jest duża szansa na neutralne zakończenie całego tygodnia.
Bezrefleksyjny szum
2020-07-24 Komentarz poranny TMS BrokersPresja na realizację zysków przed weekendem znajduje pretekst w rzekomo słabych danych z amerykańskiego rynku pracy, konflikcie dyplomatycznym USA-Chiny i kłótniach o kolejną rundę pomocy fiskalnej w USA. Rynek akcji reaguje najsilniej, z mniejszym uderzeniem w ceny surowców przemysłowych i mieszaną reakcją FX. Sporo szumu sugerującego nerwowe reakcje drobnych inwestorów niż istotną zmianę nastrojów.
Złoto może stać się najdroższą walutą
2020-07-24 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynku walutowym obserwujemy w zasadzie ograniczone ruchy, w zasadzie poza tym co dzieje się na amerykańskim dolarze. Obecna sytuacja różni się pod wieloma względami w porównaniu do początku pandemii. Okazuje się jednak, że jeden rynek nie spowalnia w zasadzie na moment. Jest to rynek metali szlachetnych, a konkretnie złota. Niewykluczone, że w najbliższych dniach będziemy świadkami osiągnięcia najwyższego nominalnego kursu złota w historii.
Czy amerykański rynek pracy okaże się problemem dla giełdy?
2020-07-23 Komentarz giełdowy XTBKolejny dzień nie przynosi poprawy nastrojów na giełdach. Nastroje powiązane ze wzrostem napięcia stosunków pomiędzy USA oraz Chinami nie uległy poprawie. Chiny cały czas grożą wprowadzeniem różnego rodzaju działań zwrotnych. Okazuje się, że nastroje nie są podbudowane nawet świetnymi wynikami dwóch spółek technologicznych z Wall Street.
Nic nas nie powstrzyma
2020-07-23 Komentarz poranny TMS BrokersOdświeżenie sporu między USA i Chinami tylko na chwile zakłóciło marsz ryzykownych aktywów. Znajome tematy ekspansji fiskalnej po obu stronach Atlantyku i postępy w pracach nad szczepionką zapewniają pozytywne tło, by ciągnąć w górę indeksy, cen metali szlachetnych i walut innych niż USD.
Wczoraj wydawało się, że jest blisko do zburzenia sielanki na rynkach finansowych.
Wczoraj wydawało się, że jest blisko do zburzenia sielanki na rynkach finansowych.
Powolna odbudowa produkcji ropy naftowej w USA
2020-07-23 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w tym tygodniu rosną na fali rynkowego optymizmu. Niemniej, zwyżki te w ostatnim czasie znacząco straciły na dynamice, co wynika z powtarzanych coraz głośniej wątpliwości w to, że dalsze zwyżki notowań tego surowca mają jeszcze fundamentalne uzasadnienie. Wczorajsze dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA pokazały dobitnie, że optymizm na rynku ropy naftowej nie ma do końca poparcia w fundamentach.
Chiny i USA ponownie w centrum uwagi
2020-07-23 Poranny komentarz walutowy XTBJeszcze dwa dni temu na rynkach finansowych obserwowaliśmy optymizm wywołany osiągnięciem porozumienia ws. funduszu odbudowy przez europejskich przywódców. Niemniej ten temat zszedł już na dalszy plan, a pierwsze skrzypce na rynkach ponownie grają relacje amerykańsko-chińskie. Stany Zjednoczone zdecydowały się wczoraj zamknąć konsulat Chin w Houston.
Hossa na metalach szlachetnych. Czy kilkuletnie maksima się utrzymają?
2020-07-22 Komentarz surowcowy TMS BrokersKontrakty terminowe na metale szlachetne sukcesywnie rosną. Cena złota jest najwyższa od prawie 9 lat, a uncja srebra pierwszy raz od 4 lat przebiła poziom 20 USD. Przez cztery miesiące biały kruszec zdrożał blisko 77 proc. Ciekawie kształtują się też notowania rzadkich metali szlachetnych, takich jak platyna czy rod. Co to oznacza dla inwestorów? Czy zwyżki będą się utrzymywać?
Dwie strony medalu
2020-07-22 Raport DM BOŚ z rynku walutDzisiaj dolar lekko odbija na szerokim rynku, korygując wczorajszą słabość. Rynek zdaje się zadawać sobie pytanie, jakie informacje jeszcze się pojawią, które będą w stanie podtrzymać korzystny sentyment? W ostatnich dniach dostaliśmy zarówno pozytywne wieści nt. prac nad szczepionką na koronawirusa, doniesienia o pracach nad kolejnym pakietem fiskalnym w USA i wreszcie decyzje, jakie zapadły na szczycie UE. Co dalej?
Irak nadal przekracza limity produkcji ropy naftowej
2020-07-22 Komentarz surowcowy DM BOŚPodczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej dominowali optymiści. Cena ropy WTI chwilowo sięgała okolic 42,50 USD za uncję, jednak do końca sesji spadła poniżej 42 USD za uncję. Z kolei notowania ropy Brent w trakcie wtorkowej sesji dotarły niemal do poziomu 45 USD za uncję, jednak ostatecznie powróciły do rejonu 44 USD za uncję.
Kurs euro do dolara najwyżej w tym roku
2020-07-22 Poranny komentarz walutowy XTBW środę nad ranem kurs EURUSD znajdował się na najwyższych poziomach w tym roku, a po rozpoczęciu sesji europejskiej możemy obserwować nieznaczne cofnięcie, który wynosi zaledwie kilkanaście pipsów. Po tym jak wczoraj doszło do wybicia szczytów z lutego (1,1490), droga do dalszej zwyżki wydaje się otwarta.
Przerwanie marazmu
2020-07-22 Komentarz poranny TMS BrokersChociaż w ostatnich 24 godzinach nie doszło do przełomu w kluczowych kwestiach, napływające strzępki informacji uderzały w podobne tony: prace nad pakietami fiskalnymi i szczepionkami idą w dobrym kierunku, co daje nadzieje na pozytywne rozstrzygnięcia. To wystarczyło, by przełamać marazm z ostatnich dni i zainicjować świeży rajd ryzykownych aktywów. Indeksy rynku akcji poprawiają szczyty, na FX traci USD, mocne są metale szlachetne.
PLN najmocniejszy do dolara od marca, eurodolar najwyżej od 2019r.
2020-07-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi podbicie eurodolara do najwyższego poziomu od 2018r., co wspiera waluty EM, w tym PLN. Złoty jest najmocniejszy do dolara od marca br. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4286 PLN za euro, 3,8385 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1181 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9102 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,308% w przypadku obligacji 10-letnich.