Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dwa kroki w przód, jeden do tyłu

Dwa kroki w przód, jeden do tyłu

2020-07-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Wybuch entuzjazmu po doniesieniach o postępie prac nad szczepionką na COVID-19 ponownie okazał się krótkotrwały. Informacje o bliskości sukcesu na tym polu będą zapewne często przebijać się w najbliższych tygodniach i nadawać pozytywny ton notowaniom, ale nie wolno zapominać, że za optymistycznymi nagłówkami niekoniecznie szła będzie zweryfikowana skuteczność i możliwość szybkiego zakończenia testów nie mówiąc o zastosowaniu na szeroką skalę.
Mieszany wydźwięk danych z Chin

Mieszany wydźwięk danych z Chin

2020-07-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Na światowych rynkach w czwartek obserwujemy wzrost awersji do ryzyka. Giełdy w Europie tracą po bardzo słabej sesji azjatyckiej. Słabo radzą sobie waluty Antypodów, a najmocniejszy wśród głównych walut jest jen japoński. Bez wątpienia najważniejszą publikacją ostatnich kilkunastu godzin była publikacja danych z Chin o PKB za II kw. 2020 roku.

Szczepionkowe nadzieje byków

Szczepionkowe nadzieje byków

2020-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy i wczorajszy dzień to zupełnie odmienna historia od tego, co działo się na początku tygodnia. Druga połowa lipca zaczęła się w raczej negatywnych nastrojach powiązanych z dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa na całym świecie, a w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Jak widać wystarczy podrzucić rynkom niewiele, aby te ponownie zaczęły zachowywać się pozytywnie.
Zastrzyk optymizmu

Zastrzyk optymizmu

2020-07-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Pozytywne informacje z prac nad szczepionką na COVID-19 pomogły przywrócić optymizm na rynkach finansowych, przyćmiewając niepokojące statystyki zachorowań oraz ostre komentarze Trumpa w stosunku do Chin. Złoty odrabia straty pomimo ponurych wizji RPP.
RPP bez zaskoczenia

RPP bez zaskoczenia

2020-07-15 Poranny komentarz walutowy XTB
We wtorek na rynku walutowym obserwujemy silny wzrost apetytu na ryzyko. Waluty Antypodów zyskują w stosunku do innych głównych walut, a waluty uznawane za bezpieczną przystań, takie jak frank czy jen, radzą sobie najsłabiej. Głównym powodem poprawy nastrojów są obiecujące wyniki potencjalnej szczepionki na Covid-19 opracowanej przez firmę Moderna.
PLN mocniejszy, pomimo pesymistycznych projekcji

PLN mocniejszy, pomimo pesymistycznych projekcji

2020-07-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN na bazie podbicia EUR/USD do okolic 1,14 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4703 PLN za euro, 3,9227 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1789 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9185 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,365% w przypadku obligacji 10-letnich.
Niektóre informacje są ważniejsze od innych

Niektóre informacje są ważniejsze od innych

2020-07-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Aktywa ryzykowne zaliczają kolejną huśtawkę, podkreślając wysoką wrażliwość inwestorów na ryzyka płynące ze strony przeróżnych informacji, ale też przecząc swojemu własnemu zachowaniu z poprzedniej doby. Wyłania się pewien schemat, gdzie zła informacja ma wpływ, jeśli na powierzchni pokazuje swoje ekonomiczne skutki.
Skok zmienności, lockdowny i nadzieje na szczepionkę

Skok zmienności, lockdowny i nadzieje na szczepionkę

2020-07-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Futures DAX-a znajdują się tuż ponad wsparciem 12500 - 12400 punktów, które blokuje szeroką przestrzeń aż do twardego ograniczenia 11100 - 11000 punktów. Zauważmy, iż lokalna korekta spadkowa prowadzona jest na ograniczonej zmienności wg ATR (14) rzędu 280 punktów na sesję.
W oczekiwaniu na lipcowe dane

W oczekiwaniu na lipcowe dane

2020-07-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Utrzymujący się sentyment na rynkach akcji, pomimo pogarszającej się statystyki zakażeń COVID-19 przekłada się na nieznaczną słabość dolara – taki status mamy od ponad tygodnia. Nie widać większej nerwowości w związku z drugą falą koronawirusa, a rynki skupiają się na informacjach o pracach nad lekiem, a dane makro potwierdzają wyraźne ożywienie w gospodarce po zniesieniu restrykcji (co powoduje, że politycy unikają dyskusji o przywróceniu lockdownu).
Liczba wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego w USA najniższa w historii

Liczba wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego w USA najniższa w historii

2020-07-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zdołały zakończyć piątkową sesje na plusie, przez co cały miniony tydzień ostatecznie przyniósł symboliczną zwyżkę. Niemniej, wzrosty cen ropy naftowej wyraźnie straciły na dynamice, co sprawia, że odreagowanie spadkowe jest coraz bardziej prawdopodobne. Tymczasem na rynku gazu ziemnego w USA strona podażowa pozostaje silna.
Bez znaczenia

Bez znaczenia

2020-07-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Kolejny weekend przynosi kolejne rekordy w liczbie zachorowań na wirusa w USA i kolejny raz inwestorzy ignorują te informacje, wierząc w szybkie postępy w pracach nad szczepionką i ochronę rynków ze strony polityki banków centralnych i rządowego wsparcia. W kraju rynek złotego nie obserwuje żadnej reakcji na wyniki wyborów prezydenckich.
Wybory bez wpływu na złotego

Wybory bez wpływu na złotego

2020-07-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Pomimo tego, że ranga wyborów w Polsce została nadmuchana przez media do bardzo ważnego wydarzenia w kontekście rynków finansowych, zarówno przez te krajowe, jak i przez zagraniczne, to jednak złoty pozostaje niewzruszony na wyniki wyborów. Czy wpływ wyborów na polskie aktywa pojawi się jednak w dłuższym terminie?
PLN bez większej reakcji na wyniki II tury wyborów

PLN bez większej reakcji na wyniki II tury wyborów

2020-07-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi nieznacznie mocniejszego PLN, głównie na bazie podbicia eurodolara. Brak jest istotniejszej reakcji na wstępne wyniki II tury wyborów prezydenckich w Polsce. Krajowa waluta kwotowana jest następująco: 4,4613 PLN za euro, 3,9410 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,1975 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9894 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,315% w przypadku obligacji 10-letnich.
Kredyty mieszkaniowe: Czy banki przestały zaostrzać kryteria?

Kredyty mieszkaniowe: Czy banki przestały zaostrzać kryteria?

2020-07-12 Analizy HRE Investments
Odmrożenie gospodarki szybko przekłada się na ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Banki wciąż stawiają wysokie wymagania osobom ubiegającym się o pomoc w sfinansowaniu zakupu własnych „czterech kątów”. Ostatnie tygodnie nie przynoszą już jednak sygnałów o stawianiu kolejnych barier, a raczej powolnym ich kruszeniu.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2020-07-11 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Zawężenie zmienności na rynku walutowym i akcji podkreśla spłycenie wakacyjnego handlu, ale też wysoką niepewność inwestorów dotyczącą dalszego kierunku. Jakkolwiek jest chęć do utrzymywania pozytywnego trendu, pogarszający się obraz pandemii, przeszkody dla ekspansji fiskalnej i zmienne dane makro osłabiają pewność siebie inwestorów. W najbliższych dniach uwaga skupi się na indeksach nastrojów i danych z rynku pracy.
Niepewność sprzyja bezpiecznym przystaniom

Niepewność sprzyja bezpiecznym przystaniom

2020-07-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Końcówka tygodnia na globalnych rynkach walutowych upływa pod znakiem nastawienia risk-off. Wszystko za sprawą drugiej fali pandemii, która coraz mocniej daje się we znaki w wielu kluczowych gospodarkach świata. Wczoraj w USA zanotowano rekordowo dużą liczbę przypadków zakażeń koronawirusem – wyniosła ona 65 tysięcy, co jest najwyższym dziennym wynikiem nie tylko w samych Stanach Zjednoczonych, ...
Przecena ropy naftowej w obliczu obaw związanych z drugą falą pandemii

Przecena ropy naftowej w obliczu obaw związanych z drugą falą pandemii

2020-07-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej była mało wyrazista. Ceny tego surowca w Stanach Zjednoczonych (ropa WTI) co prawda utrzymywały się powyżej poziomu 40 USD za baryłkę, jednak stronie popytowej brakowało sił do wypracowywania podobnej dynamiki zwyżek jak w poprzednich tygodniach. Strona podażowa nabierała siły i wczoraj uderzyła mocniej w ceny ropy, doprowadzając do zejścia notowań poniżej wspomnianej psychologicznej bariery.
Kaprysy wakacyjnego handlu

Kaprysy wakacyjnego handlu

2020-07-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Huśtawka z ostatnich dni jest kwintesencją spłyconego wakacyjnego handlu, gdzie rynki są podatne na kaprysy każdej kolejnej informacji. Kilka pomniejszych nagłówków skutkuje redukcją ryzyka przed weekendem, ale kto wie, co zdoła się utrzymać do końca dnia. Tymczasem złoty przygotowuje się na drugą turę wyborów prezydenckich w Polsce.
Złoty pod presją

Złoty pod presją

2020-07-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Wakacje często są okresem, kiedy na rynku walutowym dochodzi do większych zmian. To efekt mniejszej płynności, szczególnie na rynkach wschodzących, a w takich okolicznościach nowe istotne informacje potrafią spowodować spore ruchy notowań. Rynek walutowy na świecie funkcjonuje w tym roku w nowych okolicznościach.
Dobra passa chińskiego juana

Dobra passa chińskiego juana

2020-07-09 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie sesje na rynkach walutowych wykazują się dużą zmiennością w zakresie kształtowania się wartości głównych par walutowych – co z kolei jest odzwierciedleniem niestabilnych nastrojów inwestorów. W obliczu drugiej fali pandemii - ale i jednoczesnego otwierania się wielu gospodarek – podejście inwestorów cały czas oscyluje pomiędzy strachem a nadzieją.