Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2020-07-11 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Zawężenie zmienności na rynku walutowym i akcji podkreśla spłycenie wakacyjnego handlu, ale też wysoką niepewność inwestorów dotyczącą dalszego kierunku. Jakkolwiek jest chęć do utrzymywania pozytywnego trendu, pogarszający się obraz pandemii, przeszkody dla ekspansji fiskalnej i zmienne dane makro osłabiają pewność siebie inwestorów. W najbliższych dniach uwaga skupi się na indeksach nastrojów i danych z rynku pracy.
Niepewność sprzyja bezpiecznym przystaniom

Niepewność sprzyja bezpiecznym przystaniom

2020-07-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Końcówka tygodnia na globalnych rynkach walutowych upływa pod znakiem nastawienia risk-off. Wszystko za sprawą drugiej fali pandemii, która coraz mocniej daje się we znaki w wielu kluczowych gospodarkach świata. Wczoraj w USA zanotowano rekordowo dużą liczbę przypadków zakażeń koronawirusem – wyniosła ona 65 tysięcy, co jest najwyższym dziennym wynikiem nie tylko w samych Stanach Zjednoczonych, ...

Przecena ropy naftowej w obliczu obaw związanych z drugą falą pandemii

Przecena ropy naftowej w obliczu obaw związanych z drugą falą pandemii

2020-07-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej była mało wyrazista. Ceny tego surowca w Stanach Zjednoczonych (ropa WTI) co prawda utrzymywały się powyżej poziomu 40 USD za baryłkę, jednak stronie popytowej brakowało sił do wypracowywania podobnej dynamiki zwyżek jak w poprzednich tygodniach. Strona podażowa nabierała siły i wczoraj uderzyła mocniej w ceny ropy, doprowadzając do zejścia notowań poniżej wspomnianej psychologicznej bariery.
Kaprysy wakacyjnego handlu

Kaprysy wakacyjnego handlu

2020-07-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Huśtawka z ostatnich dni jest kwintesencją spłyconego wakacyjnego handlu, gdzie rynki są podatne na kaprysy każdej kolejnej informacji. Kilka pomniejszych nagłówków skutkuje redukcją ryzyka przed weekendem, ale kto wie, co zdoła się utrzymać do końca dnia. Tymczasem złoty przygotowuje się na drugą turę wyborów prezydenckich w Polsce.
Złoty pod presją

Złoty pod presją

2020-07-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Wakacje często są okresem, kiedy na rynku walutowym dochodzi do większych zmian. To efekt mniejszej płynności, szczególnie na rynkach wschodzących, a w takich okolicznościach nowe istotne informacje potrafią spowodować spore ruchy notowań. Rynek walutowy na świecie funkcjonuje w tym roku w nowych okolicznościach.
Dobra passa chińskiego juana

Dobra passa chińskiego juana

2020-07-09 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie sesje na rynkach walutowych wykazują się dużą zmiennością w zakresie kształtowania się wartości głównych par walutowych – co z kolei jest odzwierciedleniem niestabilnych nastrojów inwestorów. W obliczu drugiej fali pandemii - ale i jednoczesnego otwierania się wielu gospodarek – podejście inwestorów cały czas oscyluje pomiędzy strachem a nadzieją.
Próby przerwania marazmu

Próby przerwania marazmu

2020-07-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar wrócił do osłabienia, podczas gdy rynek akcji rośnie. Ruchy nie mają szczególnej przyczyny i prawdopodobnie są skutkiem starań inwestorów o przerwanie marazmu. Tym razem globalna nadpłynność wygrywa nad przekroczeniem trzech milionów przypadków chorych na COVID-19 w USA.
W ostatnim czasie bezcelowe wydaje się analizowanie argumentów za i przeciw ruchom cen aktywów w konkretnym kierunku.
Cena srebra przy tegorocznych szczytach

Cena srebra przy tegorocznych szczytach

2020-07-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu uwagę inwestorów skupiają na sobie notowania złota, które przekroczyły w końcu barierę na poziomie 1800 USD za uncję, co oznacza najwyższy poziom od 2011 roku oraz praktycznie otwartą drogę do wspięcia się na historyczne szczyty albo nawet na ich pokonanie.
Rynki nie przyjmują złych informacji

Rynki nie przyjmują złych informacji

2020-07-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Seria rekordów w USA kontynuowana jest w najlepsze. Wczoraj indeks spółek technologicznych Nasdaq zamknął się na rekordowym poziomie po raz czwarty w ciągu ostatnich pięciu sesji. Jednocześnie padł też rekord zdiagnozowanych przypadków koronawirusa – ponad 60 tys. Optymizm widoczny w tym tygodniu na rynkach rozpoczął się od „zaordynowanej” hossy w Chinach, a rynki globalne bardzo chętnie przyjęły ten kierunek.
Nieznaczne umocnienie złotego przy ruchu w stronę risk-on

Nieznaczne umocnienie złotego przy ruchu w stronę risk-on

2020-07-09 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel przynosi słabe umocnienie polskiej waluty, jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się dalsza stabilizacja kursów. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,4700 PLN za euro, 3,9328 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 4,1994 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu spadły do okolic 1,330% w przypadku papierów 10-letnich.
Indeksy w Europie tracą kolejny dzień z rzędu

Indeksy w Europie tracą kolejny dzień z rzędu

2020-07-08 Komentarz giełdowy XTB
Podczas środowej sesji ponownie obserwujemy gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy w Europie rozpoczęły sesje niżej, a mimo że kupujący próbowali odrabiać wczorajsze spadki, ostatecznie dzisiejszy dzień również zakończył się pod kreską. Niemiecki DAX stracił niemal 1%, z kolei londyński FTSE100 przecenił się 0,55%, a francuski CAC40 zamknął się 1,24% niżej. Nastojów nie poprawiły deklaracje Angeli Merkel, która poparła plan ratunkowy UE, rozmowy na ten temat będą jeszcze kontynuowane w przyszłym tygodniu podczas szczytu i być może wtedy poznamy więcej szczegółów.
Dwie ważne siły działające na dolara amerykańskiego

Dwie ważne siły działające na dolara amerykańskiego

2020-07-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W bieżącym tygodniu dane makroekonomiczne nie budzą już tak wielu emocji niż w poprzednim tygodniu. Zamiast tego, inwestorzy skupiają się w dużo większym stopniu na kwestii drugiej fali pandemii oraz możliwych ograniczeń z nią związanych. Liczba nowych zakażeń w USA urosła do rekordowych poziomów na początku lipca, natomiast niektóre kraje powróciły do wprowadzania restrykcji (np. Chiny czy Australia).
Równowaga czy wakacyjny handel?

Równowaga czy wakacyjny handel?

2020-07-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Wakacyjny zastój zaczyna przejmować kontrolę nad handlem w tym tygodniu. Albo to, albo niezdecydowanie bierze się z równoważącego się wpływu czynników ryzyka. Poniedziałkowy rajd ryzykownych aktywów został wczoraj przygaszony przy niemilknącej debacie o szybkości ożywienia gospodarczego w obliczu niepokojącego przerostu liczby zachorowań na COVID-19. Czyli nic nowego.
Spadek produkcji ropy w USA mniejszy niż oczekiwano w 2020 r.

Spadek produkcji ropy w USA mniejszy niż oczekiwano w 2020 r.

2020-07-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej na razie poruszają się bez wyraźnego kierunku. Stronie popytowej wyraźnie jednak zaczyna brakować sił do kontynuacji zwyżek, co wynika głównie z obaw o negatywne skutki drugiej fali pandemii na popyt na ropę naftową. Tymczasem wsparciem dla cen ropy naftowej pozostają m.in. duże ograniczenia jej produkcji.
Brexit kulą u nogi Europy

Brexit kulą u nogi Europy

2020-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawałoby się, że pandemia koronawirusa jest już tak dużym obciążeniem dla gospodarek, że wszystkie siły powinny być nakierowane na zwalczanie jej negatywnych skutków i jak najszybszy powrót do organicznego wzrostu gospodarczego. Niestety, Europa ma jeszcze inne problemy. Jednym z nich jest Brexit.
Zagrożenie kolejnym istotnym spadkiem popytu na ropę

Zagrożenie kolejnym istotnym spadkiem popytu na ropę

2020-07-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mocno rozpoczęły wczorajszą sesję, jednak w końcówce dnia większość z tych zwyżek została odreagowana, a ceny ropy zakończyły poniedziałkową sesję w miarę neutralnie. Dzisiaj rano natomiast na rynku tym dominuje strona podażowa. Notowania ropy WTI oscylują w okolicach 40 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent porusza się w rejonie 42,50 USD za baryłkę.
Bez paliwa nie ma jazdy

Bez paliwa nie ma jazdy

2020-07-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Dolar zaczyna lekko zyskiwać we wtorek, niwelując wczorajsze osłabienie, ale w ruchu nie widać przekonania. Podobnie globalny rynek akcji nie kontynuuje wczorajszej zwyżki, a inwestorzy czekają na świeże impulsy. Z łatwością przyszło wczoraj rynkom odsunąć na bok wszelkie statystyki związane z rozwojem pandemii COVID-19, a skupić uwagę na sygnałach wzmocnienia gospodarki.
Złoty pozostaje słaby

Złoty pozostaje słaby

2020-07-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty nie wykorzystał wczorajszej euforii na giełdach i od początku tygodnia jego notowania zmieniły się nieznacznie. Tymczasem niewykluczone, że informacje z frontu walki z pandemią sprowadzą inwestorów na ziemię. Czy to oznacza wzrost ceny euro powyżej 4,50? Poniedziałek przyniósł na rynkach nieokiełznany optymizm, wywołany przez chińskie władze, które zachęcały do kupna akcji.
PLN kontynuuje konsolidację w ograniczonym zakresie

PLN kontynuuje konsolidację w ograniczonym zakresie

2020-07-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na PLN – Polska waluta kontynuuje trend konsolidacyjny. Na szerokim rynku podbicie eurodolara lekko wyhamowało. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4623 PLN za euro, 3,9445 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1922 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9242 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,347% w przypadku obligacji 10-letnich.
Świetne nastroje na rynku akcji, Nasdaq bije kolejne rekordy

Świetne nastroje na rynku akcji, Nasdaq bije kolejne rekordy

2020-07-06 Komentarz giełdowy XTB
Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu handlowym możemy obserwować bardzo dobre nastroje na rynku akcji. W trakcie sesji azjatyckiej dominowali kupujący, co przełożyło się na solidne wzrosty w Chinach, Japonii, czy Korei. Chiński Shanghai Composite zamknął się ponad 5,7% wyżej, kontynuując wzrosty z końcówki ubiegłego tygodnia. Widać więc całkowitą ignorancję wobec wciąż rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa na świecie.