Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Pozytywnych informacji nigdy dość
2020-07-21 Komentarz giełdowy XTBNa rynek spływają obecnie niemal same pozytywne informacje. Najpierw porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie nowego pakietu pomocowego, później kolejne wieści dotyczące szczepionek na koronawirusa, a następnie pozytywne dane dotyczące wyników spółek z Wall Street za poprzedni kwartał.
Umiarkowany optymizm na rynku miedzi
2020-07-21 Komentarz surowcowy DM BOŚStrona popytowa na rynku miedzi się nie poddaje. Co prawda jeszcze tydzień temu nie udała się próba wybicia notowań miedzi w USA ponad barierę 3 USD za funt, a cena miedzi zanotowała spadkową korektę – jednak ostatnie sesje przynoszą powrót do ruchu wzrostowego. Tym samym, w najbliższych dniach możemy zobaczyć kolejną próbę dotarcia i pokonania bariery na poziomie 3 USD za funt.
Euro względnie stabilnie po osiągnięciu porozumienia na szczycie UE
2020-07-21 Poranny komentarz walutowy XTBNiewątpliwie wydarzeniem dzisiejszej sesji jest osiągnięcie porozumienia na szczycie UE. Europejscy negocjatorzy podali nad ranem informacje o zakończeniu przeciągających się negocjacji. Budżet na lata 2021-2027 wynosi 1,8 biliona euro, z kolei fundusz odbudowy opiewający na 750 miliardów został podzielony na 390 mld grantów i 360 mld niskooprocentowanych pożyczek.
Jest porozumienie, euro traci, złoty zyskuje
2020-07-21 Komentarz poranny TMS BrokersW końcu mamy porozumienie. Po niemal rekordowo długim szczycie przywódców państw UE osiągnięto kompromis w kwestii kompozycji unijnego funduszu naprawczego. Razem z postępami na polu badań prototypów szczepionek na wirusa, rynki finansowe pozostają w aurze pozytywnych informacji. Ale dla EUR dzień zaczyna się od spadków, gdyż inwestorzy sprzedają fakty.
PLN mocniejszy, jest porozumienie na szczycie UE
2020-07-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi cofnięcie kwotowań eurodolara po informacjach o osiągnięciu porozumienia na szczycie UE. PLN pozostaje relatywnie mocny. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4527 PLN za euro, 3,8952 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1452 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9296 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,335% w przypadku obligacji 10-letnich.
WIG20 liderem wzrostów w Europie
2020-07-20 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji na rynku akcji mogliśmy obserwować dobre nastroje. Pomimo, że na szczycie Unii Europejskiej nie doszło do porozumienia w sprawie programu odbudowy, tak na rynku nie widać pogorszenia sentymentu. W momencie kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy o programie pomocowym, miał on wynosić 750 miliardów euro, jednak aktualnie nie wiadomo na jaką kwotę ostatecznie zdecydują się członkowie UE.
Przełom i co dalej?
2020-07-20 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutMimo braku osiągnięcia porozumienia podczas unijnego szczytu w weekend, rynki nadal liczą na polityczny kompromis w temacie funduszu pomocowego dla krajów UE. Zwłaszcza, że szczyt się nie zakończył. Rozmowy w kuluarach są nadal prowadzone, a oficjalne negocjacje mają zostać wznowione po godz. 16:00. Przedmiotem sporu jest kwota tzw. grantów, czyli bezzwrotnych pożyczek.
Rekordowo niska liczba wiertni ropy naftowej i gazu ziemnego w USA
2020-07-20 Komentarz surowcowy DM BOŚMiniony tydzień dla notowań ropy naftowej był w zasadzie neutralny. Ceny ropy naftowej WTI poruszały się przez większość tygodnia tuż powyżej poziomu 40 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylowały w okolicach 43 USD za baryłkę. Tymczasem na rynku gazu ziemnego w USA miniony tydzień był czasem przecen i powrotu do rejonu tegorocznych minimów.
Czekając na przełom
2020-07-20 Komentarz poranny TMS BrokersPrzywódcy państw UE jeszcze nie uzgodnili kompozycji Funduszu Naprawczego, ale rozmowy zostaną dziś wznowione i jest nadzieja na przełom. Z perspektywy rynków to jednak za mało, by zaczepić świeży rajd ryzyka i zastój może sugerować, że wiele sporo optymizmu jest już w cenach. Na starcie tygodnia na rynkach nie widać jednoznacznego motywu i kontynuowany jest umiarkowany dryf z lekko pozytywnym zabarwieniem.
Impas w Brukseli nie przeszkadza euro
2020-07-20 Poranny komentarz walutowy XTBKoronawirus nie wydaje się być już mocnym zagrożeniem w krajach europejskich. Sytuacja jest względnie opanowana i europejscy liderzy mają zupełnie inny problem – jak uniknąć mocnej recesji . Pod pewnym względem sytuację ratują banki centralnego, w szczególności EBC, który stosuje awaryjny program skupu aktywów, mający poprawić sytuację na rynkach finansowych oraz pobudzić akcję kredytową.
PLN nieco mocniejszy, rynek czeka na wyniki negocjacji unijnych
2020-07-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku FX przynosi lekkie podbicie zmienności na euro pod trwający szczytu Unii. Ponadto obserwujemy nieznacznie mocniejszego PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4776 PLN za euro, 3,9113 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1658 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9120 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,312% w przypadku obligacji 10-letnich.
Spokojny koniec tygodnia na rynku akcji
2020-07-17 Komentarz giełdowy XTBPodczas piątkowej sesji mogliśmy obserwować mieszane nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły handel w rejonach poziomu wczorajszego zamknięcia sesji, a w kolejnych godzinach nie było widać zdecydowanego kierunku. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął się 0,35% wyżej, londyński FTSE 100 dodał 0,63%, a francuski CAC40 stracił 0,31%.
Dolar szuka lokalnego dołka
2020-07-17 Komentarz poranny TMS BrokersKurs EUR/USD w tym tygodniu dwukrotnie (w środę na fali entuzjazmu po optymistycznych doniesieniach o szczepionce na COVID-19 i w czwartek po posiedzeniu EBC) nieudanie atakował lokalne szczyty. W ostatnich dniach najmocniejsze jest euro i waluty skandywskie a w defensywie jest funt.
Miedź na drodze do pierwszego spadkowego tygodnia od 2 miesięcy
2020-07-17 Komentarz surowcowy DM BOŚNieudana próba dotarcia i pokonania psychologicznej bariery na poziomie 3 USD za funt ochłodziła nieco zapał strony popytowej na rynku miedzi. Notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych zaliczyły spadkową korektę, ale nie była ona głęboka – obecnie cena miedzi w USA porusza się w pobliżu 2,90 USD za funt.
Czy UE zdecyduje się na wielomiliardowe wsparcie?
2020-07-17 Poranny komentarz walutowy XTBDzisiaj ważny dzień dla całej gospodarskiej gospodarki, choć wiele wskazuje na to, że z tej wielkiej chmury przyjdzie mały deszcz. Dzisiaj zbierają się najważniejsi oficjele z krajów Unii Europejskiej, którzy mają zadecydować, czy zostanie wprowadzony ogromny program wsparcia dla gospodarek w związku z kryzysem koronawirusowym. Chociaż nadzieje na przyjęcie porozumienia są spore, to jednak historia pokazuje, że przed przyjęciem jakiegokolwiek programu pomocowego, może minąć sporo czasu.
Oczekiwanie na wyniki szczytu
2020-07-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutZmiany są niewielkie, chociaż dolar pozostaje nieco słabszy. Wydaje się, że inwestorzy czekają na rozstrzygnięcia na szczycie UE, który rozpoczyna się dzisiaj, ale decyzje mogą zapaść w weekend - w efekcie reakcję rynków zobaczymy z niedzieli na poniedziałek. W temacie COVID-19 w USA nadal mamy negatywne statystyki i mieszane doniesienia, co do możliwego wprowadzenia poważniejszych ograniczeń.
Wyhamowanie wzrostu PLN, rynek czeka na unijny szczyt
2020-07-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi umocnienie dolara, co z kolei ogranicza potencjał dalszego umocnienia PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4789 PLN za euro, 3,9337 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1494 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9416 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,326% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dobre wieści gospodarcze nie uszczęśliwiają inwestorów
2020-07-16 Komentarz giełdowy XTBWczoraj pozytywne informacje dotyczące szczepionek. Dzisiaj z kolei dobre wieści w postaci danych gospodarczych. Okazuje się, że jest to jednak w tym momencie za mało, aby doprowadzić do powstania kolejnej silnej fali wzrostowej na rynku. Teoretycznie od początku lipca znajdujemy się w przypadku większości rynków w trendzie wzrostowym. Z drugiej strony indeksy osiągnęły jedynie pułap szczytów z początku czerwca. Czy siła byków uległa już wyczerpaniu?
Długi powrót do normalności na rynku ropy
2020-07-16 Komentarz surowcowy DM BOŚNa wykresie cen ropy naftowej nadal utrzymuje się wątła przewaga strony popytowej. Wzrosty notowań ropy jednak znacząco obniżyły dynamikę, a dzisiejsza sesja rozpoczyna się od wąskiej konsolidacji notowań tego surowca. Ważnym komunikatem podczas wczorajszej sesji były informacje o dużym spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu.
EBC w cieniu szczytu
2020-07-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi odreagowanie dolara na szerokim rynku - rollercoaster z ostatnich dni trwa nadal. Amerykańska waluta była mocniejsza już wczoraj wieczorem, co można zarówno wytłumaczyć lepszymi danymi makro z USA (indeks New York Empire State, produkcja przemysłowa), ale i też "starymi" obawami, czyli wątkiem COVID-19, czy też relacjami USA-Chiny.