Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dolar odrabia straty
2020-09-03 Poranny komentarz walutowy XTBWtorek 3,66, dziś już 3,75 – cena dolara gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dni. To zapewne tylko korekta, ale pokazuje ona, że nie tak łatwo uzyskać korzyść z dodatkowego luzowania monetarnego. We wtorek pisałem o tym, że Europa ma problem i wygląda na to, że EBC się obudził.
Żaden trend nie przebiega w prostej linii
2020-09-03 Komentarz poranny TMS BrokersNie hamuje korekta wakacyjnej słabości dolara, na czym cierpią zarówno waluty G10, jak i rynków wschodzących. Trwa debata, na ile mamy do czynienia z efektem kuli śnieżnej pozycji krótkich w dolarze, a na ile jest to cos większego. Komentarze z EBC podsycają zamieszanie. Niezależnie od sytuacji na FX rynek akcji kontynuuje rajd.
Próba korekty na EUR/USD i PLN
2020-09-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kolejną próbę wygenerowania korekty na eurodolarze, co skutkuje pośrednio lekkim osłabieniem PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4144 PLN za euro, 3,7384 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0935 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9768 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,363% w przypadku papierów 10-letnich.
Solidne wzrosty w Europie i kolejne rekordy w USA
2020-09-02 Komentarz giełdowy XTBPodczas środowej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować bardzo dobre nastroje, co prawdopodobnie ma związek z utrzymującym się dobrym globalnym sentymentem. Wczoraj indeksy w USA zakończyły kolejną sesję wyżej, a indeksy na Starym Kontynencie próbują gonić te zza oceanu. Niemiecki indeks giełdowy zamknął się dziś na ponad 2% plusie, z kolei francuski CAC40 zyskał 1,9%, a FTSE100 dodał 1,35%.
America First?
2020-09-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDolar kontynuuje odbicie rozpoczęte wczoraj po południu po lepszych od spodziewanych danych ISM dla przemysłu w USA, które kontrastowały z brakiem dynamiki europejskich PMI. Koncentrację na wspomnianych danych widać też na Wall Street, która zakończyła wcześniejszą, krótką korektę i indeksy ustanowiły nowe, historyczne maksima.
Europa ma problem
2020-09-02 Poranny komentarz walutowy XTBWtorek przyniósł sporą dawkę danych makroekonomicznych. Dla rynku walutowego największe znaczenie mają te, które często nie budzą zbyt dużych emocji. Ceny w strefie euro spadły po raz pierwszy od ponad czterech lat. Tymczasem kurs EURUSD przekroczył poziom 1,20 po raz pierwszy od ponad dwóch lat.
Dalszy wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC
2020-09-02 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej kontynuują spokojną konsolidację, obserwowaną na wykresie tego surowca już od paru dni. Dzisiejsza sesja przynosi, przynajmniej na razie, niewielką zmienność – notowania ropy naftowej WTI nadal poruszają się tuż powyżej poziomu 43 USD za baryłkę, natomiast ceny ropy Brent oscylują w okolicach 46 USD za baryłkę.
Dolar odsyła do szkoły. Na jak długo?
2020-09-02 Komentarz poranny TMS BrokersLipiec był najgorszym miesiącem dolara od dekady. Sierpień nie przyniósł wyraźnej odmiany sytuacji w notowaniach głównych walut: nie odegrała się wyraźna korekta tego rekordowego osłabienia. Wbrew szablonom sezonowym nie doszło również do pogorszenia nastrojów inwestycyjnych.
Złoty konsoliduje, EUR/USD przy 1,19
2020-09-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi cofnięcie się eurodolara do 1,19 USD, co powinno przynieść lekką próbę rozegrania słabszego PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,3844 PLN za euro, 3,6834 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0439 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9285 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,366% w przypadku obligacji 10-letnich.
Mieszane nastroje w Europie i dalsze wzrosty na Wall Street
2020-09-01 Komentarz giełdowy XTBPodczas wtorkowej sesji inwestorzy nie mogli narzekać na brak zmienności na rynku akcji. Początek nowego miesiąca przyniósł spore ruchy na głównych europejskich parkietach. Niemiecki indeks giełdowy DAX rozpoczął dzień od wzrostów, niemniej pozytywny sentyment nie utrzymywał się długo. Jeszcze przed godziną 10:00 przewagę przejęła podaż, następnie po względnej stabilizacji, przecena przybrała na sile przed godziną 15:00.
Starym torem...
2020-09-01 Raport DM BOŚ z rynku walutPierwszy września zaczęliśmy z rozpędu - dolar nadal słabnie, gdyż na rynku nie brak komentarzy po zeszłotygodniowych słowach prezesa Powella, z którymi zgodził się wczoraj wiceprezes Clarida. Zresztą trudno sobie wyobrazić, aby swojego wystąpienia szef FED nie konsultował wcześniej z innymi członkami Rezerwy Federalnej, ...
Spokojny początek nowego miesiąca na rynku ropy naftowej
2020-09-01 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły sierpień na plusie – był to już piąty z rzędu miesiąc zwyżek na rynku tego surowca. Dynamika wzrostów jednak wyhamowała, a nowy miesiąc rozpoczyna się na rynku ropy konsolidacją. Cena ropy WTI oscyluje w okolicach 43 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 45,70 USD za baryłkę.
Słaby dolar to mocne kruszce
2020-09-01 Poranny komentarz walutowy XTBOd początku tego tygodnia obserwujemy dalszą silną presję sprzedażową na amerykańskiej walucie. Amerykańska Rezerwa Federalna potwierdziła w zeszłym tygodniu, że stopy procentowe będą niskie jeszcze przez dłuższy okres czasu, a nawet dłużej niż niektórzy spekulowali. Czy dolar faktycznie dopiero rozpoczął swoją falę wyprzedaży? Czy to znak, że kruszce nie są jeszcze drogie?
Letni motyw kontynuowany
2020-09-01 Komentarz poranny TMS BrokersKoniec wakacji przyniósł kolejną falę osłabienia USD, która dziś rano nie zdaje się słabnąć. Motyw przewodni lata jest dalej podtrzymywany. Tłem będą dane o aktywności gospodarczej i wystąpienia przedstawicieli Fed/EBC. Niezależnie jak bardzo przejadł się nam temat słabości USD, cały czas jest to główny motyw handlu na FX i jedyna różnica do odnotowania to nowe szczyty par XXX/USD.
Sierpień pod znakiem rekordów
2020-08-31 Komentarz giełdowy XTBDziś ostatnia sesja giełdowa sierpnia, który zapisze się w historii jako rekordowy miesiąc pod wieloma względami. Podczas gdy nastroje w Europie uległy w trakcie sesji istotnemu pogorszeniu, Wall Street wciąż ma szanse na dalsze śrubowanie rekordów. Choć wakacyjne miesiące przynajmniej w teorii powinny charakteryzować się niższą aktywnością na światowych giełdach, fakt ten nie przeszkodził w ustanawianiu kolejnych historycznych szczytów.
Ropa naftowa, kukurydza
2020-08-31 Komentarz surowcowy DM BOŚW ostatnich tygodniach zwyżki cen ropy naftowej wyraźnie wytraciły dynamikę, a na rynku tego surowca zaczęło pojawiać się coraz więcej sygnałów sprzyjających stronie podażowej. Niemniej, nie przeszkodziło to notowaniom ropy wypracować kolejnego wzrostowego miesiąca. O ile dzisiejsza sesja nie przyniesie jakichś zaskakujących manewrów strony podażowej (a na to się nie zanosi), to ceny ropy zakończą sierpień na plusie. Byłby to już piąty z kolei wzrostowy miesiąc na rynku tego surowca.
Koniec wakacji, zmiana schematu?
2020-08-31 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDzisiaj mamy tzw. letnie święto bankowe w Wielkiej Brytanii - nieobecność inwestorów z Londynu może mieć wpływ na płynność podczas sesji europejskiej. Poza tym na rynku wszystko po staremu - dolar nadal słabnie, a indeksy na Wall Street ustanawiają nowe szczyty. W nocy opublikowane zostały rządowe odczyty PMI z Chin - przemysłowy pozostał w sierpniu w rejonie 51 pkt., ale usługowy wspiął się do 55,2 pkt. z 54,2 pkt.
Kampania na ostatniej prostej
2020-08-31 Poranny komentarz walutowy XTBRynki finansowe w ostatnich tygodniach żyły przede wszystkim polityką banków centralnych, która przyćmiła efekty pandemii. Jednak coraz większą rolę zacznie odgrywać kampania prezydencka w USA, która wychodzi na ostatnią prostą. Kampania o reelekcję Donalda Trumpa była od dawna bardzo wyczekiwana, ale nikt chyba nie spodziewał się, że będzie rozgrywać się w takich okolicznościach.
Zawsze można zakładać najkorzystniejszy rezultat
2020-08-31 Komentarz poranny TMS BrokersGlobalne indeksy rynku akcji zmierzają do zanotowania piątego z rzędu wzrostowego miesiąca. Inwestorzy w dalszym ciągu znajdują pocieszenie w odważnych decyzjach politycznych na rzecz wsparcia ożywienia i nadziejach na przyspieszenie prac nad szczepionką na wirusa. Zmiany w strategii Fed dają przestrzeń do utrzymania apetytu na ryzyko.
Zawsze można zakładać najkorzystniejszy rezultat
2020-08-31 Komentarz poranny TMS BrokersGlobalne indeksy rynku akcji zmierzają do zanotowania piątego z rzędu wzrostowego miesiąca. Inwestorzy w dalszym ciągu znajdują pocieszenie w odważnych decyzjach politycznych na rzecz wsparcia ożywienia i nadziejach na przyspieszenie prac nad szczepionką na wirusa. Zmiany w strategii Fed dają przestrzeń do utrzymania apetytu na ryzyko.