Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Mocne otwarcie w USA, słabość na rynkach w Europie

Mocne otwarcie w USA, słabość na rynkach w Europie

2020-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Europejska sesja kończy się na minusie pomimo mocnego otwarcia na giełdach w Stanach Zjednoczonych. Choć otwarcie za oceanem przyniosło pewną dozę optymizmu, akcje ze Starego Kontynentu nie potrafiły utrzymać się powyżej wczorajszych kursów zamknięcia.
Pyrrusowe zwycięstwo

Pyrrusowe zwycięstwo

2020-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę dolar lekko odbija, po tym jak nocna prezydencka debata w USA przyniosła ostatecznie podbicie ryzyka. Sama w sobie była chaotyczna, nie wniosła wiele do oceny obu kandydatów, chociaż w mainstreamowych mediach pojawiają się komentarze, że Biden wypadł lepiej - pytanie, czy dlatego, że to Trump mu bardziej przerywał i nie miał zbyt wielu błyskotliwych argumentów.

Rynki wyczekują debaty prezydenckiej w USA

Rynki wyczekują debaty prezydenckiej w USA

2020-09-29 Komentarz giełdowy XTB
Środowa sesja przebiegła w Europie pod znakiem spadków, część inwestorów najwidoczniej zdecydowała się na realizację zysków po wczorajszych mocnych zwyżkach. Nastroje za oceanem są mieszane, a duża część tamtejszych uczestników rynku wyczekuje pierwszej debaty prezydenckiej. Na krótko po otwarciu sesji w Stanach Zjednoczonych, bardzo pozytywnie zaskoczył wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board, który wzrósł z 86,3 (dane zrewidowane w górę) do 101,8 pkt (oczekiwania rynku wskazywały na 90,0 pkt).
Trudne środowisko do handlu

Trudne środowisko do handlu

2020-09-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
We wtorek nadal widać dysonans pomiędzy zachowaniem się dolara wobec walut rynków wschodzących, a grupy G-10, chociaż zaczyna on maleć. Nadal najsłabsza jest turecka lira (obawy o sytuację na Kaukazie i ryzyko zaangażowania się Turcji w konflikt), oraz rosyjski rubel (tu argumenty mogą być podobne, gdyż Rosja politycznie stoi po stronie Armenii).
Konflikt na Kaukazie bez istotnego wpływu na produkcję ropy naftowej

Konflikt na Kaukazie bez istotnego wpływu na produkcję ropy naftowej

2020-09-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję zwyżką. Do powrotu optymizmu na ten rynek przyczyniły się przede wszystkim wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej, rozbudzone na nowo nadzieje na kompromis w sprawie nowego stymulusu fiskalnego w gospodarce USA. Pozytywnie na ceny ropy (jak również innych surowców) wpływał także wczorajszy spadek wartości amerykańskiego dolara.
Dysharmonia

Dysharmonia

2020-09-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczoraj różne klasy aktywów podążały własnymi ścieżkami. Globalny rajd rynku akcji wymusił osłabienie USD wobec walut G10, jednak ulgi nie doświadczyły waluty rynków wschodzących. Niska płynność i niechęć do otwierania nowych pozycji przed końcem miesiąca są prawdopodobnymi wyjaśnieniami. To jednak także podkreśla, że ryzyka pozostają po negatywnej stronie.
Niepokojący sygnał

Niepokojący sygnał

2020-09-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień przyniósł spore osłabienie złotego, które – przynajmniej dla mnie – nie było specjalnie zaskakujące. Wczorajsze zachowanie naszej waluty może jednak budzić już pewne zdziwienie i zaniepokojenie. Czy czeka nas marsz po nowego rekordy w notowaniach EURPLN i frank po 4,40?
Złoty najsłabszy do euro od kwietnia br.

Złoty najsłabszy do euro od kwietnia br.

2020-09-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie odbicie eurodolara oraz podtrzymanie słabszego PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5906 PLN za euro, 3,9310 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2539 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0545 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,3% w przypadku obligacji 10-letnich.
Fala wzrostów na giełdach, WIG20 w czołówce

Fala wzrostów na giełdach, WIG20 w czołówce

2020-09-28 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek przynosi falę bardzo solidnych wzrostów na globalnych rynkach akcyjnych. W zwyżkach dominuje Europa, która w pewnym sensie nadrabia zaległości wobec rajdu na Wall Street w piątkowe popołudnie. Nie zmienia to jednak faktu, iż amerykańskie indeksy również zyskują około 1,5%.
Podwyższone ryzyko polityczne

Podwyższone ryzyko polityczne

2020-09-28 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi próbę wyhamowania wzrostów dolara z ubiegłego tygodnia, chociaż korekta jest kosmetyczna, co może sygnalizować, że będzie krótka. Pretekstem jest dobre zachowanie się indeksów na Wall Street w piątek, które zostały wyciągnięte dzięki wzrostom spółek technologicznych. To przełożyło się na lekko pozytywny klimat w Azji.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2020-09-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają dzisiejszą sesję spokojnie. Cena ropy WTI porusza się tuż poniżej poziomu 40 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 42 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to podobne poziomy cenowe, które obserwowaliśmy przez większość poprzedniego tygodnia.
Światło na końcu tunelu

Światło na końcu tunelu

2020-09-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Po silnych spadkach wycen ryzykownych aktywów i gwałtownej redukcji pozycji przychodzi moment na klasyczne odbicie, ale zaplecze informacyjne pozostaje niekorzystne, więc w pewnym momencie pojawi się presja na wygaszanie rajdu. Chyba że pojawi się mocny argument do poprawy nastrojów.
Wybory prezydenckie w USA pozostają ogniskiem większości ryzyk nawiedzających rynki finansowe i pod tym kątem pierwsza debata Trump-Biden w nocy z wtorku na środę będzie w centrum uwagi.
Fitch podtrzymał ocenę Polski

Fitch podtrzymał ocenę Polski

2020-09-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek zaczyna się na globalnych rynkach w szampańskich nastrojach, choć jak na razie nie pomaga to złotemu. Polskiej walucie nie pomogła też piątkowa decyzja agencji Fitch, mimo iż była ona bardzo sprzyjająca. Fitch utrzymał rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną.
Złoty najsłabszy do euro od maja

Złoty najsłabszy do euro od maja

2020-09-28 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia obrotu na rynku przynosi lekkie podbicie eurodolara oraz kwotowań PLN. Polska waluta notowana jest następująco: 4,5461 PLN za euro, 3,9058 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2156 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9756 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,297% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2020-09-25 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Rynki przeszły w fazę redukcji ryzykownych pozycji pod naporem czynników fundamentalnych i technicznych. Impas w negocjacjach pakietu fiskalnego w USA raczej nie zostanie przerwany aż do wyborów prezydenckich. Tymczasem Europa zmaga się z drugą falą zachorowań na COVID-19. Niepewność o perspektywy globalnego ożywienia będzie przenikać przez odczyty makro w najbliższych dniach.
Nastawienie risk-off nadal króluje

Nastawienie risk-off nadal króluje

2020-09-25 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Po trzech dniach zwyżek wartości amerykańskiego dolara, wczoraj notowania indeksu USD wyhamowały zwyżkę, a dzisiaj konsolidacja trwa. Zmienność na rynku dolara pod koniec tygodnia jest niewielka. Wczorajsze zaskakujące decyzje banków centralnych Węgier i Turcji chwilowo pomogły ich walutom, uznawanym za bardziej ryzykowne, odreagować część strat w relacji do dolara.
Tankowce z powrotem u wybrzeży Libii

Tankowce z powrotem u wybrzeży Libii

2020-09-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadku cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, jego druga połowa przyniosła większą aktywność strony popytowej i szansę na neutralne zakończenie całego tygodnia. Notowania ropy naftowej Brent obecnie oscylują w okolicach 42,30-42,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy WTI porusza się w rejonie 40,20-40,30 USD za baryłkę.
Ile jeszcze straci złoty?

Ile jeszcze straci złoty?

2020-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Dla złotego ten tydzień jest bardzo słaby. Notowania dolara w ekspresowym tempie wzrosły o 15 groszy, ale złoty tracił też mocno względem euro, a frank był wczoraj najdroższy od maja. Co dalej? Jak wspominałem w poprzednich komentarzach, duży ruch na walutach spowodowany jest głównie redukcją ekstremalnego pozycjonowania.
Gorsze nastroje na rynku akcji w Europie i odbicie w USA

Gorsze nastroje na rynku akcji w Europie i odbicie w USA

2020-09-24 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji ponownie przeważają sprzedający. Główne rynki w Europie rozpoczęły dzień od luk spadkowych, co miało związek z wczorajszą przeceną na rynku w Stanach Zjednoczonych. Jak widać inwestorzy ponownie zaczęli obawiać się konsekwencje koronawirusa. W ostatnich danych widać wyraźny wzrost liczby zachorowań, a warto wspomnieć, że rozpoczyna się sezon jesienny, co może tylko pogorszyć sytuację.
Sam FED to za mało?

Sam FED to za mało?

2020-09-24 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar wyraźnie zyskał na szerokim rynku w środę, zwłaszcza wieczorem w ślad za silną przeceną na Wall Street, która tylko nasiliła globalny tryb risk-off. Czwartek przynosi próbę oddechu - amerykańska waluta jest mocniejsza, ale kosmetycznie. Nie oznacza to bynajmniej, że jesteśmy po przesileniu. Argumenty, jakie stały za wczorajszym ruchem nie są krótkoterminowe.