Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Przebudzenie
2020-09-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWe wtorek dolar pozostaje mocniejszy, gdyż na nastrojach nieco zaciążyły komentarze Donalda Trumpa dotyczące Chin. Wprawdzie rynek odebrał je bardziej jako retorykę związaną ze zbliżającymi się wyborami w listopadzie, to jednak nie budują one pozytywnego klimatu. Prezydent USA zasugerował, że należy uniezależnić się gospodarczo od Chin (decoupling gospodarki USA), gdyż nie można na nich polegać, gdyż budują one potęgę za amerykańskie pieniądze.
Wyścig po pozwolenia na wydobycie ropy w USA
2020-09-08 Komentarz surowcowy TMS BrokersNa rynku ropy naftowej początek bieżącego tygodnia odznacza się przewagą strony podażowej. Cena ropy naftowej WTI znajduje się już poniżej poziomu 39 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują tuż poniżej poziomu 42 USD za baryłkę. Główną przyczyną przeceny ropy naftowej w ostatnim czasie były obawy o popyt na ten surowiec.
(Nie)potrzebny szum
2020-09-08 Komentarz poranny TMS BrokersUSA wraca do gry po długim weekendzie i dopiero dziś na poważnie zaczyna się tydzień. Kalendarz makro wciąż jednak oferuje więcej pustki niż treści, co oznacza, że rynki pozostają na pastwie nagłówków medialnych generujących przejściowy szum.
Złoty odrabia straty
2020-09-08 Poranny komentarz walutowy XTBŚwięto w USA pozwoliło inwestorom otrząsnąć się z wyprzedaży spółek technologicznych z ubiegłego tygodnia, która uderzyła rykoszetem w inne rynki. W Europie, pomimo bardzo słabych danych z Niemiec, panowały bardzo dobre nastroje, co pozwoliło złotemu odrobić część strat.
Odbicie PLN, jednak presja utrzymuje się
2020-09-08 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi większego ruchu na PLN po wczorajszym odbiciu. Eurodolar oscyluje blisko 1,18 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4329 PLN za euro, 3,7540 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0877 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9297 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,404% w przypadku obligacji 10-letnich.
Mocne wzrosty w Europie pomimo zamkniętych rynków za oceanem
2020-09-07 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na Starym Kontynencie została zdominowana przez kolor zielony. Zamknięte giełdy kasowe w Ameryce oznaczają mniejszą płynność w Europie, choć nie przeszkadza to fali solidnych wzrostów. Obchody Dnia Pracy (ang. Labor Day) w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wiążą się z zamknięciem tamtejszych rynków kasowych.
Złoto, syndrom dolara i konsekwencje wojen walutowych
2020-09-07 Komentarz poranny TMS BrokersStatus “bezpiecznej przystani” został dawno zatarty, a złoty metal zaczął być wykorzystywany jako ryzykowny instrument z ceną wyrażoną w dolarze. Słabość USD oznaczała wzrosty cen złota, nawet mimo rajdu rynku akcji. Jednak złoto i rynek akcji mają jedno wspólne źródło paliwa: banki centralne.
Nowe, gorsze warunki
2020-09-07 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek rano dolar znów zyskuje na szerokim rynku, a na rynkach nadal wyczuwalne jest większe napięcie. Wprawdzie dzisiaj mamy handel bez inwestorów z USA i Kanady (święto pracy) i może być nieco ospale, to jednak brakuje pozytywnych informacji mogących przełamać nieco minorowe nastroje. Piątkowy wieczór dobrze jednak pokazał, że klucz tkwi w dalszym rozwoju wypadków na Wall Street.
W poszukiwaniu świeżych dowodów
2020-09-07 Komentarz poranny TMS BrokersPrzy braku intersujących informacji z weekendu i świadomości święta w USA, rynki w poniedziałek zachowują względny spokój. Mimo to pozycja aktywów ryzykownych pozostaje krucha przy nerwowości zasianej przez wyprzedaż spółek technologicznych na Wall Street. Inwestorzy potrzebują dowodów, że rajd ryzyka ma wsparcie w gołębich bankach centralnych.
Wzrost importu ropy naftowej do Chin w sierpniu
2020-09-07 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej w ostatnich dniach przeważa strona podażowa. Po pierwszym, środowym impulsie spadkowym, późniejsze sesje na rynku ropy przyniosły pogłębienie zniżek. Notowania ropy WTI obecnie znajdują się już w okolicach 39 USD za baryłkę, czyli na poziomach ostatnio widzianych pod koniec lipca, z kolei ceny ropy Brent oscylują w rejonie 42 USD za baryłkę, a więc również na najniższym poziomie od lipca.
Softbank rykoszetem w złotego
2020-09-07 Poranny komentarz walutowy XTBDruga połowa minionego tygodnia na rynkach przyniosła mnóstwo emocji. Silna korekta rozgrzanego rynku akcji na Wall Street odbiła się niekorzystnie na notowaniach złotego. Za wszystkim może stać japoński Softbank. Notowania EURPLN od dłuższego czasu niebyły w stanie istotnie zejść poniżej poziomu 4,40 mimo szampańskich nastrojów na rynkach akcji.
Dalsze spadki za oceanem, w tle zaskakujące doniesienia ws. SoftBanku
2020-09-04 Komentarz giełdowy XTBRozpoczęta sesja na Wall Street przynosi kontynuację spadków. Wyprzedaż przybiera największe rozmiary od blisko 3 miesięcy. Zapoczątkowana wczoraj wyprzedaż trwa, a kolor czerwony również dzisiaj dominuje na światowych giełdach. Spadki w Europie nie przekroczyły 2%, jednak panika za oceanem zdaje się przyspieszać w trakcie dzisiejszej sesji.
Przeczekanie
2020-09-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPierwsza połowa tygodnia to umocnienie dolara, dla którego pretekstem okazał się lepszy odczyt przemysłowego ISM za sierpień (co szybko wykorzystano w analizie porównawczej z innymi krajami na korzyść USA). Kiedy już wczoraj usługowy ISM nie przyniósł pozytywnej niespodzianki, dolar nie stracił.
Wątłe ożywienie popytu na ropę naftową
2020-09-04 Komentarz surowcowy DM BOŚŚrodowa zniżka była największym spadkowym akcentem na rynku ropy naftowej od dłuższego czasu. Nie była ona dużym zaskoczeniem, ponieważ już we wcześniejszych dniach było widać wygasającą dynamikę wzrostów cen ropy oraz coraz większą słabość strony popytowej. Także wczoraj na rynku ropy dominowali sprzedający, a podobne nastroje widoczne są również dziś rano.
Lęk wysokości
2020-09-04 Komentarz poranny TMS BrokersW tym dziwnym tygodniu pęd ku redukcji ryzyka w końcu dosięgnął rynek akcji. Silne spadki na Wall Street rozkręciły spiralę awersji do ryzyka na skalę globalną, ale przy pozostających bez odpowiedzi pytaniach „dlaczego?” i „jak długo jeszcze?”. Za to rynek FX jest względnie stabilny, odwdzięczając się za niewrażliwość rynku akcji na wcześniejszą korektę USD.
Sygnał ostrzegawczy
2020-09-04 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajszy dzień na rynkach był istną karuzelą. Rozpoczął się w szampańskich, zakończył w panicznych nastrojach. Patrząc na to z pewnego dystansu nic wielkiego się nie stało. Jest to jednak sygnał ostrzegawczy. Europejskie rynki rozpoczęły wczorajszy handel w wybornych nastrojach.
PLN nieco słabszy w ślad za „tąpnięciem” na Wall St.
2020-09-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekką korektę na PLN po wczorajszym „tąpnięciu” na Wall st. Sam Eurodolar pozostaje stabilny. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4339 PLN za euro, 3,7407 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1123 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9673 PLN oraz 4,9673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,368% w przypadku obligacji 10-letnich.
Potężna korekta na Wall Street
2020-09-03 Komentarz giełdowy XTBNastało to, czego bało się wielu. W końcu mamy nieco większą korektę na Wall Street. Po wielu nieprzerwanych tygodniach wzrostu, w końcu obserwujemy załamanie amerykańskiego rynku. Czy faktycznie jednak jest się czego bać? Czy obecne spadki były do przewidzenia? Czy jest to jedynie korekta, czy może rozpoczęcie jakiegoś dłuższego ruchu spadkowego?
Nowe sygnały?
2020-09-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutZa mocniejszym dolarem w ostatnich dniach raczej nie stoi nic poza pokrywaniem nadmiaru krótkich pozycji, czemu pretekst dał lepszy ISM dla przemysłu. Analiza porównawcza z innymi wypadła na korzyść USA - to dlatego nie skorygowała się amerykańska giełda, dodatkowo wsparta "utartym" schematem szczepionki na COVID-19.
Obawy o spadek popytu na ropę naftową
2020-09-03 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła solidną zniżkę, a dzisiaj nastroje inwestorów są nadal dalekie od optymistycznych. Ceny ropy poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia, a presja podażowa jest nadal na tym rynku widoczna. Ceny ropy WTI zbliżają się do poziomu 41 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent oscylują w rejonie 44 USD za baryłkę.