Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-09-18 Komentarz tygodniowy TMS BrokersPo tygodniu skoncentrowanym na bankach centralnych uwaga przenosi się na rządowe decyzje. Prezes Fed Powell podkreślił konieczność wsparcia fiskalnego, któremu na drodze stoi spór w Kongresie. W Wielkiej Brytanii perspektywy polityki BoE i gospodarki są uzależnione od postępów w negocjacjach brexitu. Kolejne dni mogą przynieść istotne informacje w tych kwestiach.
Polityczne przepychanki
2020-09-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW piątek zmiany są kosmetyczne, gdyż większość ruchu wykonała się jeszcze wczoraj wieczorem. Dolar pozostaje słabszy do większości walut, chociaż trudno to jednoznacznie wytłumaczyć. Rynki akcji odbiły wczoraj wieczorem po wyprzedaży, jaka miała miejsce po komunikacie FOMC w środę, ale w piątek słabość powraca.
Funt na warunkowym zwolnieniu
2020-09-18 Komentarz poranny TMS BrokersNiezdecydowanie zagościło na rynkach finansowych z mieszanym wydźwiękiem handlu na rynku akcji przy powrocie słabości USD. GBP otrząsnął się spod ciężaru gołębich sygnałów z Banku Anglii. NZD zyskuje po słowach ministra finansów, który wątpi w prędkie luzowanie RBNZ. Pomimo wyraźnych sugestii z Banku Anglii o potencjalnym wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych, funt nie został posłany w otchłań.
Złoty czeka na sygnał
2020-09-18 Poranny komentarz walutowy XTBObecna sytuacja rynkowa jest nieco specyficzna. W USA mamy próbę korekty, w Europie dobre nastroje, ropa szybko odrabia straty, część walut rynków wschodzących radzi sobie świetnie, inne – koszmarnie. W tym wszystkim polski złoty wygląda dość stabilnie, czekając najwyraźniej na rozwój sytuacji.
Eurodolar nieznacznie wyżej, PLN stabilny
2020-09-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie podbicie eurodolara oraz brak większych zmian na wycenie PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4533 PLN za euro, 3,7576 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1429 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8792 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,355% w przypadku obligacji 10-letnich.
Fed nie zachwycił inwestorów
2020-09-17 Komentarz giełdowy XTBPowoli możemy mówić o nowej tradycji. Ważna decyzja Fed sprowadza wyraźną korektę na Wall Street. Wczoraj, podobnie jak w czerwcu rozpoczęła się wyraźna korekta po decyzji Rezerwy Federalnej. Kolejny raz Fed był gołębi, ale jak się okazuje, nie sprostał silnym oczekiwaniom inwestorów. Jak widać dla inwestorów stopy procentowe na poziomie niemal zerowym przez 3 najbliższe lata to za mało, aby zapewnić podstawy do dalszych wzrostów na giełdzie.
Jesienna rzeczywistość
2020-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walutNa rynkach widać rozczarowanie wczorajszymi sygnałami z FED - klasycznie rynek liczył na bardziej "gołębi" przekaz, ale takowego nie otrzymał, chociaż podczas konferencji prasowej Jerome Powell stwierdził, że ożywienie w gospodarce może spowolnić, jeżeli pandemia COVID-19 nasili się w najbliższych miesiącach. W projekcjach makro zrewidowano jednak założenia dotyczące spadku PKB w tym roku do -3,7 proc. z -6,5 proc. wcześniej, ale obniżono oczekiwania na lata 2021-22.
Zbyt wysokie oczekiwania
2020-09-17 Komentarz poranny TMS BrokersReakcja rynków finansowych na przekaz Fed nie nastąpiła od razu, gdyż w komunikacie i na konferencji prezesa Powella nie pojawiło się nic zaskakującego. Ale to „nic” zdaje się być źródłem rozczarowania dla tych, którzy liczyli na zdecydowane sygnały gwarantujące bardziej gołębi Fed w przyszłości. Rajd ryzyka przejściowo pozostaje bez paliwa.
Gdy za dużo to i tak za mało
2020-09-17 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsze posiedzenie Fed nie rozczarowało jako wydarzenie tygodnia – faktycznie ponownie wygenerowało spore rynkowe ruchy. Rozczarowało za to inwestorów i obawiam się, że na dłuższą metę polityka amerykańskiego banku centralnego może stać się źródłem rosnących frustracji. Po zmianie definicji celu inflacyjnego stało się jasne, że Fed na wrześniowym posiedzeniu musi dokonać pewnych zmian w polityce pieniężnej.
Dolar mocniejszy po FED, potencjalna korekta na PLN
2020-09-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi mocniejszego dolara co podbija nieco presję na eurodolara oraz pośrednio zwiększa prawdopodobieństwo lekkiej korekty na PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4518 PLN za euro, 3,7863 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1361 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8791 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,362% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy Fed sprowadzi kolejną korektę?
2020-09-16 Komentarz giełdowy XTBDecyzje najważniejszego banku centralnego na świecie, czyli Rezerwy Federalnej zawsze były mocno obserwowane przez rynki. Nic w tym specjalnego, gdyż decyzje tego banku centralnego wpływają na najważniejszą walutę na świecie, czyli dolara. Dzisiaj nie oczekuje się zmian po stronie wykorzystywanych instrumentów przez Fed, ale kluczowa dla rynków będzie komunikacja. Czy Fed będzie chciał na nowo pobudzić rynek do wzrostów? Czy jednak będziemy mieli powtórkę z czerwca z niemal 10% korektą?
Oczywista nieoczywistość...
2020-09-16 Raport DM BOŚ z rynku walutZmiany na rynku walut przed wieczornym posiedzeniem FED są kosmetyczne, chociaż dolar jest słaby. W przestrzeni G-10 gorzej wypada tylko funt, co akurat nadmiernie nie zaskakuje - wątek Brexitu zaczyna być jak tykająca bomba z ustawionym zegarem (za niecałe 4 miesiące).
Powell dużo może, ale mało musi
2020-09-16 Komentarz poranny TMS BrokersSenny start środowego handlu, gdyż inwestorzy nie chcą angażować się w nowe pozycje zanim nie usłyszą, co ma do powiedzenia szef Fed. Oczekiwania ustawiają się po gołębiej stronie, co powinno sprzyjać rozwijającemu się rajdowi ryzykownych aktywów. Na poprawie nastrojów zewnętrznych powinien korzystać złoty po tym, jak zeszła z niego premia niepewności związana z posiedzeniem RPP.
Czy Fed osłabi dolara?
2020-09-16 Poranny komentarz walutowy XTBPo względnie spokojnym początku tygodnia dziś spore wydarzenie, jakim niewątpliwie jest posiedzenie Fed. Amerykański bank centralny podejmie pierwszą decyzję po tym, jak zredefiniował swój cel inflacyjny. Jak wpłynie to na rynek walut? W dzisiejszym świecie walki o ożywienie gospodarcze każdy chce słabej waluty. Pokazuje to wczorajsza decyzja RPP, gdzie pomimo braku zmiany parametrów polityki pieniężnej wybiło się pewnego rodzaju narzekanie Rady na to, że złoty „nie dostosował się w większym stopniu”.
Za nami spokojna na sesja na rynku akcji
2020-09-15 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji na rynku akcji mogliśmy obserwować niższą zmienność. Główne indeksy giełdowe w Europie wystartowały w rejonach poziomów wczorajszego zamknięcia, a tuż po starcie handlu obserwowaliśmy niewielkie spadki. Ruch w dół został jednak szybko powstrzymany, co miało związek z publikacją lepszego do oczekiwań wskaźnika ZEW dla Niemiec i strefy euro.
Trudności interpretacyjne
2020-09-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDolar jest słabszy na szerokim rynku, co tłumaczy się wyczekiwaniem inwestorów na jutrzejszy komunikat FED. Wczorajsze zamknięcie giełdowych indeksów na Wall Street było pozytywne, ale inwestorzy w Azji byli nieco ostrożniejsi. Pozytywne informacje napłynęły z Chin (sierpniowa produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna), co wzmocniło juana.
Sprawy ważne i ważniejsze
2020-09-15 Komentarz poranny TMS BrokersRynek akcji wciąż wysyła pozytywne wibracje dla innych klas aktywów, a dziś rano dodatkowy impuls wzmacniający apetyt na ryzyko przyszedł ze strony lepszych od oczekiwań chińskich danych o aktywności gospodarczej. Ale inwestorzy powoli są już myślami przy jutrzejszym komunikacie FOMC, co może ograniczyć skalę reakcji na liczne wydarzenia zaplanowane na wtorek.
Kluczowa decyzja Trumpa
2020-09-15 Poranny komentarz walutowy XTBNa początku tygodnia na rynkach dość wyraźnie zaznacza się wątek chiński. W nocy opublikowano kluczowe dane makroekonomiczne, ale większa uwaga zwrócona jest na geopolitykę i związane z nią decyzje biznesowe. Od początku było wiadomo, że temat Chin zajmie istotne miejsce w kampanii wyborczej Donalda Trumpa, choć wykorzystanie go nie jest już takie oczywiste.
Mieszane nastroje w Europie i wzrosty w USA
2020-09-14 Komentarz giełdowy XTBGłówne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły sesję od wzrostów. Niemniej z każdą kolejną godziną optymizm słabł i ostatecznie zdecydowana większość ruchu w górę została wymazana. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy DAX zamknął się 0,07% pod kreską, londyński FTSE100 stracił 0,1%, z kolei francuski CAC40 zamknął się 0,35% wyżej.
Nic nie jest takie proste...
2020-09-14 Raport DM BOŚ z rynku walutNa rynkach akcji widać lepsze nastroje, ale FX pozostaje ospały, chociaż dolar minimalnie traci. Mimo doniesień o rosnącej liczbie przypadków zakażeń COVID-19 weekend przyniósł informacje o wznowieniu prac nad szczepionką przez Astra Zeneca (testy zostały przerwane w zeszłym tygodniu), a Pfizer podał, że jego szczepionka najprawdopodobniej zostanie wdrożona w końcu roku.