Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Wybory ryzykiem dla rynków?

Wybory ryzykiem dla rynków?

2020-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Do niedawna na rynkach panowało przekonanie, że listopadowe wybory w USA są niemal gwarancją hossy. Zakładano, że Donaldowi Trupowi będzie bardzo zależeć na utrzymaniu koniunktury, co zwiększyłoby jego szanse na reelekcję. Może się jednak okazać, że będzie całkiem inaczej. Wczoraj notowania S&P500 zamknęły się najniżej od końca lipca. Nadal oczywiście są to dość wysokie poziomy w kontekście dołków z marca, ale mamy już największą korektę całej hossy.
Gwałtowne przeceny na rynku srebra

Gwałtowne przeceny na rynku srebra

2020-09-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku srebra są wyjątkowo emocjonujące. Ceny tego kruszcu ugięły się bowiem pod naciskiem siły amerykańskiego dolara i powiązanej z nią przeceny na rynku złota. W rezultacie, już w poniedziałek notowania srebra zniżkowały o 10% i pokonały w dół wsparcie w okolicach 26 USD za uncję. W późniejszych dniach spadki się pogłębiły – wczoraj cena srebra zniżkowała o imponujące 6% i dzisiaj kontynuuje przecenę.

Fed na ratunek? Nie tym razem

Fed na ratunek? Nie tym razem

2020-09-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Awersja do ryzyka i siła dolara zdominowały handel na rynkach finansowych. Przy braku pozytywnych informacji kapitulacja z pozycji bierze górę, nakręcając testy i przełamania poziomów technicznych. Ryzykowne waluty (AUD, NZD, NOK, SEK) są pod największą presją. Słabnie też złoty.
2-miesięczne minima na złotym

2-miesięczne minima na złotym

2020-09-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze spadki eurodolar i w konsekwencji podtrzymanie presji na walutach EM, w tym PLN. Eurodolar testuje 1,1660 USD. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5163 PLN za euro, 3,8742 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1945 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9204 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,351% w przypadku obligacji 10-letnich.
Indeksy w Europie tracą pod koniec sesji

Indeksy w Europie tracą pod koniec sesji

2020-09-23 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo, że dzisiejsza sesja na europejskim parkiecie rozpoczęła się od wzrostów, tak z każdą kolejną godziną sprzedający coraz mocniej napierali, przez co zdecydowana większość dzisiejszych wzrostów na głównych parkietach została wymazana. W środę niemiecki indeks DAX zamknął sesję zaledwie na 0,4% plusie, z kolei CAC40 zyskał 0,6%.
Żonglowanie argumentami

Żonglowanie argumentami

2020-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar nadal jest najmocniejszą walutą, zyskując dzisiaj na szerokim rynku. To nie tylko wynik pokrywania krótkich pozycji w USD na fali rosnącego globalnego ryzyka, ale i też problemów lokalnych walut. Risk-off to wypadkowa obaw o przywracanie rygorystycznych obostrzeń w celu powstrzymania pandemii COVID-19, ...
Dolar coraz mocniejszy

Dolar coraz mocniejszy

2020-09-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorek był dniem uspokojenia na globalnych rynkach po bardzo burzliwym poniedziałku. Indeksy giełdowe odbijały, szczególnie w USA. Jednak dolar cały czas się umacnia, sugerując, że to jeszcze nie czas na powrót do wakacyjnej sielanki. Poniedziałek był dniem zejścia na ziemię dla wielu inwestorów, którzy zakładali, że pandemia to już temat przeszłości – przynajmniej z rynkowego punktu widzenia.
Nierozważne zasiewanie wątpliwości

Nierozważne zasiewanie wątpliwości

2020-09-23 Komentarz poranny TMS Brokers
Techniczne przełamania na EUR/USD, GBP/USD i AUD/USD napędzały domykanie krótkich pozycji w USD, które przez wakacje były skrzętnie budowane na fali pozytywnych nastrojów. Odkup dolara podsycały też komentarze członka Fed Evansa, który wybrzmiał niepotrzebnie jastrzębio. Charles Evans powiedział wczoraj, że gdy inflacja wzrośnie powyżej 2 proc., Fed może wtedy zacząć podnosić stopy procentowe, a polityka monetarna i tak pozostanie akomodacyjna.
Zapowiedzi wzrostu produkcji ropy naftowej w Libii

Zapowiedzi wzrostu produkcji ropy naftowej w Libii

2020-09-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem przewagi strony podażowej. W pewnej mierze odpowiada za to siła amerykańskiego dolara, ale nie tylko – na rynku ropy naftowej mamy do czynienia z coraz słabszymi fundamentami.
Początek wzrostu zmienności wokół PLN

Początek wzrostu zmienności wokół PLN

2020-09-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi spadek eurodolara poniżej pełnego zakresu 1,17 USD, co podbija presję na waluty EM, w tym PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4825 PLN za euro, 3,8375 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1638 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8785 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,325% w przypadku obligacji 10-letnich.
Indeksy w Europie próbują się podnieść po poniedziałkowym załamaniu

Indeksy w Europie próbują się podnieść po poniedziałkowym załamaniu

2020-09-22 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wtorkowej sesji mogliśmy obserwować próbę odrabiania strat po poniedziałkowej silnej przecenie. Główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel nieznacznie powyżej ceny wczorajszego zamknięcia, jednak przez całą sesję dominowały mieszane nastroje.
Złoto pod presją silnego dolara amerykańskiego

Złoto pod presją silnego dolara amerykańskiego

2020-09-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja pokazała, jak istotną rolę pełni amerykański dolar na rynkach surowcowych. Siła dolara negatywnie przełożyła się na ceny wielu surowców – począwszy od surowców energetycznych, przez metale szlachetne i przemysłowe, aż do towarów rolnych.
Sporo ryzyk, mało wygranych

Sporo ryzyk, mało wygranych

2020-09-22 Komentarz poranny TMS Brokers
Poniedziałkowy pogrom na rynkach miał swoje źródła w niekorzystnym układzie technicznym, który został nadwyrężony przez podwójne uderzenie obaw o powrót restrykcji związanych z koronawirusem i wątpliwości wokół pakietu fiskalnego w USA. Jednak co dla jednych jest problemem, dla innych staje się szansą i wizja powrotu do pracy w domu ożywiła sektor technologiczny.
Burzliwy poniedziałek na rynkach

Burzliwy poniedziałek na rynkach

2020-09-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnie tygodnie przyniosły nieco turbulencji na Wall Street, ale na szerokim rynku było spokojnie, wręcz sielankowo. Jeszcze w piątek pisałem o tym, że nastroje są wręcz podejrzanie dobre. Wczoraj uległo to zmianie i to w dość burzliwy sposób.
Korekta na PLN i pogorszenie nastrojów na rynkach

Korekta na PLN i pogorszenie nastrojów na rynkach

2020-09-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie słabszego PLN oraz kolejne próby zejścia niżej na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4946 PLN za euro, 3,8202 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1767 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8966 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,294% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy możemy mówić już o drugiej korekcie?

Czy możemy mówić już o drugiej korekcie?

2020-09-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja raczej nie będzie się zbyt dobrze kojarzyć inwestorom giełdowym. Spadki mają miejsce na niemal wszystkich rynkach. Wśród kluczowych indeksów giełdowych na świecie wyjątkami były jedynie główne indeksy z Filip i Wietnamu. Wszędzie indziej obserwowaliśmy naprawdę głęboką korektę. Czy można już mówić o powtórce z marca? Czy obecne spadki wyglądają jeszcze na umiarkowane przy marcowej wyprzedaży.
Samonapędzający się schemat

Samonapędzający się schemat

2020-09-21 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Nastroje dyktowane są przez umiarkowany pesymizm widoczny na Wall Street (kontrakty na S&P500 zjechały dzisiaj rano poniżej 3300 pkt.). To podbija dolara na większości układów. Inwestorzy mają obawy, co do rozwoju sytuacji wokół pandemii COVID-19 po tym, jak w ostatnich dniach odnotowano w wielu krajach wyraźny przyrost nowych zakażeń.
Punkt krytyczny

Punkt krytyczny

2020-09-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynek akcji spada w poniedziałek, gdyż obawy o drugą falę zachorowań na wirusa zaczynają brać górę, jednak risk-off z opóźnieniem ujawnia się na FX. Rozjazd korelacji może świadczyć o niezdecydowaniu i zwlekaniu z decyzjami inwestycyjnymi do czasu poznania nowych impulsów. Więcej czynników niesie jednak ze sobą ryzyko negatywnego rozwinięcia.
Kończący się sezon huraganów i powrót starych problemów na rynek ropy

Kończący się sezon huraganów i powrót starych problemów na rynek ropy

2020-09-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Tuż po tym, jak w południowoamerykańskie wybrzeże uderzyły huragany Laura i Sally, pojawiła się groźba kolejnej tropikalnej burzy w tym rejonie świata. Tropikalna burza Beta prawdopodobnie będzie poruszać się u wybrzeży Teksasu przez większą część bieżącego tygodnia, co sprawi, że na wielu platformach wiertniczych nie zostanie wznowione wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego.
Czy Powell posprząta po Fed?

Czy Powell posprząta po Fed?

2020-09-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Kiedy spojrzałem na kalendarz na ten tydzień przypomniała mi się piosenka „Don’t Speak” zespołu „No Doubt”. Trzy wystąpienia szefa Fed, o trzy za dużo. Czy Powell może powiedzieć jeszcze cokolwiek, co zmieni obraz rynku? Zwykle półroczne wystąpienia prezesa Fed w Kongresie było ogromnym wydarzeniem. Mają one na celu wyjaśnienie przedstawicielom Kongresu poczynań banku centralnego i odpowiedź na deszcz pytań, często motywowanych politycznie.