Sztuczna inteligencja a nowe oszustwa finansowe: jak się chronić w cyfrowym świecie?

Sztuczna inteligencja a nowe oszustwa finansowe: jak się chronić w cyfrowym świecie?
Poradnik konsumenta
Data dodania: 2025-05-21 (10:07)

Sztuczna inteligencja bez wątpienia otworzyła przed nami szereg możliwości, jednak należy pamiętać, że z tego narzędzia mogą korzystać właściwie wszyscy. Dotyczy to także internetowych przestępców. Dostępne statystyki oraz specjalistyczne raporty dowodzą, że rola AI w oszustwach finansowych staje się coraz większa. Ponadto, AI już teraz umożliwia generowanie oszustw, które są naprawdę trudne do wykrycia, przez co stwarzają istotne zagrożenie np. dla klientów bankowości mobilnej.

Aby móc skutecznie chronić się przed zagrożeniem, potrzebna jest nam przede wszystkim dokładna wiedza. Dotyczy ona chociażby nowych metod oszustw z użyciem AI oraz mechanizmów działania przestępców. Warto też zastanowić się nad korzystaniem z profesjonalnych narzędzi ochronnych.

Jak AI zmienia krajobraz oszustw finansowych?


Wraz z doskonaleniem się AI cyberprzestępcy uzyskali dostęp do naprawdę zaawansowanych narzędzi. Sztuczna inteligencja pozwala z dużą łatwością kreować oszustwa, które są używane zarówno przez „zwykłych” hakerów działających samodzielnie, jak i przez Internet organised crime stający się coraz większym segmentem.

Co potrafi dzisiaj AI? Bardzo wiele: umożliwia tworzenie spersonalizowanych wiadomości phishingowych, podszywanie się pod znane osoby czy automatyzację kontaktu z ofiarami. Sztuczna inteligencja wspiera też ataki phishingowe i pozwala hakerom je personalizować, przez co niestety zyskują na skuteczności.

Przykłady nowych oszustw finansowych z użyciem AI


Praktyka dowodzi, że to właśnie dziedzina inwestycji i oszczędności jest najchętniej eksploatowana przez oszustów. Powstaje naprawdę dużo zaawansowanych, wręcz wyrafinowanych oszustw. Przestępcy zamieszczają reklamy na znanych portalach, z użyciem AI podrabiają zdjęcia, a nawet głosy znanych osób, tworzą fałszywe portale inwestycyjne, gdzie klient może nawet się zalogować i zobaczyć stan swoich „oszczędności”.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób daje się nabrać. Przykładów tego typu oszustw jest niestety sporo. Niedawno policja informowała o 70-letniej kobiecie, która straciła niemal 100 tysięcy złotych, korzystając z usług internetowego doradcy inwestycyjnego. Inny głośny przykład to platforma inwestycyjna, która reklamowała się na Facebooku, wykorzystując… wizerunek Andrzeja Dudy. Pokazuje to, że nowoczesne oszustwa inwestycyjne to nie jeden telefon od konsultanta – cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani.

Zamiast prostych prób kontaktu, przestępcy coraz częściej tworzą złożone systemy oszustw, obejmujące reklamy, spreparowane strony oraz kontakt głosowy z ofiarą. Zdarzają się nawet oszustwa, w których o rzekomy przelew prosi nas… prezes jakiejś dużej firmy.

To jeszcze nie wszystko. Dokładniejsi oszuści tworzą personalizowane ataki. Czasami są w stanie nawet skutecznie podszywać się pod członków naszej rodziny (np. dzięki syntetyzatorom głosu, które wykorzystują próbkę nagrania do wygenerowania realistycznej mowy).

Dlaczego oszustwa oparte na AI są tak trudne do wykrycia?


Sztuczna inteligencja oferuje cyberoszustom szeroki wachlarz opcji w zakresie generowania personalizowanych, wysoce realistycznych i niemal zupełnie zautomatyzowanych ataków. Pewnym problemem pozostaje też fakt, że kwestia cyberbezpieczeństwa w AI jeszcze nie doczekała się precyzyjnych regulacji prawnych, co ułatwia hakerom zadanie.

Główną trudnością, z jaką spotykają się ofiary oszustw opartych na AI, jest wysoki poziom realizmu fałszywych treści. To już nie tylko wiadomości e-mail czy SMS – oszuści potrafią tworzyć całe, złożone środowiska, które udają legalne firmy czy usługi. Oszustwa mogą być dodatkowo uwiarygadniane przez wizerunek, a nawet głos jakiejś znanej postaci. W rezultacie, często po prostu nie jesteśmy w stanie odróżnić, czy mamy do czynienia z realną reklamą, czy z zaawansowaną próbą wyłudzenia opartą na treściach wygenerowanych przez sztuczną inteligencję.

Jak się chronić przed takimi oszustwami?

Kolejne istotne i coraz bardziej „popularne” zagrożenie to zaawansowane oszustwa, które w całości albo niemal w całości są realizowane przez AI. Scamy tego typu są szczególnie niebezpieczne dla osób korzystających z internetu na urządzeniach mobilnych. Po pierwsze, telefony na ogół mają gorsze zabezpieczenia niż pecety. Po drugie, przeglądając sieć na telefonie, często nie widzimy adresu odwiedzanej strony, a sam design witryny mobilnej jest łatwiejszy do podrobienia (mniej szczegółów).

Jak się przed tym chronić? Podstawą jest dobry VPN na telefon. Warto sprawdzić jak taka sieć działa, jakie są jej zalety, koszty oraz w jaki dokładnie sposób pozwala chronić nas przed oszustwami. Kolejne ważne czynności ochronne obemują:

• korzystanie z uwierzytelnienia dwuskładnikowego 2FA,
• korzystanie ze specjalnych narzędzi AI, które są w stanie wykrywać nietypowe, potencjalnie podejrzane działania,
• zachowywanie czujności i podejrzliwości wobec wszelkich podejrzanych zjawisk, takie jak prośby o logowanie czy linki do przelewów.

W zakresie firm, ważne jest dodatkowo odpowiednie przeszkolenie personelu. Pracownicy powinni być w stanie rozpoznawać zagrożenia i znać procedury szybkiego zgłaszania incydentów.

Co powinni zrobić użytkownicy bankowości i kryptowalut?

Jeżeli korzystasz z aplikacji bankowych lub giełd kryptowalutowych, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu swojego dostępu do sieci. Zawsze weryfikuj numery telefonów oraz adresy e-mail, z których ktoś próbuje się z Tobą kontaktować. Nie korzystaj z publicznych Wi-Fi, a jeżeli już musisz to robić: zawsze używaj dobrego VPN-a na telefon. Pamiętaj też o regularnym zmienianiu haseł dostępu do aplikacji.

Zalecenia na przyszłość

Dalszy rozwój AI spowoduje, że oszustw internetowych wykorzystujących sztuczną inteligencję będzie jeszcze więcej i, ze sporą dozą prawdopodobieństwa, będą one jeszcze bardziej zaawansowane. AI to naprawdę potężne narzędzie w rękach oszustów. Konieczne jest więc odpowiednie podejście i korzystanie z profesjonalnych narzędzi ochronnych. Silne hasła, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, regularne zmienianie haseł, korzystanie z WiFi na telefonie – to najbardziej skuteczne metody. Należy też pamiętać o zachowaniu czujności i zwykłego, zdrowego rozsądku.

Źródło: Poradnik konsumenta
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bank Millennium Virtual Vibes

Bank Millennium Virtual Vibes

2025-04-15 Informacje prasowe
Bank Millennium Virtual Vibes to pierwszy w Polsce festiwal muzyczny odbywający się w metaverse na platformie Roblox. Bank Millennium został Partnerem Głównym drugiej edycji wydarzenia. Bank Millennium Virtual Vibes to innowacyjny festiwal, na którym można bawić się podczas koncertów, a także w strefach partnerów o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie.
Kredyt bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?

Kredyt bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?

2025-03-11 Poradnik kredytobiorcy
Uzyskanie kredytu bankowego wymaga spełnienia określonych warunków, a jednym z kluczowych czynników decydujących o przyznaniu finansowania jest zdolność kredytowa. Co jednak w sytuacji, gdy jej brakuje? Czy możliwe jest uzyskanie kredytu bez zdolności kredytowej? Choć banki podchodzą do tego tematu rygorystycznie, istnieją sposoby na zdobycie potrzebnych środków, nawet w przypadku niskiej zdolności kredytowej. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie i wybór właściwego rozwiązania finansowego.
Czy można dostać kredyt hipoteczny w euro?

Czy można dostać kredyt hipoteczny w euro?

2025-03-06 Poradnik kredytobiorcy
Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich cieszyły się kiedyś ogromną popularnością. Były uważane za tańsze, stabilne i bezpieczne. Wszystko się skończyło, gdy stopy procentowe w Szwajcarii poszły do góry i kurs franka wzrósł nawet kilkukrotnie. Kredyty walutowe przestały być popularne, ale w niektórych przypadkach wciąż są udzielane.
Zarządzanie finansami w JDG: jak usprawnić procesy?

Zarządzanie finansami w JDG: jak usprawnić procesy?

2025-02-28 Poradnik przedsiębiorcy
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to codzienna dawka emocji i wyzwań. Czy masz czasami wrażenie, że jesteś księgowym, doradcą i właścicielem firmy w jednej osobie i trudno zapanować Ci nad całym procesem? Z pomocą przychodzą różne instytucje. W artykule przyjrzymy się, co do zaoferowania przedsiębiorcom ma Bank Pekao S.A.
Faktoring a kredyt obrotowy – czym się różnią i co bardziej się opłaca?

Faktoring a kredyt obrotowy – czym się różnią i co bardziej się opłaca?

2025-02-20 Poradnik przedsiębiorcy
Płynność finansowa to jeden z ważniejszych elementów sprawnego funkcjonowania każdej firmy. Przedsiębiorcy często muszą wybierać między różnymi formami finansowania, aby zapewnić stabilność operacyjną. Dwa najczęściej stosowane rozwiązania to kredyt obrotowy i faktoring. Choć oba służą do poprawy przepływów pieniężnych, działają na zupełnie innych zasadach. Które z nich jest lepsze i co się bardziej opłaca?
Nie przegap! Nowi klienci BNP Paribas mogą dostać 660 zł premii – sprawdź szczegóły!

Nie przegap! Nowi klienci BNP Paribas mogą dostać 660 zł premii – sprawdź szczegóły!

2025-02-09 Poradnik MyBank.pl
Czy marzysz o banku, który nie tylko ułatwi Ci codzienne transakcje, ale także nagrodzi Cię za podjęcie decyzji o otwarciu konta? Mamy dla Ciebie wyjątkową propozycję – nową ofertę bankową z atrakcyjną promocją „Zakochaj się w okazji”, dedykowaną wyłącznie nowym klientom BNP Paribas Bank Polska S.A.!
Twoje konto osobiste w niebezpieczeństwie – Sprawdź jak chronić swoje dane!

Twoje konto osobiste w niebezpieczeństwie – Sprawdź jak chronić swoje dane!

2025-02-09 Poradnik MyBank.pl
W dzisiejszych czasach nasze życie w dużej mierze odbywa się w przestrzeni cyfrowej. Każdy z nas korzysta z Internetu do codziennej komunikacji, zarządzania informacjami oraz prowadzenia działalności osobistej. W tym dynamicznie zmieniającym się świecie niezwykle istotne jest, abyśmy zadbali o bezpieczeństwo naszych danych. W poniższym artykule skupimy się na dwóch kluczowych zagadnieniach, które wymagają szczególnej uwagi – ochronie kont osobistych oraz zabezpieczeniu rachunku bankowego.
Pożyczka dla jednoosobowej działalności gospodarczej – jak uzyskać finansowanie dla swojej firmy

Pożyczka dla jednoosobowej działalności gospodarczej – jak uzyskać finansowanie dla swojej firmy

2025-01-30 Materiał zewnętrzny
Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) często stają przed wyzwaniem pozyskania dodatkowych środków na rozwój firmy. Niezależnie od tego, czy chodzi o zakup nowego sprzętu, zwiększenie płynności finansowej, czy pokrycie bieżących wydatków, pożyczka dla jednoosobowej działalności może okazać się rozwiązaniem. W poniższym artykule przybliżymy, jakie opcje finansowania są dostępne dla właścicieli JDG, jak zwiększyć szansę na kredyt oraz jakie dokumenty są wymagane przy ubieganiu się o pożyczki i kredyty gotówkowe.
Czy Vivigo to dawny Vivus?

Czy Vivigo to dawny Vivus?

2025-01-27 Artykuł sponsorowany
Tak, Vivus zmienił nazwę na Vivigo. Jednak procedura rejestracji, logowania i wnioskowania o pożyczki pozostaje bez zmian. To ważna informacja dla obecnych i nowych klientów.
Tego możesz nie wiedzieć o kredycie gotówkowym – a zdecydowanie warto

Tego możesz nie wiedzieć o kredycie gotówkowym – a zdecydowanie warto

2025-01-22 Materiał zewnętrzny
Tylko w pierwszym półroczu 2023 roku Polacy zaciągnęli kredyty gotówkowe o wartości ponad 35 miliardów złotych. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się tego typu produkty bankowe. Jeśli też planujesz w najbliższym czasie po nie sięgnąć, poznaj bliżej ich specyfikę, aby nic Cię nie zaskoczyło.