Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dzień powrotów na GPW
2007-11-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuWtorek na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem powrotów. Po ostatnich spadkach na rynek wróciły bowiem wzrosty. Wrócił też obserwowany od lata podział na bardzo słabo spisujące się małe i średnie spółki oraz na dające nieco więcej satysfakcji posiadaczom akcje giełdowych tuzów.
Uspokojenie nastrojów na rynku walutowym
2007-11-13 Komentarz popołudniowy TMS BrokersDzisiejsza sesja przebiegała w spokojnej atmosferze. Wczorajsza dość dynamiczna korekta EUR/USD oraz znaczne umocnienie japońskiego jena nie były dziś kontynuowane i kursy odrobiły część wczorajszych spadków. Bardzo ważne będą kolejne sesje ponieważ, gdyby dolar dalej się umacniał to pierwszym wsparciem na parze EUR/USD będzie dopiero poziom 1,44.
Złoty zyskuje do dolara i traci do euro
2007-11-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuWe wtorek złoty zyskuje w stosunku do dolara i słabnie w relacji do euro. O godzinie 13-tej kurs USD/PLN testował poziom 2,4979 zł spadając o 0,6 grosza w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Natomiast kurs EUR/PLN rósł o 0,6 grosza testując 3,6471 zł.
Inflacja rośnie na Wyspach
2007-11-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuInflacja CPI wzrosła w październiku w Wielkiej Brytanii o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca i 2,1 proc. rok do roku, wobec wzrostu o odpowiednio 0,1 proc. i 1,8 proc. we wrześniu. Rynek szacował natomiast wzrost cen na poziomie 0,3 proc. w relacji do miesięcznej i 1,9 proc. w relacji rocznej.
Nocne figury z Japonii
2007-11-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuStopy w Japonii ostatni raz zostały zmienione w lutym br. BoJ podwyższył je wówczas o 25 pb do obecnych 0,5 proc. Wcześniej, również o 25 pb, stopy wzrosły w lipcu 2006 roku, kończąc wówczas prawie sześcioletnią politykę utrzymywania zerowych stóp.
Mocno drożeją amerykańskie obligacje
2007-11-13 Poranny Szkic Walutowy AFSMyślę, że warto dziś zacząć od amerykańskiego rynku długu – mocno drożeją amerykańskie obligacje (jak dobrze wiadomo, ich cena rośnie jeśli stopa procentowa spada), ale zdecydowanie najlepiej radzą sobie tak zwane TIPS-y czyli obligacje indeksowane względem inflacji (popyt na amerykańskie papiery skarbowe rośnie wraz z oczekiwaniami dalszych obniżek stóp, ale jest nieco hamowany obawą wyższej inflacji, która pomniejsza atrakcyjność inwestycji).
Na rynkach wciąż gości strach
2007-11-13 Komentarz ExpanderaW dalszym ciągu dominującym zjawiskiem na rynkach finansowych jest strach. Wynika z obaw przed konsekwencjami załamania na amerykańskim rynku nieruchomości dla tamtejszej gospodarki i całej gospodarki światowej.
Jutrzejsze dane o inflacji kluczowe dla złotego
2007-11-13 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza sesja na rynku krajowym przyniosła korekcyjne osłabienie polskiej waluty. Główną przyczyną były wydarzenia na rynku zagranicznym, gdzie obserwowaliśmy umocnienie dolara oraz japońskiego jena. Kurs USD/PLN zbliżył się do ważnego oporu na poziomie 2,51 jednakże po tym jak nie udało się go pokonać wtorkowy poranek przyniósł ponowny spadek notowań USD/PLN w okolice 2,48.
Wyniki PKN i Lotosu lepsze od oczekiwań
2007-11-13 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: PKN Orlen zarobił w III kwartale 562,5 mln PLN wobec prognoz na poziomie 409 mln PLN, a grupa Lotos 236,8 mln PLN, wobec oczekiwań na poziomie 189 mln PLN (ankieta PAP). Orlen zarobił mniej niż przed rokiem (965,9 mln PLN), ale inwestorzy byli przygotowani nawet na większy spadek zysku.
Fala awersji do ryzyka przetoczyła się przez rynki
2007-11-13 Codzienny Puls Rynku IDM SAWczorajsze silne ruchy cen miały typowy charakter korekty wywołanej falą awersji do ryzyka. Spadki były pokłosiem niskiego zamknięcia rynków akcji w piątek i słabej sesji azjatyckiej. Spadki cen akcji przełożyły się na umocnienie jena i innych walut niskooprocentowanych, jak i spadek waluty wysokooprocentowanych.
Możliwe odbicie na GPW
2007-11-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuWtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie, pomimo zdecydowanych spadków dzień wcześniej, jak również słabej sesji na Wall Street, może stać pod znakiem wzrostów. Wzrostów, które będą jedynie korekcyjnym odreagowanie ostatniej przeceny, niż początkiem tendencji mogącej przynieść trwałą poprawę koniunktury.
PKN i Lotos mogą pomóc
2007-11-13 Komentarz poranny DM IDMSAPoniedziałkowa sesja była dziewiąta z rzędu, na której warszawskie indeksy giełdowe traciły na wartości. To niechlubny rekord, bardzo rzadko zdarzający się na naszym parkiecie, potwierdzający z jednej strony determinację części sprzedających, a z drugiej strony skrajne emocje skłaniające wielu inwestorów do panicznej wyprzedaży.
Nadchodzi kolejna fala spadków EURUSD
2007-11-13 Raport poranny FMCMPoczątek tygodnia przyniósł wreszcie jakieś poważniejsze odreagowanie na rynku EURUSD. Dolar zyskuje nadwartości z powodów technicznych, ale nie bez znaczenia jest też pogorszenie klimatu na światowych rynkach akcyjnych, gdyż kapitał wypływający z ryzykownych aktywów poszukuje „bezpiecznej przystani” w amerykańskich papierach skarbowych.
W październiku TFI pozyskały 1,8 mld PLN
2007-11-12 Komentarz wieczorny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: W październiku klienci TFI nadal najchętniej wybierali fundusze akcji, opuszczając fundusze bezpieczne. Najbardziej skorzystał na tym Pioneer Akcji Rynków Wschodzących - pozyskał 530 mln PLN. Kolejne trzy fundusze akcji zagranicznych pozyskały powyżej 100 mln PLN.
Krótkie podsumowanie sesji na GPW
2007-11-12 X-Trade Brokers - Puls RynkuNowy tydzień rozpoczął się na warszawskiej giełdzie od przeceny. Na wartości straciły wszystkie indeksy. Najmocniej, bo o 1,9 proc. zapikował mWIG40, kończąc dzień na poziomie 4176,65 pkt. Indeks małych spółek sWIG80 spadł o 1,1 proc., WIG o 1,68 proc., WIG20 o 1,74 proc., a TechWIG o 0,73 proc.
Dolar odrabia straty a giełdy pogłębiają spadki
2007-11-12 Raport popołudniowy FMCMNowy tydzień rozpoczął się od spadków na światowych giełdach, choć trzeba przyznać, że wyprzedaż akcji podczas europejskiej sesji nieco wyhamowała. Sesja w Azji zakończyła się sporymi, bo przynajmniej 2% spadkami większości tamtejszych giełd, co zapowiadało zły dzień również dla europejskich byków.
Przecena na GPW trwa dalej
2007-11-12 Komentarz giełdowy Gold FinancePo piątkowych przecenach w USA oraz dzisiejszych spadkach w Azji również giełda w Warszawie zaczęła dzień od zniżek. Indeksy rozpoczęły dzień wyraźnie poniżej wtorkowego zamknięcia, w miarę upływu czasu spadki na giełdzie zaczęły się pogłębiać. Dzisiejszym zniżkom towarzyszyły jednak znacznie mniejsze obroty w porównaniu z piątkową sesją.
Na rynku walutowym wzrasta awersja do ryzyka
2007-11-12 Komentarz popołudniowy TMS BrokersPodczas dzisiejszej sesji na światowych rynkach obserwowaliśmy dość silny wzrost awersji do ryzyka. Inwestorzy niepokojeni doniesieniami o kłopotach sektora finansowego kontynuowali wycofywanie się z ryzykownych transakcji , m.in. tych opartych o carry trade.
Zapowiedź podwyżki oprocentowania kredytów w PKO BP
2007-11-12 Analiza Money ExpertPodczas piątkowej konferencji prasowej prezes PKO BP Rafał Juszczak poinformował o planowanej podwyżce oprocentowania kredytów hipotecznych. Wzrost o kilkadziesiąt punktów bazowych, choć nie wydaje się drastyczny, w długim okresie kredytowania może mieć dla kredytobiorcy duże znaczenie.
Funt na istotnym wsparciu technicznym
2007-11-12 X-Trade Brokers - Puls RynkuNotowania GBP/USD kontynuują w poniedziałek zdecydowane spadki z piątku. O godzinie 15:52 para ta testowała poziom 2,0639 dolara wobec 2,0899 w piątek na zamknięciu. Pretekstem do wyprzedaży brytyjskiej waluty obok zdecydowanego umocnienia jena w relacji do funta, co „ciągnie” w dół kurs GBP/USD, jest zaniepokojenie o rozszerzenie problemów amerykańskiego sektora finansowego wywołanych kryzysem na rynku kredytów hipotecznych na europejskie instytucje.