Debiuty na NewConnect w 2008 roku

Debiuty na NewConnect w 2008 roku
Analiza Ipo.pl
Data dodania: 2008-01-03 (18:40)

30 sierpnia 2007 roku ruszył rynek NewConnect - zorganizowany i prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych rynek finansujący rozwój młodych przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu.

W ubiegłym roku, w cztery miesiące od powstania rynku, zadebiutowały na nim 24 spółki, a wartość ich ofert wyniosła ponad 150 mln zł, z czego ponad 145 mln zł stanowiły nowe emisje; działa grupa 94 Autoryzowanych Doradców i 22 członków rynku. Prognozy giełdowe zakładają, że w 2008 roku może być więcej debiutów na NewConnect niż na głównym rynku giełdy. Już dziś wiemy o ponad 30 spółkach wybierających się na ten rynek.

Pierwsze debiuty w 2008 roku

3 stycznia zadebiutowała spółka Alumast S.A - czołowy producent i sprzedawca na rynku masztów flagowych (70% udział w rynku) oraz słupów oświetleniowych w Polsce. Na 7 stycznia wyznaczono pierwszy dzień notowania w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect akcji spółki Północ Nieruchomości S.A. W kolejce na warszawski parkiet ustawiają się kolejne firmy. Swój debiut planuje spółka z sektora e-commerce - Zakupy.com. Choć debiut tej firmy planowany był początkowo na 2007 rok, zmieniono datę wkroczenia na GPW.

WDM: W 2008 roku wprowadzimy około 20 spółek

W styczniu zadebiutuje doradca finansowy - Blue Tax Group. Spółka zamierza wykorzystać środki z emisji na rozwój sieci franczyzowej oraz na objęcie udziałów w firmach doradztwa podatkowego w pięciu lokalizacjach w Polsce. Do debiutu przygotowuje się również firma Doradcy24. Obecnie prowadzi ona trzy oddziały - w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Docelowo chce mieć 16 placówek - do końca 2008 roku i 22 - do końca 2009 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje firma innowacyjno-wdrożeniowa w dziedzinie nowoczesnych biotechnologii medycznych - Euroimplant, która planuje debiut w pierwszych tygodniach 2008 roku. Celem strategicznym spółki jest opracowywanie i wprowadzanie na rynek europejski i światowy kolejnych nowatorskich rozwiązań z zakresu inżynierii tkankowej, a w konsekwencji zdobycie istotnej części rosnącego rynku międzynarodowego. Firma chce pozyskać 25 mln złotych, które planuje zainwestować w rozwój, badania i pozyskanie nowych klientów.

Autoryzowanym doradcą wszystkich trzech spółek jest CEE Capital, a oferującym Wrocławski Dom Maklerski. WDM w 2007 roku, poprzez w 100% zależną spółkę CEE Capital Sp. z o.o., wprowadził na rynek NC 7 spółek (Stark Development SA., Digital-PDA, LUG, Mera schody, M.W. Trade, S4E, SSI). W 2008 roku planujemy wprowadzić na giełdę około 20 spółek, w tym kilka IPO na rynku regulowanym – zapewniają przedstawiciele WDM.

Pierwszy przedstawiciel branży gier komputerowych

Na I kwartał przyszłego roku planowana jest oferta prywatna akcji Nicolas Games - dynamicznie rozwijającej się firmy, zajmującej się produkcją oraz sprzedażą (detaliczną i hurtową) gier komputerowych. Będzie to pierwszy przedstawiciel branży gier komputerowych notowany w alternatywnym systemie obrotu.

W drugim kwartale 2008 roku ofertę prywatną chce przeprowadzić Armada Fleet Management, spółka działająca od ponad 10 lat na rynku długoterminowego wynajmu samochodów. Obecnie firma posiada sieć oddziałów na terenie całego kraju, zajmuje się też zarządzaniem flotą samochodów firmowych oraz sprzedażą poleasingową samochodów.

Kolejnymi spółkami, które zapoczątkują swoją przygodę na rynku NewConnect jest przedsiębiorstwo produkcyjno - handlowo – usługowe - Ekopol Górnośląski oraz młoda i bardzo dynamicznie rozwijającą się firma doradcza Positive Advisory, która buduje m.in. niestandardowe aplikacje obsługujące główne procesy przedsiębiorstwa. W drodze na NewConnect, jako Autoryzowany Doradca, wszystkim czterem spółkom towarzyszyć będzie GoAdvisers - firma doradcza z zakresu corporate finance. GoAdvisers wprowadził na NewConnect już dwie spółki: Infosystems i Alumast.

Debiuty wśród Autoryzowanych Doradców

W I kwartale 2008 zadebiutuje w roli Autoryzowanego Doradcy firma Profescapital Sp. z o.o., która wprowadzi na ten rynek trzy spółki: Aton-ht S.A., Venture Incubator S.A. (inkubator przedsięwzięć internetowych, firma w organizacji) oraz BDiU Audytor Sp. z o.o. (firma w trakcie przekształcania w spółkę akcyjną, oferuje usługi księgowo-doradcze, audytorskie i podatkowe). Aton-ht S.A. jest przedsiębiorstwem działającym na rynku od sierpnia 2005 r. Firma została założona w celu wdrażania na skalę przemysłową technologii MTT w zakresie unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych.

Jako Autoryzowany Doradca zadebiutują również Grupa EGEA, która planuje wprowadzić na nowy rynek spółkę z grupy kapitałowej Blue Media – BluePay (sprzedaż produktów elektronicznych i obsługa płatności w punktach handlowo – usługowych) oraz Capital One Advisers Sp. z o.o., który w I kwartale 2008 roku planuje wprowadzić na NewConnect spółkę Centrum Klima - wiodącego dystrybutora hurtowego artykułów wykorzystywanych w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz spółkę Komozja Family Co. - producenta ozdób szklanych. W pierwszej połowie 2008 roku z pomocą Capital One Advisers zadebiutuje także Mineral Midrange - największy w Polsce dystrybutor firmy Cognos.

Innowacyjny projekt technologiczny

Pierwsze spółki na NewConnect wprowadzą także Morison Finansista i Dexus Partners. Wczesną wiosną 2008 roku na NewConnect zadebiutuje Denco-logic.com - twórcy wynalazku Slidepad, urządzenia wskazującego, które może zastąpić mysz komputerową i zrewolucjonizować komunikację użytkownika z komputerem. Projekt Denco doskonale wpisuje się w filozofię rynku NewConnect jako innowacyjny projekt technologiczny, który dodatkowo może zrewolucjonizować komunikację człowieka z komputerem czy telefonem. – Jerzy Bednarek, Morison Finansista.


Do debiutu szykuje się również producent i dystrybutor materiałów eksploatacyjnych do urządzeń biurowych i rejestrujących - EMU sp. z o.o. . Akcje spółki docelowo pojawią się na głównym parkiecie GPW. Denco-logic.com i EMU w drodze na NewConnect towarzyszyć będzie Morison Finansista.

Dexus Partners natomiast wprowadzi na NewConnect firmę reprezentującą branżę marketingową. EM Lab - Agencja Marketingu Doświadczeń, należąca do Grupy komunikacji marketingowej Mothership, świadczy usługi z zakresu zarządzania wydarzeniami, oferuje niestandardowe aktywności z obszaru komunikacji marketingowej, field marketingu oraz programy motywacyjne.

Kolejni debiutanci

Top Consulting wprowadzi na NewConnect dwie spółki zależne: Top Consulting Conferences & Trainings oraz Top Press. Jedna zajmować się będzie działalnością wydawniczą, druga szkoleniami i konferencjami. Celem jest pozyskanie z rynku 3,5 mln zł dla obu spółek. Natomiast jako doradca Investor Relations, Top Consulting wprowadzi na NewConnect w styczniu 2008 roku spółkę Organic Farma Zdrowia S.A., której jest mniejszościowym akcjonariuszem.

Biuro Maklerskie Banku DnB NORD Polska S.A. zamierza wprowadzić jako Autoryzowany Doradca na rynek NewConnect w 2008 roku dwie spółki: Domex-Bud Development S.A. oraz Marsoft S.A. Domex-Bud Development S.A. realizuje inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu i okolicach. Działalność firmy to przede wszystkim budowa i sprzedaż nowych mieszkań oraz domów jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej, bliźniaczej lub szeregowej. Marsoft S.A. to jest prężnie rozwijająca się firma telekomunikacyjna działającą od 1999 r.

Planowane projekty

Prezes Domu Inwestycyjnego Taurus Sp. z o.o., Sebastian Bogus, zdradza, że firma ma obecnie podpisanych 7 umów na wprowadzenie podmiotów na NewConnect, a z kolejnymi 5-ma podmiotami są w trakcie uzgodnień umownych. W przypadku dwóch podmiotów prowadzone są poszukiwania inwestorów w drodze emisji prywatnych są to: "ŚNIEŻKA" Chłodnia w Częstochowie S.A. (mrożonki i dystrybucja) oraz Aurea Partners (doradztwo finansowe). Zamierzamy ubiegać się przed KNF o zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej oraz wejść na rynek NewConnect na przełomie 2008/2009r – poinformował Bogus.

Inwestexpert Corporate Finance zapewnia, że na rynek NewConnect w 2008 roku wprowadzi 3 - 5 firm. Obecnie spółka prowadzi rozmowy w tej sprawie z podmiotami reprezentującymi branże logistyczną, cukierniczą oraz medyczną. Na pewno na alternatywnym rynku pojawią się dwie firmy, których Inwestexpert jest właścicielem lub współwłaścicielem. Jeden z podmiotów reprezentuje branżę odzieżową, drugi natomiast z branżę budowlaną. Swą przygodę z warszawskim parkietem w 2008 roku planują rozpocząć także spółki Silvest S.A. z Katowic i CERABUD S.A. z Chotyłowa. Ich Autoryzowanym Doradcą jest Salwix Sp. z o.o..

Na etapie rozmów z kilkoma zainteresowanymi firmami są firmy Secus AM oraz Rewit. Dwie spółki zamierza wprowadzić Skyline Investment S.A. oraz Fabisiak i Wspólnicy. Na wiosnę 2008 roku Morison Finansista przewiduje debiuty dwu spółek, które także znajdują się w fazie projektów.

Źródło: Agnieszka Grabuś, IPO.pl Doradca dla biznesu
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?