Debiuty na NewConnect w 2008 roku

Debiuty na NewConnect w 2008 roku
Analiza Ipo.pl
Data dodania: 2008-01-03 (18:40)

30 sierpnia 2007 roku ruszył rynek NewConnect - zorganizowany i prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych rynek finansujący rozwój młodych przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu.

W ubiegłym roku, w cztery miesiące od powstania rynku, zadebiutowały na nim 24 spółki, a wartość ich ofert wyniosła ponad 150 mln zł, z czego ponad 145 mln zł stanowiły nowe emisje; działa grupa 94 Autoryzowanych Doradców i 22 członków rynku. Prognozy giełdowe zakładają, że w 2008 roku może być więcej debiutów na NewConnect niż na głównym rynku giełdy. Już dziś wiemy o ponad 30 spółkach wybierających się na ten rynek.

Pierwsze debiuty w 2008 roku

3 stycznia zadebiutowała spółka Alumast S.A - czołowy producent i sprzedawca na rynku masztów flagowych (70% udział w rynku) oraz słupów oświetleniowych w Polsce. Na 7 stycznia wyznaczono pierwszy dzień notowania w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect akcji spółki Północ Nieruchomości S.A. W kolejce na warszawski parkiet ustawiają się kolejne firmy. Swój debiut planuje spółka z sektora e-commerce - Zakupy.com. Choć debiut tej firmy planowany był początkowo na 2007 rok, zmieniono datę wkroczenia na GPW.

WDM: W 2008 roku wprowadzimy około 20 spółek

W styczniu zadebiutuje doradca finansowy - Blue Tax Group. Spółka zamierza wykorzystać środki z emisji na rozwój sieci franczyzowej oraz na objęcie udziałów w firmach doradztwa podatkowego w pięciu lokalizacjach w Polsce. Do debiutu przygotowuje się również firma Doradcy24. Obecnie prowadzi ona trzy oddziały - w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Docelowo chce mieć 16 placówek - do końca 2008 roku i 22 - do końca 2009 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje firma innowacyjno-wdrożeniowa w dziedzinie nowoczesnych biotechnologii medycznych - Euroimplant, która planuje debiut w pierwszych tygodniach 2008 roku. Celem strategicznym spółki jest opracowywanie i wprowadzanie na rynek europejski i światowy kolejnych nowatorskich rozwiązań z zakresu inżynierii tkankowej, a w konsekwencji zdobycie istotnej części rosnącego rynku międzynarodowego. Firma chce pozyskać 25 mln złotych, które planuje zainwestować w rozwój, badania i pozyskanie nowych klientów.

Autoryzowanym doradcą wszystkich trzech spółek jest CEE Capital, a oferującym Wrocławski Dom Maklerski. WDM w 2007 roku, poprzez w 100% zależną spółkę CEE Capital Sp. z o.o., wprowadził na rynek NC 7 spółek (Stark Development SA., Digital-PDA, LUG, Mera schody, M.W. Trade, S4E, SSI). W 2008 roku planujemy wprowadzić na giełdę około 20 spółek, w tym kilka IPO na rynku regulowanym – zapewniają przedstawiciele WDM.

Pierwszy przedstawiciel branży gier komputerowych

Na I kwartał przyszłego roku planowana jest oferta prywatna akcji Nicolas Games - dynamicznie rozwijającej się firmy, zajmującej się produkcją oraz sprzedażą (detaliczną i hurtową) gier komputerowych. Będzie to pierwszy przedstawiciel branży gier komputerowych notowany w alternatywnym systemie obrotu.

W drugim kwartale 2008 roku ofertę prywatną chce przeprowadzić Armada Fleet Management, spółka działająca od ponad 10 lat na rynku długoterminowego wynajmu samochodów. Obecnie firma posiada sieć oddziałów na terenie całego kraju, zajmuje się też zarządzaniem flotą samochodów firmowych oraz sprzedażą poleasingową samochodów.

Kolejnymi spółkami, które zapoczątkują swoją przygodę na rynku NewConnect jest przedsiębiorstwo produkcyjno - handlowo – usługowe - Ekopol Górnośląski oraz młoda i bardzo dynamicznie rozwijającą się firma doradcza Positive Advisory, która buduje m.in. niestandardowe aplikacje obsługujące główne procesy przedsiębiorstwa. W drodze na NewConnect, jako Autoryzowany Doradca, wszystkim czterem spółkom towarzyszyć będzie GoAdvisers - firma doradcza z zakresu corporate finance. GoAdvisers wprowadził na NewConnect już dwie spółki: Infosystems i Alumast.

Debiuty wśród Autoryzowanych Doradców

W I kwartale 2008 zadebiutuje w roli Autoryzowanego Doradcy firma Profescapital Sp. z o.o., która wprowadzi na ten rynek trzy spółki: Aton-ht S.A., Venture Incubator S.A. (inkubator przedsięwzięć internetowych, firma w organizacji) oraz BDiU Audytor Sp. z o.o. (firma w trakcie przekształcania w spółkę akcyjną, oferuje usługi księgowo-doradcze, audytorskie i podatkowe). Aton-ht S.A. jest przedsiębiorstwem działającym na rynku od sierpnia 2005 r. Firma została założona w celu wdrażania na skalę przemysłową technologii MTT w zakresie unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych.

Jako Autoryzowany Doradca zadebiutują również Grupa EGEA, która planuje wprowadzić na nowy rynek spółkę z grupy kapitałowej Blue Media – BluePay (sprzedaż produktów elektronicznych i obsługa płatności w punktach handlowo – usługowych) oraz Capital One Advisers Sp. z o.o., który w I kwartale 2008 roku planuje wprowadzić na NewConnect spółkę Centrum Klima - wiodącego dystrybutora hurtowego artykułów wykorzystywanych w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz spółkę Komozja Family Co. - producenta ozdób szklanych. W pierwszej połowie 2008 roku z pomocą Capital One Advisers zadebiutuje także Mineral Midrange - największy w Polsce dystrybutor firmy Cognos.

Innowacyjny projekt technologiczny

Pierwsze spółki na NewConnect wprowadzą także Morison Finansista i Dexus Partners. Wczesną wiosną 2008 roku na NewConnect zadebiutuje Denco-logic.com - twórcy wynalazku Slidepad, urządzenia wskazującego, które może zastąpić mysz komputerową i zrewolucjonizować komunikację użytkownika z komputerem. Projekt Denco doskonale wpisuje się w filozofię rynku NewConnect jako innowacyjny projekt technologiczny, który dodatkowo może zrewolucjonizować komunikację człowieka z komputerem czy telefonem. – Jerzy Bednarek, Morison Finansista.


Do debiutu szykuje się również producent i dystrybutor materiałów eksploatacyjnych do urządzeń biurowych i rejestrujących - EMU sp. z o.o. . Akcje spółki docelowo pojawią się na głównym parkiecie GPW. Denco-logic.com i EMU w drodze na NewConnect towarzyszyć będzie Morison Finansista.

Dexus Partners natomiast wprowadzi na NewConnect firmę reprezentującą branżę marketingową. EM Lab - Agencja Marketingu Doświadczeń, należąca do Grupy komunikacji marketingowej Mothership, świadczy usługi z zakresu zarządzania wydarzeniami, oferuje niestandardowe aktywności z obszaru komunikacji marketingowej, field marketingu oraz programy motywacyjne.

Kolejni debiutanci

Top Consulting wprowadzi na NewConnect dwie spółki zależne: Top Consulting Conferences & Trainings oraz Top Press. Jedna zajmować się będzie działalnością wydawniczą, druga szkoleniami i konferencjami. Celem jest pozyskanie z rynku 3,5 mln zł dla obu spółek. Natomiast jako doradca Investor Relations, Top Consulting wprowadzi na NewConnect w styczniu 2008 roku spółkę Organic Farma Zdrowia S.A., której jest mniejszościowym akcjonariuszem.

Biuro Maklerskie Banku DnB NORD Polska S.A. zamierza wprowadzić jako Autoryzowany Doradca na rynek NewConnect w 2008 roku dwie spółki: Domex-Bud Development S.A. oraz Marsoft S.A. Domex-Bud Development S.A. realizuje inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu i okolicach. Działalność firmy to przede wszystkim budowa i sprzedaż nowych mieszkań oraz domów jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej, bliźniaczej lub szeregowej. Marsoft S.A. to jest prężnie rozwijająca się firma telekomunikacyjna działającą od 1999 r.

Planowane projekty

Prezes Domu Inwestycyjnego Taurus Sp. z o.o., Sebastian Bogus, zdradza, że firma ma obecnie podpisanych 7 umów na wprowadzenie podmiotów na NewConnect, a z kolejnymi 5-ma podmiotami są w trakcie uzgodnień umownych. W przypadku dwóch podmiotów prowadzone są poszukiwania inwestorów w drodze emisji prywatnych są to: "ŚNIEŻKA" Chłodnia w Częstochowie S.A. (mrożonki i dystrybucja) oraz Aurea Partners (doradztwo finansowe). Zamierzamy ubiegać się przed KNF o zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej oraz wejść na rynek NewConnect na przełomie 2008/2009r – poinformował Bogus.

Inwestexpert Corporate Finance zapewnia, że na rynek NewConnect w 2008 roku wprowadzi 3 - 5 firm. Obecnie spółka prowadzi rozmowy w tej sprawie z podmiotami reprezentującymi branże logistyczną, cukierniczą oraz medyczną. Na pewno na alternatywnym rynku pojawią się dwie firmy, których Inwestexpert jest właścicielem lub współwłaścicielem. Jeden z podmiotów reprezentuje branżę odzieżową, drugi natomiast z branżę budowlaną. Swą przygodę z warszawskim parkietem w 2008 roku planują rozpocząć także spółki Silvest S.A. z Katowic i CERABUD S.A. z Chotyłowa. Ich Autoryzowanym Doradcą jest Salwix Sp. z o.o..

Na etapie rozmów z kilkoma zainteresowanymi firmami są firmy Secus AM oraz Rewit. Dwie spółki zamierza wprowadzić Skyline Investment S.A. oraz Fabisiak i Wspólnicy. Na wiosnę 2008 roku Morison Finansista przewiduje debiuty dwu spółek, które także znajdują się w fazie projektów.

Źródło: Agnieszka Grabuś, IPO.pl Doradca dla biznesu
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.