Losy dolara w rękach NFP

Losy dolara w rękach NFP
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-04 (11:23)

Wczorajsza sesja przebiegała dość spokojnie. W centrum uwagi była waluta japońska, która w dalszym ciągu zyskiwała na wartości na skutek zwiększonej awersji do ryzyka i obaw o kolejną słabszą serię danych makroekonomicznych z USA.

Dolar pozostawał słabszy w szczególności wobec jena i euro. Zakres wczorajszych wahań był już jednak troszkę ograniczony z tego względu iż handel odbywał się w przeddzień publikacji kluczowego raportu z rynku pracy w USA. Wydarzeniem dnia bez wątpienia jest publikacja danych NFP, które zadecydują o losach dolara w najbliższym czasie. Protokół z grudniowego posiedzenia FOMC wskazywał na spowolnienie gospodarcze w USA i zwiększył oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych. Słabsze dane z rynku pracy będą kolejnym czynnikiem przemawiającym za kontynuacją luźniejszej polityki monetarnej i wskazującym na pogarszającą się kondycję gospodarki amerykańskiej. Dodatkowo rekordowe ceny ropy, słabość rynku nieruchomości i spowolnienie konsumpcji prywatnej powodują, iż pesymizm dominuje wśród inwestorów. Spodziewamy się, że presja na dolara może się utrzymać pod warunkiem, że obawy inwestorów znajdą odzwierciedlenie w dzisiejszych danych.

EURPLN

EURPLN w dalszym ciągu pozostaje w neutralnym rejonie wahań, od góry wyznaczony przez silny opór w postaci 50% zniesienia fib fali spadkowej z poziomu 3,6950 na 3,5606, a od dołu przez linię poprowadzoną po ostatnich minimach lokalnych przebiegająca na poziomie 3,5850. Zakres ruchów w ciągu dwóch ostatnich dni pozostaje węższy, na wykresie w skali godzinowym tworzy się formacją trójkąta. Zgodnie z tym co pisaliśmy wcześniej, dopóki pozostajemy poniżej poziomu 3,6270 to w dalszym ciągu możliwy jest scenariusz zakładający test ostatnich minimów. Spodziewamy się silniejszego ruchu na EURPLN dopiero po wybiciu z formacji trójkąta, do czego bodźcem może być dziś publikacja raportu z rynku pracy w USA. Eurozłoty będzie pod wpływem wydarzeń na rynkach zagranicznych.

EURUSD

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami test 1,4750 przyczynił się do kontynuacji wzrostów , jednak jedynie 30 punktów powyżej lokalnego maksimum. Najbliższym oporem pozostaje projekcja 127,2% ostatniego ruchu korekcyjnego z poziomu 1,4747na 1,4562. Inwestorzy obawiają się słabszych danych sektora pracy w USA i wyceniają kolejne podwyżki. Jeśli w rzeczywistości dane potwierdzą obawy inwestorów, to dolar może znaleźć się pod presją. Należy jednak pamiętać, że dolar jest już na bardzo wyprzedanych poziomach, w związku z czym kolejne maksimum cenowe na eurodolarze może zostać wykorzystane do realizacji zysków z długich pozycji. Najbliższe wsparcie wynikające ze 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 1,4670.

GBPUSD

Kurs GBPUSD powolnie kontynuuje ruch spadkowy w okolice linii poprowadzonej po ostatnich minimach i jest niechętny większym ruchom korekcyjnym. Być może nieco nerwowa atmosfera przed publikacją NFP i oczekiwania na słabsze dane spowodują ruch korekcyjny w okolice bardziej atrakcyjnych poziomów do sprzedaży funta. Jednym z takich poziomów są okolice 1,9820. Sytuacja techniczna sprzyja bowiem dalszym spadkom w okolice strefy wsparcia w rejonie 1,9580-1,9600. Dziś poznamy dane na temat indeksu ISM z sektora usług i najprawdopodobniej dane te będą słabsze. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,9740.

USDJPY

W czasie sesji azjatyckiej indeks Nikkei mocno zniżkował (ponad 4%). Mocny jen, wysokie ceny ropy i niepewne pesrpektywy amerykańskiej gospodarki mogą wpłynąć negatywnie na zyski japońskich spółek. Była to pierwsza sesja w 2008r. Kurs USDJPY zbliżył się w okolice minimów z końca listopada na skutek dalszej aprecjacji jena. W okolicach 109 jednak powoli zaczęła kształtować się baza, co najlepiej obrazuje sytuacja na wykresie w skali 15min. Sądzimy, że do czasu publikacji raportu z rynku pracy może być dość stabilnie w zakresie 108,80 -109,80.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar pod presją niższego odczytu CPI

Dolar pod presją niższego odczytu CPI

2024-07-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański nie ma łatwo na koniec tygodnia. Waluta rezerwowa świata mocno straciła na wartości po wczorajszych, niższych danych inflacyjnych z USA, które niemal przypieczętowały gołębi zwrot FED w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Raport CPI w USA okazał się niższy, niż prognozowano. W ujęciu m/m mamy do czynienia ze spadkiem cen o -0,1%.
Dane CPI z USA w centrum uwagi

Dane CPI z USA w centrum uwagi

2024-07-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych stać będzie pod znakiem raportu CPI z USA. Dane zaprezentowane o godzinie 14:30 z pewnością zmienią postrzeganie przez rynek obecnych szans na pierwsze obniżki stóp procentowych, dlatego wraz z publikacją możemy spodziewać się skoku zmienności na większości klas aktywów. Oczekiwania rynku wskazują na spowolnienie głównej miary inflacji oraz utrzymaniu inflacji bazowej na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej.
Rozczarowujące dane inflacyjne z drugiej gospodarki świata

Rozczarowujące dane inflacyjne z drugiej gospodarki świata

2024-07-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Poza kluczową publikacją danych CPI ze Stanów Zjednoczonych, której publikacja zaplanowana została na dzień jutrzejszy, globalne rynki finansowe czekały przede wszystkim na czerwcowe dane inflacyjne z Chin. Jak dotąd 'Państwo Środka' jest wyraźnym maruderem nie tylko na tle globalnych, ale przede wszystkim także lokalnych gospodarek, które na tle Chin radzą sobie co najmniej nieźle. W trakcie gdy benchmarki z Indii i Japonii są na historycznych szczytach, Hang Seng traci prawie 50% do rekordowych poziomów z 2018 roku.
Nudny Powell i słabość NZD

Nudny Powell i słabość NZD

2024-07-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Słowa Powella przed Komisją Bankową Sentu nie wniosły tak naprawdę nic nowego. Rynek przyjął wypowiedzi z dużym spokojem i nie doświadczyliśmy podwyższonej zmienności. Zapowiada się, że dzisiejsze drugie zeznanie Szefa Fed-u również nie wniesie nic przełomowego. Inwestorzy wyczekują na jutrzejszy raport inflacyjny z USA. SP500 oraz Nasdaq Composite urosły wczoraj o kosmetyczne 0,1 proc. a przemysłowy Dow Jones stracił taką samą wartość. EURUSD konsoliduje się tuż powyżej 1,08. Złoty jest mocny a dolar nowozelandzki osłabia się po dzisiejszej decyzji RBNZ.
Polski złoty najsilniejszy od miesiąca

Polski złoty najsilniejszy od miesiąca

2024-07-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Nasza rodzima waluta kontynuuje trend wzrostowy i w stosunku do dolara notowana jest na najwyższych poziomach od miesiąca. Tak wyraźna siła polskiego złotego wynika bezpośrednio z odmiennych stanowisk względem polityki monetarnej NBP oraz FED. NBP, a w szczególności Rada Polityki Pieniężnej nie śpieszy się z obniżkami stóp procentowych. Prognozowane odbicie inflacji na koniec roku do poziomu nawet 5% r/r na ten moment pieczętuje zachowawcze stanowisko RPP. Sam prezes Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej oznajmił, że o obniżce stóp procentowych możemy teraz zapomnieć, a najwcześniej w 2026 roku może pojawić się taka możliwość.
Inwestorzy czekają na zeznania Powella

Inwestorzy czekają na zeznania Powella

2024-07-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street w poniedziałek dominowały wzrosty. SP500 urósł o 0,1 proc. ustanawiając nowy rekord wszechczasów. Nasdaq Composite zyskał blisko 0,3 proc. Przemysłowy Dow Jones zakończył dzień pod kreską z wynikiem -0,08 proc. Inwestorzy wyczekują na dwudniowe zeznanie szefa Rezerwy Federalnej na Kapitolu (wtorek, środa) a także na czwartkowy raport inflacyjny z USA. Dolar wczoraj lekki zyskał na wartości a rentowności amerykańskich obligacji na krótkim końcu krzywej dochodowości urosły. Euro było stabilne dzień po wyborach parlamentarnych we Francji.
Rynki spokojnie przyjęły wyniki wyborów we Francji

Rynki spokojnie przyjęły wyniki wyborów we Francji

2024-07-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wyniki francuskich wyborów są zaskakujące ale nie powodują dużej zmienności na rynku. Nowy Front Ludowy – lewicowa koalicja – ma szansę zdobyć najwięcej mandatów. Euro lekko dziś straciło podczas sesji azjatyckiej. Osłabieniu uległ również złoty. Skala deprecjacji jest jednak symboliczna. Rentowności francuskich obligacji wzrosły w poniedziałek rano. W piątek rynki żyły raportem NFP, który pokazał kolejne dowody schłodzenia amerykańskiego rynku pracy. Dolar stracił na wartości. Wzrosło rynkowe prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp przez Fed.
Bez euforii po wyborach we Francji

Bez euforii po wyborach we Francji

2024-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami druga tura wyborów parlamentarnych we Francji, która przyniosła dość szokujące wyniki. Rynek obawiał się wygranej skrajnej prawicy, a dostał wygraną lewicy. Reakcje w mediach są optymistyczne, ale inwestorzy tego optymizmu na razie nie podzielają. Przypomnijmy, że wybory we Francji do zagrywka prezydenta Macrona, który po wyborach do europarlamentu podjął próbę ukrócenia wzrostu popularności partii Marine Le Pen.
NFP zadecyduje o sentymentach panujących na rynku

NFP zadecyduje o sentymentach panujących na rynku

2024-07-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach finansowych stać będzie pod znakiem danych NFP. Kluczowy odczyt z rynku pracy zadecyduje, czy prognozowana obecnie na wrzesień pierwsza obniżka stóp o 25 punktów bazowych faktycznie się ziści. Nieco bardziej w tle inwestorzy reagują na wyniki Exit Poll wyników parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Czerwcowy raport o zatrudnieniu ma pokazać 190 tys. nowych miejsc pracy, ze stopą bezrobocia prawdopodobnie utrzymaną się na poziomie 4,0%.
Europejskie indeksy zyskują mimo święta w USA

Europejskie indeksy zyskują mimo święta w USA

2024-07-04 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych giełdach charakteryzuje się nieco mniejszą zmienność w związku z trwającym świętem w USA. Mimo to jednak, europejskie indeksy tuż przed końcem sesji kasowej zyskują. Niemiecki DAX dodaje 0.33%, francuski CAC40 rośnie o 0.7%, a nasz rodzimy WIG20 dodaje blisko 0.1%. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na zaplanowany na jutro raport NFP z USA.