Losy dolara w rękach NFP

Losy dolara w rękach NFP
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-04 (11:23)

Wczorajsza sesja przebiegała dość spokojnie. W centrum uwagi była waluta japońska, która w dalszym ciągu zyskiwała na wartości na skutek zwiększonej awersji do ryzyka i obaw o kolejną słabszą serię danych makroekonomicznych z USA.

Dolar pozostawał słabszy w szczególności wobec jena i euro. Zakres wczorajszych wahań był już jednak troszkę ograniczony z tego względu iż handel odbywał się w przeddzień publikacji kluczowego raportu z rynku pracy w USA. Wydarzeniem dnia bez wątpienia jest publikacja danych NFP, które zadecydują o losach dolara w najbliższym czasie. Protokół z grudniowego posiedzenia FOMC wskazywał na spowolnienie gospodarcze w USA i zwiększył oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych. Słabsze dane z rynku pracy będą kolejnym czynnikiem przemawiającym za kontynuacją luźniejszej polityki monetarnej i wskazującym na pogarszającą się kondycję gospodarki amerykańskiej. Dodatkowo rekordowe ceny ropy, słabość rynku nieruchomości i spowolnienie konsumpcji prywatnej powodują, iż pesymizm dominuje wśród inwestorów. Spodziewamy się, że presja na dolara może się utrzymać pod warunkiem, że obawy inwestorów znajdą odzwierciedlenie w dzisiejszych danych.

EURPLN

EURPLN w dalszym ciągu pozostaje w neutralnym rejonie wahań, od góry wyznaczony przez silny opór w postaci 50% zniesienia fib fali spadkowej z poziomu 3,6950 na 3,5606, a od dołu przez linię poprowadzoną po ostatnich minimach lokalnych przebiegająca na poziomie 3,5850. Zakres ruchów w ciągu dwóch ostatnich dni pozostaje węższy, na wykresie w skali godzinowym tworzy się formacją trójkąta. Zgodnie z tym co pisaliśmy wcześniej, dopóki pozostajemy poniżej poziomu 3,6270 to w dalszym ciągu możliwy jest scenariusz zakładający test ostatnich minimów. Spodziewamy się silniejszego ruchu na EURPLN dopiero po wybiciu z formacji trójkąta, do czego bodźcem może być dziś publikacja raportu z rynku pracy w USA. Eurozłoty będzie pod wpływem wydarzeń na rynkach zagranicznych.

EURUSD

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami test 1,4750 przyczynił się do kontynuacji wzrostów , jednak jedynie 30 punktów powyżej lokalnego maksimum. Najbliższym oporem pozostaje projekcja 127,2% ostatniego ruchu korekcyjnego z poziomu 1,4747na 1,4562. Inwestorzy obawiają się słabszych danych sektora pracy w USA i wyceniają kolejne podwyżki. Jeśli w rzeczywistości dane potwierdzą obawy inwestorów, to dolar może znaleźć się pod presją. Należy jednak pamiętać, że dolar jest już na bardzo wyprzedanych poziomach, w związku z czym kolejne maksimum cenowe na eurodolarze może zostać wykorzystane do realizacji zysków z długich pozycji. Najbliższe wsparcie wynikające ze 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 1,4670.

GBPUSD

Kurs GBPUSD powolnie kontynuuje ruch spadkowy w okolice linii poprowadzonej po ostatnich minimach i jest niechętny większym ruchom korekcyjnym. Być może nieco nerwowa atmosfera przed publikacją NFP i oczekiwania na słabsze dane spowodują ruch korekcyjny w okolice bardziej atrakcyjnych poziomów do sprzedaży funta. Jednym z takich poziomów są okolice 1,9820. Sytuacja techniczna sprzyja bowiem dalszym spadkom w okolice strefy wsparcia w rejonie 1,9580-1,9600. Dziś poznamy dane na temat indeksu ISM z sektora usług i najprawdopodobniej dane te będą słabsze. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,9740.

USDJPY

W czasie sesji azjatyckiej indeks Nikkei mocno zniżkował (ponad 4%). Mocny jen, wysokie ceny ropy i niepewne pesrpektywy amerykańskiej gospodarki mogą wpłynąć negatywnie na zyski japońskich spółek. Była to pierwsza sesja w 2008r. Kurs USDJPY zbliżył się w okolice minimów z końca listopada na skutek dalszej aprecjacji jena. W okolicach 109 jednak powoli zaczęła kształtować się baza, co najlepiej obrazuje sytuacja na wykresie w skali 15min. Sądzimy, że do czasu publikacji raportu z rynku pracy może być dość stabilnie w zakresie 108,80 -109,80.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.
Ważne słowa Trumpa

Ważne słowa Trumpa

2024-10-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta dalej zyskuje na szerokim rynku, chociaż w ostatnich dniach ruch ten nieco wytracił swoją dynamikę. Nie widać również kontynuacji zmian po stronie "dostosowania" się oczekiwań pod ewentualne scenariusze dla FED - to może się zmienić wraz z publikacją październikowych danych z rynku pracy, jakie poznamy na początku listopada, oraz (gdyby) były jakieś zaskoczenia po stronie cotygodniowych danych o bezrobociu.
Dolar przedłuża wzrostową falę

Dolar przedłuża wzrostową falę

2024-10-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przynosi kontynuacje byczej passy dolara amerykańskiego, który w stosunku do polskiego złotego jest najdroższy od sierpnia tego roku. Po tym jak Fed obniżył stopy we wrześniu i zapowiedział kolejne szybkie obniżki, mogło wydawać się, że amerykańskiej waluty nie czeka nic dobrego.
Trump, FED i inflacja...

Trump, FED i inflacja...

2024-10-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wbrew oczekiwaniom sobotnia konferencja chińskich oficjeli nie była odpaleniem kolejnej bazooki, tym razem fiskalnej. Przekaz nie był negatywny, ale brakowało w nim szczegółów. Nie zmienia to jednak faktu, że Chińczycy są mocno zdeterminowani do tego, aby dalej wspierać gospodarkę, co powinno mieć pozytywne przełożenie na tamtejszy rynek akcji w dłuższej perspektywie. W krótkim okresie rynek raczej będzie szukać poziomu równowagi po silnych wzrostach.