Losy dolara w rękach NFP

Losy dolara w rękach NFP
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-04 (11:23)

Wczorajsza sesja przebiegała dość spokojnie. W centrum uwagi była waluta japońska, która w dalszym ciągu zyskiwała na wartości na skutek zwiększonej awersji do ryzyka i obaw o kolejną słabszą serię danych makroekonomicznych z USA.

Dolar pozostawał słabszy w szczególności wobec jena i euro. Zakres wczorajszych wahań był już jednak troszkę ograniczony z tego względu iż handel odbywał się w przeddzień publikacji kluczowego raportu z rynku pracy w USA. Wydarzeniem dnia bez wątpienia jest publikacja danych NFP, które zadecydują o losach dolara w najbliższym czasie. Protokół z grudniowego posiedzenia FOMC wskazywał na spowolnienie gospodarcze w USA i zwiększył oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych. Słabsze dane z rynku pracy będą kolejnym czynnikiem przemawiającym za kontynuacją luźniejszej polityki monetarnej i wskazującym na pogarszającą się kondycję gospodarki amerykańskiej. Dodatkowo rekordowe ceny ropy, słabość rynku nieruchomości i spowolnienie konsumpcji prywatnej powodują, iż pesymizm dominuje wśród inwestorów. Spodziewamy się, że presja na dolara może się utrzymać pod warunkiem, że obawy inwestorów znajdą odzwierciedlenie w dzisiejszych danych.

EURPLN

EURPLN w dalszym ciągu pozostaje w neutralnym rejonie wahań, od góry wyznaczony przez silny opór w postaci 50% zniesienia fib fali spadkowej z poziomu 3,6950 na 3,5606, a od dołu przez linię poprowadzoną po ostatnich minimach lokalnych przebiegająca na poziomie 3,5850. Zakres ruchów w ciągu dwóch ostatnich dni pozostaje węższy, na wykresie w skali godzinowym tworzy się formacją trójkąta. Zgodnie z tym co pisaliśmy wcześniej, dopóki pozostajemy poniżej poziomu 3,6270 to w dalszym ciągu możliwy jest scenariusz zakładający test ostatnich minimów. Spodziewamy się silniejszego ruchu na EURPLN dopiero po wybiciu z formacji trójkąta, do czego bodźcem może być dziś publikacja raportu z rynku pracy w USA. Eurozłoty będzie pod wpływem wydarzeń na rynkach zagranicznych.

EURUSD

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami test 1,4750 przyczynił się do kontynuacji wzrostów , jednak jedynie 30 punktów powyżej lokalnego maksimum. Najbliższym oporem pozostaje projekcja 127,2% ostatniego ruchu korekcyjnego z poziomu 1,4747na 1,4562. Inwestorzy obawiają się słabszych danych sektora pracy w USA i wyceniają kolejne podwyżki. Jeśli w rzeczywistości dane potwierdzą obawy inwestorów, to dolar może znaleźć się pod presją. Należy jednak pamiętać, że dolar jest już na bardzo wyprzedanych poziomach, w związku z czym kolejne maksimum cenowe na eurodolarze może zostać wykorzystane do realizacji zysków z długich pozycji. Najbliższe wsparcie wynikające ze 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się na poziomie 1,4670.

GBPUSD

Kurs GBPUSD powolnie kontynuuje ruch spadkowy w okolice linii poprowadzonej po ostatnich minimach i jest niechętny większym ruchom korekcyjnym. Być może nieco nerwowa atmosfera przed publikacją NFP i oczekiwania na słabsze dane spowodują ruch korekcyjny w okolice bardziej atrakcyjnych poziomów do sprzedaży funta. Jednym z takich poziomów są okolice 1,9820. Sytuacja techniczna sprzyja bowiem dalszym spadkom w okolice strefy wsparcia w rejonie 1,9580-1,9600. Dziś poznamy dane na temat indeksu ISM z sektora usług i najprawdopodobniej dane te będą słabsze. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,9740.

USDJPY

W czasie sesji azjatyckiej indeks Nikkei mocno zniżkował (ponad 4%). Mocny jen, wysokie ceny ropy i niepewne pesrpektywy amerykańskiej gospodarki mogą wpłynąć negatywnie na zyski japońskich spółek. Była to pierwsza sesja w 2008r. Kurs USDJPY zbliżył się w okolice minimów z końca listopada na skutek dalszej aprecjacji jena. W okolicach 109 jednak powoli zaczęła kształtować się baza, co najlepiej obrazuje sytuacja na wykresie w skali 15min. Sądzimy, że do czasu publikacji raportu z rynku pracy może być dość stabilnie w zakresie 108,80 -109,80.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.