Miesięczny raport z rynku pracy w USA

Miesięczny raport z rynku pracy w USA
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2008-01-04 (09:03)

Po danych makroekonomicznych, które zostaną opublikowane w dniu dzisiejszym, inwestorzy spodziewają się wiele – miesięczny raport z rynku pracy w USA to zbiór ważkich informacji, pozwalających uzyskać pełniejszy obraz kondycji amerykańskiej gospodarki. Zanim jednak poznamy dane z tego właśnie raportu, czekają nas inne istotne odczyty.

O 10:00 i 10:30 opublikowane zostaną dane o wartości indeksu PMI w sektorze usług (PMI jest miarą aktywności gospodarczej w sektorze, odczyty przekraczające 50 pkt. oznaczają jej wzrost) w Eurolandzie oraz w Wielkiej Brytanii. Prognozowane odczyty to, odpowiednio, 53,1 oraz 51,5 pkt. Następny ważny odczyt to inflacja HICP w strefie euro – wstępne dane za grudzień. Spodziewany odczyt na poziomie 3,1% to na tyle wysoko, by zaczęły pojawiać się spekulacje dotyczące dalszego kształtu polityki pieniężnej ECB. Z uwagą należy przyglądać się jak do wskaźnika ogólnego będzie miał się wskaźnik bazowy, tj. jak duża część zmienności cen jest zupełnie poza kontrolą banku centralnego. Wreszcie o 14:30 – raport z rynku pracy w USA. Kluczowe wielkości to zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (prognoza to przyrost liczby miejsc pracy o 70 tys.) oraz wysokość stopy bezrobocia (przewidywany jest wzrost z poziomu 4,7% do 4,8%). W skład raportu wchodzą również informacje o przeciętnej długości tygodnia pracy (33,8h) oraz o dynamice płac za godzinę – tutaj oczekiwany jest wzrost o 0,3% m/m.

Przed 14:30 należy więc spodziewać się ograniczonej zmienności na głównych parach, chyba że dane o inflacji w Eurolandzie przyniosą jakieś niespodzianki. Dane z USA zapewne utrzymają inwestorów w przekonaniu, że stopy procentowe Fed będą spadać, co powinno skutkować dalszym osłabieniem dolara. Przełożenie tej sytuacji na kursy złotego nie musi być jednak oczywiste – obecnie rynki są w fazie wzrostu awersji do ryzyka (co widać po aprecjacji jena i franka szwajcarskiego wobec dolara oraz euro), która powinna jeszcze jakiś czas potrwać. Złoty może więc nie zyskiwać do dolara, a tracić do pozostałych ważnych walut, może poza GBP (pod warunkiem osłabienia dolara wobec euro). Jeśli mowa już o szterlingu – nic nie zapowiada, by możliwe było odbicie ku jego aprecjacji – nie należy więc spodziewać się szybkiego powrotu do poziomów rzędu 5,00 GBPPLN. Funt bije rekordy słabości przede wszystkim wobec mocnego euro – głównie z powodu sygnałów o możliwości znacznego spowolnienia tempa wzrostu brytyjskiej gospodarki, w której w ostatnich miesiącach znacznie zmniejszyła się, mimo skutkującej interwencji banków centralnych na rynku międzybankowym, dostępność kredytu (przyrost udzielonego kredytu w 2007 roku był o 14% niższy niż w roku 2006).

Na koniec dnia poznamy odczyt amerykańskiego odpowiednika indeksu PMI – czyli ISM w sektorze usług. Przewiduje się odczyt na poziomie 53,3 pkt., czyli o 0,8 pkt. niżej niż w listopadzie, jednak biorąc pod uwagę środowe dane z sektora produkcyjnego – można spodziewać się większego spadku.

Podsumowując, złoty narażony jest obecnie przede wszystkim na wzrost awersji inwestorów do ryzyka, co może skutkować przede wszystkim osłabieniem naszej waluty wobec franka szwajcarskiego, a niewykluczone, że również wobec euro. Wobec dolara sytuacja nie jest do końca jasna – nie do końca wiadomo, czy jego przewidywane spadki zrekompensują możliwą utratę wartości przez złotego.

Źródło: Piotr Orłowski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

Bez fajerwerków na ostatniej decyzji RPP w tym roku

09:38 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian. Tym razem obyło się bez niespodzianek, dlatego reakcja rynkowa była w zasadzie ograniczona. Złoty korzystał w ostatnich tygodniach ze zmiany nastawienia banku centralnego, choć widać, że ta siła powoli się wyczerpuje. W samym komunikacie po decyzji nie było zbyt wiele zmian, ale jednocześnie może to wskazywać na to, że obecny poziom stóp procentowych zostanie utrzymany przez przynajmniej kilka miesięcy.
Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.