Czy rzeczywiście jest tak źle? Kolejna porcja danych z USA

Czy rzeczywiście jest tak źle? Kolejna porcja danych z USA
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-04 (09:25)

Ogłaszane dziś w USA dane mogą rozstrzygnąć o sentymencie rynkowym przynajmniej do połowy stycznia, kiedy podane będą dane dotyczące inflacji (PPI 15 stycznia i CPI 16 stycznia). Dziś kluczowe będą dane z rynku pracy.

Inwestorzy oczekują wzrostu zatrudnienia na poziomie 70 tys., czyli w wolniejszym tempie niż w przypadku danych listopadowych, choć konsensus ten zbierany był jeszcze przed publikacją bardzo słabego odczytu wskaźnika ISM w przemyśle. Obecnie rynkowi zaszkodzić mógłby chyba tylko spadek zatrudnienia. O niskich oczekiwaniach świadczy reakcja na raport ADP, który informuje o wzroście zatrudnienia zaledwie o 40 tys. Dziś podane będą również wskaźniki koniunktury w usługach. Wskaźniki te są zazwyczaj mniej istotne dla rynku niż te dotyczące przemysłu, jako, że sektor usług jest mniej podatny na zmiany otoczenia gospodarczego. Tym niemniej, tym razem może być inaczej, gdyż inwestorzy będą ciekawi czy pogorszenie koniunktury mogło istotniej dotknąć również sektor usług. W listopadzie ISM usług wyniósł 54,1 pkt., zaś konsensus na grudzień to 53,5 pkt.

Podane będą również wskaźniki koniunktury w Europie i oczekiwane są nieznaczne spadki. Rynek oczekuje, iż PMI dla sektora usług obniży się w Wielkiej Brytanii z 51,9 pkt. do 51,5 pkt. zaś dla strefy euro z 53,3 do 53,2 pkt.

Waluty – Nieudany (póki co) atak jena

Czwartek na rynkach walutowych prezentował się całkiem ciekawie, a było to przede wszystkim zasługą sytuacji na rynku jena. Słabe notowania na rynkach akcji na przełomie roku zachęcały inwestorów do ograniczania ryzyka co naturalnie prowadziło do umacniania się jena. Kurs USDJPY obniżył się nawet do 108,23 po tym jak przełamane zostało wsparcie w okolicach 109,50, jednak odwrócenie nastąpiło po danych z rynku pracy (raport ADP oraz tygodniowe dane o nowych bezrobotnych), które okazały się nie być aż tak złe, jak niektórzy uczestnicy rynku mogli oczekiwać. To co działo się na rynku jena w dużym stopniu wpływało na notowania EURUSD, które ostatecznie nie pokonało w istotny sposób oporu w okolicach 1,4750 (nastąpiło jedynie chwilowe wybicie do 1,4770). Rynek oczekuje zatem ewentualnego rozstrzygnięcia po dzisiejszych danych z rynku pracy, ewentualnie ze strony ISM usług.

Wczorajsza sesja na polskim foreksie była dla złotego przynajmniej niezła, przede wszystkim dlatego, iż oparł się przecenie mimo silnej zwyżki jena i ciągle przeciętnych nastrojów na rynkach akcji. Po wczorajszej dość silnej przecenie na amerykańskich akcji i podobnej atmosferze na rynkach dalekiej Azji, czemu towarzyszyło umocnienie się jena wobec dolara (a także wobec euro), można było oczekiwać presji na osłabienie złotego. Rzeczywiście pierwsza godzina notowań stała pod znakiem osłabienia. Kurs USDPLN na otwarciu wynosił 2,4485, zaś EURPLN 3,6070 i w dość krótkim czasie notowaliśmy zwyżki odpowiednio do 2,4580 i 3,6130. Jednak stabilizacja na giełdach oraz wzrost EURUSD pozwoliły polskiej walucie na odrobienie strat, nie tylko tych z początku dnia, ale także z końcówki roku. Po godzinie 14-tej notujemy jeszcze niewielkie osłabienie po dość nieoczekiwanej reakcji EURUSD na raport ADP, jednak popyt przechodzi do kontrofensywy i przy otwarciu giełd w Nowym Jorku na plusach USDPLN obniża się poniżej 2,44, zaś EURPLN do 3,6020 na koniec dnia.

Surowce – Przemysłowe przejmują pałeczkę

Po tym jak do rekordowy poziomów doszły notowania ropy, platyny czy złota, wczoraj na rynku surowcowym najgorętsze były metale przemysłowe, co w ostatnich czasach jest raczej ewenementem, przynajmniej gdy mowa o wzrostach cen. Miedź podrożała o ponad 3% do 6963 USD, aluminium prawie 4% do 2445 USD, a cynk drugi dzień z rzędu o 3,5%. Bezpośrednim impulsem do zwyżki było nałożenie przez giełdę w Szanghaju ograniczeń na handel miedzią i cynkiem. Dodatkowo, jak szacuje S&P, w tym roku pula funduszy skierowanych na rynek surowcowy może wzrosnąć nawet o 40%, wobec tego iż w ostatnim czasie ich ceny zachowywały się lepiej niż w przypadku akcji, czy obligacji. Z drugiej strony trudno dostrzec fundamentalne przesłanki do znaczącego wzrostu cen metali przemysłowych i tak silne zwyżki mogą być okazją do zajęcia krótkich pozycji.

Po zanotowanych rekordach, wczoraj ustabilizowały się notowania ropy i kruszców. Cena baryłki Brent w Londynie spadła nieco poniżej 98 USD, zaś notowania złota obniżyły się poniżej 960 USD za uncję. W obydwu przypadkach jesteśmy jednak bardzo blisko maksimów. W dalszym ciągu nie mogą wyhamować ceny żywności, które w przypadku pszenicy wzrosły powyżej 955 USD (za 100 buszli) a soi powyżej 1255 USD.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: