Konsolidacja na rynku złotego

Konsolidacja na rynku złotego
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-01-04 (11:25)

W czwartek złoty pozostawał w wąskiej konsolidacji, z lekką tendencją do umacniania się. Para EUR/PLN zaczyna notowania w okolicach wsparcia 3,6000. Od góry ograniczeniem pozostaje poziom 3,6300. Kurs USD/PLN oscyluje wokół wczorajszych dołków na poziomie 2,4450. Mocnym wsparciem dla tej pary jest grudniowe minimum 2,4200 a pierwszym oporem 2,4700.

Najbardziej interesująco wyglądały zmiany kursu GBP/PLN. Ostatnia obniżka stóp procentowych przez BOE i publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia tego banku, wywołała lawinową wyprzedaż funta do wszystkich walut. Funt brytyjski nieprzerwanie traci w relacji do złotego, wyznaczając już dzisiaj kolejne minima na poziomie 4,8140! Impulsem dla większych zmian notowań z pewnością będzie godz. 14.30, kiedy poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. Niepokojącym sygnałem, mogącym negatywnie wpływać na wartość złotego w dniu dzisiejszym jest mocny spadek giełdy w Tokio, gdzie indeks NIKKEI stracił 4%. Ponownie umacniający się jen sugeruje możliwość osłabiania się walut rynków wschodzących. Rekordowo droga ropa naftowa i złoto z pewnością negatywnie wpływać będzie na zachowanie giełd światowych, co może doprowadzić do globalnego wzrostu awersji do ryzyka a tym samym odwrotu w średnim terminie z rynków wschodzących. Z drugiej zaś strony fundamenty polskiej gospodarki i perspektywa wyższych stóp procentowych będą czynnikami przyciągającymi kapitał zagraniczny w dłuższym horyzoncie czasu.

Wczorajsza sesja na rynku zagranicznym pokazała niezdecydowanie inwestorów. Kurs EUR/USD po początkowym spadku do poziomu 1,4690 zaczął w kolejnych godzinach rosnąć i udało mu się nawet chwilowo wyjść ponad ważny opór na poziomie 1,4750. Końcówka sesji była jednak dość dziwna, ponieważ pomimo tego, że podane dane o liczbie nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wg ADP były gorsze od prognoz, dolar umocnił się i kurs EUR/USD ponownie spadł poniżej wspomnianego oporu.

Nieznacznie lepsze od oczekiwań były dane na temat cotygodniowego bezrobocia. Okazało się, że wyniosło ono 336 tys. wobec prognoz na poziomie 345 tys. Istotność tych danych jest jednak niewielka i raczej nie miały one wpływu na zachowanie kursów walut.

Na kolejnych sesjach naszym zdaniem możliwe są dalsze spadki wartości amerykańskiej waluty. Czynnikiem który będzie sprzyjał takiemu scenariuszowi są dalsze wzrosty oczekiwań inwestorów na kolejne obniżki stóp procentowych przez FED. Obecnie rynek szacuje szanse na obniżkę o 25 punktów na 100% a obniżkę o 50 na 34 procent.

Bardzo ważne dla inwestorów będą publikowane dziś dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Poznamy bowiem liczbę miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w grudniu. Prognoza zakłada spadek z poziomu 94 tys. w listopadzie do poziomu 70 tys. Istotny będzie również indeks ISM dla usług w XII. W tym przypadku oczekuje się niewielkiego spadku do poziomu 53,5.

Wielu inwestorów oczekiwać będzie także na dane ze strefy euro. Podany wstępny odczyt inflacji HICP w grudniu będzie istotnym czynnikiem w prognozowaniu przyszłych decyzji Europejskiego Banku Centralnego.

Źródło: Marcin Ciechoński, Andrzej Gondek, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.