Spokojniejszy początek roku na rynku pieniężnym

Spokojniejszy początek roku na rynku pieniężnym
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-01-04 (11:23)

WYDARZENIE DNIA: Rynkowa stopa LIBOR, po której banki udzielają sobie wzajemnie kredytów w strefie euro spadła do 4,2 proc. z prawie 5 proc. jeszcze przed Świętami. Dziś pisze o tym "Rzeczpospolita". Zdaniem autora tekstu - Ignacego Morawskiego - świadczy to o ponownym wzroście zaufania między bankami.

Nie bez znaczenia jest też rozpoczęcie nowego roku - nie tylko kalendarzowego, ale również obrachunkowego, co pozwala bankom na nieco bardziej elastyczne podejście do pożyczania środków. Co ciekawe jednak, branża niefinansowa nie może narzekać na utrudnienia w dostępie do kredytów. W listopadzie (r/r) zanotowano aż 14-proc. wzrost kredytów dla przedsiębiorstw w strefie euro, co jest wartością bliską rekordowi. Nie mniej w najbliższym czasie banki europejskie mogą zaostrzyć kryteria przyznawania kredytów dla firm.

SYTUACJA NA GPW

Trudno uznać wczorajszą sesję za porywającą, ale przecież najważniejsze, że raz jeszcze udało się uniknąć przełamania wsparcia przez WIG20, że jest jeszcze nadzieja na opanowanie sytuacji. Symptomów poprawy trzeba tym razem szukać poza giełdami, na rynku pieniężnym. Od kilku dni spada stopa WIBOR w Polsce - mimo szacunków rosnącej inflacji i oczekiwanych podwyżek stóp procentowych przez RPP. Wraca płynność na rynku międzybankowym i na świecie i w Polsce zaufanie odradza się z początkiem roku. Choć naturalnie daleko jeszcze do zażegnania kryzysu.

Wracając do GPW - po porannym i krótkotrwałym spadku WIG20 mozolnie wspinał się przez resztę dnia by zakończyć sesję - jako jedyny z indeksów na plusie. Obroty pozostały niskie (1,2 mld PLN), więc nie była to rozstrzygająca sesja. Ale była to sesja dająca nadzieję.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Czwartkowa sesja na Wall Street przebiegła bardzo spokojnie - Dow Jones zyskał 0,1 proc., a S&P nie zmienił wartości. Na parkiecie panowały mieszane uczucia. W pierwszej połowie notowań lekko dominował obóz byków dzięki dobrym danym makro z amerykańskiego rynku pracy oraz dotyczących zamówień w sektorze produkcyjnym, natomiast w drugiej inwestorzy realizowali zyski na czym najbardziej ucierpiały spółki technologiczne oraz sieci detaliczne. Tym samym indeks spółek konsumenckich od swojego szczytu spadł już o 20 proc., co jest uznawane za sygnał recesji, mówienie o niej obecnie jest jednak zdecydowanie przedwczesne.

Znacznie większe wahania mieliśmy dziś rano na giełdach azjatyckich, na których parkiety podzieliły się na wyraźne dwa obozy. Rynki wschodzące odreagowały ostanie spadki: Hang Seng wzrósł o 2,0 proc.,Kospi o 0,6 proc., a japoński Nikkei silnie spadł (o 4 proc.).

OBSERWUJ AKCJE

Bioton - spółka pozostaje w okolicach historycznych minimów po ostatnich spadkach z połowy grudnia i waha się nieznacznie wokół poziomu 0,90 PLN. Z tej bazy powinna się wybić w najbliższym czasie, tym bardziej, że ostatnim sesjom towarzyszyły niskie obroty. Dziś możemy zobaczyć większą aktywność, bowiem inwestorzy zareagują na informację o kupnie akcji przez Prokom Investments. Wskaźniki MACD i RSI są neutralne i nie sugerują, w którą stronę mogłoby nastąpić wybicie, warto więc czekać na przełamanie ważnych wsparć lub oporów. Wsparciem jest historyczne minimum na poziomie 0,80 PLN, natomiast oporem linie łączące szczyty trendu spadkowego (obecnie poziom 1,10 PLN).

CEZ - na wczorajszej sesji powrócił powyżej poziomu 190 PLN, co sugeruje, że sygnał sprzedaży z 21 grudnia (przebicie wsparcia trendu wzrostowego przy dużych obrotach) mógł być fałszywy. Mógł być, bowiem kurs powrócił do linii wspomnianego wsparcia trendu wzrostowego (które teraz jest oporem), co z technicznego punktu widzenia jest naturalną reakcją. W takim razie, kluczem do kontynuacji wzrostów będzie utrzymanie powyżej wspomnianych 190 PLN. Jeśli tak będzie, MACD wygeneruje na najbliższych sesjach sygnał kupna.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Bioton - Prokom Investments kupił w drodze subskrypcji prywatnej 88.888.888 akcji o wartości 80 mln PLN.

PGNiG - podwyższyło kapitał zakładowy w norweskiej spółce zależnej PGNiG Nowary do równowartości 222 mln PLN (wcześniej wynosił równowartość 45 mln PLN).

BZWBK - podmiot, w którego radzie nadzorczej zasiada członek zarządu banku sprzedał 16.612 akcji po cenie 258,03 PLN za jedną.

BRE Bank - osoba pełniąca w spółce funkcję kierowniczą sprzedała 850 akcji po cenie 477,71 PLN.

Agora - osoba z kierownictwa sprzedała 454 akcje po cenie 54,80 PLN.

Comp - OFE PZU Złota Jesień kupiło 300.000 akcji spółki co stanowi 6,3 proc. jej kapitału akcyjnego. Przed transakcją nie posiadało żadnych akcji spółki.

Makarony Polskie - zawarły umowę z siecią sklepów Kaufland na Czechach dotyczącą dostaw makaronu w 2008 roku. Jej przewidywana wartość wynosi 2,9 mln PLN.

Konsorcjum Stali - przewodniczący rady nadzorczej kupił 3.000 akcji za łączną kwotę 209 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Po neutralnej sesji w USA inwestorzy mogą być tylko zachęceni do trwania w swego rodzaju maraźmie. Na pewno nie ma powodów, żeby przejmować się spadkiem na giełdzie w Japonii, podobnie zresztą jak i odbiciem na pozostałych azjatyckich giełdach.

A czym można się przejmować? Dla naszego parkietu najważniejsza jest udana obrona wsparć dla WIG20. Styl co prawda daleki od doskonałości, ale liczy się efekt. Ten brak stylu nie pozwala myśleć realnie o kontynuacji odbicia, ale sama obrona nie powinna też skłonić podaży do ataku - w końcu jest szansa na uzyskanie lepszej ceny.

Dlatego dziś spodziewamy się stabilnej sesji i ewentualnie wyraźniejszej zmiany nastrojów w końcówce - w zależności od wymowy danych z USA (indeks ISM dla usług, liczba nowych miejsc pracy).

WALUTY

Kolejny raz nie udało się euro wyjść powyżej poziomu 1,475 USD i kolejny raz się od niego oddala, choć nie jest to silny ruch. Dziś rano wspólna waluta tanieje do 1,471 USD i wciąż zachowuje szanse na przełamanie oporu jednym silnym ruchem, jeśli tylko nadarzy się pretekst. Tym ewentualnym pretekstem mogą być dzisiejsze - tym razem rządowe - dane z amerykańskiego rynku pracy oraz odczyt indeksu ISM dla sektora usług w Stanach. To jednak dopiero po południu.

Jen umacnia się dziś rano o 0,2 proc. do dolara i o 0,4 proc. wobec euro, co nie jest niestety dobrą informacją ani dla giełd, ani dla złotego.

Dolar trzyma się w okolicach 2,45 PLN, euro lekko poniżej 3,60 PLN, frank natomiast wychodzi rano ponad 2,20 PLN, naśladując ruch jena.

SUROWCE

Miedź silnie podrożała w wyniku spekulacji rynku, że przy wysokich cenach ropy i złota jej spadki z ostatnich miesięcy były zbyt głębokie. Jest to wielce prawdopodobne, bowiem dolar utrzymuje się rekordowo nisko (surowce w nim wyceniane są relatywnie tańsze), a inflacja rośnie na całym świecie zwiększając popyt na kontrakty na surowce jak dobre zabezpieczenie przed tym zjawiskiem. W rezultacie, cena miedzi na giełdzie w Szanghaju wzrosła o dzienny 4 proc. limit, a na giełdzie w Londynie o 2,2 proc. do 7.125 USD za tonę.

Cena ropy pozostaje na rekordowych poziomach pomimo niespodziewanego wzrostu zapasów tego surowca w Stanach, co pokazał wczorajszy raport. Londyńska baryłka brent kosztuje 97,60 USD, natomiast nowojorska crude 99,10 USD po wczorajszym otarciu się o poziom 100 USD - do jego osiągnięcia zabrakło zaledwie 3 centów.

Przy lekkim odreagowaniu eurodolara po ostatnich wzrostach, złoto zmienia się nieznacznie. Cena jego uncji pozostaje na poziomie 865 USD, również blisko rekordów.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: