Dane z USA poprawiły nastroje

Dane z USA poprawiły nastroje
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-01-03 (18:36)

WYDARZENIE DNIA: Według agencji ADP zatrudnienie w amerykańskiej gospodarce wzrosło w grudniu o 40 tys. etatów. To więcej niż zakładali ekonomiści ankietowani przez Bloomberga (33 tys.). Nastroje nie są może z tego szampańskie, ale też daleko im do wczorajszej depresji wywołanej przez odczyt wskaźnika ISM dla sektora produkcyjnego.

Najważniejsze publikacje tygodnia będą miały miejsce jutro - poznamy odczyt indeksu ISM dla sektora usług (a więc znacznie ważniejszego niż produkcji). No i rządowy raport z rynku pracy - inwestorzy oczekują, że jednak kilkadziesiąt tysięcy nowych etatów pojawiło się w sektorach pozarolniczych. Wracając do tego co dziś - liczba nowych bezrobotnych spadła do 336 tys. (oczekiwano 340 tys.), a zamówienia w przemyśle wzrosły o 1,5 proc. (zgodnie z oczekiwaniami).

SYTUACJA NA GPW

Krótko po otwarciu notowań WIG20 spadł poniżej 3400 pkt, ale widać było że nie jest to żaden atak podaży - obroty były skromne, wręcz symboliczne. Dlatego krótko po godz. 10 indeks wrócił już powyżej wspomnianej - czysto psychologicznej - bariery i do końca dnia niezbyt energicznie wspinał się w górę. W cenach zamknięcia kolejny raz wsparcie udało się obronić, co mimo słabego stylu tej obrony, może jednak przekonać inwestorów, że wsparcie nie zostanie złamane.

Obroty nieznacznie wzrosły w porównaniu do wczorajszej sesji - podliczono je na 1,2 mld PLN, ale trudno uznać to za znaczący sygnał. Zwłaszcza, że poza WIG20 wszystkie indeksy spadły, choć w bardzo nieznacznym zakresie. Najwyraźniej dla wielu inwestorów trwa jeszcze świąteczna przerwa, a dopiero przyszły tydzień może przynieść więcej wrażeń.

Podrożały akcje 112. spółek, potaniały 175.

GIEŁDY W EUROPIE

Indeksy europejskie zaczęły sesję od spadków reagując na wczorajszą przecenę za oceanem. Jednak nie okazały się one tak głębokie jak na Wall Street czy dziś rano w Hong Kongu, a w drugiej części dnia udało się nawet odrobić część strat. Poprawa nastrojów była udziałem lepszej od oczekiwań publikacji grudniowego bezrobocia w Niemczech, które spadło do poziomu najniższego od sześciu lat. Bardzo dobrze radziły sobie spółki paliwowe, które wywindowały indeks brytyjskich blue chipów FTSE100 na blisko procentowy plus, podczas gdy indeks szerokiego rynku giełdy londyńskiej FTSE250 spadł o 1,4 proc. Traciły również giełda niemiecka (DAX spadł o 0,5 proc.) i francuska (CAC40 stracił 0,1 proc.). Niewielkie zniżki są również zasługą zielonego otwarcia w Stanach, gdzie S&P i Dow Jones odreagowały wczorajsze spadki zyskując o godz. 17.30 kilka dziesiątych procenta.

WALUTY

Kurs euro próbował dziś przebić się przez poziom oporu na 1,475 USD, ale skończyło się na próbie. W jej trakcie udało się dotrzeć do 1,478 USD, to był najwyższy poziom notowań od końca listopada, lecz później kurs wrócił poniżej wspomnianego poziomu oporu, trudno więc uznać próbę za udaną. Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy uniemożliwiły dalszą wspinaczkę euro, choć odnotujmy, że jeden z członków zarządu ECB powiedział dziś, że bank gotowy jest do dalszych podwyżek stóp procentowych w strefie euro, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.

Jen silnie zyskiwał do dolara w ciągu dnia, ale w końcówce dolar odrobił straty w całości. Analogicznie miała się sytuacja z euro.

U nas dolar utrzymuje się w okolicach 2,45 PLN, euro trzyma się powyżej 3,60 PLN, frank "pocałował" dziś 2,20 PLN, ale rynek nie miał siły by utrzymać kurs tak wysoko.

SUROWCE

Wykres ropy uspokoił się po wczorajszym silnym wzroście. Wprawdzie dziś znów mieliśmy nowe rekordy, ale były one kosmetyczne, podobnie jak zmiany cen baryłek brent i crude. Inwestorzy oczekują na wieczorny raport dotyczący zmian zapasów ropy w Stanach, które według prognoz znów spadły. Warto jednak zauważyć, że jesteśmy w samym środku sezonu zimowego, kiedy zapotrzebowanie na olej opałowy jest rekordowo wysokie i wraz ze zbliżaniem się wiosny presja ze strony popytowej na dalsze wzrosty ceny będzie stopniowo malała.

Uspokoiło się również złoto, chociaż dzień zaczęło od kontynuacji wzrostów, które w okolicy południa popchnęło jego cenę do rekordowego poziomu 868 USD, jednak w dalszej części dnia potaniało o 8 dolarów.

Miedź podrożała wraz ze wzrostami cen innych surowców, na które kontrakty są traktowane jako zabezpieczenie przed inflacją.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: