Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Podsumowanie sesji na GPW
2008-01-29 X-Trade Brokers - Puls RynkuWtorkowa sesja przyniosła silne wzrosty akcji na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG, po wzroście o 3 proc., zakończył dzień na poziomie 48037,07 pkt. To najwyższe zamknięcie od 14 stycznia br., a jednocześnie poziom o 13 proc. wyższy od tegorocznego minimum.
Niewielka ilość danych makroekonomicznych
2008-01-29 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSWtorkowy handel odbywał się w niemalże sennej atmosferze. Praktycznie żadna para walutowa nie wykonywała większych ruchów. Niewielka ilość danych makroekonomicznych potęgowała ten marazm. Dopiero pod koniec sesji złoty zaczął tracić na wartości. Można tutaj postawić pytanie: czy to jest cisza przed burzą ? Wiele na to wskazuje.
Dobre dane z USA, dolar nieco mocniejszy
2008-01-29 X-Trade Brokers - Puls RynkuZamówienia na dobra trwałego użytku niespodziewanie wzrosły w grudniu w USA 5,2 proc. w relacji miesięcznej, natomiast zamówienia z wyłączeniem samochodów były wyższe o 2,6 proc. Rynkowe prognoz zakładały natomiast odpowiednio wzrost o 1,5 proc. i spadek o 0,1 proc.
Sytuacja na rynku ropy
2008-01-29 X-Trade Brokers - Puls RynkuWe wtorek rosną ceny ropy Brent na świecie. O godzinie 13:28 za baryłkę trzeba było zapłacić 91,89 dol. wobec 91,42 dol. wczoraj na zamknięciu. To czwarta kolejny dzień gdy ceny idą do góry.
RPP bez wpływu na złotego
2008-01-29 X-Trade Brokers - Puls RynkuWe wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekiwanie na jego jutrzejsze wyniki, nie powinno stać się źródłem dodatkowych impulsów dla notowań polskich par. Na rynku panuje pełna zgodna co do tego, że Rada w środę zdecyduje o podwyższeniu głównej stopy o 25 punktów bazowych do poziomu 5,25 proc. Będzie to ich najwyższy poziom od połowy 2005 roku.
Odliczanie
2008-01-29 Puls Walutowy FIT DMPo poniedziałkowych spadkach na giełdach, we wtorek nie zostało śladu. Inwestorzy ruszyli do zakupów, ale ze sporą nadzieją, że FED wyratuje rynki z opresji. To pozwoliło im na zignorowanie słabych danych o sprzedaży nowych domów w USA w grudniu, a także pojawiających się negatywnych komentarzy nt. przyszłości amerykańskiej gospodarki.
W rytm rynków zagranicznych
2008-01-29 Komentarz ExpanderaNiewiele więcej o kondycji rynku i możliwości kontynuacji odbicia wiemy po poniedziałkowej sesji. Warszawska giełda zgodnie z planem spadła wyraźnie, ale nie był to ruch przesądzający o zakończeniu odbicia. Było tak głównie ze względu na niewielką aktywność inwestorów.
Dziś seria danych z USA. W Japonii lepiej
2008-01-29 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Stopa bezrobocia w Japonii wyniosła 3,8 proc. Wydatki gospodarstw domowych wzrosły o 2,2 proc. (oczekiwano spadku o 0,3 proc.), a sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,2 proc. (oczekiwano 0,1). Dziś po południu otrzymamy serię danych makro z USA i doprawdy trudno powiedzieć, które z nich okażą się najważniejsze.
Dane a EUR/USD
2008-01-29 X-Trade Brokers - Puls RynkuEuropejski Bank Centralny poinformował, że w listopadzie 2007 roku na rachunku obrotów bieżących w strefie euro wystąpiła nadwyżka w wysokości 0,7 mld EUR, wobec 3,1 mld EUR (po korekcie z 1,3 mld EUR) nadwyżki zanotowanej w październiku i wobec 1,6 mld EUR prognozowanej nadwyżki.
Spokój na rynkach
2008-01-29 Komentarz poranny TMS BrokersRynek krajowy: Wczorajsza sesja nie przyniosła dużych zmian na rynku krajowym. Kurs USD/PLN wzrósł chwilowo w okolice poziomu 2,47 ale ostatecznie zamknął dzień w okolicach poziomu otwarcia, czyli 2,45. Podobnie wyglądała sytuacja na parze EUR/PLN gdzie od kilku sesji kurs porusza się w przedziale wahań 3,60 - 3,6250.
Wzrosty w oczekiwaniu na FED
2008-01-29 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza sesję mimo dość dużych spadków wszystkich indeksów nie przyniosła znacznego pogorszenia nastrojów. Indeksy spadły na otwarciu w reakcji na negatywne zakończenie piątkowej sesji za oceanem i spadki w Azji.
Nienajlepsze perspektywy dla dolara
2008-01-29 Raport poranny FMCMPoniedziałkowa sesja, podczas której dolar uległ dość istotniej przecenie, zwłaszcza względem euro, można traktować jako zapowiedź wydarzeń dalszej części tygodnia. Kłopoty amerykańskiej waluty związane są z kalendarzem wydarzeń, zawierającym kilka pozycji, wyniki których od dłuższego czasu rozczarowywały inwestorów jeśli chodzi o stan koniunktury w USA.
GPW będzie odrabiać poniedziałkowe straty
2008-01-29 X-Trade Brokers - Puls RynkuPoniedziałkowe wzrosty na Wall Street, które podniosły indeks S&P500 o 1,76 proc., a Nasdaq Composite o 1,02 proc., wyraźnie poprawiają nienajlepsze nastroje w jakich giełdy azjatyckie i europejskie, a za nimi również giełda w Warszawie, rozpoczęły nowy tydzień.
Czekamy na grube ryby?
2008-01-29 X-Trade Brokers DailyPoczątek tygodnia w mieszanych nastrojach. Obserwując sekwencję wydarzeń na rynkach akcji z początku minionego oraz tego tygodnia można by dojść do wniosku, iż to w Azji jest źródło światowego kryzysu, Europa będzie nim głęboko dotknięta, zaś w Stanach wszystko jest w najlepszym porządku.
Polityka monetarna nie jest odpowiedzią na kryzys
2008-01-29 Codzienny Puls Rynku IDM SAPoczątek tygodnia przyniósł kolejną falę wyprzedaży waluty amerykańskiej. Dolar pozostawał słabszy na skutek poprawy nastrojów na giełdzie, którą wywołały oczekiwania na kolejne agresywne obniżki stóp procentowych przez Fed.
Jen pod wpływem giełd
2008-01-29 X-Trade Brokers - Puls RynkuW nocy została opublikowana grupa grudniowych danych makroekonomicznych z Japonii. Grupa dobrych danych należy dodać. W ostatnim miesiącu 2007 roku stopa bezrobocia w Kraju Kwitnącej Wiśni pozostała na poziomie 3,8 proc., podczas gdy oczekiwano jej wzrostu do 3,9 proc.
Orlen najniżej od lat
2008-01-29 Komentarz poranny DM IDMSAMimo poniedziałkowych spadków indeksów, inwestorzy na warszawskim parkiecie rozpoczęli tydzień w dość spokojnych nastrojach. Początek sesji zapowiadał się negatywnie ze względu na spadki indeksów zagranicznych i zgodnie z oczekiwaniami polskie indeksy wyraźnie osunęły się na samym początku notowań.
Dziś w nocy poznaliśmy istotne dane z Japonii
2008-01-29 Poranny Szkic Walutowy AFSKalendarz publikacji danych makroekonomicznych jest w tym tygodniu dokładnie zapełniony, a prawie każdy odczyt niesie z sobą ważne informacje dla rynku. Dziś w nocy poznaliśmy istotne dane z Japonii – pierwszy raz od dłuższego czasu wyraźnie lepsze od prognoz.
Sprzedaż nowych domów w USA najniższa od 12 lat
2008-01-28 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Założenia o dotknięciu twardego dna na rynku domów w USA trzeba odłożyć na przyszłość. Niewiadomo jak odległą. Na razie sprzedaż jest najniższa od lutego 1995 roku. Sprzedaż nowych domów spadła w grudniu do 604 tys., wobec 647 tys. w listopadzie. Analitycy sądzili, że liczba sprzedanych domów będzie mniej więcej taka sama jak w listopadzie.
Wciąż brak dna na rynku nieruchomości
2008-01-28 Raport popołudniowy FMCMNowy tydzień inwestorzy rozpoczęli ostrożnie, co przełożyło się na brak popytu na rynkach akcyjnych. W rezultacie już podczas azjatyckiej części sesji uwidoczniły się znaczne spadki cen notowanych tam walorów, co doprowadziło do przeceny głównych indeksów regionu o ok. 4%.