Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rynki stopniowo wracają do trendów
2007-11-14 Codzienny Puls Rynku IDM SAWczorajszy dzień przyniósł poprawę nastrojów na rynkach akcji. Wzrosty cen akcji przełożyły się na osłabienie jena i umocnienie walut wysokooprocentowanych. Po dwóch dniach silnych spadków, wzrosły również nieco ceny złota i ropy. Widzielibyśmy możliwość dalszych wzrostów cen tych dwóch aktywów przy utrzymującej się słabości dolara.
Koniec korekty na rynku EURUSD?
2007-11-14 Raport poranny FMCMW końcu na rynki akcyjne odważniej powrócił popyt, do czego sygnałem były lepsze od oczekiwań wyniki największego amerykańskiego detalisty spółki Wall-Mart. Zysk netto w III kwartale wyższy o 8% niż wcześniejsze prognozy analityków rozwiał nieco obawy inwestorów o nastroje konsumentów oraz siłę popytu wewnętrznego.
Ostatnie wyniki kwartalne
2007-11-14 Komentarz poranny DM IDMSADobre wyniki finansowe opublikowane przez Lotos i PKN były siłą napędową wczorajszych notowań w Warszawie. Spółki zyskały na wartości odpowiednio 6,4% i 4,3% pomagając indeksowi WIG20 wzrosnąć na koniec sesji o 2%.
Dziś inflacja w Polsce i dane ze świata
2007-11-14 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Ekonomiści spodziewają się, że stopa inflacji mogła wzrosnąć w październiku o 2,9 proc. Resort finansów wcześniej prognozował, że było to 3 proc. Inflacja wyższa byłaby groźna dla rynków. Kalendarium wydarzeń na dziś, które publikuje PAP, jest tak długie, że wystarczyłoby na cały tydzień.
Odreagowanie spadków
2007-11-14 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza sesja przyniosła odreagowanie ostatnich spadków. Indeks WIG20 po otwarciu na poziomie 3577 pkt zniżkował w okolice tygodniowych minimów, po czym nastąpiło dynamiczne odbicie do 3628 pkt. Na zakończeniu notowań indeks znajdował się na poziomie 3616 pkt zyskując 2,04% w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia.
Irlandia w Polsce? Na pewno nie za cztery lata
2007-11-14 Analiza Bankier.plDonald Tusk obiecywał w kampanii wyborczej, że w 4 lata zrobi z Polski drugą Irlandię. Czy to możliwe? Redakcja Bankier.pl postanowiła przyjrzeć się temu problemowi. Niestety wnioski nie są optymistyczne. Wygląda na to, że na wprowadzenie gruntownych zmian w gospodarce potrzeba co najmniej dziesięciu lat, a nie tylko czterech lat rządów.
Czas na odbicie małych i średnich spółek
2007-11-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuWczorajszy wzrost indeksu S&P500 o 2,9 proc. i prawie 3,5 proc. zwyżka Nasdaq Composite, jak również dzisiejszy wzrost Nikkei o 2,5 proc., czy Hang Seng o 4,5 proc., prowadzi do zdecydowanej poprawa klimatu inwestycyjnego na świecie.
Podwyżki stóp szybko nie zobaczymy
2007-11-14 Poranny Szkic Walutowy AFSTego, że bank Japonii zdecyduje się zostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, spodziewali się wszyscy. Jednak komentarz, z którego wynika, że podwyżki stóp szybko nie zobaczymy, wywołał prawdziwą euforię na światowych giełdach.
NBP: Rośnie deficyt handlowy
2007-11-13 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Deficyt na rachunku obrotów bieżących wzrósł we wrześniu do 681 mln euro, wobec 618 mln euro w sierpniu i 25 mln euro we wrześniu 2006 roku. Największy wpływ na powstanie deficytu miała powiększająca się różnica między wymianą towarową - tutaj "dziurę" podliczono na 921 mln euro.
Bilans płatniczy miłym zaskoczeniem
2007-11-13 Raport popołudniowy FMCMLepsze nastroje na rynkach finansowych: Na podstawie opublikowanych dzisiaj danych z Japonii można stwierdzić, iż gospodarka tego kraju jest w bardzo dobrej formie. Dynamika PKB za III kwartał wyniosła 2,8% r/r, co jest wynikiem wyższym niż oczekiwano.
Wzrosty w końcu powróciły na GPW
2007-11-13 Komentarz giełdowy Gold FinancePo serii spadków dzień przyniósł inwestorom długo oczekiwane odbicie. Na giełdzie w Warszawie od początku dnia przeważali kupujący. GPW zachowywała się dzisiaj znacznie lepiej niż inne giełdy w Europie. Wzrosty dotyczyły jednak dużych spółek, znacznie gorzej radziły sobie te małe i średnie, a indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zakończyły dzień na niewielkim minusie.
Dwa procent zwyżki na WIG20
2007-11-13 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSDwa procent zwyżki na WIG20, 0,59% zwyżki na FTSE – nareszcie nadszedł lepszy dzień dla giełd, jednak bez wyraźnego przełożenia na rynek walutowy. Istotnym faktem było cofnięcie się EURJPY i USDJPY z najniższych – odpowiednio – od 2 miesięcy i ponad roku poziomów. Pod koniec dnia dolar wart jest 110,27 jenów, zaś euro 161,16 jenów.
Dzień powrotów na GPW
2007-11-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuWtorek na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem powrotów. Po ostatnich spadkach na rynek wróciły bowiem wzrosty. Wrócił też obserwowany od lata podział na bardzo słabo spisujące się małe i średnie spółki oraz na dające nieco więcej satysfakcji posiadaczom akcje giełdowych tuzów.
Uspokojenie nastrojów na rynku walutowym
2007-11-13 Komentarz popołudniowy TMS BrokersDzisiejsza sesja przebiegała w spokojnej atmosferze. Wczorajsza dość dynamiczna korekta EUR/USD oraz znaczne umocnienie japońskiego jena nie były dziś kontynuowane i kursy odrobiły część wczorajszych spadków. Bardzo ważne będą kolejne sesje ponieważ, gdyby dolar dalej się umacniał to pierwszym wsparciem na parze EUR/USD będzie dopiero poziom 1,44.
Złoty zyskuje do dolara i traci do euro
2007-11-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuWe wtorek złoty zyskuje w stosunku do dolara i słabnie w relacji do euro. O godzinie 13-tej kurs USD/PLN testował poziom 2,4979 zł spadając o 0,6 grosza w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Natomiast kurs EUR/PLN rósł o 0,6 grosza testując 3,6471 zł.
Inflacja rośnie na Wyspach
2007-11-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuInflacja CPI wzrosła w październiku w Wielkiej Brytanii o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca i 2,1 proc. rok do roku, wobec wzrostu o odpowiednio 0,1 proc. i 1,8 proc. we wrześniu. Rynek szacował natomiast wzrost cen na poziomie 0,3 proc. w relacji do miesięcznej i 1,9 proc. w relacji rocznej.
Nocne figury z Japonii
2007-11-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuStopy w Japonii ostatni raz zostały zmienione w lutym br. BoJ podwyższył je wówczas o 25 pb do obecnych 0,5 proc. Wcześniej, również o 25 pb, stopy wzrosły w lipcu 2006 roku, kończąc wówczas prawie sześcioletnią politykę utrzymywania zerowych stóp.
Mocno drożeją amerykańskie obligacje
2007-11-13 Poranny Szkic Walutowy AFSMyślę, że warto dziś zacząć od amerykańskiego rynku długu – mocno drożeją amerykańskie obligacje (jak dobrze wiadomo, ich cena rośnie jeśli stopa procentowa spada), ale zdecydowanie najlepiej radzą sobie tak zwane TIPS-y czyli obligacje indeksowane względem inflacji (popyt na amerykańskie papiery skarbowe rośnie wraz z oczekiwaniami dalszych obniżek stóp, ale jest nieco hamowany obawą wyższej inflacji, która pomniejsza atrakcyjność inwestycji).
Na rynkach wciąż gości strach
2007-11-13 Komentarz ExpanderaW dalszym ciągu dominującym zjawiskiem na rynkach finansowych jest strach. Wynika z obaw przed konsekwencjami załamania na amerykańskim rynku nieruchomości dla tamtejszej gospodarki i całej gospodarki światowej.
Jutrzejsze dane o inflacji kluczowe dla złotego
2007-11-13 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza sesja na rynku krajowym przyniosła korekcyjne osłabienie polskiej waluty. Główną przyczyną były wydarzenia na rynku zagranicznym, gdzie obserwowaliśmy umocnienie dolara oraz japońskiego jena. Kurs USD/PLN zbliżył się do ważnego oporu na poziomie 2,51 jednakże po tym jak nie udało się go pokonać wtorkowy poranek przyniósł ponowny spadek notowań USD/PLN w okolice 2,48.