Punkt dla byków

Punkt dla byków
Komentarz Expandera
Data dodania: 2008-02-21 (10:14)

Inwestorzy w dalszym ciągu prezentują wyczekującą postawę. W tych ramach środowa sesja przyniosła punkt bykom. Trudno jednak był dopatrzyć się przełomowych elementów. WIG krąży nadal w rejonie 50 tys. pkt.

Jej wyraźniejsze przekroczenie byłoby niewątpliwie pozytywnym sygnałem, ale sądząc po malejących obrotach z dnia na dzień, to walce o zdobycie tego psychologicznego oporu zaczynają towarzyszyć coraz mniejsze emocje.

Niejednoznaczne reakcje prezentują też giełdy zagraniczne, szczególnie amerykańska. Po wtorkowych notowaniach wydawało się, że pesymistyczne nastroje biorą górę i każda następna zła informacja może pchnąć rynki dalej w dół. Wczoraj taką złą informacją była styczniowa inflacja CPI w USA. Nie dość, że odbiegała w górę od prognoz, to same jej wartości są niepokojące. W przypadku wskaźnika bazowego, który nie uwzględnia cen żywności i paliw, wzrost wyniósł 2,5%, co oznaczało oddalenie się od górnej granicy akceptowanej przez Rezerwę Federalną. Widać wyraźnie rozbieżny kierunek inflacji bazowej, stopniowo zwiększającej się od jesieni minionego roku, ze stopami procentowymi, które przez ten czas malały. Dobrych wiadomości nie przyniósł też raport o styczniowych pozwoleniach na budowę oraz rozpoczętych budowach. Nie wykazały większej poprawy. To wskazuje na przedłużanie się kryzysu na rynku nieruchomości w Ameryce. Obniżki stóp procentowych na razie w najmniejszy sposób nie wpłynęły na polepszenie sytuacji. Dobitnym tego dowodem były dane o liczbie zaciąganych kredytów hipotecznych w USA. W minionym tygodniu nastąpił największy od czterech lat spadek indeksu mierzącego aktywność w tym względzie.

W takich warunkach wzrost indeksów w Ameryce trzeba uznać za sukces kupujących. Trudno jednocześnie wskazać konkretny powód ruchu w górę. Zapewne pozytywnie działał fakt, że ropa nie drożała już tak mocno jak dzień wcześniej, ale to jest raczej trochę wymuszony argument. 12-miesięczne zmiany będą wciąż wysokie, więc i oddziaływanie ich na inflację będzie zauważalne. W sprawozdaniu po posiedzeniu Rezerwy Federalnej z końca stycznia też trudno doszukiwać się pozytywnych przesłanek. Władze monetarne zasygnalizowały, że są gotowe do wycofania się z ostatniej obniżki stóp procentowych. Istotnie obniżono prognozę wzrostu gospodarczego w USA na ten rok do 1,3-2%. Z tezami z minutues nie współgrała wypowiedź jednego z przedstawicieli Rezerwy Federalnej Williama Poole’a. Stwierdził, że przeciwdziałać recesji powinno się nawet kosztem wzrostu inflacji do „nieakceptowanego poziomu”.

Do zadowolenia nie skłaniała też coraz wyraźniejsza zwyżkowa tendencja rentowności obligacji. Po mocnym wzroście z wtorku, wczoraj w USA dalej szły w górę. W przypadku 10-latek osiągnęła ona 3,9%. To niekorzystna wiadomość, bo zmniejsza atrakcyjność akcji.

Na plus amerykańskiej giełdzie trzeba zapisać bliskość wsparcia w postaci styczniowego dołka dla Nasdaqa, Z technicznego punktu widzenia przebieg wczorajszej sesji można wiązać z osiągnięciem tej bariery, co pobudziło popyt na akcje spółek z tej branży. Wczoraj drożały najmocniej. Trzeba jednak przypomnieć, że w trendzie spadkowym osiągnięcie wsparcia nie jest wystarczającym argumentem, by z większym optymizmem myśleć o przyszłości. W ruchach zniżkowych najczęściej uwagę przywiązuje się do tego, gdzie znajdują się opory.

Na dziś pytaniem pozostaje czy wczorajsza reakcja na bądź co bądź zaskakująco wyraźny sygnał ze strony Fed, ostrzegający przed możliwością podwyżki stóp procentowych, była ostateczna, czy też po głębszym zastanowieniu się inwestorzy nie przestraszą się takiej perspektywy. W ostatnich miesiącach już kilka razy byliśmy świadkami, że początkowa interpretacja sygnałów odnośnie polityki pieniężnej była mylna i następnego dnia sytuacja na rynkach była zupełnie inna. Od tego zależeć będzie kondycja naszej giełdy. Wczoraj znów przekonaliśmy się, że nawet zaskakujące wyniki (BZ WBK i ING BSK rozczarowały) nie były w stanie wywrzeć większego piętna na całej giełdzie, a odczuły to tylko te spółki. Dlatego dzisiejsze informacje o ogromnych odpisach aktualizacyjnych w PGNiG w IV kwartale (1,4 mld z zysku operacyjnego) zapewne też wpłyną jedynie na notowania tej firmy, a kondycja całego parkietu będzie zależeć od sytuacji na świecie.

Najważniejsze wydarzenia z 20 lutego 2008 r.:

* Inflacja PPI w styczniu wyniosła w Niemczech 3,3%
* Styczniowa inflacja CPI w USA sięgnęła 4,3%, a po wyłączeniu cen żywności i paliw 2,5%
* Cotygodniowy raport o liczbie kredytów hipotecznych zaciąganych w USA przyniósł rozczarowujące wiadomości – ich liczba spadła najbardziej od 4 lat – o 22,6%
* Liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów w styczniu w USA wypadły słabo – pierwszych było 1048 tys., drugich 1012 tys.
* W minutes po posiedzeniu Rezerwy Federalnej z końca stycznia zasygnalizowano gotowość do odwrócenia ostatniej decyzji o obniżce stóp procentowych

Dziś na rynkach
21 II 2008 r.

* Inflacja we Francji osiągnęła w styczniu najwyższy poziom od przynajmniej 12 lat – 3,2%
* Styczniowa sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii
* Grudniowe saldo obrotów bieżących strefy euro
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA
* Lutowy wskaźnik Philadelphia Fed, obrazujący aktywność sektora przemysłowego w rejonie Filadelfii
* Styczniowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury w USA

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.