Poszukiwanie kierunku

Poszukiwanie kierunku
Komentarz Expandera
Data dodania: 2008-02-25 (10:32)

Po zachowaniu rynków giełdowych z ostatnich dni najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższy czas jest utrzymanie się trendu bocznego. Inwestorzy w dalszym ciągu nie mogą się zdecydować, w którą stronę pchnąć indeksy.

W ich reakcjach brakuje spójności. Jednego dnia reagują na złe wiadomości, by kolejnego przechodzić obok nich obojętnie. W takich warunkach trudno o ukształtowanie jednoznacznego trendu. Jednocześnie ze względu na spadkowy kierunek tendencji, jaka obowiązuje od drugiej połowy minionego roku, bardziej prawdopodobne są zniżki niż trwały wzrost. Piątkowe notowania potwierdziły te reguły. Giełdy w USA przez praktycznie cały dzień wyraźnie spadały, by w ostatniej pół godzinie odrobić ze sporą nawiązką wcześniejsze straty. Wiązano to ze sprawą Ambac Financial, drugiego największego gwaranta emisji obligacji na świecie. Do kupna akcji miały zachęcić plany wsparcia i tej i innych podobnych instytucji, tak, by nie straciły swoich ratingów i w efekcie nie doszło do zaostrzenia kryzysu finansowego. Jednak trudno takie tłumaczenia uznać za przekonujące, gdyż sprawa ubezpieczycieli emisji nie była w centrum uwagi inwestorów w poprzednich dniach, więc nie bardzo wiadomo dlaczego akurat teraz miałby się stać tak ważna i skłonić do kupna akcji z całego rynku. Dlatego bardziej racjonalnie brzmi odwołanie się do analizy technicznej i wytłumaczenie przebiegu zdarzeń z tej perspektywy. Tu chodzi o dotarcie Nasdaq do silnego wsparcia, jakim jest styczniowy dołek. To mogło zachęcić część inwestorów do działania. Nie zmienia to faktu, że w tym przypadku mamy do czynienia wciąż jedynie z obroną wsparcia, więc kupujący w dalszym ciągu są w defensywie.

Umacnianie trendu bocznego na rynkach widać było też przez pryzmat reakcji na dane makroekonomiczne. Indeksy aktywności PMI dla strefy euro wypadły w lutym lepiej niż się spodziewano, ale nie przykuło to większej uwagi. Na postrzeganie tego mogły wpływać słabe grudniowe dane o zamówieniach fabrycznych w strefie euro. Warto było też odnotować słabe wyniki sprzedaży detalicznej w Kanadzie w grudniu. Trzeba przyznać, że w dalszym ciągu bilans napływających ze świata informacji jest niekorzystny z punktu widzenia giełd. Więcej jest wiadomości gorszych od spodziewanych niż przekraczających oczekiwania.

Od jakiegoś czasu zwracamy uwagę na słabość chińskiej giełdy. Znalazła potwierdzenie na dzisiejszej sesji, kiedy to tamtejszy CSI 300 spadł o 3,9% i osiągnął najniższy poziom od lata 2007 r. Tym samym zakończył konsolidację trwającą przez ostatnie miesiące i wykonał poważny krok w stronę zakończenia hossy i rozpoczęcia jej korekty. Na dłuższą metę jest to zły sygnał dla wszystkich rynków wschodzących, choć w krótkim, co pokazała choćby dzisiejsza sesja w Azji, nie musi psuć nastrojów. Na słabość chińskiej giełdy trzeba zapewne patrzeć przez pryzmat obaw związanych z drożejącymi produktami rolnymi i nadmierną inflacją. Zachowanie tego rynku będzie dobrym miernikiem tego, w jaki dużym stopniu ta sprawa niepokoi inwestorów. Z nią można też wiązać to, że również na rynku indyjskim trudno idzie odrabianie strat. Oba są bardzo ważne dla ogólnego obrazu emerging markets.

Dziś w centrum uwagi znajdą się dane o sprzedaży i cenach domów na rynku wtórnym w USA. Trudno jednoznacznie rozstrzygać, jak inwestorzy mogą zareagować, bo jak wspomnieliśmy brakuje klarownego klucza do interpretacji napływających wiadomości. Oczekiwania względem rynku nieruchomości są ograniczone i raczej nikt na razie nie spodziewa się poprawy sytuacji. Dlatego chyba tylko zupełnie rozczarowujące dane mogłyby „wstrząsnąć” inwestorami. Można spodziewać się, że skupią się raczej nie na sprzedaży, a cenach domów, które w minionym miesiącu wykazały dużą słabość.

Najważniejsze wydarzenia z 22 lutego 2008 r.:

* Szef Banku Japonii przestrzegł przed wzrostem ryzyka spowolnienia globalnej gospodarki i przyspieszenia inflacji
* Lutowy wskaźnik aktywności sektora usług PMI dla strefy euro wypadł korzystniej od prognoz – wyniósł 52,3 pkt
* Grudniowe zamówienia przemysłowe w strefie euro wzrosły o 2,1%, znacznie mniej niż oczekiwano
* Grudniowa sprzedaż detaliczna w Kanadzie zwiększyła się o 0,6% m/m, a po odjęciu sprzedaży aut spadła o 0,4% m/m – były to rezultaty gorsze od prognozowanych

Dziś na rynkach
25 II 2008 r.

* Styczniowa sprzedaż detaliczna w Polsce
* Styczniowa stopa bezrobocia w Polsce
* Styczniowa sprzedaż i ceny domów na rynku wtórnym w USA

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.