Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

PLN słabszy, rekordowa RPP

PLN słabszy, rekordowa RPP

2021-05-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi test okolic 1,20 USD na eurodolarze oraz podbicie presji podażowej wokół PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5780 PLN za euro, 3,8133 PLN względem dolara amerykańskiego, 5,3004 PLN wobec funta szterlinga oraz 4,1722 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,665% w przypadku obligacji 10-letnich.
Nawet Yellen nie zatrzyma Wall Street

Nawet Yellen nie zatrzyma Wall Street

2021-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Wczorajszy dzień z pewnością nie będzie miło wspominany przez inwestorów. Janet Yellen zasugerowała, że wyższe stopy procentowe byłyby zasadne, aby ograniczyć ryzyko przegrzania gospodarki. Wyższe stopy procentowe to oczywiście odwrotność czerwonej płachty na byka – inwestorzy zdecydowali się wyprzedawać akcje. Szybko doszło jednak do neutralizacji ruchów.

Dolarowy wątek

Dolarowy wątek

2021-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje dzisiaj rozpoczęte wczoraj umocnienie będące wynikiem słów szefowej Departamentu Skarbu, która nie wykluczyła (w luźnej dywagacji?!), że "może się zdarzyć, że stopy procentowe będą musiały nieco wzrosnąć, aby nasza gospodarka się nie przegrzała". Wprawdzie później Janet Yellen zdementowała, że chodziło jej o zapowiedź zacieśnienia polityki w nieodległym terminie, ale czy to wszystko było przypadkowe?
Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

2021-05-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj na rynku ropy naftowej zdecydowanie przeważała strona popytowa. W rezultacie, po wczorajszej sesji notowania tego surowca zbliżyły się już do poziomów tegorocznych maksimów. Cena ropy naftowej WTI przekroczyła poziom 66 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej Brent poruszają się już niewiele poniżej 70 USD za baryłkę. Podczas wczorajszej sesji zadziałały dwa główne czynniki, które sprzyjały zwyżkom notowań ropy naftowej.
Balon próbny

Balon próbny

2021-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
O tym, że pakiety fiskalne prezydenta Bidena mogą doprowadzić do przegrzania amerykańskiej gospodarki jakiś Olivier Blanchard wspominał już kilka miesięcy temu. Oficjalna narracja Fed była jednak taka, że ewentualna inflacja będzie niewysoka i przejściowa. Rynek również chciał wierzyć w ten scenariusz. Jeszcze w ubiegłym tygodniu szef Fed mówił na konferencji po posiedzeniu, że amerykańska gospodarka nadal potrzebuje wsparcia, zaś ewentualna inflacja będzie przejściowa.
Nie zapominajmy, kto jest szefem

Nie zapominajmy, kto jest szefem

2021-05-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Oczekujemy, że pomimo skoku inflacji w kwietniu do 4,3 proc. r/r z 3,2 proc. w marcu, dziś Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej podtrzyma gołębie nastawienie, pozostając przy tłumaczeniu wzrostów cen wpływem czynników przejściowych będących poza kontrolą polityki monetarnej. Po komunikacie nie oczekujemy szczegółowego uzasadnienia dla forward guidance, a nurtujące pytania być może znajdą odpowiedź podczas piątkowej konferencji prezesa Glapińskiego.
PLN w konsolidacji, RPP w kalendarzu

PLN w konsolidacji, RPP w kalendarzu

2021-05-05 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie PLN, pomimo podbicia zmienności wokół eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5535 PLN za euro, 3,7887 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1484 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2671 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,67% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na globalnych rynkach przyniosły podbicie awersji do ryzyka wśród inwestorów.
Sell in May?

Sell in May?

2021-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Początek nowego miesiąca na giełdach nie należy do najlepszych. Oczywiście poczatek maja przynosi za sobą ograniczenie wolumenu ze względu na obchody Dnia Pracy w wielu krajach na świecie. Jak widać maj nie tylko przynosi ochłodzenie w kontekście pogody, ale również nastrojów na giełdzie. Czy doświadczymy realizacji starego rynkowego powiedzenia „sell in May and go away”? Słabsze nastroje miały miejsce pod koniec zeszłego tygodnia, po publikacji względnie dobrych danych PKB z USA, które jednak pokazują, że kraj będzie musiał liczyć się ze sporą inflacją.
Risk-off dominuje na przełomie kwietnia i maja

Risk-off dominuje na przełomie kwietnia i maja

2021-05-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Korekcyjne odbicie w górę wartości amerykańskiego dolara się rozpędza. Po wczorajszej korekcie spadkowej na wykresie indeksu BOSSAPLN, dzisiaj widzimy powrót do zwyżek i stabilizację w okolicach 91,20 pkt. Analogiczne ruchy są widoczne na wykresie EUR/USD, który również – po wczorajszym delikatnym odbiciu w górę, korygującym piątkowe spadki – dzisiaj powraca do zniżek i oscyluje już coraz bliżej bariery 1,20. Jest to element szerszego trendu, bowiem dolar umacnia się także w relacji do wielu innych globalnych walut.
Zmienny przełom miesiąca

Zmienny przełom miesiąca

2021-05-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Niespokojne było przejście w nowy miesiąc. Redukcja pozycji ryzykownych i odbicie dolara w piątek, a potem kupowanie przecenionych akcji i ryzykownych walut w poniedziałek. Dziś już stabilniej, choć kolejne dni zapowiadają się ekscytująco. Huśtawka na rynku akcji i w wycenie dolara to w zasadzie jedyne wydarzenia do zaraportowania za wczorajszą nieobecność.
Tydzień rozpoczęty delikatną zwyżką cen ropy

Tydzień rozpoczęty delikatną zwyżką cen ropy

2021-05-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień na plusie, mimo spadkowej korekty w piątek. Początek nowego tygodnia przyniósł jednak powrót do zwyżek cen tego surowca. Wczoraj notowania ropy WTI powróciły ponad 64 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent – ponad 67 USD za baryłkę. Dzisiaj jednak strona popytowa nie jest już tak silna, a notowania ropy o poranku poruszają się w konsolidacji w okolicach wczorajszych zamknięć.
Presja cenowa nie ustępuje

Presja cenowa nie ustępuje

2021-05-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach globalnych przebiegał w dość sielankowych nastrojach. Publikowane dane były mocne, ale też pokazały rosnące zagrożenie inflacją. Jednocześnie Departament Skarbu USA ogłosił plany pożyczkowe. Najważniejszy wczorajszy raport to ISM dla amerykańskiego przemysłu. Odnotował on spadek z 64,7 do 60,7 pkt wobec wolniejszego wzrostu zamówień, produkcji oraz zatrudnienia.
Złoty pomiędzy CHF, a CPI. Odczyt PMI w kalendarzu

Złoty pomiędzy CHF, a CPI. Odczyt PMI w kalendarzu

2021-05-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi nieco mocniejszego dolara (lekki spadek EUR/USD) oraz brak większych zmian wokół PLN. Wczorajszy okres niższej płynności przyniósł lekkie podbicie wyceny złotego. PLN kwotowany jest następująco: 4,5427 PLN za euro, 3,7744 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1487 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2372 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,7% w przypadku obligacji 10-letnich.
ISM i NFP z USA, decyzja RPP i Banku Anglii

ISM i NFP z USA, decyzja RPP i Banku Anglii

2021-05-01 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Gospodarki rozwinięte są już rozpędzone lub wchodzą w fazę odbicia po covidowych zastojach. Rynki finansowe dyskontują optymistyczne perspektywy drugiej części roku, choć silne wzrosty cen surowców podnoszą obawy o wymknięcie się inflacji spod kontroli. Póki jednak ze strony banków centralnych nie ma sygnałów zmiany nastawienia, powinniśmy widzieć dalsze umocnienie ryzykownych aktywów. W centrum uwagi: ISM i NFP z USA, decyzja RPP i Banku Anglii.
Coś nie zaskakuje...

Coś nie zaskakuje...

2021-04-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatni dzień miesiąca upływa pod znakiem mocniejszego dolara na szerokim rynku (minimalnie silniejszy jest tylko jen), choć zmiany nie są szczególnie duże. Co ciekawe rentowności amerykańskich obligacji nieco się cofnęły (co tłumaczy ruch na USDJPY), a na Wall Street choć pojawiła sie nieco większa zmienność, to optymiści nie dają za wygraną. Bardziej sceptyczni są inwestorzy w Azji, a także w Europie, co można tłumaczyć rozbieżnymi ocenami, co do napływających informacji.
Ciąg dalszy nastąpi

Ciąg dalszy nastąpi

2021-04-30 Komentarz poranny TMS Brokers
Koniec miesiąca przynosi dwustronne wahania na rynku walutowym przy podobnym niezdecydowaniu na rynku akcji, jak i mieszanych sygnałach z rynku długu. Efekt jo-jo dotyka też złotego przy braku rozstrzygnięć w orzeczeniu TSUE ws. kredytów frankowych. Wczorajsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odniesieniu do pytań skierowanych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku w temacie rozstrzygania spraw nad kredytami frankowymi pozostawia niedosyt.
TSUE pomógł giełdzie

TSUE pomógł giełdzie

2021-04-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień ewidentnie należy do GPW. Jeszcze miesiąc temu WIG20 był najniżej w tym roku, zaś po wzrostach z ostatnich dwóch dni zabrakło niewiele do odnotowania tegorocznych szczytów. Wczoraj pomógł wyrok TSUE, który jednak złotemu tak pozytywnie już się nie udzielił. Kwestia kredytów frankowych jest dla polskiego sektora bankowego nadal bardzo istotna. Choć jest duża presja, aby banki proponowały kredytobiorcom korzystne ugody, orzecznictwo może tę presję zmniejszać lub zwiększać.
Wyrok TSUE nie rozładował napięć ze złotego

Wyrok TSUE nie rozładował napięć ze złotego

2021-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi nam mieszany bilans dla dolara. Jego osłabienie, które było widoczne jeszcze wczoraj wieczorem i dzisiaj w nocy zaczyna być redukowane. Wczoraj pretekst do ruchu dał FED, który ponownie okazał się być dość "gołębi" w przekazie. Wprawdzie stwierdzono, że perspektywy dla gospodarki uległy poprawie, to jednak Jerome Powell przyznał, że minie jeszcze sporo czasu, zanim cele banku centralnego w postaci utrwalenia inflacji wokół celu, oraz maksymalizacji zatrudnienia zostaną zrealizowane.
WGC: Popyt na złoto w I kw. br. najmniejszy od 13 lat

WGC: Popyt na złoto w I kw. br. najmniejszy od 13 lat

2021-04-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania złota poruszają się bez wyraźnego kierunku. Jeszcze wczoraj cena kruszcu spadała, testując okolice 1760 USD za uncję jako techniczne wsparcie, ale pod koniec sesji odbiła się od tego poziomu w górę, kończąc sesję na plusie. O powrocie zwyżek na rynek złota wczoraj zadecydował Fed, który nie spełnił oczekiwań inwestorów i nie zaprezentował mniej gołębiego podejścia niż wcześniej – a to negatywnie przełożyło się na wartość amerykańskiego dolara oraz pozytywnie na ceny złota.
Słaby dolar po FOMC, słaby złoty przed TSUE

Słaby dolar po FOMC, słaby złoty przed TSUE

2021-04-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kolejny gołębi przekaz z FOMC i bardzo dobre wyniki spółek technologicznych w USA pomagają zbudować pozytywne nastroje na rynkach. Kontrakty futures na Wall Street odbijają, słabnie dolar. Słaby jest także złoty, który czeka na orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych. Ostrożność inwestorów na wypadek jastrzębich zaskoczeń z FOMC okazała się niepotrzebna. Fed nie zaskoczył zmianami w polityce pieniężnej i przekazie.