Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kolejne spotkanie OPEC+ coraz bliżej

Kolejne spotkanie OPEC+ coraz bliżej

2021-05-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej w centrum uwagi pozostają spekulacje na temat popytu na paliwa w najbliższych miesiącach za sprawą znoszenia restrykcji w USA i Europie – ale utrzymującej się trudnej sytuacji w Azji. Ważnym tematem pozostaje także Iran, a dokładniej, powrót do negocjacji na linii USA-Iran w sprawie paktu nuklearnego. W tej kwestii jednak nadal brakuje konkretów.
Drobne sprawy

Drobne sprawy

2021-05-28 Komentarz poranny TMS Brokers
Zbliżając się do długiego weekendu dla inwestorów z Wielkiej Brytanii i USA, na rynku nie widać większych zmian. Rozliczenia końca miesiąca tylko na chwilę w środę przyniosły odbicie USD, podczas gdy w ostatnich godzinach drobne sprawy decydują o zmienności (GBP, NZD). Jako że inflacja pozostaje w centrum uwagi, dzisiejsze dane z USA mogą jeszcze skupić na moment uwagę.

Wieczny deficyt

Wieczny deficyt

2021-05-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj rynki dostały kolejny powód do świętowania. Prezydent Biden zapowiedział zwiększenie wydatków na infrastrukturę i utrzymanie wysokiego deficytu przez kolejnych… 10 lat. Dla polityków to w zasadzie wieczność, zatem administracja Bidena prowadzi oficjalną politykę chronicznego deficytu. 6 bilionów dolarów – taki ma być kolejny budżet USA zakładający znaczący wzrost wydatków na infrastrukturę.
Mieszana sesja na europejskim rynku akcji

Mieszana sesja na europejskim rynku akcji

2021-05-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie nie przyniosła jasnego kierunku. Początek handlu przyniósł spadki na głównych parkietach na Starym Kontynencie, jednak w drugiej części dnia mogliśmy obserwować odreagowanie. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy DAX zakończył czwartkową sesję 0,28% niżej, z kolei londyński FTSE100 przecenił się 0,1%, a francuski CAC40 dodał 0,69%.
Oczekiwanie na dane makro z USA

Oczekiwanie na dane makro z USA

2021-05-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Podczas wczorajszej sesji na rynku amerykańskiego dolara zaobserwowaliśmy dynamiczny zwrot akcji. Wartość indeksu dolara odbiła mocno w górę, nadrabiając z nawiązką straty z wcześniejszych dwóch dni. Dzisiaj co prawda zwyżka już wyhamowała, jednak na rynku amerykańskiego dolara widać zmianę nastawienia inwestorów.
Ożywienie popytu na złoto w Chinach

Ożywienie popytu na złoto w Chinach

2021-05-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku złota już od dwóch miesięcy obserwujemy niemal nieprzerwane zwyżki. Strona popytowa ma delikatną przewagę także dzisiaj rano, jednak dotarcie notowań złota do psychologicznej bariery na poziomie 1900 USD za uncję wywołało pewną presję podaży. Ostatnie dynamiczne zwyżki pchnęły notowania złota w rejon wykupienia, co z technicznego punktu widzenia tworzy zagrożenie korektą spadkową.
Ach, ten podstępny NBP!

Ach, ten podstępny NBP!

2021-05-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Ruchy związane z rozliczeniem miesiąca zaczynają ujawniać się na rynku walutowym, szczególnie jeśli kalendarz makroekonomiczny świeci pustkami i brak jest impulsów do podtrzymania dotychczasowej narracji reflacyjnej. Dolar zanotował przycinanie krótkich pozycji; realizacja zysków dosięgnęła też złotego. Burza rozpętała się za to na polskim rynku długu, gdzie Narodowy Bank Polski skupił mniej papierów niż miał zaoferowanych, inicjując tym samym dyskusję o dyskretnym wygaszaniu QE. Niepotrzebnie.
Chiny poza radarem

Chiny poza radarem

2021-05-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Zalew pieniądza na rynku sprawia, że inwestorzy wieloma tematami się nie interesują, zaś media o nich nie piszą, bo skoro rynek nie reaguje, to znaczy przecież, że tematu nie ma. Mimo to, relacje USA-Chiny to jeden z ważniejszych wątków fundamentalnych i warto do niego wracać. Pewnym echem, głównie w mediach politycznych a nie rynkowych, odbiły się wypowiedzi prezydenta Bidena, ws. dochodzeń dotyczących początków pandemii COVID19.
Korekta PLN w ślad za odbiciem dolara

Korekta PLN w ślad za odbiciem dolara

2021-05-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi lokalną korektę eurodolara co generuje ruch spadkowy na PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4993 PLN za euro, 3,6913 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1133 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2094 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,836% w przypadku obligacji 10-letnich.
Rynek akcji czeka na jutrzejsze dane z USA

Rynek akcji czeka na jutrzejsze dane z USA

2021-05-26 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większych emocji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień od nieznacznych wzrostów, które później zostały wymazane. Ostatecznie środowa sesja zakończyła się następująco: niemiecki DAX stracił niecałe 0,1%, oddalając się nieznacznie od ustanowionych wczoraj historycznych maksimów, z kolei francuski CAC40 zyskał 0,02%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,04% niżej.
Dynamiczna zwyżka nowozelandzkiego dolara

Dynamiczna zwyżka nowozelandzkiego dolara

2021-05-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Notowania amerykańskiego dolara w średnioterminowej perspektywie pozostają pod presją podaży, ale tempo spadków jest coraz mniejsze. Już wczoraj widać było pewną kontrę strony popytowej na wykresie amerykańskiego dolara. Dzisiaj rano dolar rozpoczął sesję nisko, ale na razie wypracowuje delikatne wzrostowe odbicie. Wczorajsze dane makro ze Stanów Zjednoczonych (sprzedaż domów, indeks Conference Board, indeks Fed z Richmond) nieco rozczarowały, co dało pretekst do względnej słabości indeksów akcji oraz odbicia dolara.
Przeszkody dla wzrostów eurodolara

Przeszkody dla wzrostów eurodolara

2021-05-26 Komentarz poranny TMS Brokers
Zaskakująco nie ze strony Fed, jak to rynek się dotychczas obawiał, ale z EBC zaczęły dochodzić sygnały, które mogą zahamować wzrosty EUR/USD. Droższe euro zaczyna przeszkadzać EBC, nawet jeśli presja wzrostowa wynika z nastawienia do dolara. Zaskakująco gołębio starał się wczoraj wybrzmieć członek Rady Zarządzającej EBC Villeroy. Przypomniał, że bank posiada potężne narzędzia, by utrzymać łagodną politykę, a EBC jest co najmniej tak samo akomodacyjny i będzie co najmniej tak samo cierpliwy jak Fed.
Iran i zapasy ropy naftowej w centrum uwagi

Iran i zapasy ropy naftowej w centrum uwagi

2021-05-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Podczas sesji w piątek i poniedziałek notowania ropy naftowej wyraźnie zwyżkowały, niwelując spadki z wcześniejszych dni. W rezultacie, cena ropy znajduje się z powrotem niedaleko tegorocznych maksimów. W przypadku ropy gatunku WTI, mówimy tu o okolicach 66 USD za baryłkę, z kolei na rynku ropy naftowej Brent powróciliśmy do okolic 68,50 USD za baryłkę. A to otwiera na nowo dyskusję o możliwości ataku na psychologiczną barierę na poziomie 70 USD za baryłkę.
Niepokojące dane

Niepokojące dane

2021-05-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Dlaczego najmocniejszemu odbiciu gospodarczemu od lat towarzyszą przeciętne nastroje konsumentów? Dlaczego maleje sprzedaż domów, a jednocześnie silnie rosną ceny nieruchomości? Publikowane wczoraj dane z USA dają do myślenia. Czy tak wygląda trwałe ożywienie? Dla przypomnienia, w USA sprzedaż detaliczna już dawno przekroczyła poziomy sprzed pandemii. Dzięki olbrzymim transferom, a ostatnio także ożywieniu na rynku pracy jest ok. 20% wyższa niż na koniec 2019 roku!
Czy inwestorzy nie patrzą już na inflację?

Czy inwestorzy nie patrzą już na inflację?

2021-05-25 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy giełdowi nie patrzą już na inflację. Przynajmniej na krótką chwilę. Dzisiejsza sesja jest bardzo spokojna i uczestnicy rynku przestali na moment przejmować się kwestią rosnących cen, biorąc pod uwagę utrzymanie zdania ze strony Rezerwy Federalnej. Jednak czy na horyzoncie mamy dostępne jakieś bardzo pozytywne informacje, które mogłyby pobudzić Wall Street i inne rynki do dalszych wzrostów?
Bal nadal trwa ...

Bal nadal trwa ...

2021-05-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje we wtorek wczorajszą słabość wspieraną "gołębimi" komentarzami ze strony FED. Do cytowanej wczoraj po południu Lael Brainard z zarządu FED, dołączyli jeszcze George, Bostic, oraz nawet Bullard, którzy powtarzali mantrę o "przejściowym" podbiciu inflacji i braku konieczności dyskusji o zacieśnieniu polityki monetarnej. Rentowności 10-letnich obligacji zjechały poniżej 1,60 proc., a rynki akcji notują wspinaczkę w górę. Korekcyjne odbicie notują też kryptowaluty, co generalnie podbija globalny risk-on.
Miedź - Zapowiedzi kontroli cen metali w Chinach

Miedź - Zapowiedzi kontroli cen metali w Chinach

2021-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi mają za sobą serię zniżek. Ruch spadkowy z ostatnich kilku dni nie jest jednak zaskoczeniem, biorąc pod uwagę ogromną skalę wcześniejszych wzrostów. Zwyżki cen miedzi w drugiej połowie kwietnia i na początku maja były napędzane już głównie przez kapitał spekulacyjny, co później otworzyło drogę do realizacji zysków oraz właśnie spadkowego ruchu. Bieżący tydzień na rynku miedzi rozpoczął się delikatną zwyżką, ale już dzisiaj na nowo widać presję strony podażowej.
Czasami koniecznym jest powiedzieć coś wprost

Czasami koniecznym jest powiedzieć coś wprost

2021-05-25 Komentarz poranny TMS Brokers
Pozytywne nastroje dominują na początku tygodnia, dając wsparcie dla odbicia na rynku akcji. Trwająca debata nad przyszłością inflacji i implikacjami dla polityki monetarnej (głównie Fed) dostała świeżego paliwa w postaci uspokajających komentarzy z Fed, które stają w kontrze do opinii narosłych po publikacji minutek FOMC w ubiegłym tygodniu.
Złoty na fali

Złoty na fali

2021-05-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek był bardzo udanym dniem dla złotego. Kurs euro znalazł się poniżej 4,48, zaś dolara poniżej 3,67, a to oznacza kolejne wielotygodniowe rekordy. Naszej walucie sprzyja przede wszystkim sytuacja na rynkach globalnych. Jeśli ktoś zastanawia się, co jest paliwem umocnienia naszej waluty wystarczy spojrzeć na notowania forinta. Węgierka waluta w ciągu ostatniego miesiąca umocniła się wobec euro o 8% (w tym czasie złoty zyskał nieco ponad 2%).
Powrót Iranu na globalny rynek ropy naftowej nie taki pewny

Powrót Iranu na globalny rynek ropy naftowej nie taki pewny

2021-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po ubiegłotygodniowych zniżkach, notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia powracają do zwyżek. W dużej mierze do ruchu w górę przyczyniły się informacje na temat Iranu. Okazuje się, że powrót irańskiej ropy naftowej na globalny rynek może nie być tak rychły jak tego oczekiwano. W poprzednim tygodniu rynek ropy naftowej został zdominowany przez informacje dotyczące prowadzonych negocjacji w sprawie paktu nuklearnego na linii USA-Iran.