Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
1-4-3-3 ważniejsze niż 1,19
2021-06-29 Komentarz poranny TMS BrokersNa rynkach nie widać zapału do wzmożonej aktywności. Z braku lepszych tematów Azja skupiła uwagę na rozprzestrzenianiu się szczepu Delta wirusa Covid-19, ale w Europie temat raczej zostanie wyciszony. Jest bardziej prawdopodobne, że traderzy w Londynie i Frankfurcie będą przede wszystkim rozmawiać o dzisiejszym meczu.
Polacy wycofują depozyty najszybciej w historii
2021-06-29 Analizy HRE InvestmentsPrawie 6 mld zł – o tyle stopniał w ciągu miesiąca majątek Polaków trzymany w bankach - sugerują najnowsze dane NBP. To najszybszy odpływ w historii. Pieniądze wyparowały nie tylko z lokat, ale też z rachunków zwykłych i oszczędnościowych. Do tego, że pieniądze uciekają z lokat zdążyliśmy się już przyzwyczaić. W sumie trudno się dziwić skoro powierzając bankowi na rok kwotę 10 tysięcy złotych możemy jedynie liczyć na 12,96 złotych odsetek.
Wall Street cieszy się z… wirusa
2021-06-29 Poranny komentarz walutowy XTBMówi się, że pieniądze nie mają uczuć. Jednak niezwykle rzadko dochodzi do sytuacji, gdy rynki „cieszą się” wprost z ludzkiego nieszczęścia. Do takiej sytuacji doprowadziła nieodpowiedzialna polityka Fed. Poniedziałek stał pod hasłem „delta plus”. Wielomiesięczny rekord infekcji w Wielkiej Brytanii, która jest przecież europejskim liderem jeśli chodzi o tempo szczepień, zasiał obawy, że szykuje nam się kolejna fala zachorowań, a co za tym idzie – kolejne restrykcje.
Wariant Delta zagrozi rynkowi akcji?
2021-06-28 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy żadnych kluczowych danych makro, dlatego też inwestorzy skupili się na innych informacjach… a mianowicie na nowym wariancie (Delta) koronawirusa. Nowa mutacja COVID-19 szerzy się w szczególności w Wielkiej Brytanii, gdzie stanowi ona około 90% nowych zakażeń. Z ostatnich doniesień wynika jednak, że w innych krajach europejskich także widać coraz większy odsetek zachowań wywołanych właśnie tym wariantem.
Na rynkach chłodniej niż na dworze
2021-06-28 Komentarz poranny TMS BrokersStabilizacja zagościła na rynkach finansowych bez oznak gorączkowej rewizji oczekiwań dotyczących ożywienia gospodarczego (w obliczu zagrożenia szczepem Delta) i ścieżki polityki monetarnej Fed i innych. Nowe rekordy indeksów sugerują, że warunki rynkowe są pozytywne i inwestorzy preferują podtrzymywać ten stan do czasu pojawienia się nowego katalizatora. Przed nami możliwy tydzień sennego wyczekiwania na piątkowy raport NFP.
Dolar nie poddaje się presji
2021-06-28 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynkach akcji po posiedzeniu Fed nie ma już śladu – indeksy na Wall Street są już na nowych rekordowych poziomach. Jednak dolar utrzymuje większość umocnienia, a problemy innych walut są dla niego szansą. Zgodnie z oczekiwaniami chór wystąpień przedstawicieli Fed w ubiegłym tygodniu robił wszystko, aby zatrzeć negatywny ślad po czerwcowym posiedzeniu i dokładnie tak się stało – indeksy na Wall Street szybko powędrowały na nowe maksima.
Dyscyplina amerykańskich spółek wydobywających ropę naftową
2021-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej zakończyły na plusie cztery ostatnie tygodnie. Z technicznego punktu widzenia, rynek ten dotarł już do rejonu wykupienia, więc w bieżącym tygodniu pod tym kątem możemy obserwować pewną presję ze strony sprzedających. Nie zmienia to jednak faktu, że fundamentalnie sytuacja na rynku ropy naftowej cały czas sprzyja kupującym. Jednym z elementów, które przyczyniają się do obserwowanej już od wielu tygodni zwyżki notowań ropy naftowej, jest powolne tempo zwiększania produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
PCE Core, jest się czego obawiać?
2021-06-25 Raport DM BOŚ z rynku walutDolar powrócił do słabości wspierany przez utrzymujący się lekki tryb risk-on na rynkach. Uwagę zwracają doniesienia o zawarciu porozumienia przez prezydenta Bidena z ponadpartyjną grupą 10 senatorów, co do "ram" pakietu infrastrukturalnego - wydatki mają sięgnąć 953 mld USD. Szanse na jego szybką legislację są jednak tonowane przez lidera mniejszości republikańskiej McConnella. To pozwoliło jednak indeksom na Wall Street zamknąć czwartkowy handel na nowych szczytach.
Pszenica na drodze do trzeciego z kolei spadkowego tygodnia
2021-06-25 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania pszenicy w ostatnich tygodniach znajdują się pod presją podaży. W dużym stopniu wynika ona z coraz lepszych prognoz dotyczących produkcji pszenicy na świecie w tym roku. Globalna produkcja tego zboża ma być bowiem rekordowa, nawet mimo problemów z uprawami w niektórych częściach świata. Międzynarodowa Rada Zbożowa (International Grains Council, IGC) wczoraj obniżyła prognozy produkcji pszenicy na świecie w sezonie 2021/2022 o 1 mln ton do poziomu 789 mln ton. To jest jednak nadal historyczny rekord produkcji tego zboża.
W pozytywnym tonie
2021-06-25 Komentarz poranny TMS BrokersW piątek pozytywny nastrój jest przeciągany na kolejny dzień, kiedy proryzykowny ton nadały nowe rekordy indeksów na Wall Street. Katalizatorem są doniesienia z USA o osiągnięciu porozumienia w sprawie planów infrastrukturalnych. Dobry klimat wspiera aktywa ryzykowne, choć zmienność na FX jest niska. Prezydent Biden ogłosił, że osiągnął ponadpartyjne porozumienie z 10 senatorami w sprawie „ram” planu inwestycji infrastrukturalnych.
Delta, czy się tym przejmować?
2021-06-24 Raport DM BOŚ z rynku walutBrak zdecydowania na rynku dolara trwa nadal, w czwartek rano amerykańska waluta jest słabsza, choć zmiany są minimalne. Opublikowane wczoraj po południu nieco słabsze szacunki indeksów PMI dla USA (mocniejsze cofniecie w usługach w czerwcu), zostały zestawione z "jastrzębimi" komentarzami członków FED - Roberta Kaplana i Raphaela Bostica, którzy dali do zrozumienia, że jesień może być dobrym okresem na decyzję o ograniczeniu skali skupu aktywów (tapering).
Sprzeczne informacje na temat naftowych sankcji na Iran
2021-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj wzbiły się na nowe kilkuletnie maksima, aczkolwiek po tak istotnej zwyżce pojawiła się pewna presja podażowa i ostatecznie cała wczorajsza sesja zakończyła się na niewielkim plusie. Strona popytowa się jednak nie poddaje, a dzisiejszy poranek przynosi na rynku ropy spokojną konsolidację. Impulsem do zwyżek cen ropy naftowej były dane dotyczące dużego spadku zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu, podawane zarówno przez Amerykański Instytut Paliw, jak i Departament Energii.
Dane znaczą tyle, ile mają wpływu na decyzje banków centralnych
2021-06-24 Komentarz poranny TMS BrokersWczorajsza reakcja na dane z Eurolandu i USA pokazuje, gdzie aktualnie koncentruje się uwaga inwestorów. Ostrożne stanowisko EBC skazuje lepsze dane z Europy na bycie ignorowanymi, podczas gdy wahania wskaźników z USA podsycają debatę o przyszłych ruchach Fed. Słabość USD po gorszym PMI została jednak zblokowana jastrzębimi wzmianki przedstawicieli Fed.
Kiedy Bank Anglii podniesie stopy?
2021-06-24 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnim czasie więcej zaczyna mówić się o podwyżkach stóp procentowych i to paradoksalnie za sprawą Fed, który od takiej podwyżki jest nadal bardzo daleko. Czy dziś głos w tej sprawie dołoży Bank Anglii? Funt był wiosną faworytem inwestorów, gdyż problemy dolara (nadpłynność) w połączeniu z szybkim tempem szczepień na Wyspach dawały jasną perspektywę normalizacji.
PLN bez większych zmian, podwyżki stóp w regionie CEE
2021-06-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi bardziej znaczących zmian w układzie sił – eurodolar konsoliduje przy 1,1930 USD podczas gdy PLN notuje podwyższoną zmienność blisko 4,50 EUR/PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5282 PLN za euro, 3,7974 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1274 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2903 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,797% w przypadku obligacji 10-letnich.
Spadki w Europie i mieszane nastroje w USA
2021-06-23 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na głównych indeksach giełdowych na Starym Kontynencie rozpoczęła się w rejonach poziomu odniesienia bądź nieznacznie nad kreską. Niemniej tuż po 9:00 mogliśmy obserwować przejęcie inicjatywy przez stronę sprzedającą. Niemiecki indeks giełdowy Dax cofnął się niemal 200 punktów, po czym obserwowaliśmy próbę wygenerowania korekty wzrostowej. Sił nie starczyło na długo przez co do końca dnia notowania ponownie wróciły w rejony sesyjnych minimów, nawet je pogłębiając.
OPEC+ rozważa kontynuację wzrostów produkcji od sierpnia
2021-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej utrzymują systematyczne zwyżki. Wczoraj stronie popytowej na tym rynku sprzyjały informacje zawarte w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw (API). Raport tej instytucji podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 7,2 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano zniżki o połowę mniejszej (o około 3,5 mln baryłek). Dzisiaj swój raport na temat zapasów przedstawi amerykański Departament Energii.
Lokalni w grze...
2021-06-23 Raport DM BOŚ z rynku walutŚroda przynosi mieszany bilans dla dolara, niezależnie od faktu, że podczas wczorajszych zeznań w Kongresie prezes FED wybrzmiał raczej "gołębio". Powell dał do zrozumienia, że przy podejmowaniu decyzji będzie brał też pod uwagę sytuację na rynku pracy, a tutaj nadal wymagane są "szerokie i włączające" działania aktywizujące. To nieco ograniczyło obawy przed wcześniejszym zwrotem w polityce przez FED, chociaż tak naprawdę wiele będzie zależeć od publikacji makro, jakie zobaczymy w lipcu.
Potęga interpretacji
2021-06-23 Komentarz poranny TMS BrokersPrezes Fed Powell nie powiedział wczoraj nic nowego, ale to wystarczyło, by załagodzić zeszłotygodniowe strachy związane z jastrzębim zwrotem FOMC. Odbicie apetytu na ryzyko utrzymuje się, a dziś uwagę od Fed mogą odciągnąć wstępne odczyty PMI z Europy o USA. Złoty jest silniejszy, a w tle podwyżki stóp procentowych w regionie. Im więcej komentarzy przedstawicieli Fed, tym większa waga ich słów kosztem przejmowania się „kropkami” z projekcji stóp procentowych.
Węgry już podnoszą stopy procentowe
2021-06-23 Poranny komentarz walutowy XTBJak zapowiadali tak zrobili – Węgrzy podnieśli stopy procentowe, a do tego komunikują kolejne ruchy, które mają nie dopuścić do przegrzania gospodarki i sprowadzić inflację na niższe poziomy. To odosobnione działanie, dlatego przekłada się na umocnienie forinta. Główna stopa procentowa wynosi teraz na Węgrzech 0,9% - wczoraj Bank Węgier zdecydował o jej podwyższeniu o 30 punktów bazowych, czyli minimalnie więcej niż oczekiwano. Dodatkowo Węgrzy sugerują, że na jednym ruchu się nie skończy.