Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Niegroźny rykoszet

Niegroźny rykoszet

2021-05-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Ubiegłotygodniowe zawirowania pośród ryzykownych aktywów miały swoje źródło w tąpnięciu na rynku kryptowalut. Ale korekta nie ma kontynuacji i rynek akcji oraz walutowy starają się podtrzymać klimat risk-on. Weekend przyniósł kolejną huśtawkę ceny bitcoina (spadek o ponad 13 proc. i późniejsze odbicie), ale dziś nie widać rykoszetowej reakcji na FX i indeksach.
Nadal dużo pieniądza na rynku

Nadal dużo pieniądza na rynku

2021-05-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień przyniósł kolejne sygnały bardzo silnej presji inflacyjnej. Rynki sobie jednak niewiele z tego robią – rentowności amerykańskiego długu w drugiej połowie tygodnia wręcz spadały. Na rynkach jest nadal za dużo pieniądza. Indeksy PMI wskazały za maj wskazały na utrzymanie się niezwykle mocnej koniunktury w przemyśle i na silną poprawę w usługach.

Krach na rynku kryptowalut - Bitcoin spadł o połowę (50%)!

Krach na rynku kryptowalut - Bitcoin spadł o połowę (50%)!

2021-05-22 Informacje z rynku kryptowalut
Maj nie jest dobrym miesiącem dla posiadaczy kryptowalut, którzy grają na wzrost kryptomonet. Od szczytu (ATH) kursu Bitcoina 14 kwietnia 2021 roku, kurs tej największej kryptowaluty spadł już o ok. 50%! Gwałtowne korekty są efektem długoterminowych wzrostów oraz zamykaniem długich pozycji przez dużych graczy. Do spadku wyceny kryptowalut przyczyniają się także działania banków centralnych, w tym min. Ludowego Banku Chin, który ostrzega przed kryptowalutami oraz konsekwencjami związanymi z jego wykorzystaniem.
Dolar przegranym tygodnia

Dolar przegranym tygodnia

2021-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar w piątek odbija na szerokim rynku odreagowując czwartkową słabość. Rentowności jednak schodzą niżej (1,62 proc.), a kontrakty na Wall Street pozostają wysoko po wczorajszym odbiciu indeksów - tym samym korekcyjny wzrost dolara może nie mieć mocnych podstaw. Zwłaszcza, że na rynku dominuje przekonanie, że FED będzie znacznie wolniej dokonywał zmian w polityce monetarnej, niż inni. Chyba, że zostanie do tego zmuszony sytuacją, ale na razie nowe odczyty makro wypadają poniżej oczekiwań (wczorajsze cotygodniowe bezrobocie i indeks Philly FED).
Wall Street jeszcze nie dyskontuje podwyżek stóp

Wall Street jeszcze nie dyskontuje podwyżek stóp

2021-05-21 Komentarz poranny TMS Brokers
W szeregach Rezerwy Federalnej robi się ciekawie. Protokół z kwietniowego posiedzenia FOMC pokazał pierwsze pęknięcia. Niektórzy członkowie zaczynają dobitniej wskazywać, że debata na temat wcześniejszego zakończenia aktywów powinna była już się odbyć. Jednym z takich jastrzębi jest Rober Kaplan. Niestety aktualnie nie ma on prawa głosu na posiedzeniu.
Net-zero dzieli rynek ropy naftowej

Net-zero dzieli rynek ropy naftowej

2021-05-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj przyspieszyły zniżkę, schodząc już do najniższych poziomów od 4 tygodni. Cena tego surowca w USA dzisiaj rano porusza się w okolicach 62 USD za baryłkę, zaś notowania ropy naftowej Brent oscylują w okolicach 65 USD za baryłkę – a więc oddaliły się już znacznie od testowanej jeszcze na początku tygodnia bariery 70 USD za baryłkę.
Forint napędza złotego

Forint napędza złotego

2021-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty tak mocny nie był od kilku miesięcy. Euro jest najtańsze od lutego, dolar od stycznia. Złotemu pomagają przede wszystkim czynniki globalne, a w tym tygodniu dodatkowo napędza go drożejący forint. Węgierski forint umacnia się w imponującym tempie po wypowiedziach wiceszefa banku centralnego, który w zasadzie wprost zapowiedział cykl podwyżek stóp procentowych. To odpowiedź na wzrost inflacji, która na Węgrzech przekroczyła już 5%.
Czy to koniec wirtualnej wyprzedaży?

Czy to koniec wirtualnej wyprzedaży?

2021-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Tak spokojnie na rynku nie było naprawdę od dawna. Chociaż wciąż wydaje się, że nastroje są naprawdę bardzo kruche, trudno powiedzieć coś negatywnego na temat dzisiejszej sesji, nawet pomimo tego, że wczorajsze sygnały sugerowały zupełnie coś innego. Wczoraj obserwowaliśmy naprawdę bardzo silną wyprzedaż na wielu rynkach, choć w oczy najmocniej rzuciła się totalna wyprzedaż na rynku kryptowalut, sięgająca ponad 50% w przypadku niektórych tokenów.
Kryterium zmienności

Kryterium zmienności

2021-05-20 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieco koryguje na szerokim rynku po wieczornym podbiciu wywołanym publikacją "minutek" FED. Ujawnione zapiski z ostatniego posiedzenia banku centralnego wskazały, że "pewna liczba" członków tego gremium zwróciła uwagę, że w przypadku dalszego ożywienia gospodarki zasadna może okazać się dyskusja nt. taperingu, czyli zmian w tempie skupu aktywów.
Notowania ropy naftowej pod presją podaży

Notowania ropy naftowej pod presją podaży

2021-05-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowaniom ropy naftowej w pierwszej połowie bieżącego tygodnia nie udało się wybić na nowe tegoroczne maksima. W przypadku cen ropy naftowej Brent, nie doszło więc do przełamania psychologicznej bariery na poziomie 70 USD za baryłkę. Zamiast tego, notowania tego surowca dynamicznie odbiły w dół. Tak wyraźna zniżka pogorszyła perspektywy krótkoterminowe dla cen ropy naftowej.
Początek debaty o początku końca

Początek debaty o początku końca

2021-05-20 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsze minutki FOMC pokazały, że przedstawiciele Rezerwy Federalnej byli ostrożnie optymistyczni co do ożywienia gospodarczego w USA, podczas kwietniowego posiedzenia banku centralnego. Niektórzy członkowie Fed-u zasygnalizowali, że byliby otwarci na dyskusje o ograniczeniu skupu aktywów w „pewnym momencie”.
NBP: Od początku 2021 roku ceny mieszkań w górę

NBP: Od początku 2021 roku ceny mieszkań w górę

2021-05-20 Analizy HRE Investments
Pierwsze miesiące roku przyniosły kolejne wzrosty cen mieszkań – sugerują dane NBP. Trudno dziś znaleźć miasta, w których stawki faktycznie spadają. Podobnie powinno być w kolejnych kwartałach.
Narodowy Bank Polski upublicznił właśnie dane na temat cen mieszkań za pierwszy kwartał br. Na 7 największych rynkach przeciętna cena transakcyjna lokalu od dewelopera była o 7,7% wyższa niż rok wcześniej. W przypadku mieszkań używanych wzrosty cen były skromniejsze.
Waluty niewzruszone krypto-krachem

Waluty niewzruszone krypto-krachem

2021-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy dzień stał pod znakiem załamania cen kryptowalut. Odbiło się to pewnym echem na rynkach akcji, ale rynek walutowy pozostał niewzruszony. Wielkiego znaczenia nie miała też wczorajsza publikacja minutes Fed. Po tygodniach euforycznych wzrostów na rynku kryptowalut przyszło załamanie podobne do tego z początku 2018 roku. Cena Bitcoina w pewnym momencie znalazła się ponad 50% poniżej szczytu, a wiele walut ponad 50% straciło w kilka godzin.
Wyprzedaż na rynku akcji przed publikacją protokołu FOMC

Wyprzedaż na rynku akcji przed publikacją protokołu FOMC

2021-05-19 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować wyraźne pogorszenie sentymentu i spadki na indeksach giełdowych na świecie. Główne benchmarki ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzisiejszy handel pod kreską, a w kolejnych godzinach przecena jest pogłębiana. Na nieco ponad godzinę przed zamknięciem notowań, niemiecki DAX traci 2,5%, z kolei francuski CAC40 notowany jest 2,25% niżej, podczas gdy londyński FTSE 100 zniżkuje 1,8%.
Dolar ugnie się pod globalnym risk-off...

Dolar ugnie się pod globalnym risk-off...

2021-05-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi mieszane wskazania wokół dolara, po tym jak wczoraj Wall Street zaliczyła mocniejszą korektę, a rentowności obligacji utrzymały wcześniejsze poziomy po obserwowanym w poniedziałek podbiciu. Niemniej przeważa podejście, że amerykańska waluta pozostanie słaba, gdyż FED nie będzie tym bankiem centralnym, który będzie szybko reagował na obawy związane z inflacją, a te za chwilę staną się dominującym wątkiem na rynkach.
Krytyka Fed-u

Krytyka Fed-u

2021-05-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Dziś wieczorem poznamy minutki FOMC. Tym razem nie będzie konferencji prasowej prezesa Jeromego Powella. Rynek będzie interpretował jedynie protokół po posiedzeniu. Zaskoczeń raczej nie powinniśmy się spodziewać. Retoryka Fed-u jest jasna i czytelna. Rezerwa Federalna prawdopodobnie nie ugnie się nawet krytyce znanego ekonomisty Lawrenca Summersa.
Zwyżka cen złota, Fed w centrum uwagi

Zwyżka cen złota, Fed w centrum uwagi

2021-05-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowej dynamicznej zwyżce, wczoraj notowania złota wzrosły już delikatnie. Dzisiaj rano ceny kruszcu kontynuują delikatny ruch w górę, oscylując tuż powyżej poziomu 1870 USD za uncję. To najwyższe poziomy notowań złota od stycznia bieżącego roku. Zwyżce notowań złota już od ponad półtora miesiąca sprzyja ruch spadkowy notowań amerykańskiego dolara, z którym ceny kruszcu są negatywnie skorelowane.
Słaby dolar przed minutes

Słaby dolar przed minutes

2021-05-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar tanieje na potęgę. Po raz ostatni mniej niż 3,70 złotego za dolara płaciliśmy w lutym, ale są waluty, które już wobec dolara notują wieloletnie szczyty. Inwestorzy widzą niechęć Fed do jakiejkolwiek reakcji na rosnącą inflację. Dziś ważnym wydarzeniem jest publikacja zapisu z kwietniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego.
Zmiana paradygmatów

Zmiana paradygmatów

2021-05-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi wyraźniejsze osłabienie dolara, chociaż handel na Wall Street zakończył się niewielką przeceną, a rentowności amerykańskich obligacji pozostały wokół 1,6450 proc. po wczorajszym podbiciu (10-latki). Być może dlatego, że temu pesymizmowi nie ulegli inwestorzy azjatyccy - indeksy giełdowe poszły w górę, w tym wyraźnie odreagował tajwański TAIEX po wcześniejszym silnym spadku. Warto odnotować kilka wypowiedzi oficjeli FED.
Notowania ropy naftowej przy tegorocznych maksimach

Notowania ropy naftowej przy tegorocznych maksimach

2021-05-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej nie odpuszcza. Cena tego surowca co prawda zakończyła miniony tydzień neutralnie, ale bieżący tydzień rozpoczęła od zwyżki. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI oscylują obecnie w okolicach 66,50 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent znajduje się już w rejonie psychologicznej bariery na poziomie 70 USD za baryłkę.