Cięcie prognoz popytu na ropę naftową przez OPEC

Cięcie prognoz popytu na ropę naftową przez OPEC
Data dodania: 2021-11-12 (10:24) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Na rynku ropy naftowej kończy się kolejny nerwowy tydzień, przynoszący dynamiczne zmiany nastrojów: od euforii inwestorów na początku tygodnia do istotnych przecen w jego drugiej połowie. Cena ropy naftowej WTI porusza się jednak nadal w okolicach 81 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w rejonie 82 USD za baryłkę – a więc nadal notowania ropy nie oddaliły się istotnie od tegorocznych maksimów. Niemniej, negatywne informacje na rynku ropy naftowej przestawił w czwartek kartel OPEC.

Instytucja ta w swoim miesięcznym raporcie analitycznym obniżyła bowiem prognozy globalnego popytu na ropę naftową w IV kwartale bieżącego roku. Obecnie kartel ocenia, że w tym kwartale popyt na ropę na świecie znajdzie się na poziomie 99,49 mln baryłek dziennie, co jest wynikiem o 330 tys. baryłek dziennie niższym niż podano w poprzedniej prognozie. Oczywiście jednocześnie, spadły prognozy popytu dla całego 2021 roku.

OPEC tłumaczy tę rewizję prosto – popyt ma być niższy ze względu na obserwowane obecnie wysokie ceny ropy naftowej. Według kartelu, globalny popyt na ropę naftową sięgnie bariery 100 mln baryłek dziennie dopiero w III kwartale 2022 roku, czyli później niż dotychczas zakładano (miała to być połowa przyszłego roku).

Dodatkowo, OPEC prognozuje szybszy niż dotychczas wzrost produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie, kartel potwierdził zamiar stopniowego zwiększania wydobycia ropy w krajach członkowskich OPEC, aczkolwiek przyznaje, że niektóre państwa miały trudności w osiągnięciu swoich limitów.

Wszystkie powyższe informacje tworzą obraz, który dla strony popytowej na rynku ropy jest mało korzystny. Notowania ropy mogą znaleźć się pod wyraźniejszą presją podaży w obliczu coraz większej produkcji oraz stłumionego popytu na ropę.

ZŁOTO

Cena złota najwyżej od pięciu miesięcy.

Notowania złota w ostatnich tygodniach rosną, a strona popytowa szczególną siłę pokazała w drugiej połowie poprzedniego tygodnia oraz w bieżącym tygodniu. Ostatnie kilka dni to dla złota czas nieprzerwanych zwyżek – złoto ma za sobą sześć wzrostowych sesji z kolei, które doprowadziły notowania kruszcu do okolic 1860 USD za uncję. To najwyższe poziomy notowań złota od połowy czerwca bieżącego roku, a więc od pięciu miesięcy. Dzisiaj rano cena złota delikatnie spada, jednak i tak porusza się blisko wypracowanych kilkumiesięcznych szczytów.

O ile w poprzednim tygodniu impulsem do zwyżek cen złota okazało się stonowane podejście Rezerwy Federalnej do zacieśniania polityki monetarnej, to w tym tygodniu najmocniejszy pozytywny wpływ na ceny kruszcu miały środowe dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych. Październikowy odczyt inflacji CPI znalazł się na najwyższym poziomie od ponad 30 lat, co dla wielu inwestorów było argumentem przekonującym ich do uzupełnienia swojego portfela o złoto.

Złoto tradycyjnie uznawane jest za metal zabezpieczający kapitał przed inflacją, aczkolwiek warto pamiętać, że w ostatnich miesiącach pełniło ono tę rolę wyjątkowo słabo (na co wpływała m.in. konkurencja w postaci kryptowalut). Obecnie również panują obawy o to, na ile ożywienie popytu na złoto będzie trwałe. Wiele zależy bowiem od działań Rezerwy Federalnej – jeśli instytucja ta zdecyduje się na odważniejszą walkę z inflacją i bardziej jastrzębie podejście (i np. zapowie, że rozważa podniesienie stóp szybciej), to dla notowań złota będzie to niekorzystna sytuacja.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.