Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Przełomowe słowa Williamsa?

Przełomowe słowa Williamsa?

2021-06-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje dzisiaj odbicie wobec większości walut, jakie było obserwowane wczoraj po południu po publikacji dość dobrych danych ADP (szacunki 978 tys. etatów w sektorze prywatnym w maju), oraz ISM dla usług (wzrost do 64,0 pkt. z 62,7 pkt. miesiąc wcześniej). Ponownie nasiliły one oczekiwania związane z dyskusją nt. zmian w polityce monetarnej FED.
Jeden raport, by wszystkimi rządzić

Jeden raport, by wszystkimi rządzić

2021-06-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynek walutowy przyjął postawę w myśl powiedzenia „ostrożny zawsze ubezpieczony” i przed dzisiejszym raportem z rynku pracy doszło do redukcji długich pozycji w walutach ryzykownych i umocnienia dolara. Przyspieszenie tempa wzrostu zatrudnienia do argument dla jastrzębiego zwrotu Fed, ale ryzykiem są sygnały z raportów ISM i przyrastająca liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku dla bezrobotnych.

Mocniejszy dolar, słabszy złoty

Mocniejszy dolar, słabszy złoty

2021-06-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy handel na złotym będzie cechować niższa aktywność inwestorów, która nie oznacza jednak, że nic się nie będzie działo. Dolar jest silniejszy na globalnym rynku po czwartkowych odczytach makro z USA (ADP i ISM dla usług wypadły powyżej oczekiwań), które nasiliły spekulacje wokół konieczności zmian w ultra-luźnej polityce FED. Uchodzący za zdeklarowanego "jastrzębia" Robert Kaplan po raz kolejny wezwał do rychłej dyskusji nt. taperingu dodając, że sytuacja staje się "krytyczna".
Nieznaczne wzrosty na rynku akcji w Europie i marazm w USA

Nieznaczne wzrosty na rynku akcji w Europie i marazm w USA

2021-06-02 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy żadnych kluczowych danych makroekonomicznych które mogłyby w znaczący sposób przełożyć się na większą zmienność na rynku akcji. Zdecydowana większość indeksów giełdowych w Europie rozpoczęła dzień od wzrostów, jednak kolejne godziny przyniosły konsolidację Ostatecznie środowy handel kończy się na plusie na większości parkietów na Starym Kontynencie.
Trudny czerwiec

Trudny czerwiec

2021-06-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Od słabego dolara, który wczoraj po południu był nieco zastanawiający, przeszliśmy do jego odbicia, które dzisiaj widoczne jest na szerokim rynku. Zmiany nie są jednak duże, najsłabszy NZD traci niecałe 0,4 proc. wobec USD, a będący drugim w grupie G-10 japoński jen ma wynik -0,24 proc. Rentowności amerykańskich obligacji, które pięły się wczoraj w górę, dzisiaj wracają w stronę 1,60 proc. Mieszane sygnały płyną jednak z rynków akcji, wczoraj Wal Street wymazała sporą część obserwowanych na początku handlu wzrostów.
Apel mniejszości

Apel mniejszości

2021-06-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Niezdecydowanie zapanowało na rynkach. Trwa walka między optymizmem gospodarczym a obawami o inflację. Tak, jakby każdy czekał na definitywny sygnał, może z raportu z rynku pracy USA. Na ten jednak trzeba poczekać aż do piątku. Wczoraj PMI z Eurolandu i ISM z USA były mocniejsze, ale bez większego wpływu. Dobre dane napływają z Polski i wzmacniają narrację za jastrzębim zwrotem RPP. EUR/PLN wczoraj zszedł poniżej 4,47 i złoty był najsilniejszy od grudnia 2020 r.
Co dalej z ożywieniem?

Co dalej z ożywieniem?

2021-06-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeszcze rok temu taka sytuacja była niemal niewyobrażalna. Koniunktura w przemyśle jest tak dobra, że problemem nie są kupujący a dostawcy. Indeksy PMI świecą się na zielono, w wielu przypadkach przekraczając wartość 60 pkt., co oznacza gospodarczy boom. Czy jednak ta sytuacja jest do utrzymania? Indeks koniunktury w amerykańskim przemyśle 61,2 pkt., finalny indeks dla strefy euro 63,1 pkt., co jest zasługą nie tylko Niemiec, ale także innych krajów – Włochy, Francja, Hiszpania notują PMI w okolicach 60 pkt.
OPEC+ trzyma się planu zwiększania produkcji ropy naftowej

OPEC+ trzyma się planu zwiększania produkcji ropy naftowej

2021-06-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była niezwykle ciekawa. Notowania tego surowca sięgnęły bowiem okolic tegorocznych maksimów cenowych. W przypadku ropy naftowej Brent, doszło do przełamania bariery na poziomie 70 USD za baryłkę, a maksimum wczorajszej sesji przekraczało 71 USD za baryłkę.
Pozytywny czerwiec

Pozytywny czerwiec

2021-06-01 Komentarz giełdowy XTB
Czerwiec rozpoczyna się całkiem nieźle dla inwestorów na całym świecie. Chociaż w powietrzu wciąż można wyczuć sporo obaw związanych z inflacją, to jednak na ten moment większość inwestorów postanawia utrzymywać swój portfel bez zmian lub nawet dokupować akcje. Jak wyglądała pierwsza sesja czerwca w tym roku? Patrząc na przekrój światowych indeksów widać, że niewiele rynków straciło dzisiejszego dnia. Negatywnie wyróżnił się japoński Nikkei, indyjskie i australijskie indeksy. W tym niechlubnym dzisiaj gronie znalazł się niestety również indeks WIG20.
Inflacyjne rozważania

Inflacyjne rozważania

2021-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje swoją słabość widoczną wczoraj, kiedy to aktywność była niska ze względu na święta w USA i Wielkiej Brytanii. Niemniej rentowności 10-letnich obligacji idą do góry (1,6215 proc.) po zawróceniu wczoraj z okolic poniżej 1,60 proc. Słabo wypada dzisiaj chiński juan, co może być wynikiem informacji o wprowadzeniu częściowego lockdownu w mieście Guangzhou, oraz generalnie pogarszającej się sytuacji pandemicznej w Azji (Malezja, Wietnam).
Ropa naftowa Brent znów po 70 USD za baryłkę

Ropa naftowa Brent znów po 70 USD za baryłkę

2021-06-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej na nowo zagościł optymizm. Wczoraj był on przytłumiony ze względu na brak sesji w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, jednak już dzisiaj widać go wyraźniej. Notowania ropy Brent po raz kolejny przebiły poziom 70 USD za baryłkę, co oznacza, że poruszają się na najwyższych poziomach od sesji 8 marca br. Jednocześnie, samo przekroczenie tej psychologicznej bariery ma pozytywny wydźwięk. W górę pną się również notowania ropy naftowej WTI, które poruszają się w rejonie 68 USD za baryłkę.
Funt wygranym poniedziałkowej sesji

Funt wygranym poniedziałkowej sesji

2021-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach przebiegał niezwykle spokojnie. Brak sesji w USA i Wielkiej Brytanii sprawiły, że życia brakowało tak na giełdach, jak i na walutach. Relatywnie dobrze radził sobie funt, zaś pod presją kolejny raz znalazł się dolar. Dziś rano notowania funta względem dolara były przez moment najwyższe od ponad 3 lat. To pokłosie dwóch tendencji. Po pierwsze, Wielka Brytania pozostaje liderem pod kątem szczepień wśród dużych krajów.
Spokojnie w Dzień Pamięci

Spokojnie w Dzień Pamięci

2021-05-31 Komentarz giełdowy XTB
W Stanach Zjednoczonych mamy dzisiaj Dzień Pamięci, natomiast w Wielkiej Brytanii „wiosenne święto bankowe”. W momencie, kiedy dwa najważniejsze ośrodki handlowe na świecie są zamknięte, oznacza to raczej spokój na rynkach. Jak wobec tego przebiega i przebiegała dzisiejsza sesja. Oczywiście na samym początku warto podkreślić, że kontrakty terminowe działają normalnie. Wobec tego klienci detaliczni handlujący na kontraktach nie muszą przejmować się dzisiaj świętami czy to w Londynie czy w Nowym Jorku.
Rok niemal zerowych stóp procentowych

Rok niemal zerowych stóp procentowych

2021-05-31 Analizy HRE Investments
Ponad 4 miliardy złotych – tyle przez ostatni rok Polacy zaoszczędzili na odsetkach od złotowych kredytów mieszkaniowych. Stratni są natomiast oszczędzający. W ciągu roku banki naliczyły im o ponad 8 miliardów mniej odsetek. W sobotę (29 maja) swoje pierwsze urodziny obchodziły w Polsce niemal zerowe stopy procentowe. Nieprzerwanie wzbudzają one skrajne uczucia.
Covidowa narracja

Covidowa narracja

2021-05-31 Raport DM BOŚ z rynku walut
Mamy dość spokojny rynek. Piątkowe emocje po publikacji rekordowego odczytu PCE Core zostały szybko zgaszone, dolar powrócił do swojej słabości, a rentowności 10-letnich obligacji znów zeszły poniżej 1,60 proc. Oczywiście to może się znów zmienić (w tym tygodniu mamy odczyty ISM, oraz dane Departamentu Pracy), ale na dzisiaj kalendarz jest nudny ze względu na Dzień Pamięci w USA, oraz Wiosenne Święto Bankowe w Wielkiej Brytanii.
Przewidzieć ruch przeciwnika

Przewidzieć ruch przeciwnika

2021-05-31 Komentarz poranny TMS Brokers
Zapowiada się senny start tygodnia z uwagi na święta bankowe w Wielkiej Brytanii i USA. Cokolwiek mogłoby się zadziać w związku z rozliczeniami końca miesiąca, powinno zostać załatwione przed weekendem. Wyglądając w przyszłość, tematem nr 1 napięcia inflacyjne pozostają oraz co z nimi zamierzają zrobić bankierzy centralni. Dziś inflacja z Niemiec będzie ważną informacją dla EBC. Fed czeka na raport z rynku pracy w piątek.
Irańska ropa naftowa w Stanach Zjednoczonych

Irańska ropa naftowa w Stanach Zjednoczonych

2021-05-31 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnia majowa sesja jest w Stanach Zjednoczonych dniem wolnym (Dzień Pamięci), przez co na rynku ropy naftowej może być relatywnie spokojnie. Niemniej, będzie to także sesja wyczekiwania na kolejne ciekawe i ważne informacje dotyczące rynku tego surowca. Przede wszystkim, pod koniec poprzedniego tygodnia pojawiła się informacja o tym, że tankowiec z irańską ropą naftową dotarł do amerykańskiego portu Galveston w Teksasie.
Złoty stabilny w poniedziałek rano

Złoty stabilny w poniedziałek rano

2021-05-31 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Nowy tydzień nie przynosi większych zmian w wycenie polskiego złotego, który jest nieco słabszy na głównych relacjach. Opublikowane w piątek po południu dane makro z USA mimo, że "mocne gatunkowo" nie doprowadziły do wyraźniejszego umocnienia dolara. Krótka reakcja została później wymazana, co potwierdza to, że FED zdołał przekonać rynki (na razie?) do tego, że problem wysokiej inflacji w USA będzie przejściowy i nie będzie wymagać interwencji banku centralnego poprzez ograniczenia w dotychczasowym ultra-luźnym podejściu.
Bogaty świąteczny tydzień

Bogaty świąteczny tydzień

2021-05-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Poniedziałek na rynkach globalnych zaczyna się sennie. Święta w USA i Wielkiej Brytanii nie sprzyjają dużym ruchom. Ciekawiej zrobi się w drugiej połowie tygodnia, gdy na długi weekend wybierzemy się my.
W tym tygodniu inwestorzy koncentrować się będą na danych z amerykańskiego rynku pracy. Po tym, jak inflacja w USA znacznie przyspieszyła, Fed zaczął używać rynku pracy jako wymówki dla prowadzenia bardzo luźnej polityki i powtarza, że brakujących kilka milionów miejsc pracy to powód, aby nadal kontynuować dodruk.
Cisza przed czerwcową burzą?

Cisza przed czerwcową burzą?

2021-05-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar w piątek kontynuuje odbicie na szerokim rynku, a chociaż rentowności 10-letnich obligacji rządu USA konsolidują się po wcześniejszych zwyżkach z okolic poniżej 1,60 proc. Uwagę przykuwają ostatnie komentarze prezydenta Joe Bidena, który ponownie próbuje forsować koncepcję wyższej od rynkowego konsensusu podwyżki stawki podatku CIT (do 28 proc.), oraz słowa szefowej Departamentu Skarbu, ...