Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Czy zagrożenie z Chin jest realne?
2021-09-21 Komentarz giełdowy XTBSpółka Evergrande jest już obecnie znana niemal każdemu inwestorowi na świecie. Widmo bankruta takiego kolosa wywołuje obawy o możliwy kolejny kryzys. Czy słusznie? Wydaje się, że rynek nie bierze pod uwagę ryzyka faktycznej zapaści, biorąc pod uwagę skalę ruchów z ostatnich dni. Czy wobec tego faktycznie powinniśmy się obawiać zagrożenia z Chin? Ostatnia bańka spekulacyjna w Chinach miała miejsce w 2015 roku i była powiązana z gigantycznym wzrostem zainteresowania inwestycjami przez inwestorów detalicznych.
Czy to już przesilenie?
2021-09-21 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorek przynosi nieznaczną korektę dolara na szerokim rynku na co wpływ ma (czasowe?) uspokojenie nastrojów na rynkach akcji, oraz (potencjalne?) oczekiwania wobec kończącego się jutro posiedzenia FED. Na rynku pojawiają się sprzeczne spekulacje, co do możliwej interwencji chińskich władz wobec spółki Evergrande, chociaż sytuacja pozostaje rozwojowa - w najbliższy czwartek okaże się na ile deweloperski gigant może nadal regulować zobowiązania.
Rynek łapie oddech
2021-09-21 Poranny komentarz walutowy XTBWtorkowy poranek przynosi uspokojenie po sporej nerwowości podczas poniedziałkowego handlu. Los Evergrande dalej jest niepewny, ale niezależnie od tego, kryzys ten pokazuje dwie bardzo istotne kwestie. To czy Evergrande upadnie czy nie, jest w tej chwili wyłącznie polityczną decyzją chińskiego rządu. Z rynkowego punktu widzenia takie epizody niepewności zazwyczaj kończą się dobrze.
Tydzień wrażeń
2021-09-21 Komentarz poranny TMS BrokersJuż samo posiedzenie FOMC w bieżącym tygodniu jest dla inwestorów wystarczającym czynnikiem ryzyka. Dodatkowych wrażeń w poniedziałek dostarczyły doniesienia z Chin, gdzie nad jednym z największych deweloperów zawisło widmo bankructwa. Na rynkach finansowych zapanowała awersja do ryzyka, która we wtorek słabnie, a pole ponownie przejmuje obóz byków.
Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej
2021-09-21 Komentarz surowcowy DM BOŚProblemy chińskiego dewelopera Evergrande są pożywką dla strony podażowej na szerokich rynkach finansowych. Wpływają one na nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów – a to udziela się również inwestorom na rynku ropy naftowej. Notowania ropy rozpoczęły bieżący tydzień od około dwuprocentowej zniżki, bowiem cena ropy naftowej jest wrażliwa na oczekiwania dotyczące globalnej koniunktury.
Złoty najsłabszy do euro od kwietnia
2021-09-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyhamowanie zniżki PLN oraz próby podbicia eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6019 PLN za euro, 3,9220 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2263 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3621 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,993% w przypadku obligacji 10-letnich.
Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?
2021-09-20 Komentarz giełdowy XTBPoniedziałkowa sesja na rynkach akcji przynosi morze czerwieni. Spadki na europejskich parkietach były bardzo dotkliwe, natomiast w godzinach popołudniowych uwaga rynków kieruje się już na Wall Street. Pojawia się pytanie - czy ponownie będziemy świadkami scenariusza pod tytułem „buy the dip”? Obawy związane z bankructwem chińskiego dewelopera negatywnie wpłynęły na giełdowy sentyment i doprowadziły dziś do silnych spadków.
Tydzień banków centralnych
2021-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walutPoniedziałek przynosi dużą nerwowość na rynkach finansowych, co skutkuje umocnieniem dolara na szerokim rynku, z tego wyłamuje się tylko jen, chociaż ważne dla USDJPY rentowności amerykańskich obligacji pozostają stabilne wokół 1,35 proc. (10-letnie). Może być to efekt zamknięcia sporej części rynków w Azji, w tym Japonii. Funkcjonujący dzisiaj rynek giełdowy w HongKongu zalicza natomiast spore spadki, ciągnąc za sobą inne (australijski ASX spada o ponad 2 proc.). Kiepskie nastroje są widoczne też w Europie, czy w przypadku kontraktów na amerykańskie indeksy.
Notowania miedzi pod presją podaży
2021-09-20 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie tygodnie na rynku miedzi przynoszą podwyższoną zmienność notowań i nerwowość inwestorów. W poprzednim tygodniu na rynku tym dominowała strona podażowa, a jej siła jest widoczna także na początku dzisiejszej sesji. Ceny miedzi w USA zakończyły poprzedni tydzień w okolicach 4,23 USD za funt, a dzisiaj schodzą już o kolejne 10 centów niżej, do rejonu 4,13 USD za funt. To najniższy poziom notowań miedzi w USA od prawie miesiąca.
Strach umacnia dolara
2021-09-20 Poranny komentarz walutowy XTBCzy jeśli wszyscy czegoś oczekują, nadal może się to wydarzyć? Takie wątpliwości często można mieć na rynkach – np. rynki oczekują osłabienia dolara po gołębiej decyzji Fed, ale to oczekiwanie jest tak powszechne, że dolar… umacnia się. Dziś to oczekiwanie dotyczy upadłości chińskiego dewelopera Evergrande. Nie brakuje głosów, że będzie to chiński odpowiednik upadku Lehman Brothers, który w 2008 roku wywołał globalny kryzys.
Czarny łabędź?
2021-09-20 Komentarz poranny TMS BrokersZamieszanie wokół chińskiego dewelopera ciąży ryzykownym aktywom. Na rynku pojawia się coraz więcej niepewności, w związku z czym inwestorzy preferują bezpieczne zachowanie. Przed weekendem handel na Wall Street kończył się w ponurych nastrojach. Dow Jones cofnął się o 0,48 proc., przy spadku S&P500 oraz Nasdaq100 o 0,91 proc. W poniedziałek nieczynne są giełdy w Japonii oraz Chinach, ale przecena Hang Seng opiewa na ponad 3.7 proc.
Decyzja FOMC, protokół z posiedzenia RBA, PMI, Ifo
2021-09-20 Komentarz tygodniowy TMS BrokersWyhamowanie dynamiki wzrostu cen w USA nie wpłynęło istotnie na poprawę sentymentu wśród inwestorów. Wprawdzie niższa inflacja daje argument Rezerwie Federalnej za utrzymywaniem luźnej polityki pieniężnej, ale inwestorzy wolą nie wykonywać pochopnych ruchów przed posiedzeniem FOMC, a generalny spadek apetytu na ryzyko nie dodaje optymizmu.
Gaz ziemny w USA najdroższy od 2014 roku
2021-09-17 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie tygodnie i miesiące na rynku gazu ziemnego to ciąg systematycznych – i coraz bardziej dynamicznych – zwyżek. O ile jeszcze wiosną 2020 roku notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych oscylowały w okolicach 1,60 USD za mln BTU, to obecnie przekraczają one 5 USD za mln BTU – a więc są ponad trzy razy wyższe.
Powell, jako rycerz na białym koniu?
2021-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walutW piątek rano dolar daje mieszane sygnały, częściowo korygując wczorajsze umocnienie po lepszych danych makro, które nasiliły spekulacje, co do możliwego wcześniejszego terminu taperingu ze strony FED. Wpływ na to miały zaskakująco dobre dane nt. sprzedaży detalicznej za sierpień, oraz mocniejsze odbicie indeksu Philly FED we wrześniu - w środę poznaliśmy z kolei imponujący odczyt indeksu NY FED Mfg, oraz zgodną z prognozami dynamikę produkcji przemysłowej.
Dolar w formie przed decyzją Fed
2021-09-17 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsze dane o sprzedaży detalicznej okazały się bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Amerykański konsument jest coraz mniej optymistyczny, ale nadal ma pieniądze, więc je wydaje. To kolejny argument za cięciem QE, a to umacnia dolara. Sprzedaż wzrosła o w sierpniu o 0,7% m/m, co nie robi specjalnego wrażenia, ale jeśli tylko wyłączymy samochody (z których dostępnością jest coraz większy problem) mamy wzrost na poziomie 2% miesięcznie, a to już sporo.
Źródła działają w dwie strony
2021-09-17 Komentarz poranny TMS BrokersOd czasu do czasu agencje informacyjne obiega tekst z dopiskiem „sources”, co oznacza, że artykuł powstał na bazie poufnych wypowiedzi przedstawicieli rozmaitych instytucji. W czwartek głośnym tekstem okazał się artykuł Financial Times, na łamach którego stwierdzono, że inflacja w strefie euro osiągnie 2 proc. cel do 2025 roku. W odniesieniu do polityki pieniężnej oznaczałoby to, że zgodnie z nowym celem inflacyjnym, EBC mógłby rozpocząć podwyżki stóp procentowych pod koniec 2023 roku, a więc zdecydowanie wcześniej, aniżeli instytucja dotychczas zapowiadała.
Fed ma jednak zagwozdkę
2021-09-16 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych miały dać jasny obraz przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane dostarczają jednak kolejnych znaków zapytania. Czy kondycja konsumentów w USA jest faktycznie bardzo dobra i będzie budowała presję na inflację, która wymusi działania na Fed?
Istota przyzwyczajeń
2021-09-16 Raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, co kontrastuje z jego wczorajszą słabością. Jednoznacznego powodu nie ma, chociaż uwagę zwraca nerwowość na rynkach akcji w Azji w kontekście obaw o skutki coraz bardziej prawdopodobnego bankructwa największego dewelopera w Chinach - firmy Evergrande.
Fed będzie patrzył na sprzedaż
2021-09-16 Poranny komentarz walutowy XTBZmienność na dolarze amerykańskim nieco zmalała, choć na brak atrakcji ze strony publikacji nie można narzekać. Inflacja w Polsce przekroczyła już tę dynamikę, którą obserwujemy w Stanach Zjednoczonych, co nie daje dobrych perspektyw dla złotego w najbliższym czasie. Tymczasem dla samego dolara szykuje się kluczowa publikacja tuż przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej, czyli sprzedaż detaliczna. Jak wypadła kondycja amerykańskich konsumentów?
Złoto w cieniu wyczekiwania na komunikaty Fed
2021-09-16 Komentarz surowcowy DM BOŚW tym tygodniu na rynku złota jest dość nerwowo. Po zwyżkach cen tego kruszcu na początku bieżącego tygodnia, od wczoraj dominuje strona podażowa, która zdołała zniwelować już cały wzrost wypracowany podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji. W rezultacie, dzisiaj rano cena złota oscyluje w okolicach 1785-1786 USD za uncję. Notowania złota wahają się pod dyktando sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, z którym kruszec wykazuje negatywną korelację.