Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Sprzedaż mieszkania z kredytem - formalności, zaświadczenia
2021-07-03 Poradnik kredytobiorcy MyBank.plPodpisanie umowy kupna mieszkania oznacza, że właściciel tego mieszkania może dowolnie rozporządzać swoim majątkiem. Prawo własności mieszkania kupionego na kredyt jest nieco ograniczone przez wpis do księgi wieczystej, ustanawiającej hipotekę. Nie oznacza to bynajmniej, że mieszkania nabytego na kredyt nie można sprzedać. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak wygląda sprzedaż mieszkania z kredytem i jakich formalności należy dopełnić.
Każde dane to dobre dane
2021-07-02 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj opublikowano dane dotyczące zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Dane wypadły naprawdę dobrze, choć z drugiej strony można stwierdzić, że nawet słabe dane zostałyby odebrane pozytywnie przez rynek. Niemniej dzisiaj dane pokazały, że gospodarka ma się dobrze, co pozwoliło indeksom z Wall Street wyjść na nowe historyczne szczyty. To półroczne zaczyna się naprawdę dobrze dla giełd. W przypadku większości indeksów obserwujemy przynajmniej lokalne, pandemiczne szczyty.
Rynki nie podejmują rajdu ryzykownych aktywów
2021-07-02 Komentarz tygodniowy TMS BrokersMimo że rynek akcji w USA poprawia rekordy, inne rynki nie podejmują rajdu ryzykownych aktywów. Deficyt pozytywnych katalizatorów i silnych danych makro może stworzyć próżnię, którą łatwo zapełnią obawy o nowy wariant wirusa. Jakkolwiek powinien być to jedyne pretekst do korekty niż poważny czynnik ryzyka, pewna doza ostrożności jest wskazana.
Dane z rynku pracy w USA w centrum uwagi
2021-07-02 Raport DM BOŚ z rynku walutBieżący tydzień na rynkach walutowych to czas dużego uzależnienia notowań od danych makro oraz wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej. W centrum uwagi inwestorów jest bowiem amerykański dolar, który ani myśli oddawać wzrostów z połowy czerwca. Notowania FUSD kierują się w tym tygodniu nieprzerwanie w górę, a obecnie dotarły one już do okolic 92,60 pkt., czyli do najwyższego poziomu od 6 kwietnia, a więc od prawie 3 miesięcy.
OPEC+ bez decyzji, brak poparcia ZEA dla dalszych planów
2021-07-02 Komentarz surowcowy DM BOŚWczoraj OPEC+ rozpoczął wyczekiwane rozmowy na temat dalszego kształtu porozumienia naftowego. Dotychczasowe ustalenia dotyczą bowiem jedynie okresu maj-lipiec 2021 r., zaś dalsze plany OPEC+ w zakresie produkcji ropy naftowej są jeszcze nieznane. W czwartek pojawiało się jednak na ten temat wiele spekulacji. Według wstępnych niepotwierdzonych doniesień, rozszerzony kartel miał w planach przedłużenie okresu stopniowych podwyżek wydobycia ropy naftowej o około 0,4 mln baryłek dziennie miesięcznie w okresie od sierpnia do grudnia 2021 r.
A szczęśliwą liczbą dnia jest...
2021-07-02 Komentarz poranny TMS BrokersCały tydzień minął na oczekiwaniu publikowanego dziś po południu raportu z rynku pracy USA. Ryzyka są dwustronne gdyż słabe i mocne wyniki będą niosły implikacje dla polityki Fed, a zatem i dla całych rynków finansowych. Czasu na decyzje inwestycyjne nie będzie dużo, gdyż przed USA długi weekend.
Konsensus rynkowy dla zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w czerwcu został ustalony na 720 tys.
Konsensus rynkowy dla zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w czerwcu został ustalony na 720 tys.
Dolar zyskuje przed NFP
2021-07-02 Poranny komentarz walutowy XTBDziś publikacja danych, na które zwykle rynek czekał cały miesiąc. Choć giełdy przestały reagować na jakiekolwiek dane, dla dolara faktycznie może to być publikacja przełomowa. Chodzi o zmianę zatrudnienia w USA za czerwiec. Dolar po krótkiej pauzie kontynuuje zwyżkę rozpoczętą od posiedzenia Fed w czerwcu. Zaraz po posiedzeniu wskazywałem, że techniczne z nazwy podwyżki stóp reverse repo i oprocentowania rezerw dla banków mają spore znaczenie, bo dla rynku topionego w ujemnych stopach procentowych (globalnie) nawet kilka punktów bazowych na plusie to jak prezent.
Czy NFP ma znaczenie dla Wall Street?
2021-07-01 Komentarz giełdowy XTBJutro bardzo ważny dzień dla inwestorów na Wall Street, choć jednocześnie również dla wielu innych rynków. Można jednak zadać sobie pytanie, czy jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy mają w ogóle znaczenie dla cen na giełdzie? Odpowiedź na to pytanie otrzymamy jutro o 14:30, kiedy zobaczymy, czy rynek reaguje na odczyt. Z drugiej strony wiele wskazuje na to, że przynajmniej na ten moment, dane nie mają dużego znaczenia.
Rosnące obawy przed Deltą
2021-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walutNowy miesiąc na rynku FX zaczyna się z nieco mocniejszym dolarem, choć nie na szerokim rynku. Co ciekawe to silniejsze są tylko niektóre waluty rynków wschodzących, które w ostatnich dniach mocniej traciły jak rubel, lira, czy rand, co wskazuje raczej na korekcyjny charakter ruchu. Siła dolara w grupie walut G-10 sygnalizuje raczej pozycjonowanie się pod istotne publikacje, które poznamy dzisiaj (ISM dla przemysłu), oraz jutro (dane Departamentu Pracy).
Dane makro z USA wsparciem dla cen miedzi
2021-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania miedzi w bieżącym tygodniu poruszają się płasko. O ile wtorkowa sesja przyniosła pewną presję na spadek notowań tego surowca, to już wczoraj na rynku tym przeważali kupujący. Natomiast dzisiaj rano znów widzimy relatywnie wąską konsolidację notowań miedzi w okolicach 4,28 USD za funt. Wczoraj wsparciem dla notowań miedzi był raport ADP, który pokazał lepsze od oczekiwań dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy.
Więcej jakości w kalendarzu
2021-07-01 Komentarz poranny TMS BrokersDolar zwycięsko zakończył kwartał, co jednak przy braku istotnych wydarzeń raczej jest skutkiem portfelowych przetasowań. Od dziś kalendarz makro wyraźnie nabiera jakości, podkręcając dyskusję o przyszłej ścieżce polityki monetarnej. Złoty stabilny w obliczu mieszanych danych. Pozycjonowanie na koniec miesiąca pomogło dolarowi umocnić się do głównych walut. Brak istotnych wydarzeń w pierwszej części tygodnia skłoniło inwestorów do szukania byle informacji mogącej nadać chociaż odrobine kierunku.
Ocean pieniądza
2021-07-01 Poranny komentarz walutowy XTBOsiem miliardów dolarów zabrakło do tego, aby licznik wczorajszych operacji reverse repo wykonywanych przez nowojorski Fed przekroczył bilion. Choć Chistopher Waller mówił wczoraj o potrzebie zdjęcia nogi z gazu, niewiele się zmieni. Operacje reverse repo służą głównie do tego, aby krótkoterminowa stopa procentowa w USA nie spadła poniżej określonego poziomu.
Czerwona sesja w Europie, WIG20 na końcu stawki
2021-06-30 Komentarz giełdowy XTBPodczas środowej sesji ponownie mogliśmy obserwować gorsze nastroje na rynku akcji w Europie. Za pogorszenie sentymentu można by ponownie winić nowy wariant koronawirusa i obawy z nim związane, niemniej w ostatnich dniach widać wyraźną konsolidację na głównych indeksach, dlatego na siłę nie szukałbym przyczyny dzisiejszych spadków. Rynki w pewnych okresach czasu poruszają się w trendzie bocznym i właśnie z tego typu sytuacją mamy do czynienia obecnie.
Czekając na ważne dane
2021-06-30 Raport DM BOŚ z rynku walutUtrzymujące się nadal nisko (poniżej 1,50 proc. dla 10-letnich papierów) rentowności amerykańskich obligacji rządowych dobrze tłumaczą odporność indeksów na Wall Street na obawy związane z wariantem Delta - od kilku dni liderem zwyżek pozostaje technologiczny Nasdaq. Pomału wkraczamy jednak w okres ważnych odczytów makro z USA, które mogą nieco zmienić ten układ (kluczowe będą tu piątkowe wyliczenia Departamentu Pracy).
Kolejny duży spadek zapasów ropy naftowej w USA
2021-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚMimo że wczoraj na początku dnia utrzymywała się presja na spadek cen ropy naftowej, ostatecznie cała wtorkowa sesja zakończyła się na plusie na rynku tego surowca. Obawy dotyczące kolejnej fali pandemii oraz rozprzestrzeniającego się wariantu Delta zeszły na dalszy plan w obliczu oczekiwań związanych ze wzrostem popytu na paliwa na świecie w sezonie letnim.
Nie szukajmy przyczyn na siłę
2021-06-30 Komentarz poranny TMS BrokersEmocji na rynkach w tym tygodniu jest zdecydowanie mniej niż na boiskach, mimo że nie brakuje prób podniesienia znaczenia niektórych czynników ryzyka. Dolar jest silniejszy, co wygląda na redukcję ryzyka na koniec miesiąca i kwartału, podczas gdy rynek obligacji i akcji zachowuje spokój. Trudne są okresy, kiedy rynki są w fazie wyczekiwania na kluczowe informacje, a jednak traderzy, inwestorzy i komentarzowy rynkowi muszą przyjść do pracy i czymś się zająć.
Dzień publikacji danych
2021-06-30 Poranny komentarz walutowy XTBGdyby tylko rynki finansowe żyły jeszcze publikacjami danych miałyby dziś prawdziwą ucztę. W Polsce poznamy wstępne dane o czerwcowej inflacji, jednak nie one są najważniejsze. Uwaga zwrócona jest przede wszystkim na amerykański rynek pracy. Zacznijmy jednak od Chin, gdyż jest to kierunek, który jest przez rynki zazwyczaj bagatelizowany, o ile nie dzieje się tam coś naprawdę szczególnego.
To nie koniec pandemii
2021-06-29 Komentarz giełdowy XTBNa nowo można usłyszeć o obawach związanych z pandemią oraz przede wszystkim nowymi lockdownami. Mimo wszystko na giełdach trwa optymizm. Po części może to wynikać z tego, że inwestorzy nie przejmują się znanym już ryzykiem. Z drugiej strony to ryzyko może oznaczać, że dopływ gotówki nie skończy się jednak szybciej, biorąc pod uwagę drastycznie rosnącą inflację.
Zyskowne rewizje?
2021-06-29 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWtorek przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, chociaż dynamika zmian nie jest duża. To efekt schłodzenia nastrojów w Azji, która coraz bardziej obawia się ekonomicznych skutków szerzenia się nowej mutacji COVID (wolniejsze i spóźnione ożywienie). Niemniej indeksy na Wall Street pozostają blisko szczytów, a rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji powróciły poniżej 1,50 proc. - to może ograniczać perspektywy dalszego umocnienia dolara.
Nowy wariant wirusa straszy na rynku ropy naftowej
2021-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła pierwsze od ponad miesiąca solidniejsze dzienne tąpnięcie notowań. Cena ropy gatunku Brent zniżkowała o prawie 2,7% i powróciła tym samym do okolic 74 USD za baryłkę. Natomiast notowania amerykańskiej ropy WTI spadły mniej dynamicznie, co wynika m.in. z relatywnie powolnego wzrostu produkcji ropy naftowej w tym kraju po pierwszych uderzeniach pandemii.