eToro

Czy Wall Street obawia się inflacji?

Czy Wall Street obawia się inflacji?
Data dodania: 2021-11-10 (18:05) Komentarz giełdowy XTB

Inflacja w Stanach Zjednoczonych osiągnęła nową cyfrę z przodu. Dynamika sięgnęła najwyższych poziomów od lat 90 i na ten moment może wydawać się, że bank centralny Stanów Zjednoczonych robi za mało i można oczekiwać więcej gwałtownych ruchów w przyszłości. Taki scenariusz nie jest zbyt dobry dla giełdy, choć z drugiej strony sezon wyników na Wall Street pozostaje mocny, a inne daje z gospodarki sugerują, że mamy do czynienia z dalszym ożywieniem. Co wobec tego oczekiwać po ostatnich tygodniach tego roku?

Uwaga inwestorów na Wall Street jest przykuta obecnie do dwóch tematów. Pierwszy z nich to silna wyprzedaż akcji Tesli. W ciągu dwóch dni spółka straciła najwięcej od 14 miesięcy. Może to być powiązane z rozpoczęciem wyprzedaży akcji przez Muska, ale z drugiej strony może to być jedynie zdrowa korekta, która od czasu do czasu przydarza się na rynkach. To ma miejsce przy wycenach przekraczających 300 punktów ceny do zysku czy ponad 20 dla ceny do sprzedaży. Wydawało się jednak, że inwestorzy szybko przejdą do normalnego trybu po dwóch dniach słabszych informacji. Dzisiaj jednak otrzymaliśmy dane dotyczące dynamiki cenowej w USA. Inflacja w październiku wyniosła 6,2% r/r, najwięcej od początku lat 90. Inflacja bazowa sięga 4,6% r/r. Rynek spodziewał się wzrostu, ale nie tak dużego. Oczywiście najwięcej do powiedzenia we wzrostach mają ceny paliw czy samochodów. Z drugiej strony widać coraz więcej stałych punktów takich jak ceny nieruchomości czy koszty mieszkania, które mogą spowodować, że inflacja na takim dużym poziomie wcale nie będzie tymczasowa. Panikę pod względem inflacji widać m.in. w bankach centralnych naszego regionu. Tak drastyczne podwyżki nie były widoczne od lat. Pytanie jednak co na to Rezerwa Federalna? Fed zdecydował się ostatnio na ogłoszenie redukcji programu QE. To może być jednak za mało i bank szybko będzie musiał wziąć się za stopy procentowe. Z drugiej strony rynek może w to wątpić. To relatywnie dobra informacja dla giełdy, ale jedynie w krótkim terminie, gdyż wzrost cen szybko może wymknąć się spoza jakiejkolwiek kontroli. Najlepiej widać to po dzisiejszej zmienności złota. Dzisiaj przełamany został opór na poziomie 1833 USD za uncję, który nie mógł być przełamany od czerwca. Przy obawach o inflację, które generują potencjalne naciski na Fed powinniśmy widzieć słabsze złoto. Dzisiaj jednak widzimy mocne wzrosty. To efekt obaw o długoterminową inflację oraz braku większych działań ze strony Fed.

Niemniej sytuacja na rynkach wcale nie jest taka zła. Na większości rynków europejskich obserwujemy niewielkie wzrosty. DAX zyskuje 0,2% na godzinę przed zamknięciem. Niestety WIG20 traci aż 1,2% w tym samym momencie. Z kolei spadki na Wall Street są raczej małe. S&P 500 traci 0,1%, tyle samo DJIA, natomiast Nasdaq zniżkuje o 0,3%.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

NBP nie zaskakuje podwyżką stóp procentowych

NBP nie zaskakuje podwyżką stóp procentowych

2021-12-08 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej działająca przy NBP podjęła decyzję o podwyżce stóp o 50 punktów bazowych. Można powiedzieć, że rynek czuje się nieco rozczarowany, gdyż pojawiały się przesłanki na nieco większy ruch. Z drugiej strony z komunikatu wynika, że źródeł inflacji powinniśmy szukać poza granicami Polski, na co bank centralny swoimi decyzjami nie ma wpływu. Czy można liczyć na dalsze ruchy? Jak taka decyzja wpłynie na inwestorów giełdowych?
Czy to już rajd Świętego Mikołaja?

Czy to już rajd Świętego Mikołaja?

2021-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować dobre nastroje na rynku akcji, dziś jest podobnie, a nawet lepiej. Główne indeksy giełdowe z Europy rozpoczęły handel od luk wzrostowych, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować jednostronny ruch w górę. Inwestorzy najwidoczniej przestali obawiać się nowego wariantu koronawirusa. Co także ciekawe, obawy dotyczące szybszej normalizacji polityki monetarnej przez Fed, także odeszły na drugi plan. Najwidoczniej mamy do czynienia z tzw. rajdem Świętego Mikołaja.
Zielony początek tygodnia na rynku akcji

Zielony początek tygodnia na rynku akcji

2021-12-06 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała w pozytywnych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zamknęły dzień na plusie, mimo wciąż utrzymujących się obaw dotyczących nowego wariantu koronawirusa. W zakupie akcji nie przeszkodziły także fatalne dane o zamówieniach w przemyśle z Niemiec, które spadły o niemal 7%, podczas gdy oczekiwano spadku o zaledwie 0,5%. Ostatecznie DAX zyskał dziś 1,38%, z kolei francuski CAC40 dodał 1,48%, a londyński FTSE100 umocnił się 1,57%.
Dobre dane to złe wieści?

Dobre dane to złe wieści?

2021-12-03 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła wiele zwrotów akcji. Teoretycznie słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się być jednocześnie bardzo dobre. Do tego rekordowe dane dotyczące aktywności sektora usług w USA. Kompletnie nie łączy się to z zagrożeniem związanym z koronawirusem. Wydaje się jednak, że rynek wydał werdykt – zmiany w polityce monetarnej nastąpią szybciej niż nam się wydawało.
Zdechły kot dominuje na giełdach

Zdechły kot dominuje na giełdach

2021-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach możemy doświadczać czegoś, co w rynkowym żargonie nazywa się odbiciem zdechłego kota. Dzieje się tak, kiedy po mocnych spadkach rynek próbuje wyraźnie odbijać, ale ostatecznie cena powraca do spadków. Tak może dziać się kilka razy, zanim dojdzie do wyznaczenia ostatecznego dołka. Duże niepewności dotyczące koronawirusa oraz brak motywu dla byków powoduje, że obecny trend wzrostowy zaczyna być coraz bardziej zagrożony.
WIG20 błyszczy w Europie

WIG20 błyszczy w Europie

2021-11-30 Komentarz giełdowy XTB
Nowy wariant koronawirusa pozostaje głównym tematem na rynku w ostatnich dniach. Dzisiejsze ostrzeżenia WHO dotyczące nowej mutacji oraz komentarz dyrektora Moderny, który powiedział, iż obecne szczepionki mogą mieć mniejszą skuteczność w walce z Omikronem, doprowadziły do pogłębienia przeceny na rynku akcji. Kupującym nie pomogły także dane o inflacji z Europy, które wystrzeliły w górę. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień pod kreską.
Covidowy Czarny Piątek

Covidowy Czarny Piątek

2021-11-26 Komentarz giełdowy XTB
Black Friday, czy mówiąc po polsku Czarny Piątek to amerykańskie święto konsumpcjonizmu, które polega na ogromnych przecenach w sklepach dzień po Święcie Dziękczynienia. Skala sprzedaży w ten dzień odzwierciedla prawdziwą siłę konsumentów, w szczególności przed świątecznym maratonem zakupowym. Święto to przyjęło się również w innych rejonach na świecie, ale dzisiaj niestety musimy stwierdzić, że największe przeceny widać dzisiaj przede wszystkim na rynkach finansowych, co jest związane z kolejnymi silnymi obawami przed koronawirusem.
Niższa zmienność z powodu święta w USA

Niższa zmienność z powodu święta w USA

2021-11-25 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować niższa zmienność na rynku akcji, a ma to związek ze Świętem Dziękczynienia w USA. Jeśli chodzi o sesje w Europie, zdecydowana większość europejskich indeksów zakończyła sesję na plusie, choć przy ograniczonych ruchach. Nieco lepsze nastroje można tłumaczyć wczorajszą decyzją nowej koalicji o odrzuceniu wniosku o lockdown w Niemczech, czego obawiały się rynki (po wprowadzeniu ograniczeń w Australii).
Wall Street w odwrocie przed Świętem Dziękczynienia

Wall Street w odwrocie przed Świętem Dziękczynienia

2021-11-24 Komentarz giełdowy XTB
Jutro w czwartek Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych, kiedy giełdy papierów wartościowych nie działką i rynek na pozostałych rynkach jest również ograniczony. Z kolei w piątek sesja na większości rynków jest przynajmniej skrócona. Dzisiaj ostatni normalny dzień handlu w tym tygodniu, który przebiega raczej w słabszych nastrojach, choć z minuty na minutę sytuacja ulega poprawie.
Gorsze nastroje na rynku akcji

Gorsze nastroje na rynku akcji

2021-11-23 Komentarz giełdowy XTB
Podczas wtorkowej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje na rynku akcji. Pogorszenie sentymentu należy wiązać z informacją o nominacji prezesa Fed - Powella, na kolejną kadencję (co rynek tratuje jako zwiększenie ryzyka na szybsze podwyżki stóp procentowych w USA). Jako pretekst do korekty na rynku akcji wymienić można także wzrosty cen energii - ropa znalazła się dziś ponad 3% na plusie, a gaz nawet 7%. Główne indeksy giełdowe w Europie rozpoczęły handel poniżej poziomów wczorajszego zamknięcia, a w pierwszych minutach sesji doszło do pogłębiania przeceny.