eToro

Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych szczytach

Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych szczytach
Data dodania: 2021-11-10 (10:59) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Mimo pogłębionej korekty spadkowej na początku listopada, na rynku ropy naftowej nadal nie brakuje optymistów. Stronie popytowej udało się nadrobić wcześniejsze zniżki i powrócić w okolice tegorocznych maksimów. Cena ropy gatunku WTI na nowo przekracza 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent znajdują się powyżej 85 USD za baryłkę.

Wczoraj impulsem wzrostowym na rynku ropy naftowej okazały się dane dotyczące zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Tradycyjnie, we wtorek, swoje wyliczenia na ten temat przedstawił Amerykański Instytut Paliw (API). Podał on, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej spadły o 2,48 mln baryłek. To zaskakujący odczyt, biorąc pod uwagę fakt, że oczekiwano zwyżki o około 2 mln baryłek.

Powyższy odczyt wsparł stronę popytową na rynku ropy naftowej, zwłaszcza tej w Stanach Zjednoczonych. Sprawił on także, że dzisiaj tym mocniej wyczekiwany jest raport Departamentu Energii USA (DoE) na temat zapasów paliw w tym kraju – ma on się pojawić dziś o 16:30. Departament dysponuje dostępem do większej ilości danych niż API, więc jego wyliczenia są jeszcze dokładniejsze. Nie zmienia to faktu, że w około 75 procentach przypadków, kierunek zmian prezentowany przez API i DoE, jest ten sam.

Jeśli DoE potwierdzi spadek zapasów ropy naftowej, benzyny i destylatów w USA, to będzie to dość klarowny sygnał większego popytu na paliwa w tym kraju. Zresztą, wokół popytu pojawiło się ostatnio więcej optymizmu, głównie za sprawą zwiększania liczby połączeń lotniczych w Stanach Zjednoczonych oraz otwierania gospodarek azjatyckich (to drugie już bardziej w kontekście globalnego popytu na ropę ). To zaś sprzyja wzrostowi zapotrzebowania na paliwa.

MIEDŹ - Ponowne utrudnienia w kopalni miedzi w Ameryce Południowej

Notowania miedzi w ostatnich dniach poruszają się w konsolidacji. Z jednej strony, stronie popytowej sprzyjają zapowiedzi nowych inwestycji infrastrukturalnych w Stanach Zjednoczonych oraz otwieranie się kolejnych gospodarek azjatyckich po restrykcjach związanych z pandemią Covid-19. Z drugiej strony, sytuacja pandemiczna – i gospodarcza – w wielu krajach pozostaje daleka od idealnej, a dodatkowo, sytuacja po stronie podaży miedzi się nieco poprawiła w stosunku do wcześniejszych tygodni.

Tymczasem niespokojnie jest ponownie wokół kopalni Las Bambas – czwartej największej kopalni miedzi w Peru. Mieszkańcy prowincji Cotabambas wczoraj po raz kolejny zablokowali kluczową drogę dojazdową do wspomnianej kopalni, nawet mimo niedawnego wstępnego porozumienia pomiędzy przedstawicielami protestujących a przedstawicielami spółki. Uzasadnieniem protestu był brak kolejnych rozmów, które miały się odbyć wczoraj. Blokada istotnie hamuje ruch do z i kopalni, ale – według zapewnień protestujących – ma potrwać tylko 48 godzin, więc nie powinna ona być istotnym zagrożeniem dla podaży miedzi.

W kontekście kilku ostatnich miesięcy, na rynku miedzi możemy mówić o konsolidacji – niemniej, długoterminowe perspektywy dla tego metalu są dobre ze względu na istotne znaczenie miedzi w procesie transformacji energetycznej.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

09:01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich tygodniach na rynku ropy naftowej było wyjątkowo nerwowo. Końcówka listopada przyniosła gwałtowne przeceny tego surowca, jednak na początku grudnia cena ropy naftowej równie dynamicznie zaczęła odbijać się w górę, odrabiając część strat. Tymczasem dzisiaj rano notowania ropy stabilizują się w okolicach wczorajszego poziomu zamknięcia. Po tak dużym pesymizmie, jaki pojawił się na rynku ropy w związku z wariantem Omikron, ...
Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

2021-12-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują odbicie w górę. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła ponad barierę 70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent przekroczyły poziom 74 USD za baryłkę. Ceny ropy naftowej pną się w górę z kilku powodów. Po pierwsze, skala wcześniejszej przeceny była na tyle duża, że odreagowanie wynikać mogłoby nawet ze zwykłego ustąpienia pesymizmu związanego z wariantem Omikron, zwłaszcza że póki co nie przekłada się on na istotnie podwyższone restrykcje.
Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

2021-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Listopad na rynku ropy naftowej był najgorszym miesiącem od marca 2020 roku, czyli od czasu pierwszego uderzenia pandemii w globalną gospodarkę i popyt na ten surowiec. Grudzień także rozpoczyna się na tym rynku nerwowo, a wszystko za sprawą spotkania przedstawicieli krajów OPEC+, którzy debatują nad kolejnymi krokami dotyczącymi porozumienia naftowego.
OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

OPEC rozpoczyna rozmowy – czy zmieni swoje plany?

2021-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj kontynuowały gwałtowne przeceny. Dzisiaj cena tego surowca odbija się w górę, jednak zwyżki są niewiele w porównaniu do wcześniejszych spadków. Poza tym, na rynku ropy naftowej możemy obecnie mówić o sporej nerwowości i dużym rozchwianiu cen – więc do ich ustabilizowania może być jeszcze daleko.
Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

Ceny ropy naftowej najniższe od trzech miesięcy

2021-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej nadal znajdują się pod znaczącą presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych stabilizuje się w rejonie 68-69 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicach 71 USD za baryłkę, po odbiciu się w górę od bariery 70 USD za baryłkę. W rezultacie, notowania ropy naftowej w krótkim czasie spadły do najniższych poziomów od końcówki sierpnia br., czyli od około trzech miesięcy.
Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

Czy OPEC jednak zmodyfikuje limity produkcji ropy naftowej?

2021-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w piątek dramatycznie spadły. Cena ropy WTI zniżkowała poniżej 70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent spadły do rejonu 71 USD za baryłkę. Dzisiaj rano ceny ropy odbijają w górę, jednak odrabiają póki co niewielką część spadków. Ceny ropy naftowej doświadczyły gwałtownej przeceny głównie ze względu na strach przed skutkami gospodarczymi pojawienia się wariantu Omicron i powrotem dotkliwych restrykcji.
Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

Dynamiczna przecena na rynku ropy naftowej

2021-11-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Black Friday jest dniem, w którym przeceny panują nie tylko na sklepowych półkach – lecz także na globalnych rynkach finansowych. Ceny ropy naftowej dzisiaj notują gwałtowne przeceny. Notowania ropy naftowej WTI spadają do okolic 74 USD za baryłkę, a za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić już niewiele powyżej 77 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najniższe poziomy cen ropy od dwóch miesięcy. Szarża strony podażowej ma związek przede wszystkim z obawami związanymi z informacjami o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa, odpornego na szczepionki.
Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

Dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej w górę

2021-11-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Sytuacja na rynku ropy naftowej zmienia się dynamicznie, głównie za sprawą doniesień dotyczących interwencji kilku krajów, z USA na czele, w podaż tego surowca. Chodzi oczywiście o zapowiadane awaryjne uwolnienie rezerw ropy naftowej na rynku w celu zatrzymania zwyżek cen tego surowca, a nawet doprowadzenie do ich zniżek – a tym samym, do zmniejszenia presji na wysoką inflację.
Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

Uwolnienie rezerw ropy naftowej w USA – jak będzie wyglądać?

2021-11-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Niemniej, odbicie notowań w górę było niewielkie i sięgnęło zaledwie połowy piątkowej zniżki – co pokazuje, że na rynku tego surowca na dobre zagościli sprzedający. Wszystko oczywiście za sprawą zapowiadanych działań największych gospodarek świata, zmierzających ku obniżeniu cen ropy naftowej.
Cena złota pod presją silnego dolara

Cena złota pod presją silnego dolara

2021-11-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota w bieżącym tygodniu próbują utrzymać zwyżki, jednak z niewielkim powodzeniem. Cena kruszcu oscyluje dzisiaj rano w okolicach 1860 USD za uncję i jest na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na niewielkim minusie, po wcześniejszych dwóch tygodniach dynamicznych zwyżek. Obecnie na rynku złota mamy do czynienia z dwiema istotnymi przeciwstawnymi siłami. Z jednej strony, wysoki poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych (i wielu innych krajach świata) skłania wielu inwestorów do kupowania kruszcu – widać to zwłaszcza po dużym popycie na złoto w formie fizycznej, czyli sztabki i monety lokacyjne.